Kamera ile lavabo açıcı – Kamera ile lavabo açma nedir?

Lavabo açma işlemlerinde günümüzde gelişmiş kamera cihazları kullanılıyor. Bu cihazların en büyük özelliği, ucunda sondasının olması ve bu sondanın boru içerisinde belirli bir mesafeye kadar gitmesidir. Böylelikle kamera ile lavabo açıcı olarak da adlandırılan bu cihaz, noktasal olarak boru içerisindeki tıkanıklıkları tespit edebilir.

Özellikle mutfak alanlarını en çok ev hanımları kullanır. Lavabo tıkandığında ya da işlevini yitirdiğinde, bu yüzden en çok ve en önce ev hanımları telaşlanırlar. Aslında telaşlanmakta da haklıdırlar. Lavabo tıkandığında, boru içerisinde bulunan pislikler geri tepebilir ve bu durum da mutfak alanları mahvolur.

Suyun pislik ile birlikte geri tepmesi durumu, ev içerisinde de kötü bir kokunun yayılmasına neden olur. İyi bir temizlik yapılsa bile, birkaç gün bu kötü koku ev içerisinden gitmeyebilir. Bu yüzden tercih edilen durum, lavabonun tıkanmaması ve geri tepmemesidir.

kamera ile lavabo açıcı

kamera ile lavabo açıcı

Kamera ile lavabo açıcı işlemleri nasıl yapılır?

Bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde kamera yardımı ile lavabo tıkanıklıkları nasıl tespit edilir ve bu tıkanıklıklar nasıl giderilir anlatacağız. Kamera ile lavabo açıcı tabiri, aslında genel bir tabirdir. Burada kastedilen kamera ile lavabolardaki tıkanıklığın tespit edilmesidir. Zaten tıkanıklığın yeri ve türü tam olarak tespit edildiğinde, sonraki işlem oldukça kolaydır.

Tıkanıklıklar mutfak lavabosundan kaynaklanabildiği gibi, bulaşık makinesinin giderinin bulunduğu kısımdan da kaynaklanabilir. Sorun farklı yerden kaynaklansa da, aynı sonucu verir.

Mutfak lavabosundaki tıkanıklığın nedeni genel olarak; yemek artıkları, atık yağlar ve bazı kimyasallar olarak sayılabilir. Bulaşık makinesinde de benzer sorunlar mevcuttur.

Öncelikle tıkanıklığın neden olduğu yer tespit edilir. Daha sonrasında ise robot yardımı ile pislikler parçalanır. Boru içerisinde tıkanıklığa neden olan pislikler katı halde ya da yarı katı halde bulunabilir.

Robotun ucunda bulunan çelik spiral yardımı ile bu pislikler parçalanır ve spirale doğru çekilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra, durulama işlemi yapılır. Durulama işlemi, gider borusu içerisine basınçlı su verilmesidir. Burada amaç, hiçbir kalıntının boru içerisinde kalmamasının sağlanmasıdır.

Evde denenebilecek yöntemler

Evde deneyebileceğiniz ve bir nebze olsun sorununuzu giderebilecek sorunlardan da bahsedeceğiz. Ancak unutmayın, bu yöntemler kesin olarak işe yaramayabilir. Özellikle uzun bir zaman lavabo giderinde bekleyen ve iyice katılaşan cisimlerin bu yöntemler ile giderilmesi imkansızdır.

Bu tür katı pislikler ancak, kamera ile lavabo açıcı cihazı ile tamamen yok edilirler. Ayrıca bu işlemden sonra basınçlı su verildiğini de hatırlatmak isteriz. Basınçlı suyu sağlayacak cihaz ise ancak, profesyonel olarak bu işi yapan tesisatçılarda bulunur ve oldukça pahalı cihazlardır.

Askı teli ile tıkanıklık giderme:

Aslında bu yöntem oldukça eskidir ve gider borusunun henüz başında biriken pisliklerin giderilmesi için kullanılır. Ancak sert kalıntıların giderilmesinde bu yöntem bir işe yaramaz. Evyenin altındaki gider borusunu açıp, askı teli ile yumuşak pislik kalıntılarını gidermeye çalışabilirsiniz.

