Karbonat İle Lavabo Açma

Tıkanmış lavabolar hayatınızı kâbusa çevirebilir. Tıkanan bir lavabo tesisatta da büyük problemler çıkarmaktadır. Lavabonuz tıkandığı zaman kendinizi çaresiz hissedebilir ve bir tesisatçı çağırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Oysa ki tıkanan lavaboları, ağır kimyasal maddeler kullanmadan doğal yöntemlerle de halledebilirsiniz. Peki, bu doğal yöntemler nelerdir? Günümüzde sıklıkla kullanılan karbonat ile lavabo açma yöntemi oldukça yaygındır. Karbonat ile lavabo açma yönteminin yanı sıra sirke, tuz ve limon gibi malzemelerde kullanabilirsiniz.

karbonat ile lavabo açma

karbonat ile lavabo açma

Bunları duyduktan sonra aklınıza gelen ilk soru bu malzemeleri nasıl kullanacağınız olmuştur. Gelin hep birlikte ortalığı savaş alanına çeviren tıkanmış lavabolarınıza uygulayabileceğiniz ve eviniz de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz lavabo açma yöntemlerine bir göz atalım.

  • Karbonat İle Lavabo Açma Yöntemi ve Malzemeleri

Maliyeti oldukça düşük olan ve evinizde her zaman bulundurduğunuz karbonatlar, lavabo açma yöntemleri arasında etkili bir rol oynamaktadır. Sirke ile hızlı bir şekilde etkileşime giren karbonatlar lavabo borularındaki kalıntıları yerinden oynatacak ve pompa yardımıyla pislikleri almanıza yardımcı olacaktır.

  • Gerekli Malzemeler

-1 su bardağı kadar karbonat,

-1 su bardağı kadar sirke (Çok tıkalı lavabolar için bu sayıyı 2 bardağa çıkarabilirsiniz.),

-1 litre kaynar su

-Eldiven

-Pompa

1-2 Uygulanışı

İlk olarak lavabonun deliğine karbonatı boşaltın. Boşalttığınız karbonatın üzerine sirkeyi dökün. Sirkeyle beraber karbonatın etkileşime girdiğini göreceksiniz. Etkileşime giren karbonat ve sirke sayesinde borulardaki kalıntılar yerinden oynayacaktır. Bir süre köpürmeyi takip edin ve köpürme bittiğinde kaynar suyu lavaboya boşaltın. Son olarak bir pompa yardımıyla yavaş ve dikkatli bir şekilde lavabonuzu pompalayın.

  • Limon Tuzu İle Lavabo Açma Yöntemi ve Malzemeleri

Marketlerden aldığınız lavabo açıcıları çıkardıkları gazlar ile sizlere ve zamanla kanalizasyona karışarak sulara zarar vermektedir. Oysaki tıkalı lavaboyu açmak için kullanabileceğiniz limon tuzu sizlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Her ay yapacağınız bu rutin işlem sayesinde lavabo tıkanıklığından kurtulabileceksiniz.

2-1 Gerekli Malzemeler

-1 kâse limon tuzu

-1 su bardağı karbonat

-1 bardak elma sirkesi

-1 litre kaynar su

-Eldiven

2-2 Uygulanış

Limon tuzunu lavabo deliğinden geçecek şekilde döküyor ardından bir kâse karbonatımızı ilave ediyoruz. Karbonatı ilave ettikten sonra elma sirkesinden yeteri kadar döküp kaynamasını bekliyoruz. Limon tuzu, sirke ve karbonatın etkileşimiyle oluşan kabarcıklar bittikten sonra 1 litre kaynar suyu lavabonun içerisine boşaltıyoruz. Bu yöntem sayesinde lavabo gideri temizlenmiş oluyor.

karbonat ile lavabo açma

limon tuzu ile lavabo açma

  • Sirke ve Tuz İle Lavabo Tıkanıklığını Açma Yöntemi ve Malzemeleri

Lavabo tıkanıklığı birçok ev hanımının başına dert olmuştur. Lavabo tıkanıklığı ile birlikte gelen koku ise çekilmez bir hâl almaktadır. Tıkanıklık durumundan sonra hanımlar paniğe kapılıp hemen kimyasal maddelere başvururlar. Oysa ki maliyeti ucuz olan sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığını açmak mümkündür.

3-1 Gerekli Malzemeler

-1 kâse karbonat

-2 yemek kaşığı tuz

-Sirke

-Eldiven

-1 litre kaynar su

3-2 Uygulanış

Tıkanan lavaboya 1 kâse karbonat dökün. Ardından döktüğünüz karbonatın üstüne 2 yemek kaşığı kadar tuz ilave edin. Tuzu ilave ettikten sonra yeteri kadar sirke dökün. Bir süre bekledikten sonra 1 litre kaynar suyu lavabonun içine boşaltın ve lavabo tıkanıklığından kurtulun.

