Petek yıkama nasıl yapılır? Tüm yönleri ile petek temizliği

Günümüzde hemen hemen ev, iş yeri, ofis ve atölye gibi alanları içine alan her türlü binada petekle ısınma yöntemi kullanılmaktadır, dolayısıyla bu noktada bilinmesi gereken temel soru petek yıkama nasıl yapılır sorusu üzerinden ilerlemektedir.

Özellikle soğuk havanın baskın olduğu mevsimlerde hastalıklardan kaçınmak için iç mekanın yeterli bir sıcaklığa sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde alanın yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Böyle bir seçeneği ortadan kaldırmak için petekler, bulunulan dairenin her bir odasına gerektiği miktarda yerleştirilir.

İçerisinde yer alan sistem sayesinde sıcak suyun akışını sağlayan ve bu şekilde ısı yayan petekler, kimi zaman bir takım sorunlar yaratabilmektedir.

Petek kullanan kişilerin sıklıkla karşılaştığı problemlerden bir tanesi şu şekildedir:

– Sıcak su geçişi sırasında peteklerin çok fazla ısınması sorunu: Bu tarzdaki bir arıza, musluktan akan sıcak suyun akışında dalgalanmalar yaşanmasından kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dalgalanmalar dolayısı ile su istenilen ayarda kullanılmaz ve sonucunda bir soğur, bir ısınır.

Su açıldığında kombi, kaloriferi kapatma işlemini yerine getiremeyebilmektedir. Bu nedenle de sözü edilen sorun yaşanabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılan kişilerin dikkatle incelemesi gereken nokta peteklerden birinin soğuk, diğerinin sıcak olup olmadığıdır.

Eğer bu şekilde bir hata var ise sıkıntının nedeni, içerisinde yer alan suyun kirli olması ya da cihaz ayarlarında bir takım yanlışlıklar oluşması olabilir.

Kirli sudan kaynaklı bir problemin çözümü için petek yıkama nasıl yapılır bilmek gerekmektedir. Bu noktada karıştırılmaması gereken, petek temizliği ile kombi bakımının birbirinden farklı şeyler olduğu gerçeğidir.

petek yıkama nasıl yapılır

petek yıkama nasıl yapılır

Kombi bakımı denilen şey, cihazın yetkili servisi tarafından düzenli olarak kontrolü yapılarak kombinin çalışıp çalışmadığının denetlenmesi işlemidir. Bu süreçte bir sorunla karşılaşılır ise ilgili parçaların temizliği ve onarımı yapılmaktadır.

Kombi petek temizleme nasıl yapılır denildiğinde ise anlaşılması gereken, temizlik için kaloriferlerin hedef alındığı işlemlerdir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de alanında uzman kişilerin desteğine başvurmak zorunluluğu bulunmaktadır. Profesyonel firmalar sorunun olduğu yere gelerek, ısıtma sistemi içerisinde yer alan tüm boru hatlarını ve peteği kapsayacak şekilde temizlik işlemini gerçekleştirir. Bu oldukça detaylı bir iştir ve hiçbir şekilde baştan savma yapılamaz.

Petek temizleme nasıl yapılır forum sayfaları üzerinde oldukça fazla yorumlanan bir konudur. Zaman zaman kişilerin petek içerisinde bulunan suyu dışarı boşaltarak çözüm aradığı görülmektedir. Ancak kesin çözüm için uygulanan yöntemler daha farklıdır.

İlgili işlemin yapılmasının birbirinden farklı yolları vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

– Petekleri sökmeden temizleme: 

Kapalı devre sistemine sahip olan kombi ve petekler, bu özelliği dolayısıyla içerisinde meydana gelen, daha sonra da birikmeye başlayan kireç, çamur gibi tıkanıklığa neden olan maddelerin açıkça görülmesine engel olur. Bu durumun anlaşılması için açıkça işlev kaybının yaşanması gerekmektedir.

