Tuvalet sistemleri – Tuvalet sistem modelleri

Tuvaletler evimizin en çok kullanılan bölümüdür. Tuvalet sistemleri olarak ifade edilen ve boşaltım ihtiyacımızı karşıladığımız kapalı odalar olan tuvaletler, yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemlidir. Tuvalet sistemleri problemleri sizlere büyük sıkıntılar yaratabilir. Bu yüzden bu sistemin periyodik olarak bakımı yapılması gerekmektedir.

tuvalet sistemleri

tuvalet sistemleri

İnsanlık tarihinde en önemli ihtiyaç kalemleri arasında yer alan tuvaletlerin buluşu insanlık adına çok önemli bir yer edinmektedir. Toplumumuzda temizliğe büyük önem verilmektedir. Yüzyıllar öncesinde bile tuvalet ortamına büyük önem verilmiştir. Hatta tuvalet temizliğine o kadar önem verilmiştir ki tuvaletten gelen pis koku ya da temiz olmaması ayıp sayılmıştır.

Eskinin dar imkânlarının yanında günümüzde kullanılan modern tuvaletler arasında büyük farklar vardır. Eskiden tuvaletlerin herhangi bir sistemi bulunmamaktaydı. Günümüzde ise bu durum böyle değildir. Tuvalet sistemleri olarak adlandırılan bu durum tuvaletin giderinin kanalizasyona bağlanmasıdır. Tuvalete boşaltılan pis atıklar gider boruları sayesinde kanalizasyona ulaşmaktadır.

Tuvalet sistemleri bir evin en önemli sistemi arasındadır. Tuvalet sistemi eğer düzgün yapılmadıysa bu ileride büyük problemlere yol açmaktadır. Sistemin düzgün kurulması şarttır. Bu sistem şunları amaçlamalıdır:

  • Tuvaletten herhangi bir pis koku evin içerisine yayılmamalıdır.
  • Tuvalete gönderilen atığın sorunsuz bir şekilde kanalizasyona ulaşması gerekmektedir.
  • Sistem içerisinde bulunan pis atıkların yüzünden oluşabilecek olan böceklerin evin içerisine giriş engellenmelidir.

Ülkemizde içinde bulundurduğu üniteye göre tuvalet sistemleri iki modelde adlandırılmaktadır. Bunlardan biri hela taşı olarak adlandırılan alaturka tuvalet olup diğeri ise klozet sistemidir. İki türlü olarak bulunan bu sistemlerin amaçları aynıdır. Alaturka tuvaletlerde vücut herhangi bir şekilde tuvalete temas etmez ve daha hijyeniktir.

Vakumlu Tuvalet Sistemi

Vakumlu tuvalet sistemi demiryolu, deniz aracı ve havayolu sektöründe kullanılan bir tuvalet sistemidir. Bu tuvalet sistemi sayesinde çevre kirliliği büyük ölçüde önlenmektedir. Önemli ölçüde su tasarrufu sağlayan bu sistemler alaturka ve alafranga modeller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Otomatik Klozet

Otomatik klozet denildiğinde aklımıza ilk gelecek olan el değmeden temizlik olacaktır. Otomatik klozetlerde konfor ve hijyen oldukça fazladır. El değmeden temizlik imkânı sunan bu sistem sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bayanlar için ayrı temizlik fonksiyonlarının bulunduğu bu sistem tamamen teknolojiden yararlanmaktadır.

Bir tuvalet için en önemli şey temizliktir. Otomatik klozetlerin sizlere sağladığı sistem ile hareketli spreyler sayesinde kusursuz bir temizlik imkânı el değmeden sağlanmaktadır. Otomatik klozetlerin kumandası bulunmaktadır. Bu kumandalar sayesinde sistemde bulunan opsiyonları kullanabilirsiniz.

tuvalet sistemleri

tuvalet sistemleri

Sıcaklığı ayarlanabilir sistemi sayesinde tuvalet içerisinde bulunan ıslaklığa son veren bu sistem, akıllı tuşları sayesinde tercih ettiğiniz opsiyonları tek seferde kullanmanıza da yardımcı olmaktadır. Özellikle kış aylarında üşüme durumlarını önlemek adına geliştirilen kapak ısıtma sistemi sayesinde bu durumların önüne geçilmiştir.

Otomatik klozetlerin yanında tuşlar bulunmaktadır. Bu tuşlar yardımıyla su sıcaklığı değiştirebilir ve kendinize uygun hâle getirebilirsiniz. Kullanım esnasında oluşan kötü kokuları önlemek için geliştirilen sistemi sayesinde ise etrafa yayılabilecek olan kötü koku anında yok edilmektedir. Kullanımdan önce ve sonra sprey temizliği özelliği sayesinde sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Tuvalet tesisatının en kötü yanı kolay sökülüp tekrar takılamamasıdır. Teknolojinin gelişmesinden nemalanarak üretilen bu sistem sayesinde, artık klozetler rahatlıkla çıkarılıp takılabilecek. Yavaş kapanma ve sessizliği sayesinde geceleri sizleri rahatsız etmeyecektir.

