Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti – Kaçak tespiti Ankara

Ankara Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan ve dökmeden su kaçağı tespit etmek artık günümüzde mümkündür. Gelişmiş cihazlar ile hem tespit yapılabiliyor, hem de tamirat işlemi gerçekleştirilebiliyor. Ankara Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti, gelişmiş cihazlar ile arızanın yerinin tam olarak tespit edilmesidir.

Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti

Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti

Biz bu yazımızda, öncelikle tespit işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. Daha sonra tamir işleminin nasıl yapıldığını ve hangi cihazların kullanıldığını ele alacağız.

Temiz su tesisatlarında çeşitli nedenlerden dolayı, sızıntı ya da kaçak durumu oluşabilir. İsterseniz gelin bu nedenleri birlikte inceleyelim.

Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti – Su kaçağı nedenleri

İnşaat aşamasında kalitesiz malzeme kullanılması ve kötü işçilik, ilerleyen zamanlarda tesisatlarda kaçakların ve sızıntıların oluşmasına yol açar. Özellikle bu durum sıklıkla boru ek yerlerinde görülür. Ne yazık ki ülkemizde bu durumla sıklıkla karşılaşmaktayız. Birçok kimse yeni olan binalarda tesisat sorunu olmayacağını zanneder. Oysa ki yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı, en çok da yeni yapılan binalarda tesisat sorunları ile karşılaşmaktayız.

Temiz su tesisatlarında genel olarak PVC esaslı borular kullanılır. Bu tip boruların ek yerleri, sıcak kaynak yöntemi ile birleştirilir. Sıcak kaynak doğru bir şekilde yapılmadığında, ilerleyen zamanlarda şehir şebekesinden gelen suyun da basıncı ile ek yerlerinden tesisat boruları sızıntı ya da kaçak yapar. Özellikle suların bir müddet kesilmesi ve tekrar geri gelmesi ve bu suların basınçlı bir şekilde şebekeye verilmesi, boru ek yerlerinin patlamasına yol açabilir.

Suyun basınç ve şiddetine göre kaçak ya da sızıntı durumları ile karşılaşılabilmektedir.

Eskiden kullanılan ancak artık günümüzde kullanılmayan demir ve galvaniz borularında ise conta kullanılır. Bazı durumlarda ek yerlerinden su kaçırmaması için keten adı verilen bir madde kullanılır. Yukarıda anlattığımız durumlarda, conta ya da keten zarar görür ve su kaçağı meydana gelir. Zamanla conta ya da keten gibi bağlayıcı maddelerin aşınması ile de sızıntı ya da kaçak görülebilmektedir.

Nadir de olsa inşaat aşamasında tesisat boruları zarar görebilir. Bu durumda hem ek yerlerinde, hem de borunun yüzeyinde kaçak ve sızıntı durumu görülebilir.

Su kaçağını bulan cihaz Ankara

Günümüzde su kaçağını ya da sızıntısını noktasal olarak tespit eden cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlardan bir tanesi, akustik arıza tespit cihazıdır. Bunun dışında termal kamera da tesisatlardaki su kaçaklarını ve sızıntıları bulmak için kullanılır. Su kaçağını bulan cihaz Ankara ilinde Angora Tesisat olarak, gelişmiş özelliklere sahip olan bu iki cihazı da kullanıyoruz.

Ankara cihazla kırmadan su kaçağı işlemlerinde bir diğer cihaz ise nem ölçerdir. Ancak nadir olarak kullanılan bir cihazdır. Biz burada termal kamera ve akustik arıza tespit cihazının, su kaçakları ve sızıntılarında nasıl kullanıldığını kısaca anlatacağız.

Akustik ses tespit cihazı ile su kaçağı bulma

Akustik  ses tespit cihazı, duvar ya da fayans gibi yüzeylerin altından gelen sesleri tespit eder. Bu işlemi yaparken, cihazda bulunan ses dinleme aparatı, tesisatın olduğu muhtemel yüzeye tutulur. Tesisat içerisinde normalin dışında olan sesler dinlenir. Genelde tesisatın içinde belli bir basınçta suyun olması gerekir.

