Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? – Görüntülü tıkanıklık açma

Bina içlerinde yer alan borulardaki tıkanıklıklar, büyük sorunlara neden olmaktadır. Eski usullerle yapılan tamiratlar da birçok durumda tam bir işkenceye dönüşmektedir. Günümüz teknolojisi ile tıkanıklığın tespit edilmesi, son yıllarda birçok firma ve ev sahibi tarafından tercih edilmekte ve sorunsuz bir şekilde tıkanıklık işleminin yerine getirilmesini sağlamaktadır. Tıkanıklık açma işlemlerinde görüntülü cihazların kullanılmasının birçok faydası bulunur.

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma

Piyasada kullanılan ve oldukça rağbet gören görüntüleme cihazları genel olarak el tipi olarak bulunuyor. Sayısal ekranı ve kamerası ile net bir görüntü elde edilebiliyor. Renkli ekranı ile tıkanıklığı net bir şekilde gözlemlemek mümkündür. Cihaza bağlı olarak çalışan spiral hortum sayesinde küçük çaplara ait borularda bile görüntüleme yapmak mümkündür.

Tıkanıklık açma işlemlerinde görüntüleme en önemli adım olarak karşımıza çıkıyor. Spiral hortum ucunda bulunan kamera içerisinde ayrıca ışıklandırma yer alıyor. Işıklandırma sayesinde tıkanıklığa neden olan cisim net bir şekilde tespit edilebiliyor.

Aynı zamanda,  cismin cinsine göre yapılacak işlem ve uygulanacak yöntem de net bir şekilde belirlenebiliyor. Borularda tıkanıklığa neden olan cismin türüne göre basınçlı su, basınçlı hava ya da tıkanıklığı açmak için kullanılan makinelerde uygun olan aparatlar kullanılabiliyor.

Soğuk su tesisatlarında kamera sistemleri kullanılamıyor. Ancak soğuk su tesisatları için de geliştirilmiş cihazlar var. Akustik ses dinleme cihazı ve termal kameralar ile soğuk su tesisatlarında meydana gelen tıkanıklıkları tespit edebilmek mümkündür. Ayrıca soğuk su tesisatlarında meydana gelen çatlakları ve kırılmaları da adeta nokta atışı ile bu cihazlar yardımı ile bulabilmek mümkündür.

Tıkanıklık açma işlemi neden yapılmalıdır?

Görüntülü cihazların tıkanıklığın tespitinde kullanılması, cihazı kullanan firmalar açısından ve müşteriler açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. Tıkanıklık açma işlemlerinin yapılmasının birçok nedeni var.

Kullanıcı hatalarından kaynaklanan tıkanmaların açılmaması, diğer insanların da zarar görmesine neden olur. Ayrıca su sızıntıları, duvarlara ve tavanlara zarar verir. Nemlenme hastalığı olan insanlara da zarar verir. Bir tıkanıklık olayının bu kadar zarar neden olması şaşırtıcı olsa da gerçektir.

Kötü koku, tıkanıklıklardan meydana gelir. Tıkanıklık giderilmediği takdirde, rahatsız edici bir durumdur.

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma

Bodrum katta bulunan tesisatlarda meydana gelen tıkanıklıklar, temele zarar verecek düzeylere ulaşabilir. Tıkanıklığın giderilmesi durumda ise yukarıda sayılan tüm bu olumsuzlukların giderilmesi mümkündür.

Görüntülü Tıkanıklık Açma İşlemi Yapan Firmaların Özellikleri

Öncelikle tıkanıklık giderme işlemi yapan firmaların bazı özelliklerinin bilinmesi gerekir. Müşteri açısından herhangi bir olumsuzluğun meydana gelmemesi için bilinmesi gerekenleri maddeler halinde aşağıda sıralıyoruz:

  • Her ne kadar teknolojik cihazları kullansa da firmada bu cihazları kullanabilecek düzeyde tecrübeli personelin olması gerekir.
  • Personelin yaptığı işte tecrübeli olması kadar, kullandığı cihazlarda da tecrübeli olması gerekir.
  • Firma cihazlar ile ilgili personele eğitim sağlaması gerekir.
  • Tıkanıklık giderecek olan firmanın etrafa zarar vermemesi gerekir. Zaten görüntülü tıkanıklık cihazlarının kullanılmasının amacı, mümkün olduğunca az zarar vermektir. Kırma ve dökme işlemleri bu cihazların kullanımı ile birlikte büyük ölçüde giderilmiştir.
  • Tıkanıklık açma işlemlerinde, işlemin bitmesi ile birlikte gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Daha sonrasında yapılan işlemden dolayı bir sorun çıkmaması için son kontrollerin yapılması gerekir.
  • Müşterilerin firmalara sürekli olarak ulaşabilmesi gerekir. Herhangi bir sorun olduğunda, firmaların ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Firmaların şeffaf olması, müşteri açısından da olumlu bir durumdur.

Yukarıda saydığımız maddelere yenilerinin de eklenmesi mümkündür. Görüntülü tıkanıklık işlemi yapan firmalarda bu özelliklerin olması, işlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi demektir.

Benzer Yazılarımız

Ankara Pimaş Açma
Ankara Pimaş Açma Firmaları Evinizde ya da iş yerinizde canınızı sıkan bazı durumlar olur. Bunlar patla...
Etlik Su Kaçak Tespiti
Etlik Su Kaçak Tespiti Ankara nüfus  en yoğun olduğu ilçe Keçiörendir. Müşterilerimizin yoğunluğu bu...
Kömürlü kalorifer peteği ısınmıyor
Kömürlü ısınma sistemleri merkezi sistemli ve kat kaloriferi olmak üzere 2 şekilde kurulmaktadır. Merkez...
Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti – Kaçak tespiti Ankara
Ankara Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Kırmadan ve dökmeden su kaçağı tespit etmek artık günümüz...
Tuvalet kokusunu gidermenin yolları
Yaz aylarına girmek üzereyiz. Güneşli günler bizleri bekliyor. kış aylarındaki yorgunluğumuzu, bol mikt...
Sifon kokusu nasıl giderilir, Ayrıntılar burada!
Alafranga ve alaturka tuvaletlerde, deveboynu adı verilen bir boru bulunur. Bu borunun içerisinde bazı zamanl...