Aletle kaçak tespiti Ankara ilinde nasıl yapılıyor?

[toc]

Ankara ilinde faaliyet gösteriyoruz. Yıllardan bu yana, Ankaralıların tıkanıklık ve su kaçağı problemlerini çözdük ve çözmeye devam ediyoruz. Aletle kaçak tespiti Ankara ilinde bizim tarafımızdan yapılıyor.

Su kaçağı ciddi bir sorun. Özellikle bodrum katlarda meydana geldiğinde sorun daha da önemli bir hale geliyor.

Genelde üst kattaki komşudan kaynaklı su kaçakları, müşterilerimiz tarafından bizlere bildiriliyor. Döşemeden geçen tesisatlarda sızıntı ve kaçak gibi bir sorun meydana geldiğinde alt kat tavanından su sızmaya başlıyor. Su sızdığında ise sıva dökülmeleri ve küf gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Bu gibi durumlarda üst katta kaçak sorunu olan kişinin, vanadan suyun akışını kesmesi gerekiyor. Daha sonra devreye biz giriyoruz. Kaçağın yerini elimizde bulunan cihazlarla tespit ediyoruz. Tespit ettiğimiz sorunun türüne göre de gerekli işlemleri yapıyoruz.

İki tür sorunla karşılaşıyoruz. Eğer borularda sızıntı şeklinde bir kaçak söz konusu varsa, ya borunun ek yerlerinde bir sorun olduğu anlaşılıyor, ya da boru yüzeyinde çatlak olduğu anlamına geliyor. Her iki durumda da sisteme özel bir kimyasal veriyoruz. Boru yüzeyine yapışma ve yüzeyleri kapatma özelliği bulunan bu kimyasal sayesinde, çatlaklar kısa sürede kapanıyor ve sızıntı problemi ortadan kalkıyor.

Bir diğer sorun ise borunun tamamen zarar görmüş olması, ek yerlerindeki contaların aşınmış olması şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu durumda sadece sorunun olduğu yeri kırıp, boruları ya da contaları yenisi ile değiştiriyoruz.

Ankara su kaçağı tespiti Çankaya/Ankara

Eski yapılarda galvaniz ya da demir borular, tesisat borusu olarak yer almaktadır. Plastik borulara geçilmeden önce bu iki boru türü sıklıkla kullanılırdı. Ancak hem galvaniz, hem de demir borularda kırılma ve çatlama durumları sıklıkla görülür. Yani dayanım özellikleri çok fazla değildir.

aletle kaçak tespiti ankara

aletle kaçak tespiti ankara

Ayrıca bu iki boru türü pas yapar ve bu pas suya karışır. İnsan sağlığını tehdit eden bir yapıya sahiplerdir ve bu yüzden günümüzde, bu iki boru türü neredeyse hiç kullanılmamaktadır.

Demir ve galvaniz borularda yaşanan bir diğer sorun da, küçük basınçlara dayanıklı olmamalarıdır. Sıklıkla karşılaşılan su kesilmesi ve ardından gelen suyun basınçlı bir şekilde gelmesi durumunda, borular patlar ve zarar görür. Plastik borularda ise bu durum ile pek karşılaşılmaz.

Ankara su kaçağı tespiti Çankaya/Ankara ilinde yaptığımız tespitlerde genelde bu tür sorunlarla karşılaşıyoruz. Eski yapılardaki sorunlar bu şekildedir.

Yeni yapılarda da genelde tesisat borularının iyi döşenmemesi ve ek yerlerinin iyi bir şekilde yapılmamasından kaynaklı sorunlar ile karşılaşıyoruz. Az önce bahsettiğimiz suyun kesilmesi ve ardından basınçlı bir şekilde yeniden gelmesi durumunda, borularda patlamalar meydana geliyordu. İşte PVC boruların ek yerleri iyi bir şekilde yapılmadığında, basınçlı su borunun ek yerlerine zarar veriyor ve su kaçakları meydana geliyor.

Zamanında müdahale edilmediğinde ise yüksek su faturaları geliyor. Ayrıca, patlayan borulardan akan sular, yapılara zarar veriyor.