Termal kamera ile su kaçağı bulma

Günümüzde birçok alanda kullanılan termal kamera cihazı, tesisat alanında da artık yerini almış ve sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazın özelliği, yüzeyin altında bulunan nesneleri, kendi ekranında görüntüleyebilmesidir.  Cihazın ekranında sıcak alanlar kırmızı ile soğuk alanlar ise mavi ile gösterilir.

Herhangi bir kaçak ya da sızıntı durumlarında, renk değişimlerinden arızanın yeri tam olarak tespit edilebilir.

Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti

Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti

Su sızıntısı

Tesisatlarda uzun bir zamana yayılan bir sorun olarak tarif edilebilir. Su sızıntısı, uzun bir zaman diliminde tesisatta meydana gelen arızanın sonuçlarından bir tanesidir. Sızıntı, tesisatın ek yerlerinde olabileceği gibi boru yüzeyinde de olabilir.

Genel olarak çeşitli nedenlerden dolayı tesisat yüzeyinin zarar görmesi sonucu oluşur. Bazı durumlarda boru ek yerlerinin kötü bir şekilde birleştirilmesi durumlarında da sızıntı meydana gelebilir.

Şehir şebekesinden gelen suların aşırı basınçlı olması, boru ek yerlerine zarar verir. Bu durumun bir sonucu olarak da tesisatlarda sızıntı meydana gelir. Bazı durumlarda ise boru ek yerlerinden patlar ve kaçak meydana gelir.

Su kaçağı Ankara

Tesisatların ek yerlerinden patlaması sonucunda kaçak meydana gelir ve bu durum genellikle aşağıda sayacağımız belirtiler sonucunda anlaşılabilir.

Kaçak meydana geldiğinde kırmadan ve dökmeden müdahale etmeye imkan sağlayan gelişmiş cihaz kullanılır. Bu cihazların özelliği kaçak ya da sızıntıya anında müdahale etmesidir.

Tesisatlarda onarılmayacak derecede zarar söz konusu ise tesisat borularının değişmesi gerekir. Genelde tesisat boruları ek yerlerinden ya da borunun belirli bir kısmı değiştirilerek işleme tabi tutulur. Su kaçağı Ankara ilinde tespit ve tamir işlemlerinden bir tanesi de budur.

Eğer tesisat borularında sızıntı ya da küçük bir miktar kaçak söz konusu ise kimyasal kullanımı ile sorun giderilir. Tesisat kimyasalı, boru yüzeyini kaplayarak ve kısa zamanda donarak, tesisat yüzeyinde bir katman meydana getirir. Böylelikle sızıntı ya da kaçak olan yer tamir edilmiş olunur.

Ankara cihazla kırmadan su kaçağı tespiti, hakkında sizlere ayrıntılı bilgi sunduk. Tesisat ile ilgili problemlerinizde, www.angoratesisat.com adresinden bizlere ulaşabilir, her konuda destek alabilirsiniz.

 

Benzer Yazılarımız

Petekleri Sökmeden Temizleme mümkün mü?
Petekleri sökmeden temizleme işlemini, bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Radyatörlerin sök...
Kırmadan Su Tesisatı Tamiri Nasıl Yapılır?
Temiz su tesisatı, evlerin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Suyun hayatımızdaki önemi, su ile nerede...
Su tesisatı kaçak tespiti, kaçak tespiti nasıl yapılır?
Temiz su borularında suyun tahliyesi için döşeme altından geçen borulara %1 oranında eğim verilir. Su te...
Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor
Merkezi sistem ısıtma, farklı bölmelerin ısıtılmasına olanak sağlayan ancak enerjinin bir merkezden gel...
İlaçlı Petek Temizliği Nasıl yapılır? – İlaç kullanımı
Kombi cihazlarının ve bu cihazlara bağlı bulunan peteklerin temizliğinde kullanılan kimyasallar, ilaç ola...
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri Su tesisat uzmanları kullandıkları cihazlar ile gizli sızıntıları bulurlar...