Akıllı Klozet Kapağı

Geçmişten bugüne kadar tuvalet sisteminde değişiklikler olmuştur. Bunlardan biri de akıllı klozet kapağıdır. Bu gibi sistemler kullanıcıların en rahat halini bulmalarını ve tuvalet işlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Peki bir akıllı klozet kapağı neler yapar? Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişiye özel farklı yıkama seçenekleri,
  • Ayarlanabilir taharet borusu sayesinde anında sıcak su kullanımı imkânı,
  • Ayarlanabilir kapak ısıtma ile yavaş kapanma özelliği,
  • El değmeden tuvalet hijyenine olanaklar,
  • Bayanlar için özel yıkama sistemi,
  • Kurutma özelliğinin yanı sıra koku önleyici filtresi.

Tuvalet Sistemi Tıkanıklığının Sağlığa Zararları

Tuvalet sistemi tıkanıklığının zamanında önlenmemesi büyük sorunlar yaratabilir. Temizliği yapılmayan tuvaletler mikrop yuvasına dönmüş olacaktır. Aklınıza gelebilecek her türlü mikrobun tıkanan tuvaletlerle birlikte tüm eve yayılabilmesi mümkün olacaktır. Söz konusu tuvaletlerden kapılabilecek hastalıklar ise azımsanmayacak kadar çoktur.

Tuvalet sistemi tıkanıklığı sizlere büyük problemler yaratmaktadır. Erken müdahale edilmemesi halinde büyük masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tuvalet sistemi açıcıları olarak kullanılan birçok doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak tuvaletinizde oluşan tıkanıklıkları geçici olarak giderebilirsiniz. Peki bu yöntemler nelerdir? Her evde bulunabilecek olan malzemelerle tuvalet tıkanıklığı açılabilmektedir. Karbonat, limon tuzu ve karbonat sayesinde tuvalet tıkanıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Tuvalet sistem tıkanıklıkları mühim olaylardır. Bu nedenden dolayı böyle bir olayla karşı karşıya kaldığınızda profesyonel bir ekipten destek almanız büyük önem taşımaktadır. Özel cihazlar sayesinde tuvalet sistem tıkanıklığına sebep veren parça tespit edilir ve ona göre işlem uygulanır. Yukarıda belirtilen doğal yöntemlerle tıkanıklık açma işlemleri kalıcı yöntemler değildir ve sistem tıkanıklığı tekrarlanabilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı tuvalet sistem tıkanıklığını gidermek için profesyonel bir ekibe ihtiyaç duyulmaktadır. Angora Tesisat sizlere bu konuda profesyonel ekibi ve profesyonel cihazlarıyla Ankara’ da hizmet vermektedir.

Tuvalet sistem tıkanıklığı özel cihazlarla tespit edilir. Peki nedir bu özel cihazlar? Termal kameralar ve dinleme cihazları sayesinde tuvalet sistemi içerisinde bulunan tıkanıklık, eve herhangi bir zarar vermeden kolayca tespit edilmektedir. Tespit sonucu ulaşılan verilere göre tuvalet sistem tesisatına işlem yapılır ve bu kalıcı bir işlemdir, kullanıcı hatasını tekrarlamadığı sürece herhangi bir sorunlar karşılaşmaz.

Tuvalet tesisatı tıkanıklığı her zaman kullanıcı hatasından dolayı kaynaklanmamaktadır. Tuvalet sistem tıkanıklığı inşaat kalıntılarından da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenden dolayı tuvalet sistem tıkanıklığı giderilmesi için profesyonel bir ekibe başvurulmalıdır.

Benzer Yazılarımız

Su Sızıntı Tespiti Ankara
Su Sızıntı Tespiti Ankara Firmaları Su Sızıntı Tespiti Ankara hizmetleri için neden bizi seçmelisiniz? ...
Ankara Dış Mekan Su Kaçağı Bulma
Ankara Dış Mekan Su Kaçağı Bulma (0531 981 58 77) Ankara Dış Mekan Su Kaçağı Bulma İşlemleri Nasıl ...
Robotla Pimaş Açma Hizmetleri – Robot kullanımı
Bina içerisinde bulunan pissu tesisatları bazı durumlarda tıkanır ve pissuyun evlerin içine ya da bina iç...
Çankaya Lavabo Açma
Çankaya Lavabo Açma (0531 981 58 77) Çankaya Lavabo Açma hizmeti için lavabo tıkanıklığı, evlerde ve i...
Banyo su sızıntısı tamiri nasıl yapılır? – Su sızıntısı nedenleri
Banyo alanlarında meydana gelen su sızıntılarını iki grupta ele almak mümkündür. Bunlar, pissu tesisatl...
Yerden Isıtma Su Kaçağı Tespiti
Yerden Isıtma Su Kaçağı Tespiti (0312 479 12 06) Yerden ısıtma sistemleri, konforlu ve enerji tasarruflu ...