Robotla Pimaş Açma Hizmetleri – Robot kullanımı

Bina içerisinde bulunan pissu tesisatları bazı durumlarda tıkanır ve pissuyun evlerin içine ya da bina içlerine dolmasına neden olur. Kötü kokuya neden olan bu olumsuz durumun giderilmesi gerekir. Robotla pimaş açma yöntemi ile tıkanıklığa neden olan cisimler giderilir.

Robotla pimaş açma

Robotla pimaş açma

Robotla Pimaş Açma Nasıl Yapılır?

Görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile birlikte, pissu giderlerinde oluşan tıkanıklıkları tespit etmek, hem az maliyetli, hem de kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bunun yanı sıra robot kullanılarak tıkanıklıklar kolaylıkla giderilebiliyor. Robotla pimaş açma yöntemi yakın zamana kadar uygulanmıyordu.

Eski yöntemler uygulanarak yapılan tıkanıklık açma işlemlerinden sonra, verilen zararların giderilmesi gerekiyordu. Bu durum hem hizmet verilen müşteri açısından, hem de tıkanıklık işlemi yapan firmalar ya da tesisatçılar açısından zor oluyordu.

Görüntüleme cihazlarının kullanılması ile birlikte, tıkanıklığın tam olarak yeri tespit edilebildi. Böylelikle sorunun tam olarak yerini bulmak için kırıp dökme işlemi yapmaya gerek kalmadı.

Robotların piyasada yer alması ile birlikte tıkanıklıklar aynı şekilde kırıp dökme işlemi yapılmadan kolay bir şekilde yapılabilir oldu.

Görüntüleme cihazları ve robot cihazları günümüzde birçok firma tarafından birlikte kullanılıyor. Tıkanıklığın tam olarak yeri tespit edildikten sonra, robot yardımı ile giderme işlemi yapılabiliyor.

Görüntüleme cihazı iki parçadan oluşuyor ve elektrikle çalışıyor. Küçük el boyutlarında ekranı ile tıkanıklığa neden olan cisim görülebiliyor. Spiral boru eklentisinin ucunda küçük bir kamera yer alıyor. Bu kameranın yan taraflarında ise ışıklandırma sistemi yer alıyor.

Tıkanıklığı gideren robotlarda ise yine aynı şekilde iki parça bulunuyor. Spiral ucunda farklı cisimleri giderebilecek özellikte aparatlar bulunuyor. Bu aparatlar tıkanmaya neden olan sert ya da yumuşak cisimlerin giderilmesine yönelik olarak kullanılıyorlar.

Sarmal bir hareket prensibi ile çalışan aparatların özelliği yumuşak ve sert cisimleri parçalamak ve kendisine çekmek. Küçük parçalara ayrılan diğer kısımlar ise tesisattan, kanalizasyon sistemine gönderiliyorlar.

Robot Nasıl Kullanılıyor?

Her ne kadar kullanımı kolay gibi görünse de, her iki cihazı da kullanmak, belli bir tecrübeyi gerektiriyor. Piyasada şu anda birçok tesisat firması bulunuyor ve bu firmaların neredeyse tamamına yakını görüntüleme sistemleri ve robot kullanıyor.

Ancak bu cihazların verimli bir şekilde kullanılabilmesi için, cihazları kullanan personelin deneyimli olması gerekiyor. Deneyimden kastımız, hem tesisat işleri deneyimi, hem de cihazların kullanımına yönelik tecrübedir.

Deneyimsiz ellerde kullanılan bu cihazlar, yarardan çok zarar sağlıyor diyebiliriz. Kameradan gelen verilere göre ne yapılması gerektiğine personel karar veriyor. Robot cihazının aparatlarını nasıl ve hangi durumlarda kullanılması gerektiğine de personel karar veriyor.

Robotla pimaş açma

Robotla pimaş açma

Bu yüzden teknoloji her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da, mevcut olan bu teknolojiyi iyi bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Pimaşlar Neden Tıkanır?

Robotla pimaş açma işlemine neden olan bazı faktörler var. Bu faktörlerin tamamına yakınına insanlar neden oluyor. Bilinçsiz bir şekilde tuvalet giderlerine atılan cisimler tıkanmaya neden oluyor. Tıkanma bir anda olabileceği gibi belirli bir zaman periyodunda da gerçekleşebiliyor.

Tıkanmalar en çok havlu kağıt ya da tuvalet kağıtlarından kaynaklanıyor. İnsanlar suda erime özelliği bulunmayan bu cisimlerin, giderleri tıkayacağını bilmiyorlar.

Bir diğer tıkanma nedeni ise saç kalıntılarıdır. Boru kenarlarına yapışan saç kalıntıları belirli bir zaman sonra birikiyor ve tıkanmaya neden oluyor.

Tıkanma sonucunda pimaş borulardan kötü bir koku yayılıyor. Eğimin yanlış bir şekilde tasarlanması da bir başka tıkanma nedenidir. Ayrıca tuvalet alanlarında meydana gelen çökmelerde nadir de olsa tıkanma nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Benzer Yazılarımız

Tavandan su akması nasıl önlenir? – Su akma nedenleri
Tavandan su akması durumu, üst katta tesisat borularında meydana gelen sızıntıların bir sonucudur. Ayrıc...
Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir
Banyo alanlarında kullanılan alafranga tuvaletlerin aslında nasıl kullanılacağını biliyor musunuz. Sıkl...
Koku tespiti Ankara ilinde ve profesyonel bir anlayış
İnşaat tamamlandıktan sonra, tesisat muayenesi yapılır. Muayene ise sisteme basınçlı su verilerek yapıl...
Ankara lavabo açma ve tıkanıklık giderme
Evlerde, ofislerde ve fabrika gibi alanlarda lavabolar en sık kullanılan temizlik unsurlarıdır. Sık kullan...
En ucuz su kaçağı tespiti mümkün müdür?
Birçok televizyon reklamında, ürün tanıtımı yapılırken “kaliteyi ucuza alın” sloganı kullanılır...
Petekleri Sökmeden Temizleme mümkün mü?
Petekleri sökmeden temizleme işlemini, bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Radyatörlerin sök...