Etkili yöntemlerle Pimaş tıkanıklığı açma

Pimaş borular, bina içi tesisatlarda kullanılır. Dayanıklı ve sert olmalarına karşın, belli bir sıcaklığa ve basınca karşı dayanıklıdırlar. Yani toprak altında kullanılmaya müsait değildirler. Bu yüzden bina atıksu tesisatının tamamı, pimaş borulardan meydana gelir. Pimaş tıkanıklığı açma durumları; banyo, mutfak, balkon ve tuvalet alanlarında söz konusudur.

Banyo alanlarında saç kılı ve traş artıklarından dolayı tıkanmalar meydana gelir. Ayrıca temizlik için kullanılan kimyasalların atıkları da tıkanmaya neden olabilir. Yanlış döşenen borularında tıkanmaya etkileri vardır. Tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde banyo alanlarında tıkanmalar meydana gelir. Tıkanmalar yüzeysel olduğunda, bireysel çabalarla giderilebilir. Ancak pimaş borularda meydana gelen tıkanmaları, özellikler gider borularının derinlerinde oluşmuşsa, bireysel yöntemlerle gidermenin imkanı yoktur. Profesyonel tesisatçılar ve yöntemler devreye girmelidir.

Mutfak alanlarında ise kullanılmış yağlar ve yemek artıkları, tıkanmaya neden olurlar. Günlük kullanımın yoğun olduğu düşünüldüğünde, mutfak lavabolarında tıkanmalarında sıklıkla olabileceği aşikardır. Bulaşık makine giderlerinde de aynı durum geçerlidir. Hem lavabolarda, hem de bulaşık makinelerinde, pimaş borularda meydana gelen tıkanıklıkları gidermek için özel olarak tasarlanmış cihazlara ihtiyaç vardır.

Aynı şekilde banyo alanlarında meydana gelen tıkanıklıkları gidermek için de özel makinelere ve yöntemlere ihtiyaç vardır.

Tuvalet alanlarında meydana gelen tıkanmalarda ise suda erimeyen tuvalet kağıtlarının atılması ve bebek bezi gibi nesnelerin atılması, tıkanmaya neden olur.

Tıkanan balkon gideri nasıl açılır

Günümüzde birçok kişi, cam balkon ve pvc balkon kaplama gibi ürünleri tercih ediyor. Balkon alanlarına yapılan bu yapılar sayesinde, oturum alanı bakımından daha çok alan kazanılıyor ve balkon alanlarında meydana gelen kirlenme durumu ortadan kalkıyor.

Pimaş tıkanıklığı açma işlemlerine giren balkon alanlarında, tıkanan balkon gideri nasıl açılır sorusunun cevaplarına birlikte bakalım.

pimaş tıkanıklığı açma

pimaş tıkanıklığı açma

Burada anlatacağımız işlemler, cam balkon ya da pvc balkon uygulaması yapılmayan balkon ve teras alanları içindir.

Özellikle yazlık yerlerde sıklıkla kullanılan ve kirlenen teras alanları üzerinden, pimaş tıkanıklığı konusunu anlatmak, sanırız daha iyi olacaktır.

Rüzgarla birlikte gelen toz ve yaprak gibi cisimler, teras alanlarının köşe noktalarında bulunan giderlerin tıkanmasına neden olur. Bu giderler, pimaş borularla binanın zeminine kadar iner. Bu borulara aynı zamanda aşağı kadar inen dairelerin balkonlarının giderleri de bağlıdır. Yukarıda meydana gelen bir tıkanma durumu, diğer dairelerin giderlerini de etkiler.

Bazı durumlarda tıkanma durumu, teras alanlarında yapılan temizlik sonucunda da meydana gelebilir.

Yukarıda saydığımız durumlardan dolayı tıkanma durumu meydana geldiğinde, pimaş boruları sökmeye gerek kalmadan tıkanmaları gidermenin yolları vardır. Tıpkı bina içlerindeki giderlerde uygulanan tıkanıklık işlemlerinde olduğu gibi, teras ya da balkon alanlarında meydana gelen tıkanmalarda da aynı işlemler uygulanır.

Ancak burada bir fark söz konusudur. Zaten pimaş borular açıkta olduğu için, tıkanıklık tespiti için kullanılan cihazların kullanılmasına teras alanlarında gerek yoktur.

