Kamera ile su kaçağı tespiti nedir? – Kamera ile tespit

Önceki zamanlarda problem olan su kaçağı tespiti, günümüzde gelişmiş cihazların kullanılması ile birlikte, artık sorun olmaktan çıktı. Önceden deneyimli tesisat ustaları, bazı işaretleri takip ederek, sızıntının kaynağını tespit ederdi. Ancak bu işlem kolay olarak gerçekleşmiyordu. Çoğu zaman birçok yerin kırılıp dökülmesi gerekiyordu. Ancak günümüzde kamera ile su kaçağı tespiti noktasal olarak ve çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Kamera ile su kaçağı tespiti

Kamera ile su kaçağı tespiti

Temiz su tesisatlarında meydana gelen kaçakların tespit edilmesinde tek bir görüntülü cihaz kullanılıyor. Termal kamera adı verilen bu cihazın nasıl kullanıldığını ve bu cihaz ile su kaçağı tespitinin nasıl yapıldığını ayrıntısı ile anlatacağız.

Kamera ile su kaçağı tespiti işleminde termal kamera kullanılması

Termal kamera, yakın bir zamanda yalnızca askeri amaçlarla ve sanayi alanında kullanılıyordu. Askeri alanda; gece görüş, ısı güdümlü füzelerin tespit edilmesi ve bomba düzeneklerinin tespit edilmesi gibi uygulamalarda yerini buldu.

Sanayi alanında ise elektrik sistemlerinde arıza tespiti ve enerji kayıplarının önlenmesi uygulamalarında kullanılıyordu.

Yakın bir zamanda, tesisat arızalarının tespitinde de yerini almaya başladı. Aslında çok önceleri Türkiye dışındaki ülkelerde termal kamera yaygın olarak kullanılıyordu. Muhtemelen başarılı bir girişimci sayesinde ülkemizde tesisat sektöründe kullanılmaya başlandı.

Termal kamera kullanılmadan önce bazı işaretler takip edilerek, tesisat arızaları ortalama olarak tespit edilebiliyordu. Birçok yerin kırılmasının yanı sıra, arızanın giderilmesinden sonra bile birçok masraf beraberinde geliyordu.

Termal kameralar, kızılötesi ışınları ile çalışır. Kızılötesi insan gözünün göremeyeceği bir enerji frekansıdır. Cansız nesnelerin birçoğu bu enerji frekansında ışınım yayarlar. Termal kameralar, kızılötesi dalga boylarını algılayan sensorlara sahiptir. Bu sensorlar ışınları elektrik enerjisine çevirir ve termal kamera ekranında görüntü alınmasını sağlar.

Soğuk su tesisatlarında, herhangi bir kaçak durumunda, kaçağın olduğu bölge farklı bir enerji yayar. Bu durum termal kamera cihazında farklı bir renkte gösterilir. Aynı şekilde kalorifer tesisatlarında da çatlak ya da sızıntı olan yerler farklı bir şekilde gösterilir.

Mesela sıcak su tesisatında genel olarak tüm renkler, termal kamera ekranında kırmızı, turuncu ve koyu kırmızı renginde görünür. Eğer tesisat üzerinde herhangi bir arıza ya da çatlak durumu varsa, bu bölge mavi renkte görünecektir.

Termal Kamera ile kaçak tespiti

Sıcaklık farklarının kamera ekranında görünmesi ile kaçak tespiti kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Aslında tesisat firmalarının birçoğu, akustik ses tespit cihazını tercih etmektedirler. Bunun nedeni, bu cihaz ile daha kesin bir sonuç elde edilebilmesidir. Ancak termal kamera cihazları da kesine yakın sonuç vermeleri ile aynı işi görürler. Bu yüzden kamera ile su kaçağı tespiti, tesisat firmalarının akustik ses tespit cihazından sonra en çok tercih ettikleri yöntemlerdendir.

