Gider Borusu Tıkandı, Eyvah Gider Borusu Tıkandı!

Başta evlerimizde olmak üzere tüm yaşam alanlarında karşılaşılan tesisat sorunlarının başında gider borusu tıkanıklığı gelmektedir. Genelde bu sorunlar, önceden bazı alarmlar verse de bunları görmezden gelir ya da bilmediğimiz için, en son gider borusu tıkandı kullanılamıyor noktasına gelindiğinde çözüm aramaya başlarız. Buda acil çözüm bulmamızı gerektirmektedir. Çünkü günlük ihtiyaçlarımızda her daim ihtiyaç duyulan su kanallarını kullanmama gibi bir şansımız olamaz.

Gider Borusu Tıkandı

Gider Borusu Tıkandı

Tıkanıklık durumlarında sorun çok ilerlemediyse, kendimiz de bazı yöntemler deneyerek gideri açabiliriz. Ancak tıkanıklık basit yöntemler sonucunda açılamıyorsa, konusunda uzman kişilerden yardım isteriz. Ayrıca şehir belediyeleri de özellikle bina dışı ve sınırlarında yer alan rögar tıkanıklıklarında destek vermektedir.

Gider Borusu Neden Tıkanır

Kullanım amaçlarına bağlı olarak en çok karşılaşılan mutfak lavabosu tıkanıklıklarıdır. Yemek artıkları en temel sebep olmakla beraber, lavaboya dökülen yağlar da zamanla gider borularında kalıntı oluşmasına neden olmaktadır. Banyo lavabolarında da tıraş sonrası gidere dökülen kıl ve saçlar ne yazık ki zamanla giderin tıkanmasına neden olur.

Tuvaletlerde oluşan gider borularındaki tıkanıklık diğerlerine göre daha can sıkıcı olabilmektedir. Pratik yöntemlerin yetersiz kaldığı, tıkanan noktanın kendi imkânlarımızla tespit edilmesinin zorluğu söz konusudur. Tuvalete atılan ıslak mendil ve benzeri malzemeler, izmarit, poşet gibi katı maddeler eriyip parçalanması mümkün olmadığı için zamanla tıkanmasına sebep olmaktadırlar. Tuvaletlerde kullanılan gider borularının eski olması, dar olması gibi durumlar, tesisat yenilenmedikçe tekrar etmesine neden olmaktadır.

Diğer önemli sebepler ise, yapılar inşaat halindeyken inşaat kalıntılarının temizlenmemesi, teknik olarak gider borusundaki suyun akışını sağlayan eğimin yetersiz olması ve yine çok sık karşılaşılan kireçlenme sonucunda boru içindeki daralma da zamanla tıkanma sebebi olarak karşımıza çok sık çıkmaktadır.

Tıkanan Gider Borusu Ve Açma Yöntemleri

Eğer evinizde ya da işyerinizde ilk kez gider borusu tıkandı ise sorunu ilk etapta basit bazı yöntemler ile çözme yoluna gidebilirsiniz. Evlerde kolay bulunan sirke ve karbonat en pratik çözüm yoludur. Lavaboya 1 bardak karbonat ve üzerine de sirkeyi dökün. Ne sirkesi olduğu fark etmez fakat ikisini eşit oranda dökmeniz önemlidir. Bu iki malzeme aralarındaki kimyasal reaksiyon ile tıkanıklığa neden olan kalıntıların parçalanmasını, erimesini sağlar. Bu işlem sonrasında yarım saat beklemelisiniz. Son olarak 1 litre kaynamış suyu dökerek parçalanan kalıntıların gider borusundan aşağı inmesini sağlayabilirsiniz.

Hepimizin çok iyi bildiği pompa ile lavabo açma çalışması en eski çözümlerdendir. El pompası gideri tamamen kapatacak şekilde yerleştirilir ve pompalanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tıkanıklığa neden olan artıkların çekilmesi yerine istemeden daha ileriye itilmesi gibi bir durum oluşabilmektedir. Bu uygulama ilkel bir yöntem olup yeni çıkan açıcı kimyasal ürünler sayesinde zamanla tarihe karışacak diyebiliriz.

Lavabo açma teli ile de, ucu kanca şeklinde olan telin giderin içinden sokularak itilmesi ile cisimler bu tele takılmaktadır. Böylelikle temizlik sağlanabilmektedir. Son olarak önerilen Kostik ile açma işlemi de etkili sonuç verebilmektedir. Kimyasal içeriği sayesinde gideri tıkayan artık ve kalıntıların kuvvetli bir şekilde çözülmesini sağlar. İçerdiğindeki yüksek orantıdaki kimyasal etkileşim sağlık açısından risk oluşturmakta olduğu için kullanım esnasında maske ve eldiven kullanılması gerekmektedir.