Tıkalı boru açma teli

Her yeri açıkta bulunan teras ya da balkon alanlarında meydana gelen tıkanıklıklarda, belirli bir kalınlığa sahip olan tıkalı boru açma teli kullanılabilir. 50 metre uzunluğa varabilen ve çelikten üretilen bu teller, borulardaki tıkanıklıkları kısa sürede açabilir.

Pimaş açma tıkanıklığı olarak, banyo ya da tuvalet alanlarında, açma teli kullanılmaz. Nedeni ise pimaş borunun belirli bir derinlikten başlaması ve bu tür alanlarda genelde S adı verilen boruların bulunmasıdır. Yani tel bu borulara zarar verebilir.

pimaş tıkanıklığı açma

pimaş tıkanıklığı açma

Banyo tıkanıklığı açma yöntemleri

Uzman tesisatçıların kullandığı etkili yöntemlerle her türlü tıkanıklıklar kolayca giderilir. Bu yöntemlerin başarılı bir şekilde kullanılmasında, gelişmiş cihazların yardımı da büyüktür.

Boru tıkanıklığı açma yöntemleri, bireysel olarak da belirlenebilir. Yüzeysel olan tıkanıklıklarda, bu açma yöntemlerinde faydalanılabilir.

Apartman gider borusu tıkandı

Ortak kullanım olan gider borularının tıkanması, başlı başına bir sorundur. Birçoğumuz, apartman gider borusu tıkandı sorunu ile karşılaşmışızdır. Ancak genelde bu tür sorunlarla yöneticiler ilgilendiği için apartman sakinlerinin genelde bu tür sorunların haberi olmaz.

Birçok daireden gelen pisliklerin tıkadığı boruları açmak, tek bir dairede meydana gelen tıkalı boruyu açmaktan daha zordur. Ancak uygulanan yöntem aynıdır diyebiliriz.

Sert fırça ve basınçlı su ile tıkanıklığı gidermek yöntemleri, apartman gider borularında da uygulanır.

pimaş tıkanıklığı açma

pimaş tıkanıklığı açma

Ancak tıkanıklık açma işleminden önce tespit işlemi yapılır. Boru içerisine gönderilen kamera ile tıkanıklığın, borunun neresinde oluştuğu ve tıkanıklığa neden olan cismin türü belirlenir.

Tıkanıklık giderildikten sonra da, boruları yıkama işlemi yapılır ve aynı zamanda borular, hiçbir kalıntı kalmayacak şekilde temizlenmiş olur.

Bina dışında yer alan gider borularının temizlenmesi işleminde de aynı yöntem uygulanır. Ancak tıkalı boruların tespitinde farklı cihazlar ve yöntemler kullanılır. Mesela üzerini toprak kapamış olan bacaların bulunması için dedektör cihazı kullanılır. Çünkü boru girişleri bu bacalardan sağlanmaktadır. Yani kameralar, bu bacalardan, borulara doğru gönderilir. Bu yüzden bacaların yerinin tam olarak saptanması gerekir.

Benzer Yazılarımız

Bahçe Su Kaçağı Tespiti
Bahçe Su Kaçağı Tespiti (Ankara) Su olan her yerde su sızıntıları meydana gelebilir. Örneğin Ankarada,...
Robotla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri – Robotla su kaçağı
İşyerlerinde, sanayi yerlerinde ve binalarda bulunan dairelerde meydana gelen tesisat kaçakları büyük bir ...
Alt kata su sızması sigorta işlemleri – Sigorta şartları
Taşınır ve taşınmaz malların sigorta yaptırılması, günümüzde çok sıkça yapılan işlemler arasın...
Su Kaçakları Bulan Usta
Su Kaçakları Bulan Usta Ankara Su Kaçakları Bulan Usta kim bu usta acaba:)) Su Kaçağı Tespiti sorunu vars...
Ankara tıkanıklık açma, tespit ve açma işlemleri
Tıkanıklık açma işlemlerinde yapılan ilk işlem, tıkanıklığın tespitidir. Gelişmiş cihazlar sayesin...
Su Tesisatçısı – Su tesisatçısı özellikleri
Su tesisatı özellikle ev gibi  farklı yaşam alanlarında,  suya olan gereksiniminizi en iyi şekilde karş...