Tıkanmanın nedeni ve yoğunluğuna göre değişen uygulamalardan bir tanesi panel peteklerin hiçbirine dokunmayıp, yalnızca banyo içerisinde bulunan peteğin sökülmesi sonrası sisteme makine bağlanması ile yapılan yöntemdir.

Petek temizleme makinesi kullanımı sayesinde tüm sistem kolayca temizlenebilmektedir.

Herhangi bir yerinin sökülmeden kirden arındırılması için kullanılan sistemin; döküm petekler, yerden ısıtma tesisatları ya da eski alüminyum peteklerden bir tanesi olması yeterlidir.

– Makinesiz petek temizleme:

Petek içerisinde yer alan suyun doğru ve düzgün bir şekilde ilerlemesinin sağlanması için uygulanan yöntemlerden bir tanesi de makine kullanmadan temizliğin yapılmasıdır.

petek yıkama nasıl yapılır

petek yıkama nasıl yapılır

Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için alanında uzman bir tesisat ekibine ihtiyaç duyulmaktadır. Profesyonel kişiler, özel ekipman ve aletler kullanarak iç bölgelerin kirden arındırılması sağlanır.

Kimi tesisatçılar temizleme işlemi için kimyasal maddeleri de kullanabilmektedir, ancak bu ürünler sağlık açısından tehdit oluşturduğu için tavsiye edilmemektedir.

En etkili petek temizliği yöntemleri ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

– Cihazla petek temizliği,

– Isıtma sistemine sahip cihazlar aracılığıyla yapılan temizlik,

– Yetkili firmalara başvurmak,

– Her bir peteğin tek tek makine ile temizlenmesi

Petek temizliği gerekli mi?

Kış aylarının olmazsa olmazı olan ısıtma sistemlerinin başında gelen kalorifer düzenekleri son derece önemlidir. Dolayısıyla petek temizliği gerekli mi diye düşünüldüğünde, cevap kesinlikle evet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Temizlik yapılmasının faydaları arasında sayılabilecek maddelerden bazıları şu şekildedir:

– Kombi ayarını düşük derecelere getirip, yeterli ısı elde etmek mümkün olur.

– Alan içerisinde yer alan tüm kalorifer peteklerinin yüksek ısı verimi göstermesi sağlanır.

– Kombiye yakın olmayan radyatörün dahi oldukça iyi ısı yaydığı görülür.

– Kombinin doğal gaz sarfiyatının düşürülmesi sağlanır.

– Kombi içerisinde yer alan pompanın daha az çalışması sağlanır, bu durum da kullanım ömrünün uzamasına yardım eder.

– Temizliği yapılan petekler, iç bölgelerin herhangi bir yerinde oluşan tıkanıklıkların giderilmesini sağlar. Eşit ısı yaymayan peteklerin sorunu kimi yerlerinin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Bu da tortu birikiminin bir sonucudur.

Petek temizleme yorumları, işlem doğru bir şekilde yapılmış ise oldukça olumlu olarak yapılmaktadır. Ancak temizlik düzgün yapılmamışsa, peteklerin kısa sürede tekrar arızalandığı bilinmektedir.

Petek temizliği faydaları nelerdir?

Petek temizliği faydaları, kişilerin hem sağlıklarına hem de bütçelerine yönelik olarak çift taraflı katkı sağlamaktadır.

Peki nedir bu katkılar?

– Doğru bir yöntem ve uygulama ile kullanım alanlarında yüzde otuz gibi bir oranda tasarruf sağlanabilmektedir.

– İç bölgede yer alan suyu tüm peteklere eşit bir şekilde ulaşması sağlanır.

– Gereksiz enerji kullanımı engellenir.

– Peteklerin daha sağlıklı çalışması sağlanır, böylece kullanım ömrü artar.

Petek temizleme kimyasalı kullanılmalı mıdır?

