Kırmadan tesisat tamiri- Tesisatta teknolojik çözüm

Her dairede belirli zamanlarda tesisat ile ilgili sorunlar meydana gelir. Bu sorunlar “komşumun tavanından su sızıyor”, “kombi ısıtmıyor”, “tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım” şeklinde serzenişlere neden olur. Çoğunluk bu tür durumlarda kırma dökme yapılacağı endişesiyle profesyonel destek almaktan kaçınır ve birtakım bireysel müdahalelerde bulunur. Ancak bu müdahaleler sorunun giderek artmasını sağlayabilir. Üstelik gelişen teknoloji tesisat alanında da kendini göstermiştir. Kırmadan tesisat tamiri yapılması mümkündür.

Kırmadan tesisat tamiri

Kırmadan tesisat tamiri

Tesisat tamiri eskiden mahalle ustalarının geleneksel yöntemlerine göre yapılıyordu. Ortalığı toza dumana katan ustalar arkasında adeta inşaat alanı bırakıyordu. Oysa şimdi bu işler için özel üretilen ithal cihazlar sayesinde tesisat sorunlarına teknolojik çözüm getirilebilir. Daireyi şantiye alanına dönüştürmeden, kırmadan tesisat tamiri yapılabilir.

Kırmadan tesisat tamiri- Kırmadan su kaçağı tespiti nasıl yapılır?

Çoğunlukla kırmadan tesisat tamiri gider tıkanıklığı ve kötü problemi ile su kaçağı arızası için gerekli olur. Su kaçağı, özellikle eski binalarda en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Su kaçağı olan dairelerdeki serzenişler şöyledir;

  • “Musluklar kapalı olduğu halde su saati dönüyor”
  • “Tavanda sararmalar ve kabarıklıklar var”
  • “Çok tüketim yapmadığım halde kabarık su faturası sorunum var”
  • “Fayans derz boşluklarında sararma var”
  • “Kombi su bar göstergesi sürekli düşüyor”
  • “Küf ve rutubet kokusu var”

Su kaçağı  boruların ek yerinde  bulunan contanın işlevini kaybetmesi veya contanın yerinden çıkması, ek yerlerinin tam yerine oturmaması, çatlak veya kırılmalar ve toprağın altında kalan borulardaki çökmeler nedeniyle oluşur. Bunun yanı sıra kullanıcılar tarafından kullanılan güçlü asidik yapıya sahip lavabo açıcılar pimaş borusunu eritmektedir. Dolayısıyla su kaçağı meydana gelir.

Kırmadan su kaçağı tespiti için akustik dinleme cihazı, kanal/boru görüntüleme kameraları, termal kamera ve ne ölçer cihazlar kullanılır.  Akustik dinleme cihazı, temiz su tesisatlarındaki kaçakların yerini tespit etmede kullanılır. Cihaz patlak borudan çıkan su sesi ile diğer sesleri ayrıştırma becerisine sahip kaliteli bir cihazdır ve noktasal tespit sağlar.

Atık su borularının içi kanal/boru görüntüleme cihazı sayesinde görüntülenir ve  pimaş hattındaki tüm sorunlar tespit edilir.

Termal kamera; kalorifer tesisatı, sıcak su tesisatı gibi sıcak suyun geçtiği boruların yerini tespit etmek için kullanılır. Termal kameranın tespit ettiği görüntüler talep edilirse fotoğraf ya da video biçiminde kayıt altına alınabilir. Termal kamerayla su tesisatının geçtiği alan tespit edildikten sonra akustik dinleme cihazı ile kontrol edilerek su sızıntısı noktasal olarak tespit edilir.

Kırmadan tesisat tamiri

Kırmadan tesisat tamiri

Nemölçer cihazı ile parke ve duvarlarda oluşabilecek herhangi bir kabarmanın sonucunda 5 cm derinliğe kadar oluşan nem seviyesini ölçmede kullanılan yardımcı alettir.

Kırmadan su kaçağı çözümü nasıl olur?

Kırmadan su kaçağı çözümü için kullanılan en önemli cihazlardan biri olan akustik dinleme cihazının prop denilen aparatı su kaçağının olduğu noktaya tutulduğunda ses cihazın kulaklığına iletilir. Bu noktada cihazı kullanan kişinin bilgili ve deneyimli olması önem taşır. Tespitin ardından tek bir fayansın yerinden sökülmesi yeterli olur.

Kalorifer borularındaki su kaçaklarının basıncı düşük olduğunda akustik cihazın yetersiz kalması nedeniyle kameralı görüntüleme cihazı kullanılır. Yapılan incelemenin sonucu kalorifer borularındaki su kaçağının ufak boyutta olduğunu gösteriyorsa kaçak tamir kimyasalı kullanılır. Bu sayede bütün çatlaklar kapanır ve su sızıntısı kırmadan tamir edilmiş olur.

Kırmadan tesisat tamiri Ankara ilinde firmamızda yapılmaktadır. Deneyimli personelimiz ve son teknoloji özel üretim cihazlarımız sayesinde her türlü sıhhi tesisat problemleriniz kolayca çözülür. Servis kaydı oluşturmak için /iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Keçiören tıkanıklık açma, kırmadan dökmeden
Tuvaletler, medeniyetlerin gelişmesine yol açtı. İlk olarak Roma imparatorluğunda kanal sistemleri kullanı...
Su kaçağı tespiti – Kaçak tespiti hakkında bilgiler
Temiz su tesisatlarında meydana gelen birçok su kaçağı, suyun basınçlı bir şekilde dışarı çıkması...
Lavabodan köpük gelmesi neden olur?
Mutfak ve banyo alanlarında kullanılan lavabolarda tıkanıklıktan kaynaklanan bazı problemler ile karşıla...
Donmuş plastik su borusu nasıl açılır
Günümüzde artık galvaniz boruların yerini alan PPRC borular, soğuk su tesisatlarında kullanılıyor. Oldu...
Bahçe Su Kaçağı Tespiti
Bahçe Su Kaçağı Tespiti (Ankara) Su olan her yerde su sızıntıları meydana gelebilir. Örneğin Ankarada,...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır
Kırmadan Su Kaçağı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır? Su kaçağı basit bir anlatımla, giderlerden suyun sı...