Sorunun olduğu yerde çalışma yapılır. Mesela banyo alanında tesisatta bir sorun olduğu düşünülüyorsa, önce o yerden başlanır. Bazı durumlarda tespit müşteri tarafından tam olarak yapılamadığı için ya da arızanın yeri yanlış olarak tespit edildiği için diğer ıslak zemin alanlarının da kontrol edilmesi gerekebilir.

Termal kamera sorun olan muhtemel yüzeylerde uzaktan gezdirilir. Kamerada görünen görüntüler yorumlanır ve arızanın tam olarak yeri tespit edilir.

 

Kamera ile su kaçağı tespiti

Kamera ile su kaçağı tespiti

Zaten cihazın ekranında da farklı renklerden, arızanın olduğu yer net bir şekilde görülebilir.

Cihazın kullanımı son derece kolay olsa da, yine de tecrübeli tesisat ustalarının da arızanın tespitinde rolü büyüktür.

Tesisat firmaları, cihazın eğitimini deneyimli personele aldırırlar. Ancak cihazın verimli bir şekilde kullanılması, personelin cihaz ile birçok arıza tespitinde çalışmasına bağlıdır. Sonuçta cihazdan okunan verilerin sağlıklı bir şekilde yorumlanması gerekir.

Kamera ile su kaçağı tespiti işleminde personelin deneyim kazanması, yapılan işlemin daha kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Arızanın kamera ile tespit edilmesinden sonra, yalnızca arızanın olduğu yerdeki fayans sökülür ve tamir işlemi gerçekleştikten sonra, fayans tekrar yerine monte edilir.

Görüldüğü üzere eskiden arızanın yerinin tespit edilmesi adına birçok fayans ya da karo sökülür ve birçok yer de kırılırdı. Fayans ya da karoların yenisi bulunamadığından dolayı, tüm karo ve fayansların değiştirilmesi gerekirdi. Bu durum da arızayı yaptıran için ek maliyet anlamına gelirdi.

Kaçak tespitinde bilinmesi gerekenler

Aslında profesyonel olarak tesisat işi ile uğraşan firmalar için bilgi en değerli hazinedir diyebiliriz. Binanın yapısının bilinmesi, tesisatların eski mi yeni mi olduğu bilgisi, tesisatlarda hangi malzemelerin kullanıldığı gibi bilgiler, profesyonel olarak çalışan firmalar için oldukça önemli ve değerli bilgilerdir.

Bu bilgilerin edinilmesinin amacı, sorunun daha kısa sürede çözüme ulaşması açısından önemlidir. Sızıntı ve kaçakların birçoğu, yanlış tesisat uygulamalarından, kalitesiz malzeme kullanımından, tesisat borularının koruma altına alınmamasından kaynaklanır.

Yukarıdaki bilgilerin ışığında günümüzde artık, kamera ile su kaçağı tespiti işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Benzer Yazılarımız

Akan tavana ne yapılır? – Akan tavan çözümleri
Tavanda meydana gelen su kaçaklarında birçok kişi telaş yapar ve aslında ne yapacağını bilemez. Akan ta...
Bağlıca Su Kaçak Tespiti
Bağlıca Su Kaçak Tespiti Firmaları Bağlıca Su Kaçak Tespiti hizmetleri için şirketimizi arayabilirsiniz...
Angora Su Kaçağı Hizmetleri
Angora Su Kaçağı Hizmetleri Bu yazımızda yaptığımız hizmetlerimizin tüm detaylarını size aktaracağ...
Kırmadan Su Kaçağı Bulma
Kırmadan Su Kaçağı Bulma (Ankara) Su kaçakları genellikle evin tuvalet banyo ve mutfak gibi bölümlerinde...
Banyo yer süzgeci koku, yer süzgeçleri ve koku
Yer süzgeci, zemin drenajı olarak geçer. Günümüzde birçok yeni sistem yer süzgeci, hem konutlarda, hem d...
Ankara Su Sızıntı Tespiti
Ankara Su Sızıntı Tespiti Hizmetleri Ankara da hizmetlerimiz için de Su Sızıntı Tespiti de vardır. Peki ...