Petek temizleme kimyasalı, çoğu tesisat firması tarafından tercih edilen bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kimyasal kullanımı ciddi bir meseledir ve oldukça dikkat edilmesi gereken noktaları bulunmaktadır.

Petek temizleme suyu olarak geçen ve bir çeşit ilaç olan kimyasalların Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmeleri gerekmektedir. Bu koşula uymayan ilaçların yeterli temizliği sağlayamadığı bilinen bir gerçektir.

Kimi firmalar yan sanayi ürünü, ya da Çin menşeli olan ürünleri tercih etmektedir. Ekonomik açıdan daha uygun fiyata alınan bu malzemeler ağır kimyasal içerdiği için hem insan sağlığını etkilemekte hem de yeterli derecede temizlik sağlayamamaktadır. Tüm bunların yanı sıra petek ve kombilerin ömrünü de kısaltmaktadır.

Burada dikkat edilmesi ve bilinçlenilmesi gereken bir nokta da kimyasal ilaç kullanımının çevre üzerindeki etkisidir. İlaçların daha etkili olması için içerisinde yer alan bileşenleri artırmak, doğa için zararlı sonuçlar doğmasına neden olabilmektedir.

Daha iyi bir temizlik yapmak adına bu yöntemin kullanılması, yaşam kalitesi anlamında geniş perspektiften bakıldığında son derece olumsuz koşullarını ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle petek temizleme cihazlarının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Cihaz kullanımı sayesinde tek bir bölge değil, tüm sistemin düzeltilmesi amacı güdülür. Dolayısı ile kalıcı bir çözüm sağlanır.

Tüm bu konular ile alakalı olarak kombi petek temizliği nasıl yapılır forum sayfalarında tartışmalar yer almaktadır. Dikkatli ve duyarlı okuyucular ise cihaz kullanımının en etkili çözüm olduğunu bu mecralar üzerinden de takip edebilmektedir.

Petek temizleme yalanı gibi bir söylem de ayrıca dikkat çeken bir diğer konu başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada calpol ile petek temizleme yöntemini kullanan kişilerden bahsetmek mümkündür. İşe yaradığı düşünülen, ancak uzun vadede sorunu çözmeyen bu tarzdaki işlemler, cihazlara zarar verebilmekte ve daha sonraki aşamalarda başka sorunlara yol açabilmektedir.

Kalorifer petek temizliği radyatör temizliği solüsyonlu yöntem ne için kullanılır?

Kalorifer petek temizliği radyatör temizliği solüsyonlu bakım uygulaması, peteklerin iç kısımlarında birikerek tıkanmalara yol açan pislikleri yok etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Solüsyon uygulaması, petek temizleme makinesinden yardım alınarak gerçekleştirilir.

Benzer Yazılarımız

Tıkalı tuvalet açmak için neler yapılabilir?
Günümüzde pek çok insan tıkalı tuvalet açma yolları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir, bu nede...
Kamera ile lavabo açıcı – Kamera ile lavabo açma nedir?
Lavabo açma işlemlerinde günümüzde gelişmiş kamera cihazları kullanılıyor. Bu cihazların en büyük ...
Su Kaçak Tespiti Ücreti
Ankara Su Kaçak Tespiti Ücreti Ankara da kurulan şirketimiz, Su Kaçak Tespiti Ücreti için en uygun fiyatla...
Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yolları Nelerdir?
Her insanın bir gün içerisinde mutlaka kullanması gereken tuvaletlerde yaşlanabilecek tıkanmalar, pek çok...
Su kaçağı tespit nedir? – Kaçak tespiti işlemleri
Otel ve büyük iş merkezleri gibi alanlarda su kaçağı tespit işlemleri, binalara oranla oldukça zordur. B...
Su Kaçağını Tespit Eden Cihaz ve su kaçağı tespiti
Gelişen teknoloji sayesinde su kaçağını tespit eden cihaz modellerinde de gelişmeler olmuştur. Geçmiş d...