Karbonat ve sirke ile tıkanıklık giderme:

Sirkenin içinde bulunan asitler, karbonat ile birleştiğinde kuvvetli bir çözücü haline gelir. Bu yüzden karbonat ve sirke ile tıkanan lavabolar açılabilir. Ancak pislikler yüzeyde ise ve yumuşak bir formda ise bu işlem işe yarayabilir. Yaklaşık olarak bir bardak sirke ve bir avuç karbonatı birlikte lavaboya dökün. Ardından kaynak ve yaklaşık bir litre suyu, biraz bekledikten sonra lavaboya dökün. Sıcak su bu karışımın etkisini artıracaktır.

Tuz ve sirke ile tıkanıklık giderme:

Aynı şekilde tuzun da çözücü ve parçalayıcı bir etkisi vardır. Sirke ile birleştiğinde bu özellik, daha kuvvetli bir hale gelir. Tuz, karbonat ve sirkeyi de karıştırarak bu işlemi uygulayabilirsiniz. Yaklaşık olarak bir avuç kadar; tuz, karbonat ve sirkeyi lavaboya dökün. Daha sonra ardından bir bardak kadar sirkeyi lavaboya boşaltın. Daha sonrasında bir litre kadar sıcak suyu, biraz bekledikten sonra lavabo giderine boşaltın.

Pompa yardımı ile tıkanıklık giderme:

Pompa, genelde giderin ucunda bulunan ve yumuşak türde olan pislikleri kendisine çeker. Bu özelliğinden dolayı, kısmi olarak tıkanıklıkların giderilmesini sağlayabilir.

Kimyasal kullanarak, tıkanıklık giderme:

Piyasada satılan güçlü kimyasallar ile lavabo tıkanıklığını giderebilirsiniz. Gider içerisinde biraz daha derinde bulunan, yarı katı cisimlerin parçalanmasında, bu kimyasallar etkilidir. Ancak bu kimyasallar boru içerisinde kalıntı bırakırlar. Bu yüzden belli bir süreye kadar bu kimyasalları kullandığınızda, kimyasaldan kalan tortular yüzünden lavabo tekrar tıkanabilir.

Lavabo tıkanıklığını en iyi ne açar?

Buraya kadar anlattıklarımız, lavabo tıkanıklığını gidermede kullanılan yöntemler ve lavaboların neden tıkandığı ile ilgiliydi.

Kamera ile lavabo açıcı konusuna ilave yapmak gerekirse, lavabo tıkanıklığına neden olan etkenleri gidermek, lavabo tıkanıklığı sorununun yaşanmamasında en iyisi olacaktır.

Angora Tesisat olarak özel olarak, lavabo tıkanıklığını açan makineler kullanmaktayız. Bu makinelerin kullanılmasından önce, kamera cihazı ile tıkanıklığın yerini noktasal olarak tespit edebiliyoruz. Lavabo tıkanıklığını gideren cihazımız ile aynı zamanda durulama işlemi de yapabiliyoruz.

kamera ile lavabo açıcı

kamera ile lavabo açıcı

Böylelikle, dikkat edildiğinde uzun bir süre lavabolarınız tıkanmıyor. Soru ve görüşleriniz için; www.angoratesisat.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Su Kaçak Bulma
Su Kaçak Bulma Hizmetleri Ankara Su Kaçak Bulma çalışmaları nasıl yapılır? Bu işlemler yapılırken k...
Termal kamera ile kaçak tespiti nasıl yapılır?
Termal kamera ile kaçak tespiti, günümüzde en fazla tercih edilen kaçak bulma yöntemlerinden biri olarak k...
Lavabo gideri açma – Lavabo tıkandı su gitmiyor
Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavabolarda sıklıkla tıkanıklık gözlenir. Bunun nedenlerini bu başl...
Tuvalet açma teli – Kullanım alanları
Tuvalet tıkanıklığını açmak için kullanılan yöntemlerden bir diğeri de tuvalet açma teli malzemesidi...
Ankara Banyo Koku Tespiti
Ankara Banyo Koku Tespiti Evlerde oluşan koku çok can sıkıcıdır. Müşterilerimizin çoğu bizi Ankara Ban...
Bağlıca Su Kaçak Tespiti
Bağlıca Su Kaçak Tespiti Firmaları Bağlıca Su Kaçak Tespiti hizmetleri için şirketimizi arayabilirsiniz...