Evde Su Kaçağı Bulma

Evde Su Kaçağı Bulma

Ev içinde oluşan su kaçağı oldukça moral bozar. Peki bu sorunu siz kendiniz çözebilir misiniz? Evde Su Kaçağı Bulma yöntemleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz bu yazımızda. Olası sorularınız olursa bizi arayabilir ya da mail atabilirsiniz. Çoğu durumda, su tüketimini belirleyebilmek için her evde su borusuna bir su sayacı yerleştirilmiştir. Bu su borusundaki bir sızıntı çok maliyetli olabilir. Neyse ki, yerel su şirketinizin faturasında sizi hoş olmayan bir sürprizden kurtarabilecek birkaç basit numara kullanılarak çok küçük bir sızıntı bile bulunabilir. Evinizin sıhhi tesisat sisteminde bir sızıntı olduğundan şüpheleniyorsanız, tesisatçı çağırmadan önce yapmanız gereken birkaç şey var. Ne kadar çok yaparsanız, daha sonra size o kadar az mal olur. Bir usta çağırdığınız da minimum 250 TL ücret ödemeyi gözden çıkarabilirsiniz. Eğer bulunan su kaçağını tamir ettirmek isterseniz rakamlar 400 Tl ile 1000 Tl arasında değişiklik gösterebilir. Tabii su kaçaklarını bulma konusunda elinizde olması gereken cihazlarda olmalı. Yoksa yüzeysel olarak basit detayları görebilirsiniz.

Evde Su Kaçağı Bulma Ustası

Evde Su Kaçağı Bulma Ustası

Evde Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Evde Su Kaçak Tespiti için bilinen basit yöntemleri sıralayalım isterseniz. Eğer Evde Su Kaçağı Bulma yöntemleri işe yaramaz ise, kurumsal firmaları arayabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Musluk Ve Vanaların Kontrolu:

Bazen vanalar bir taşma borusunun içine yerleştirilmiştir ve siz fark etmeden sızdırabilir. Oldukça minik sızıntılar olma durumu yüksektir. Eğer vana görünmez bir yerde ise; onu dinleyerek sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Bir tıslama sesi duyarsanız, vananız bozuk demektir. Su sızdırıyor demektir.

Su Borularını Kontrol Etme:

Boruları kontrol ederken, bir tıslama duyarsanız, nereden geldiğini bulmaya çalışın. Sızıntının alanını belirledikten sonra, kendiniz düzeltip düzeltemeyeceğinize bakın. Eğer sizlerin müdahale edemeyeceği bir durum varsa hiç uğraşmayın. Değilse, bir su kaçak ustası çağırabilirsiniz. Hiçbir şey fark edilmiyorsa (klozete değil) birkaç damla gıda boyası ekleyin. Birkaç dakika bekleyin ve izleyin. Daha sonra klozette boya görürseniz, kapatma vanasında bir sızıntı var demektir. Artık bu hasarı kendiniz tamir edip edemeyeceğinize veya bir tesisatçı çağırmanız gerekip gerekmediğine karar verebilirsiniz. Evde birden fazla tuvalet varsa, birden fazla sorununuz olup olmadığını görmek için hepsini kontrol edin.

Evde Su Kaçağı Bulma

Evde Su Kaçağı Bulma

Evde Su Kaçağı Bulma Ustası

Tuvaletler iyiyse, evin tesisatını kontrol edin. Bu kulağa karmaşık gelse de, bir sızıntıyı kendiniz bulup tesisatçıya göstermeniz size çok para kazandırabilir.

  • Kapatma vananız varsa, geçici olarak kapatın ve içindeki dişlilerin dönüp dönmediğini görmek için su sayacını kontrol edin. (Bunun için su sayacının kapağını açmanız gerekmektedir.)
  • Tekerlekler gerçekten dönüyorsa, kaçak su sayacı ile kapatma valfi arasındadır.
  • Su sayacı ile vana arasındaki hattı kontrol edin. Nemli noktalar, boru üzerinde su damlacıkları veya kireç tortuları gibi sızıntı belirtileri olup olmadığına bakın. Bu bariz işaretleri bulursanız, bir tesisatçı çağırın veya hasarı kendiniz giderip gideremeyeceğinize bakın.
  • Vana kapatıldıktan sonra su sayacındaki tekerlekler hareket etmiyorsa, sızıntı evin içindedir. Sorunun ne olduğunu bulmak için birkaç şey daha deneyin.

Benzer Yazılarımız

Çukurambar Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti
Çukurambar Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Su kaçakları, evlerde ve iş yerlerinde oldu...
Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?
Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına...
Su Kaçak Bulma
Su Kaçak Bulma Hizmetleri Ankara Su Kaçak Bulma çalışmaları nasıl yapılır? Bu işlemler yapılırken k...
Tuvalet sistemleri – Tuvalet sistem modelleri
Tuvaletler evimizin en çok kullanılan bölümüdür. Tuvalet sistemleri olarak ifade edilen ve boşaltım ihti...
Çamaşır makinesi neden koku yapar – koku problemi
Evin en önemli yardımcılarından biri çamaşır makinesidir. Çamaşır makinesinin arızalanmasıyla birbir...
Banyo yer süzgeci koku, yer süzgeçleri ve koku
Yer süzgeci, zemin drenajı olarak geçer. Günümüzde birçok yeni sistem yer süzgeci, hem konutlarda, hem d...