Tuvalet kokusunu gidermenin yolları

Yaz aylarına girmek üzereyiz. Güneşli günler bizleri bekliyor. kış aylarındaki yorgunluğumuzu, bol miktarda güneş ışığı alarak giderebileceğiz. Ancak yaz ayları her ne kadar güzel olsa da, bünyesinde büyük bir sorunu barındırıyor. Evet! Kötü koku! Özellikle ev sahiplerinin en çok sıkıntı çektikleri konuların başında geliyor. Tuvalet kokusunu gidermenin yolları konusunu bu yazımızda sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Ancak öncelikle, kötü kokunun nedenlerini ve özellikle sıcaklığın kötü kokuyu ne derece artıracağından bahsedeceğiz.

Kötü kokunun nedeni insan kaynaklıdır. Daha doğrusu çoğunluğu böyledir. Yapılan imalat hataları, giderlere atılmaması gereken nesnelerin atılması ya da zamanında bakım yapılmaması gibi…

Özellikle tuvaletlerde bu tür sorunlarla sıklıkla karşılaşılır. Mesela bebek bezlerinin tuvalet deliğine düşürülmesi ya da atılması, suda erimeyen tuvalet kağıtlarının tuvaletlere atılması sonucunda tıkanıklık meydana gelir. Dairelere ait olan tuvaletlerde gider boruları birbiri ile bağlantılıdır. En üst katta kolay kolay sorun yaşanmaz. Ancak alt katlarda bu tür sorunlar sıklıkla görülebilir. Nedeni ise çok fazla atığın, borunun çapını daraltması ve sonunda da tıkanıklığa neden olmasıdır.

Şöyle bir örnek verelim. 5 katlı bir binanın her katında 4 daire olsun, dört dairede de tuvaletlere atılmaması gereken nesneler atılsın. 4. Kattan başlayarak, en alt katlardaki gider borularında ne kadar atık biriktiğini hayal edebiliyor musunuz? Özellikle tuvaletlerin yoğun kullanım alanları olduğu düşünüldüğünde…

Peki sıcaklığın kokuya olan etkileri nelerdir?

Bu sorunun cevabı, bakterilerde gizlidir. Bakterilerin ideal üreme sıcaklığı +37 derecedir. Bu rakam oda sıcaklığının biraz üstündedir. Aslında oda sıcaklığında da bakteriler üreyebilir. Ancak söz konusu olan tesisat borularının içidir. Bu yüzden tesisat borularındaki sıcaklık değerleri, oda sıcaklığından biraz daha düşüktür.

Yaz aylarında bina içlerindeki pimaş boruların ortalama sıcaklığı 20 derece kadardır. Kış aylarında bu değer 10 dereceye kadar düşer. Bu yüzden bakteriler nispeten biraz daha az ürerler.

Tuvalet kokusuna doğal çözüm

Yaz aylarında ise sıcaklık arttıkça, tesisat boruları içindeki sıcaklık değerleri de artar. Ortalama olarak 20 dereceye kadar çıkar. Şimdi diyeceksiniz ki, bu bilgileri neden bize anlatıyorsun?

Şu sebepten dolayı. Kötü kokunun kaynağı bakterilerdir. Doğada milyonlarca tür bakteri bulunur. Vücudumuzda da öyle. Ter kokusunun asıl kaynağı da bakterilerdir.

Yani kısacası bakteriler çoğaldıkça, kötü koku da çoğalır. Sıcaklık ve atık bir araya geldiği zaman, ortaya dayanılmaz bir koku çıkar.

Soğuk havalarda, sıcak havalarda olduğu kadar kokunun yayılmadığını fark etmişsinizdir.

tuvalet kokusunu gidermenin yolları

tuvalet kokusunu gidermenin yolları

Kötü kokuyu yok etmenin bir çok yolu vardır. Kokunun neden oluştuğuna göre yok etme yöntemi de değişir.

Mesela günlük kullanımdan dolayı tuvalet alanlarında, yüzeyde koku oluşur. Yüzeysel kokuları gidermek ise oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken, evde kendinizi hazırlayacağı ve bitkisel esaslı olan kokular kullanmak olacaktır.

