Sifon kokusu nasıl giderilir, Ayrıntılar burada!

Alafranga ve alaturka tuvaletlerde, deveboynu adı verilen bir boru bulunur. Bu borunun içerisinde bazı zamanlar tıkanmalar meydana gelebilir. Tıkanmalar sonucunda da kötü koku meydana gelir. Sifon kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını, tıkanmalar ve sifon boruları etrafında vereceğiz.

Banyoda ve tuvaletlerde bulunan giderlerde, yeterli miktarda su olmadığı zamanda kötü koku meydana gelebilir. Kötü kokunun bir numaralı nedeni, tıkanıklıktır. Tıkanıklık tespit edilip giderildiğinde, kötü koku da ortadan kaybolur.

Tıkanıklığın tespitinde ise sondalı kameralar kullanılır. Bu tür kameralar noktasal olarak tespit yaparlar.

Yukarıda bahsettiğimiz, deveboynu adı verilen borularda çok çabuk tıkanma meydana gelebilir. Bunun nedeni, borunun çapından büyük cisimlerin, boruyu tıkamasıdır. Mesela suda erimeyen tuvalet kağıtlarının atılması, tıkanmaya neden olur. Bazı durumlarda bebek bezleri tuvaletlere düşürülür ve gideri tıkar.

Tıkanıklık giderildikten sonra marketlerde satılan koku tabletlerinden alınabilir ve bu alanlara yerleştirilebilir. Böylelikle bu alanların daha güzel kokması sağlanabilir.

Mutfak gider kokusu nasıl giderilir

Mutfak alanlarında sıklıkla kullanılan lavabolarda da tıkanıklıklar meydana gelebilir. Birçok evde bulaşık makinesi gideri ve lavabo gideri, ortak bir pimaş boruda birleşir. Bulaşık makinesinden gelen pislikler ve lavabodan gelen pislikler, zamanla tıkanmaya neden olur.

sifon kokusu nasıl giderilir

sifon kokusu nasıl giderilir

Mutfak gider kokusu nasıl giderilir sorusunun cevaplarını vermeye başlayalım. Yukarıda bahsettiğimiz gibi tıkanıklık tespiti ve tıkanıklığın giderilme yöntemleri ve prensipleri, mutfak alanlarında bulunan lavabolarda da geçerlidir.

Bizim burada bahsettiğimiz tıkanıklık, pimaş borularda meydana gelen tıkanıklıktır. Lavabo ve bulaşık makinelerinde bulunan spiral borular, pimaş borulara bağlanır. Spiral borularda meydana gelen tıkanıklıkları gidermek oldukça kolaydır.

Spiral boruyu çıkarıp içini yıkamak yeterli olacaktır. Eğer boru zarar görmüşse değiştirmek yeterli olacaktır. Görüldüğü gibi bu tür borularda tıkanıklık gidermek oldukça basit bir işlemdir. Ancak pimaşlarda gelişmiş cihazların kullanılması gerekir.

Pimaş borulardaki tıkanıklıklar tespit edildikten sonra susta ucunda bulunan fırçalar ya da basınçlı su ile temizleme işlemi yapılır.

Gider kokusu karbonat

Tıkanıklığın nedeni bilinirse, farklı çözüm yolları uygulanabilir. Mesela yumuşak cisimler tıkanıklığa neden olmuşsa, karbonat ve sirke karışımı ile tıkanıklık giderilebilir. Piyasada satılan lavabo açıcı kimyasallara benzer bir etkiye sahiptir.

Gider kokusu karbonat yardımı ile giderilebilir. Aynı zamanda tıkanıklık da giderilmiş olur.

Gider koku önleyici

Marketlerde bulabileceğiniz, farklı türde koku önleyici tabletler vardır. Ancak şunu belirtelim, tuvalet ve banyo giderlerinde meydana gelen tıkanıklıkları gidermeden, bu tür tabletlerin kullanılması bir işe yaramayacaktır.

sifon kokusu nasıl giderilir

sifon kokusu nasıl giderilir

Gider koku önleyici, yalnızca sürekli kullanımda, yüzeyde meydana gelen kokuyu giderir.

Tabletlerin yanı sıra tuvaletlerde günümüzde sıklıkla kullanılan, tuzaklar vardır. Plastik bir aksam olan tuzak, tuvalet deliğine yerleştirilir. Yalnızca dışarıdan gelen nesnelerin geçebileceği şekilde tasarlanan tuzak, kullanılmadığında kapalı kalır. Böylelikle kötü kokunun da önüne geçilmiş olunur.