Suyun olumsuz etkilerinden birisi de, duvarlarda ve tavanlarda rutubete yol açması ve kötü kokuya neden olmasıdır. Genellikle küf kokusu bu tür sorunların yaşandığı alanlarda etkili oluyor.

Evlerde bulunan bazı eşyalarda bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileniyor. Mesela parke yüzeyleri kabarıyor ve kalıyor. Bir daha kullanılmaz hale gelebiliyor.

Su kaçağı tespit cihazı

Yukarıda sıraladığımız tüm bu sorunlardan etkilenmemek için su kaçağı sorununu yaşadığınızda, derhal Angora Tesisat ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Sorunun kaynağını kısa sürede tespit etmemizde bize yardımcı olan su kaçağı tespit cihazı ile noktasal olarak sorunu buluyoruz ve müdahale ediyoruz.

Akustik ses tespit cihazı, sıklıkla su kaçaklarını bulmak için kullandığımız cihazlardan bir tanesi. Üst katlarda meydana gelen kaçakları ise bu cihaz ile birlikte, nem ölçer cihazını da kullanarak yapıyoruz.

aletle kaçak tespiti ankara

aletle kaçak tespiti ankara

Dış ortamdaki sesleri yalıtan kulaklığı sayesinde, yüzey altındaki borulardan gelen su seslerini net bir şekilde duyabiliyoruz. Eğer ortamda çok fazla gürültü varsa, tesisat sistemine basınçlı su veriyoruz. Böylelikle ses oranını artırmış oluyoruz.

Elimizde bulunan yeni nesil ses tespit cihazları ile sisteme basınçlı su verme işlemi oldukça azaldı. Nedeni ise cihazın en cılız su seslerini bile yükseltebilmesidir.

Su kaçağı tespiti Ankara Dikmen

Kaçak tespitinde kullandığımız cihazlardan bir tanesi de termal kamera cihazıdır. Bu cihazı ise genelde ısıtma sistemlerindeki kaçakların tespiti için kullanıyoruz. Kat kaloriferine bağlı olan ısıtma sistemlerinde meydana gelen kaçakları, termal kamera sayesinde noktasal olarak tespit edebiliyoruz.

Su kaçağı tespiti Ankara Dikmen semtinde de aynı yöntemle ve aynı cihazı kullanarak su kaçağı tespiti yapıyoruz.

Ankara’nın en soğuk yerlerinden birisi olan Dikmen semtinde genel olarak su borusu patlama olayları ile karşılaşıyoruz. Nedeni ise su borularının soğuğa karşı yalıtımlı olmaması ve soğuktan dolayı boruların patlamasıdır.

aletle kaçak tespiti ankara

aletle kaçak tespiti ankara

Eski binaların birçoğunda ısı yalıtımı bulunmuyor. Yalıtım olmadığından dolayı da tesisat boruları içindeki sular sıklıkla donuyor. Donan su genleşiyor ve boru yüzeyine baskı yapıyor. En sonunda da boruların patlamasına ve zarar görmesine yol açıyor.

Benzer Yazılarımız

Tesisat Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır? Kaçak tespiti
Tesisatlarda meydana gelen su kaçakları, günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak tespit ediliyor ve dah...
Çamaşır makinesi giderinden su gelmesi – Çamaşır makinesi gideri
Farklı modellerde olsa da, çamaşır makinesi giderleri hep aynı yere gider. Çamaşır makinesinde bulunan v...
Su kaçağı tespiti – Kaçak tespiti hakkında bilgiler
Temiz su tesisatlarında meydana gelen birçok su kaçağı, suyun basınçlı bir şekilde dışarı çıkması...
Duvardaki Nemin Nedenleri
Duvardaki Nemin Nedenleri Şehirleşmenin başlaması ile ortaya çıkan yeni sorunlar olmuştur. Bunların en ...
Yangın Hidrant Su Kaçak Tespiti
Yangın Hidrant Su Kaçak Tespiti Ankara Angora Tesisat olarak hizmet verdiğimiz başlıkların ilk sırasında...
Kameralı Tesisatçı Ne Demektir? – Kameralı tesisatçı özellikleri
Tesisat firmaları artık gelişmiş kamera cihazları ile su kaçaklarını tespit ediyor ve kırma ya da dökm...