Kalorifer tesisatı su kaçağı nasıl bulunur?

Kat kaloriferi ya da merkezi sistem ile çalışan ısıtma sistemlerinde kaçak meydana geldiği zaman, her iki ısıtma sistemi de çalışmaz. Bu tür sistemler, içinde su bulunmadığı zaman kendilerini otomatik olarak kapatırlar. Kalorifer tesisatı su kaçağı ve işaretlerini anlamanız için bu yazıda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

kalorifer tesisatı su kaçağı

kalorifer tesisatı su kaçağı

Mekanik sistemlerde durum böyleyken, dijital olarak çalışan sistemlerde ayrıca uyarı göstergesi de bulunur. Yani kombi cihazı ya da merkezi sistem ile çalışan kazanlarda, sorunun ne olduğunu gösterge panelinde görebilirsiniz.

Cihaz arızalarına ait kodlar ve anlamlarının bulunduğu bir kitapçık verilir. Bu kitapçık da sorun kodu ve ne anlama geldiği yazar. Ayrıca bireysel olarak ne yapmanız gerektiği de yazar. Eğer bireysel olarak bir şey yapamıyorsanız ki bu kitapçıkta yer alır, servis çağırmanız önerilir.

Ancak bu tür cihazlar ile ilgilenen servislerin birçoğu, su kaçakları ile ilgilenmezler. Hatta su kaçağının yerini bulamazlar ve tamir edemezler. Peki ama o zaman ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle bireysel olarak önlem almanız gerekir. Uzman tesisat firmaları ile görüşüp durumu anlattıktan sonra, en azından onlar gelene kadar suyun akışını, cihazlardan ve vanadan kesmeniz gerekir.

Su kaçaklarının birçoğu siz fark etmeden, evinize ve alt komşunuza zarar verir. Çok yavaş gerçekleşen su sızıntıları, belki de en tehlikeli olanlardır. Bu tür sızıntıları tespit etmek zordur. Ancak belirli bir süre sonra, duvardaki su lekelerinden bu durum anlaşılabilir. Sızıntı üst kattaki banyo gibi alanlarda meydana geliyorsa, alt kattaki tavanda kendisini gösterir.

Kalorifer tesisatlarının geçtiği yerlerden bir tanesi de salon ve oda gibi alanların bulunduğu zeminlerdir. Genelde bu alanların zeminleri de parke gibi zemin kaplama elemanları ile kaplıdır. Muhtemel bir sızıntı olduğunda, zamanla parkelerin kabarmasından da su kaçağı olduğu anlaşılabilir.

Kalorifer tesisatı kaçak tespiti

Kalorifer tesisatlarında sızıntı tarzındaki kaçakları doğrudan ve noktasal olarak tespit edebilmek için gelişmiş cihazlara ihtiyaç vardır. Kalorifer tesisatı kaçak tespiti, kombi cihazının ya da merkezi sistem kazan sisteminin göstergelerinden de anlaşılabilir.

Gerek mekanik olsun, gerekse dijital göstergeye sahip olsun, bu tür cihazların göstergelerinde su bitti işaret ile karşılaşabilirsiniz.

Diyelim ki kombi cihazınızın özellikleri arasında, su bitti işaret yok ve siz, tesisatta meydana gelen kaçağı hiçbir şekilde göremediniz. Bahsettiğimiz bu durum uzun ve yavaş süren sızıntılar için geçerlidir. O zaman şebekeye bağlı olan su saatinizden bu durumu gözlemleyebilirsiniz. Muhtemelen yüksek gelen su faturaları sizi şüphelendirecek ve sayacı kontrol etmek isteyeceksiniz.

kalorifer tesisatı su kaçağı

kalorifer tesisatı su kaçağı

Ancak bunun için tabi ki öncelikle, suyu kaynağından kesmeniz gerekir. Vanadan suyu kestiğiniz halde hala sayaç dönüyorsa, bilin ki sıcak su ya da soğuk tesisatınızda bir kaçak var demektir.

Parkelerin kabarması, fayans derzlerinin kusması ve duvarda ya da tavanda meydana gelen kabarmalar ve küflenmeler, su kaçağının ya da sızıntının göstergeleridir.

Tesisat kaçak giderici kimyasal nedir ve nasıl kullanılır?