Ya da ben uğraşamam diyorsanız, hazır olarak satılan kokuları tercih edebilirsiniz. Az da olsa kimyasal içerik barındırdığı için marketten alacağınız kokular ile çevreye zarar verebilirsiniz. O yüzden internetten yapacağınız küçük bir araştırma ile bitkisel ve doğal koku yapmayı öğrenebilirsiniz.

Mesela, https://sagligabiradim.com/tuvalet-kokusunu-gidermenin-dogal-yollari/ bu linkte konu ile ilgili yararlı yazıyı inceleyip, tarifleri uygulayarak, doğal bir koku yapabilirsiniz.

Tuvalet kokusuna doğal çözüm aslında oldukça kolaydır. Tamamen elinizde bulunan ve zaten günlük olarak kullandığınız bitkilerden yararlanmanız yeterli olacaktır.

Lağım kokusu zararları

Kokunun ne gibi bir zararı olabilir, biliyor musunuz? Atıklar ikiye ayrılır. Evsel atıklar ve endüstriyel atıklar.

Endüstriyel atıklar, evsel atıklardan daha zararlıdır. Nedeni ise bünyesinde birçok zehirli gazı barındırmasıdır. Zaten birçok fabrikanın atıklarının ağır şartlar altında bırakılmasının nedeni budur. Yani fabrikalar, atıklarını sisteme bırakmadan önce ciddi önlemler almak zorundadırlar.

tuvalet kokusunu gidermenin yolları

tuvalet kokusunu gidermenin yolları

Evsel atıklarda ise metan gazı ortaya çıkar. Metan gazı yanıcıdır ve bakterilerin beslenmeleri sonucunda ortaya çıkar. İnsan sağlığına zararı ise uzun bir süre solunduğunda ya da kapalı bir ortamda bu gaza maruz kalındığında, hücreleri inhibe etmesi, yani öldürmesidir. Hücre ölümü ne kadar çok olursa, insan sağlığı da o oranla hızlı bozulur.

İşte kötü kokunun insan sağlığına bu denli etkileri vardır. Bina içinden gelen lağım kokusu zararları bakımından, uzun vadede insan sağlığına olumsuz etki yapar.

Doğal tuvalet kokusu yapımı

Yazımızın bu bölümünde sizlere, yapımı oldukça basit olan ve bitkisel özlere sahip tuvalet kokusu yapımını anlatacağız. İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Limon otu yağı 10 damla kadar
  • Greyfurt yağı 10 damla kadar
  • Bergamot yağı 10 damla kadar
  • Yaklaşık olarak bir fincan su
  • Püskürtme özelliğine sahip bir şişe

Yukarıda sıraladığımız tüm malzemeleri bir kaba koyup karıştırıyoruz. Sprey şişesine bu karışımı dolduruyoruz. Tuvalete bu karışımı birkaç kez püskürttüğünüzde, ortamdaki kokunun değiştiğini fark edebilirsiniz.

tuvalet kokusunu gidermenin yolları

tuvalet kokusunu gidermenin yolları

Doğal tuvalet kokusu yapımı işte bu kadar basittir. Farklı malzemeler ile de doğal tuvalet kokusu yapabilirsiniz. Bizim burada verdiğimiz tarif, yaz aylarında bulunan bitkilerle yapılabilecek türdendi.

Benzer Yazılarımız

Ankara Su Kaçağı Tespiti
Ankara Su Kaçağı Tespiti Firmaları Ankara Su Kaçağı Tespiti işlemlerini uzman personel kadromuz ve yeni ...
Su sızıntısı nasıl oluşur? – Su sızıntısı nedenleri
Temiz su tesisatlarında; aşırı basınçtan dolayı, kalitesiz işçilik ve kalitesiz malzeme nedeniyle, çat...
Açık alanda su kaçağı tespiti nasıl yapılır?
Toprak altında yer alan tesisatları bulmak zordur. Genellikle herhangi bir kaçak durumu söz konusu ise elde ...
Başkent Petek Temizleme – Petek temizleme nedir?
Petek temizleme işlemleri, yeni yöntemlerle ve gelişmiş cihazlarla yapılıyor. Eski usullerin terk edildiğ...
Mutfak lavabosu tıkandı – Mutfak lavabosu neden tıkanır?
Sürekli  olarak kullanılan alanlardan bir tanesi olan mutfak alanlarında, en çok kullanılan yer lavabodur....
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı? Soru basit aslında. Biz de ev ve iş yerlerinde oluşan su s...