Tuvaletten lağım kokusu geliyor, tuvalet kokusu nasıl giderilir?

Tuvaletten lağım kokusu geliyor olması birçoğumuz için can sıkıcı bir problem olmuştur. Kokunun başlamasının ardından her tarafa yayılarak ilerlemesi bütün evin lağım kokmasına sebep olur. Bu kokunun oluşmasının birçok sebebi vardır. Bu problem yaz aylarında oluşmuşsa daha yoğun kokacak, evin diğer odalarına yayıldığında ise katlanılmaz bir hale gelecektir.

Tuvaletten lağım kokusu geliyor

Tuvaletten lağım kokusu geliyor

Lağım kokusu atık su giderince bulunan kalıntıların çürümesi ve bozulması ile daha fazla artmaya başlar. Aynı zamanda çürüme ile birlikte ortaya çıkan metan gazının tesisatta bulunan herhangi bir çatlak, kırık veya sorunda eve sızması olasıdır. İleri derecede metan gazına maruz kalan kişiler ise zehirlenebileceği gibi bu olaylar ölümle dahi sonuçlanabilir.

 

Ancak günümüzde bu sorunu çözmek için teknolojik cihazlar geliştirilmiştir. Bu son model cihazlar sayesinde evinizin herhangi bir yerini kırmadan koku sorunu tespit edilmekte ve çözülebilmektedir. Bu konuda tecrübeli bir tesisat firmasına başvurmanız durumda kısa sürede sorun tamamen çözülecektir. Ancak bir tesisat firması çağıracağınız zaman cihaz kullanıp kullanmadığını sorgulamanız iyi olacaktır, bu noktada geleneksel yöntemlere başvuran ustalarla çalışılmamalıdır.

 

Tuvalet neden pis kokar?

Genellikle sık kullanılmayan tuvaletlerde oluşan lağım kokusunun sebebi; kokunun boruda kalması ve özellikle sıcak havalarda suyun buharlaşmasıdır. Su bulunmadığı için de koku eve yayılır. Eve döndüğünüzde ise bütün odalara yayılmış ağır bir lağım kokusuyla karşılaşırsınız. Uzun süre evde olmayacağınız zaman bu sorunla karşılaşmamak için pis su borusunda bulunan es kısmına iki kap su dökülmelidir. Bu sayede su hemen buharlaşmayacak ve bu sayede lağım kokusu oluşmayacaktır.

Tuvaletten lağım kokusu geliyor

Tuvaletten lağım kokusu geliyor

Bu işlemi yapmanıza rağmen sorun yine oluşuyorsa borunun bir yerinde kaçak olabilir. Eğer borularda bir sorun yoksa çatıya giden havalandırma borusunun çıkışı kapanmış olabilir. Bu çıkışın kapanmasının birçok nedeni vardır. Havalandırma girişi; yapraklardan dolayı tıkanmış, bir kuşun yuva yapması veya sıkışarak ölmesi sonucu kapanmış olabilir. Bu durumda yukarı çıkamayan kaz boruda sıkışacak ve küvet, lavabo gibi deliklerden çıkacaktır.

 

Lavabo kokusu nasıl giderilir?

İnşaatın yapımı bittikten sonra tesisat birkaç farklı yöntemle kontrol edilir. Genel olarak atık su boruları dumanla test edilirken, temiz su tesisatları ise su ile test edilir. Bazı firmalar ise havalandırma çıkışından nane yağı dökerek üzerine 10 litre sıcak su dökerler ve giderlerde nane yağını koklarlar. Eğer nane kokusu alamazlarsa kaçak yoktur ancak koku geliyorsa o bölgede kaçak var demektedir. Bu sayede kokunun nerede olduğu kolaylıkla bulunmaktadır.

 

Tuvaletten kokunun yayılmasından itibaren akla gelen ilk çözüm çamaşır suyu, lavabo açıcılar gibi kimyasallardır. Ancak bunlar kesin bir çözüm olmadığı gibi borulara zarar verebilir. Tuvaletten lağım kokusu geliyor ise profesyonel firmalardan destek alınmalıdır. Bu sorun profesyonel tesisat firmaları ve son model teknolojik cihazlar sayesinde büyümeden kolayca kontrol altına alınabilmektedir. Cihaz kullanmayan tesisat firmaları ise sorunu bulana kadar duvarları kıracak ve evinizi adeta inşaat alanına çevirecektir. Bu da yüklü miktarda tadilat parası ödemenize sebep olabilir.

 

Lağım kokusunu çözmekte kullanılan cihazlar oldukça pahalı olduğu için her işletmenin kullanması mümkün değildir. Bu yüzden bu cihazlarla çalışan tesisat firmaları, profesyonel ve deneyimli işletmelerdir. Ev veya işletmelerinizde ortaya çıkan lağım kokusu bu cihazlar sayesinde kolaylıkla tespit edilebilmekte ve kalıcı çözümler üretilebilmektedir.

 

Rothenberger cihazı, tıkanıklığın bulunduğu boruya gönderilen spiralin ucuna fırça takılarak, pislikler bu fırça yardımıyla, dışarı doğru çekilir. Böylece borunun temizlenmesine yardımcı olur.

Temizlik işlemi bu şekilde yapıldıktan sonra, boru içerisinde herhangi bir kalıntı bırakmamak için, tesisata basınçlı su verilir. Cihaza bağlı iki spiral hortum vardır. Bu hortumlardan bir tanesi, temiz su tesisatına bağlanır. Diğeri ise temizliğin yapılacağı pimaş boruya bağlanır. cihazın gövdesinde 10 bar değerinde basınçlı su oluşturulur.

Tesisata 10 Bardan daha yüksek değerlerde su göndermek borulara zarar verebilir, bu da yüksek miktarda maddi hasara neden olabilir. Kalıntıların temizlenmesinin ardından borulara gönderilen su ile kalıntılar tamamen temizlenir ve tuvaletten gelen lağım kokusu kalıcı olarak yok edilmiş olur. Ayrıca kamera ile yapılan tespitler sayesinde en doğru çözüm uygulanmakta ve bu sayede gereksiz zaman ve para harcamanızın önüne geçilmektedir.

 

Angora Tesisat, yılardır bu alanda hizmet veren köklü tesisat firmalarından biridir. Son teknoloji Rothenberger cihazı ile tıkanıklık sorunlarına kalıcı çözümler üretmektedir.

Benzer Yazılarımız

Etkili yöntemlerle Pimaş tıkanıklığı açma
Pimaş borular, bina içi tesisatlarda kullanılır. Dayanıklı ve sert olmalarına karşın, belli bir sıcakl...
Petek yıkama nasıl yapılıyor? ısıtma sorununa son!
Soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı sorunu hepimizin kâbusudur. Vücudumuzu sıcak tutmadığımız s...
Banyo Tıkanıklığı Açma Konusunda Bilinçlenmek
Banyo giderinin tıkanması, çoğu zaman külfetli sonuçlara neden olur ve karşılaşmak istemediğimiz can s...
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi
Su Kaçakları Faturaları Etkiler Mi? Çok önemli konudur su kaçağı. Birçok kişi maalesef olayın farkın...
Görüntülü Su Kaçak Tespiti
Görüntülü Su Kaçak Tespiti (Ankara) Her hafta olduğu gibi bugün de sizlerle yeni yazımızı paylaşacağ...
Üst Kattan Aşağı Kata Su Akıyor
Üst Kattan Aşağı Kata Su Akıyor Günümüzde birçok insan, yaşadığı apartman veya site gibi çok katl...