Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? – Görüntülü tıkanıklık açma

Bina içlerinde yer alan borulardaki tıkanıklıklar, büyük sorunlara neden olmaktadır. Eski usullerle yapılan tamiratlar da birçok durumda tam bir işkenceye dönüşmektedir. Günümüz teknolojisi ile tıkanıklığın tespit edilmesi, son yıllarda birçok firma ve ev sahibi tarafından tercih edilmekte ve sorunsuz bir şekilde tıkanıklık işleminin yerine getirilmesini sağlamaktadır. Tıkanıklık açma işlemlerinde görüntülü cihazların kullanılmasının birçok faydası bulunur.

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma

Piyasada kullanılan ve oldukça rağbet gören görüntüleme cihazları genel olarak el tipi olarak bulunuyor. Sayısal ekranı ve kamerası ile net bir görüntü elde edilebiliyor. Renkli ekranı ile tıkanıklığı net bir şekilde gözlemlemek mümkündür. Cihaza bağlı olarak çalışan spiral hortum sayesinde küçük çaplara ait borularda bile görüntüleme yapmak mümkündür.

Tıkanıklık açma işlemlerinde görüntüleme en önemli adım olarak karşımıza çıkıyor. Spiral hortum ucunda bulunan kamera içerisinde ayrıca ışıklandırma yer alıyor. Işıklandırma sayesinde tıkanıklığa neden olan cisim net bir şekilde tespit edilebiliyor.

Aynı zamanda,  cismin cinsine göre yapılacak işlem ve uygulanacak yöntem de net bir şekilde belirlenebiliyor. Borularda tıkanıklığa neden olan cismin türüne göre basınçlı su, basınçlı hava ya da tıkanıklığı açmak için kullanılan makinelerde uygun olan aparatlar kullanılabiliyor.

Soğuk su tesisatlarında kamera sistemleri kullanılamıyor. Ancak soğuk su tesisatları için de geliştirilmiş cihazlar var. Akustik ses dinleme cihazı ve termal kameralar ile soğuk su tesisatlarında meydana gelen tıkanıklıkları tespit edebilmek mümkündür. Ayrıca soğuk su tesisatlarında meydana gelen çatlakları ve kırılmaları da adeta nokta atışı ile bu cihazlar yardımı ile bulabilmek mümkündür.

Tıkanıklık açma işlemi neden yapılmalıdır?

Görüntülü cihazların tıkanıklığın tespitinde kullanılması, cihazı kullanan firmalar açısından ve müşteriler açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. Tıkanıklık açma işlemlerinin yapılmasının birçok nedeni var.

Kullanıcı hatalarından kaynaklanan tıkanmaların açılmaması, diğer insanların da zarar görmesine neden olur. Ayrıca su sızıntıları, duvarlara ve tavanlara zarar verir. Nemlenme hastalığı olan insanlara da zarar verir. Bir tıkanıklık olayının bu kadar zarar neden olması şaşırtıcı olsa da gerçektir.

Kötü koku, tıkanıklıklardan meydana gelir. Tıkanıklık giderilmediği takdirde, rahatsız edici bir durumdur.

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma

Bodrum katta bulunan tesisatlarda meydana gelen tıkanıklıklar, temele zarar verecek düzeylere ulaşabilir. Tıkanıklığın giderilmesi durumda ise yukarıda sayılan tüm bu olumsuzlukların giderilmesi mümkündür.

Görüntülü Tıkanıklık Açma İşlemi Yapan Firmaların Özellikleri

Öncelikle tıkanıklık giderme işlemi yapan firmaların bazı özelliklerinin bilinmesi gerekir. Müşteri açısından herhangi bir olumsuzluğun meydana gelmemesi için bilinmesi gerekenleri maddeler halinde aşağıda sıralıyoruz:

  • Her ne kadar teknolojik cihazları kullansa da firmada bu cihazları kullanabilecek düzeyde tecrübeli personelin olması gerekir.
  • Personelin yaptığı işte tecrübeli olması kadar, kullandığı cihazlarda da tecrübeli olması gerekir.
  • Firma cihazlar ile ilgili personele eğitim sağlaması gerekir.
  • Tıkanıklık giderecek olan firmanın etrafa zarar vermemesi gerekir. Zaten görüntülü tıkanıklık cihazlarının kullanılmasının amacı, mümkün olduğunca az zarar vermektir. Kırma ve dökme işlemleri bu cihazların kullanımı ile birlikte büyük ölçüde giderilmiştir.
  • Tıkanıklık açma işlemlerinde, işlemin bitmesi ile birlikte gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Daha sonrasında yapılan işlemden dolayı bir sorun çıkmaması için son kontrollerin yapılması gerekir.
  • Müşterilerin firmalara sürekli olarak ulaşabilmesi gerekir. Herhangi bir sorun olduğunda, firmaların ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Firmaların şeffaf olması, müşteri açısından da olumlu bir durumdur.

Yukarıda saydığımız maddelere yenilerinin de eklenmesi mümkündür. Görüntülü tıkanıklık işlemi yapan firmalarda bu özelliklerin olması, işlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi demektir.

Benzer Yazılarımız

Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Yapılır
Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Yapılır? Bu yazımızda Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Yapılı...
Tuvalet sistemleri – Tuvalet sistem modelleri
Tuvaletler evimizin en çok kullanılan bölümüdür. Tuvalet sistemleri olarak ifade edilen ve boşaltım ihti...
Robotla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?
Robot tabiri, günümüzde gelişmiş teknolojiye sahip cihazlar için kullanılıyor. Tesisat dünyasında da a...
Kanal görüntüleme aracı ve görüntüleme işlemleri
Kanal görüntüleme aracı, kanal içi görüntüleme için özel olarak dizayn edilmiş son teknoloji kullanı...
Tıkalı boru açma işlemi hakkında faydalı bilgiler
Tıkanan boruları canımızı sıkıyor değil mi? Özellikle mutfakta bulunan lavabolarda meydana gelen tıkan...
Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır- Su Kaçağı Sorunu
Su kaçağı özellikle eski binalarda ve  su tesisatı iyi yapılmamış apartmanlarda en sık karşılaşıla...