Piyasada satılan ve özel olarak üretilen kimyasallar, artık birçok alanda kullanılıyor. Çözücü ve parçalayıcı etkisi olanlardan tutun da birleştirici ve yapıştırıcı etkileri olanlara kadar, birçok kimyasalı bulabilirsiniz. Tesisat kaçak giderici kimyasal, birleştirici özelliği olan ve tesisatların tamirinde kullanılan kimyasal türüdür.

Kalorifer tesisatı su kaçağı, çeşitli şekillerde meydana gelir. Bazıları, tesisatta meydana gelen mikro delikler ve çatlakların neden olduğu kaçak ya da sızıntılardır.

Bu kadar küçük çatlak ve delikler için tesisat borularını yenilemek mantıksızlıktır. Bunu düşünen birtakım girişimciler, bu sorunun en kolay nasıl çözüleceğini düşünmüşler ve ortaya birleştirici ve yapıştırıcı özelliklere sahip olan bir ürün çıkmıştır.

Bu tür kimyasalın özelliği, su ile temas ettiğinde tepkimeye girmesi ve hızlı bir şekilde katılaşması. İçerisinde bulunan tanecikler su ile temas halinde hızlıca kristalleşiyor ve bulunduğu yüzeye yapışıyor.

Kısaca çalışma prensibi bu şekilde olan kimyasal, mikro delik ve çatlakları kısa bir sürede kapatıyor. Üstelik uzun ömürlü olması sebebiyle ve diğer olumsuzluklardan etkilenmemesi nedeniyle, tesisat firmaları tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Tıkanıklık gidermede kullanılan ve aynı zamanda, tesisatlardaki kaçakların da giderilmesini sağlayan, robot tesisat firmaları arasında yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Öncelikle robotun gövdesi ve aynı zamanda depo görevi gören haznenin içine bir miktar kimyasal dökülüyor. Daha sonra bu kimyasal, cihazın gövdesinde su ile karıştırılıyor ve sistemi veriliyor. Sistemde hızlı bir şekilde kuruyan kimyasal, gözle görülmeyen çatlak ve delikleri başarı ile kapatıyor.

Kimyasal kullanmadan önce kaçak tespiti

Tabi ki bu tür kimyasalları kullanabilmek için öncelikle sorunun türünü ve kaynağını tespite etmek gerekiyor. Tesisat firmalarının elinde bulunan gelişmiş görüntüleme ve algılama cihazları sayesinde, tesisatta meydana gelen en ufak bir çatlak ya da delik bile kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Ayrıca kırmadan ve dökmeden noktasal tespitin yapılabilmesini de mümkün hale getiriyor.

Sıcak su tesisatlarında sıklıkla kullanılan ve tam doğrulukla tespit yapan cihazlardan bir tanesi ve hatta en önemlisi, termal kamera cihazıdır. Bu cihaz sıcak ve soğuk alanları, sensörleri vasıtasıyla algılayabiliyor.

Yüzeyin altında kalan tesisat borularındaki sorunları ekranında gösteriyor ve sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını sizlere gösterebiliyor.

Kaçak tespiti yapıldıktan sonra, tamir işlemi oldukça kolay bir hale geliyor. Yukarıda bahsettiğimiz, mikro çatlak ya da deliklerin giderilmesinde kullanılan kimyasal ürünlerin tercih edilmesine, tespit cihazları sayesinde karar verilebiliyor.

Benzer Yazılarımız

Kombi su basıncı düşerse ne olur?
Yazımızın ilerleyen bölümlerinde belirteceğimiz gibi, kombi cihazı sürekli olarak su eksiltebilir. Bu y...
Öveçler Su Tesisatçısı
Öveçler Su Tesisatçısı (0312 479 12 06) Su Kaçakları ve Su Tesisatı Sorunlarıyla Başa Çıkmak, Öveç...
Yerden ısıtma temizliği fiyat – Tasarruflu yerden ısıtma
Yerden ısıtma temizliği son teknoloji üretilen cihazları kullanan firmalarda aynı şekilde yapılmaktadır...
Paslı su boruları nasıl temizlenir, ayrıntılı temizleme yolları
  Genellikle daha eski evlerde yaşanan su borusunun paslanma durumu birçoğumuz için can sıkıcı olmu...
Su tesisatı kaçak bulma yöntemleri
Yeni sisteme göre içmesuyu boruları, mufllu yani birbirine geçmeli olarak üretilmektedir. Su tesisatı kaç...
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit Müşterilerimiz su sızıntılarının kaynağını bulmak isterler. Bu ned...