Banyo kokusu tavsiye

Müşterilerimiz bizlere sürekli olarak, banyoda kullanabilecekleri koku tavsiye eder misiniz diye soruyorlar.

Banyo kokusu tavsiye edebileceğimiz aslında birçok ürün var. Ancak doğal olan bitkilerden yapacağınız karışımları kullanarak, kimyasal kullanımını da azaltmış olursunuz. Mesela limon ile hazırlayacağınız basit kürler ile tuvalet ve banyo alanlarında meydana gelen kötü kokuları doğal olarak çözmüş olursunuz.

Çok sık kullanılmasa bile aralıklarla bazı tütsüleri yakarak da kötü kokuları önleyebilirsiniz. Tabi ki seçeneklerinizin çok olduğunu söyleyebiliriz.

Gider kokusunu gidermek için marketlerde satılan kimyasal tabletleri de kullanabilirsiniz. Kullanımı ise oldukça kolaydır.

Banyo kokuları tablet şeklinde olabildiği gibi, sıvı ve püskürtmeli türde de olabilir. Arzu ederseniz, banyo koku seti satın alarak da banyolarınızın hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı temizleyici kimyasalların içeriğinde parfüm bulunur ve bu tür kimyasallar, tuvalet ve banyo alanlarında kullanıldığı zaman, hem temizlik yapılmış olunur, hem de kötü koku giderilmiş olunur.

Su hazneli gider kapağı

Gider kapakları; mutfak lavabolarında, tuvaletlerde ve banyolarda kullanılabilir. Boru içerisinden gelen kötü kokuları gidermek için geçici bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şunu tekrar belirtelim, kötü kokuya neden olan unsurlar giderilmediği sürece, yapılacak olan diğer işlemler, geçici olmaktan öteye gitmeyecektir.

Su hazneli gider kapağı, yer süzgeci diye bildiğimiz ürünün değişik bir versiyonudur. Bildiğiniz üzere, giderin içinde su olduğu zaman koku da olmaz. Bu prensibe dayanarak, bu ürün dizayn edilmiştir.

Balkon alanlarında, banyolarda ve yer süzgecine ihtiyaç olan her yerde bu ürün kullanılabilir. Su hazneli gider kapağı, banyo gider kokusu gibi unsurları gidermek için oldukça etkilidir.

Değişik versiyonları da kullanılabilir. Mesela lavabo koku giderici aparat bunlardan bir tanesidir.

sifon kokusu nasıl giderilir

sifon kokusu nasıl giderilir

Banyo su gider kapağı ve yukarıda belirttiğimiz isimler ile de piyasada bulunabilir. Bu tür ürünleri inşaat malzemeleri satan marketlerden temin edebilirsiniz. Süzgecin yerleştirileceği yerin ebatları göz önünde bulundurularak satın alınabilir.

Aslında bu tür ürünler genelde standarttır. Uygulanacağı yerde hiç boşluk kalmaması gerekir. Eğer küçük boşluklar söz konusu ise silikon ya da alçı ile dolgu yapılarak boşluklar kapatılabilir.

Benzer Yazılarımız

Ankara Pimaş Açma
Ankara Pimaş Açma Firmaları Evinizde ya da iş yerinizde canınızı sıkan bazı durumlar olur. Bunlar patla...
Cevizlidere Su Kaçak Tespiti
Cevizlidere Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Cevizlidere Su Kaçak Tespiti, genellikle kırmadan yapılan yön...
Su Tesisat Ustası Ankara
Su Tesisat Ustası Ankara Eyvah eyvah sızdıran bir boru ile karşılaştınız.  Her yerden su damlıyor. Bu ...
Robotla tuvalet açma – Tuvalet tıkanıklığı açma
Tuvalet tıkanıklığı, konutlarda ve ofislerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Tuvalet t...
Bahçe Su Kaçağı Tespiti
Bahçe Su Kaçağı Tespiti (Ankara) Su olan her yerde su sızıntıları meydana gelebilir. Örneğin Ankarada,...
Etlik Su Kaçak Tespiti
Etlik Su Kaçak Tespiti Ankara nüfus  en yoğun olduğu ilçe Keçiörendir. Müşterilerimizin yoğunluğu bu...