Sorun ciddi sıkıntılara yol açmadıysa elbette bu tip kolay denemeler ile gider borusundaki tıkanıklığı gidermeniz mümkündür. Ancak baş edilmez boyutlara gelindiğinde denediğiniz yöntemler ile tıkanıklık giderilemiyorsa, konusunda uzman kişilerden yardım alınarak daha ileri seviye yeni teknoloji aletler sayesinde günlük yaşantınızı aksatmadan, kısa sürede çözüm bulmanız mümkündür. Robot cihazlar, kameralı görüntü sağlayan cihazlar tıkanan noktaları belirleyerek zarar vermeden çözüm olabilmektedir.

Tekrar Eden Tıkanıklık Ve Kötü Sonuçlar

Giderden taşan kirli su, açma esnasında yaşanan kötü kokulu mikroplu görüntü, istenmeyen zorlu süreçler yaşamamıza neden olabilmektedir. Tüm yöntemler sonrasında açılmayan gider tıkanıklıklarında, binanın dışındaki rögar tıkanıklığı düşünülmelidir. Binanın sınırları içerisinde örneğin bahçede tıkanan rögar var ise tıkanan giderlere başlangıç merkezinden yapılan müdahaleler sonuç vermeyecektir. Böyle durumlarda tesisatçı çaresiz kalabilmektedir.

Rögar tıkanıklığı durumlarında belediyenin ücretsiz hizmetlerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz. Rögar çok dolu olduğunda vidanjör denilen büyük araçların yardımıyla boşaltım sağlanır.

Alınacak Önlemler

Tuvalete katı maddelerin kesinlikle atılmaması gerekmektedir. Mutfak lavaboları ise, yemek, çay atıkları için birer çöp görevi görmekten çok uzak tutulmalı, mecburi düşen artıklar için kullanılan süzgeçler yardımıyla toparlanmalıdır. Duş alınan küvet ve kabin içi giderlerin ağzında mutlaka süzgeç bulundurulmalı ve tıkanmaması için süzgeçler sıkça temizlenmelidir. Giderlerin belirli aralıklarla kontrolü ve bakımı ihmal edilmemelidir.

Gider Borusu Tıkandı

Gider Borusu Tıkandı

Eyvah! Gider borusu tıkandı diyerek, giderleri açmak için bol su dökmek basıncı arttıracağı için sıkıntının büyümesine neden olabilmektedir. Tesisatta kullanılan giderlerin malzemesi eğer eski ve dayanıksız ise kuvvetli kimyasal bileşenli ilaçlama yöntemleri ve kaynar su bu giderlerin zarar görmesine neden olur. Ayrıca parçalanan cisimlerin birbirine yapışarak daha ileriki bir noktada tekrar tıkanıklığa sebep olması da söz konusu olabilmektedir.

Hafif yollu tıkanıklıklar için basit yollu çözümleri ilk etapta uyguluyor olsak da, sürekli karşılaşılan tıkanmalar kesinlikle göz ardı edilecek bir konu değildir. Basit yöntemler anlık işimizi aksatmamak için uygulanabilir yollar olsa da kesinlikle kalıcı çözüm olarak görülmemelidir.

Son yıllarda artan teknolojik çözüm yolları sayesinde yaptırılacak olan kontroller, tesisattaki sorunları büyümeden tespit edebilmektedir. Bu teknolojiler, binanın tesisatındaki kapalı kutu niteliğindeki görünmez problemler hakkında güncel bilgi sahibi olmamızı sağlar ve yaşam alanlarınızdaki kaliteyi arttırır.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçak Tespit Cihazı
Su Kaçak Tespit Cihazı Su Kaçağı Tespit Cihazı satın almaya karar verdiyseniz, sizlere birkaç önerimiz ...
Tesisat Kaçak Tespiti Ankara
Tesisat Kaçak Tespiti Ankara Tesisat Kaçak Tespiti Ankara da bu hizmetleri hangi Su Kaçağı Firmaları verir...
En Yakın Su Tesisatçısı
En Yakın Su Tesisatçısı (Ankara) Yaşadığımız alanlarda tesisat borularında Su Kaçak sorunları olabil...
Kola ile lavabo açma mümkün mü?
Birçok müşterimiz bizlere, kola ile lavabo açma mümkün mü diye soruyorlar. Bu soruya kısmen eve cevabı ...
Tuvalet temizliği – Dikkat edilmesi gerekenler
Tuvaletler evimizdeki en aktif olarak kullandığımız yerlerden biridir. Bu yüzden tuvalet temizliği, olmas...
Dış cephe kaçakları nasıl meydana gelir?
Binaların dış bölümünü kapsayan alanlarda meydana gelen dış cephe kaçakları, mümkün olan en kısa...