  • Lavabo Açıcı Asitler

Lavabo tıkanıklığı için birçok lavabo açıcı asitler bulunmaktadır. Bu asitler sayesinde lavabonuzda oluşan tıkanıklığı hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Asitler vücudunuza zarar verebilir bu sebepten dolayı lavabo açıcı asitler kullanırken çok dikkat etmeli ve mutlaka eldiven kullanmalısınız.

Lavabo Gideri Nasıl Tıkanır?

Günlük hayatımızda kullandığımız banyo ve mutfak lavaboları sıklıkla tıkanmaktadır. Peki bu tıkanıklığın kaynağı nedir? Lavabo giderleri tıkanıklığının sebebi genellikle, yemek atıkları ve kıllardır. Yemek atıkları ve kıllar zamanla giderde birikerek lavabo gider tıkanıklığına sebep olmaktadır. Lavabo gider tıkanıklığı beraberinde kokuyu da getirir. Bu gibi sebeplerden dolayı banyo ve mutfak lavabolarını kullanırken dikkat etmek gerekir.

Kullanıcıdan Kaynaklı Olmayan Lavabo Gideri Tıkanıklığı

Yeni yapılan binalarda sıklıkla karşılaşılan bir durum olan lavabo gider tıkanıklığının sebebi tesisattan kaynaklanmaktadır. Tesisatı ilk yapan ustanın hatası sonucu oluşan bu tıkanıklık ancak profesyonel ekipler ile çözülmektedir. Angora Tesisat tarafından sizlere sunulan hizmet ile kırma ve dökme olmadan lavabo gideri tıkanıklığından kolayca kurtulabilirsiniz. Özel ekipmanlar ile lavabo gideri tıkanıklığının sebebi tespit edilir ve ardından tıkanıklığın kaynağı usulüne uygun şekilde ortadan kaldırılır.

Evde Lavabo Gideri Açma Yöntemleri Nelerdir?

Lavabo gider tıkanıklığının açılmasında birçok yöntem kullanılmaktadır. Karbonat ile lavabo açma, limon tuzu ile lavabo gideri açma gibi yöntemlerin yanı sıra farklı malzemelerde kullanılabilir. Asitli içecekler bunlara örnektir. Kola, gazoz, maden suyu gibi içerisinde asit bulunan içeceklerle de lavabo giderinizi rahatlıkla açabilirsiniz.

Kalıcı Olarak Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo gider tıkanıklığını açmak için evinizde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz birçok yöntemden bahsettik. Fakat bu yöntemler kalıcı olarak lavabo tıkanıklığını ortadan kaldırmaz. Kalıcı olarak lavabo tıkanıklığının ortadan kalması için profesyonel bir ekibe danışmanız gerekmektedir. Geçmişten günümüze gelişen teknoloji sayesinde kırmadan ve dökmeden kalıcı olarak lavabo gider tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. Angora Tesisat tarafından sizlere sunulan bu hizmette, özel ekipmanlar sayesinde yağları ve gideri tıkayan atıklar parçalanır. Yaylı sistem kullanılması sebebiyle boru içerisindeki yağlar tamamen parçalanır ve böylece kalıcı olarak lavabo gider tıkanıklığından kurtulabilirsiniz.

Lavabo Tıkanıklığını Önlemek İçin Öneriler

Lavabo tıkanıklığı çözümünden sonra da lavabonuz tekrardan tıkanabilir. Bu gibi olayların tekrar yaşanmaması için yapmanız gereken basit kurallar vardır. Bu kurallar şu şekilde sıralanabilir:

  • Lavaboya pirinç tanesi, bulgur gibi besinlerin kaçmamasına özen gösterin.
  • Aşırı yağlı bulaşıkların yıkanmasından sonra oluşan donma nedeniyle gider tıkanması yaşanabilir bu yüzden aşırı yağlı bulaşık yıkadıktan sonra gidere kaynar su dökün.
  • Ayda 2 kez lavabo gider tıkanıklığını önlemek için karbonat, sirke ve limon tuzu karışımlarını uygulayın.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçağı Tespit Fiyatı Bilmek Neden Önemli?
Su kaçağı tespit fiyatı pek çok insanın merak ettiği bir soru. Hayatımızın her alanında kullandığı...
Ekonomik Pimaş açma fiyatları hakkında
Herkes yaptıracağı işin, ekonomik olmasını ve aynı zamanda kaliteli olmasını ister. Ancak bir işin hem...
Tesisat suyu basıncı problemi – Basınç problemi nedenleri
Kombinin verimli çalışması için göstergelerin kontrolünün yapılması önemlidir. Kombi ideal su basınc...
Petek Temizlik Kampanyası nedir? – Kampanya özellikleri
Tesisat firmalarının yaptığı işler arasında; tesisat tıkanıklığını giderme, tesisat temizliği, kom...
Aletle kaçak tespiti Ankara ilinde nasıl yapılıyor?
[toc] Ankara ilinde faaliyet gösteriyoruz. Yıllardan bu yana, Ankaralıların tıkanıklık ve su kaçağı pr...
Petekler temizlendi ama ısınmıyor probleminin nedenleri
Isıtma sistemlerinde karşılaşılan en temel sorunlardan bir tanesi petekler temizlendi ama ısınmıyor ş...