Kaçak Su Tespiti Nedir? – Kaçak tespiti nasıl yapılır?

Atık su tesisatlarında ya da temiz su tesisatlarında çeşitli nedenlerden dolayı su kaçakları olabilir. Genel olarak su kaçaklarını göz kararı tespit etmenin bazı yolları vardır. Kaçak su tespiti işleminde cihazlar ile işlemin nasıl gerçekleştiğini anlatmadan önce, gelin isterseniz bazı işaretleri takip ederek su kaçakları nasıl tespit edilir ona bakalım.

Kaçak su tespiti

Kaçak su tespiti

Kaçak Su Tespiti Yöntemleri

Öncelikle şunu belirtelim, bahsedeceğimiz yöntemler eski ve ilkel denebilecek düzeydedir. Görüntüleme cihazları çıkmadan önce kullanılan bu yöntemler, çoğu zaman yanılma payı yüksek olan yöntemlerdir. Tesisat ustalarının deneyimlerine dayanan bu yöntemler, artık günümüzde terk edilmiş durumdadır. Kaçak su tespiti işlemlerinde artık gelişmiş cihazlar kullanılmaktadır.

Hepimizin bildiği ve sıklıkla başımıza gelen duvarlardan ve tavanlardan su sızıntısı meydana gelmesi, tesisatlarda bir problem olduğunun göstergelerinden bir tanesidir. Atık su sızıntılarında özellikle alt komşunun tavanında nemlenme ve su sızıntısını gösteren işaretler mevcuttur.

Temiz su tesisatlarında ise genel olarak duvarlarda ya da tesisat tabandan gidiyorsa, taban bölgesinde ıslaklıklar görülür. Tesisatın geçtiği yerlerde parke gibi kaplamalar varsa, parkelerin kabarmasından sızıntı olduğunu anlayabiliriz. Çoğu zaman ıslak zeminlerde bulunan fayanslarda su sızıntısını gözle görebilmek oldukça zordur.

Anormal gelen su faturalarından da tesisatlarda bir problem olduğunu anlayabiliriz. Öncelikle bu gibi durumlarda, sayacın bozuk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tabi ki bu işlemi tek başınıza yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Belediye yetkililerinden ya da uzman bir tesisat firmasından bu konuda yardım almanız yararlı olacaktır.

Atık su tesisatlarında meydana gelen sızıntıların bir başka göstergesi de kötü kokudur. Kötü koku tuvalet, banyo ya da mutfak alanlarında meydana gelebilir. Mutfak alanlarında bulaşık makinesinden ya da lavabodan genellikle bu kötü kokular yayılır. Keskin ve rahatsız edici koku uzun süre devam ediyorsa, tesisatlarda bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Genel olarak kısa süren kokunun nedeni, tesisatlarda meydana gelen ancak daha sonra kendiliğinden giderilen tıkanıklıklardır. Bu durumu ayırt etmenin en kolay yolu, kokunun uzun bir zaman diliminde hala devam ediyor olmasıdır.

Robotla Kaçak Su Tespiti

Eski yöntemler ile kaçak tespitinin nasıl yapılacağından bahsettik. Sıra geldi, robotlar ile kaçak su tespitinin nasıl yapıldığına!

Kaçak su tespiti

Kaçak su tespiti

Öncelikle kaçak su tespiti işlemlerinde kullanılan cihazlardan bahsetmemiz gerekiyor. Bu cihazların çalışma prensibini bilirseniz, sorunun nasıl çözüleceğini de anlamış olursunuz.

Özellikle temiz su tesisatlarında en sık kullanılan cihaz, akustik ses tespit cihazıdır. Bu cihaz en küçük sesleri bile duyabilme özelliği sergiler. Kulaklık ve bazı aparatlardan oluşur. Kulaklık, dış ortamdaki sesleri izole eder ve iç taraftan gelen seslere yoğunlaşmasını sağlar. Temiz su tesisatlarında oluşan küçük çatlaklardan suyun akışı farklı olmaktadır.

Sorun olmayan tesisatta meydana gelen su akışı ile arızalı bir tesisatta meydana gelen su akışı sesleri farklı olmaktadır. Bu sesleri cihaz mükemmel bir şekilde ayırt edebilmektedir. Ancak bu seslerin tanınabilmesi, dinlemeyi yapan tesisat ustasının da tecrübesine bağlıdır. Sesleri tanıyarak ayırt etmek, yıllar gerektiren bir tecrübenin ürünüdür diyebiliriz.

Kaçak su tespiti

Akustik ses dinleme cihazı

Bazı durumlarda arızanın tam olarak tespit edilebilmesi için tesisata basınçlı su verilir. Farklı olan sesler tespit edilerek, aynı zamanda arızanın ya da kaçağın nerede olduğu tam olarak bulunabilir.

El tipi görüntüleme cihazları daha çok atık su tesisatlarında meydana gelen tıkanmaları ya da kaçakları tespit etmek için kullanılır. Bu cihazların ucunda bulunan sustalar ve bu sustaların ucunda bulunan kameralar, tesisattan içeriye sokulurlar. Net bir görüntü elde edebilmek adına kameraların etrafında LED aydınlatmalar bulunur. Ekranda zaten arızanın net bir görüntüsünü görebilirsiniz. Kaçağın nerede ve nasıl meydana geldiğini de cihaz net bir şekilde sizlere gösterir.

Bir diğer cihaz ise termal kameralardır. Hem atık su, hem de temiz su tesisatlarında arızaların ya da kaçakların tespiti için kullanılan ideal cihazlardır. Isı farklılıklarını hassas bir şekilde yakalayabilen bu cihazlar ile tesisat içerisine girmeden işlem yapabilmeniz mümkündür. Duvar ya da fayans olması fark etmeksizin, arkadaki tesisatlarda meydana gelen ısı değişimlerini görebilmek mümkündür. Tabi ki cihazı verimli kullanabilmek için deneyimli tesisat ustaları gerekir. Cihazdaki verilerin doğru bir şekilde yorumlanabilmesi için belirli bir süre tecrübe şarttır.

Bu gibi cihazlar sayesinde su kaçağı tespiti yapabilmek oldukça kolaydır. Ancak işinde uzman ve deneyimli tesisat firmaları ile çalışmanız, tabi ki daha yararlı olacaktır.

Benzer Yazılarımız

Keçiören kanal açma faaliyetleri nasıldır?
Kanal açma işlemlerini iki ayrı kategoride değerlendirebiliriz. Bina içinde yapılan işlemler ve bina dı...
Su Kaçak Tespiti Ücreti
Ankara Su Kaçak Tespiti Ücreti Ankara da kurulan şirketimiz, Su Kaçak Tespiti Ücreti için en uygun fiyatla...
Kombi su basıncı düşerse ne olur?
Yazımızın ilerleyen bölümlerinde belirteceğimiz gibi, kombi cihazı sürekli olarak su eksiltebilir. Bu y...
Kamera ile su kaçağı tespiti nedir? – Kamera ile tespit
Önceki zamanlarda problem olan su kaçağı tespiti, günümüzde gelişmiş cihazların kullanılması ile bir...
Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü
Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü? Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü sorusuna hemen hemen olarak cev...
Merkezi sistem petek ısınmıyor probleminin çözümü
Yaşam alanlarının ısıtılması amacıyla kalorifer sistemlerinde kullanılan panel radyatörler halk arası...