Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır – Su kaçağı bulma

Özellikle eski ya da tesisatı eski olan evlerde su kaçağı büyük bir problemdir. Her zaman daireden su akması ya da aşağı katlara su sızması şeklinde de gelişmemektedir. Gizli su kaçakları evde rutubetten tutun da çok yüksek faturalara kadar pek çok zararı olan bir durumdur. Bu nedenle evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır herkesin bu konuyu bilmesi gerekmektedir. Su kaçağından şüphelendiğiniz andan itibaren kaçağın tesisatın neresinde olduğu ise profesyonel ekiplerin işidir. Farklı teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılarak evde kırma, dökme işlemi yapılmadan tespit edilmekte, gereken bakım ve onarım çalışmaları yapılarak kaliteli hizmet sunulmaktadır. Angora Tesisat bu anlamda en güvenilir ve en profesyonel firmaların başında gelmektedir.

Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır

Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır

Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır – Su kaçağı belirtileri

Su kaçağı belirti veriyor ve boru çatlağı olarak meydana geliyorsa anlaşılması rutubetli alanlardan oldukça kolaydır. Ancak böyle net belirtiler olmasa dahi bazı ipuçları su kaçağının göstergeleridir. Bu nedenle ev sahipleri dikkatli olmalıdır. Gizli kaçakların en büyük belirteci yüksek faturalardır. Çok yüksek gelen su faturaları hele ki kullanmadığınız halde bu şekildeyse ilk akla kaçak olduğunu getirmektedir. Bunun kontrol edilmesinin bir yöntemi de tüm musluklarınızı kaparak su sayacını kontrol etmenizdir. Eğer ki sayacınız kullanım olmadığı halde dönüyorsa bu giden su kaçaktan sarf edilmektedir. Son olarak alt katta rutubetlenme olması ya da sizin katınızdan su sızması en önemli belirteçtir.

Su kaçağından emin olmak için yapılacak kontroller

Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır merak ediyorsanız bazı kontrolleri yapmanız bazen emin olmanız için en olası yoldur. Tesisatçılara haber vermeden önce aşağıdaki denetlemelerin yapılması tespit çalışmalarını kolaylaştırmaktadır. Öncelikle akıntı şeklinden sorunun ne olduğu belirlenmeye çalışılmalıdır;

  • Evinizde aniden başlayarak hızlı bir şekilde kesilmeden akan bir su görüyorsanız bu durum temiz su borusunun patlamasından kaynaklanmaktadır.
  • Kesilmeden akan suyun yerine su sızıntısı küçük bir alandan ıslaklık şeklinde genişleyen bir şekilde alana yayılıyorsa bunun anlamı büyük ihtimalle pis su kaçağıdır. Ancak pis su kaçağı şüphesinin kuvvetlenmesi için bu rutubetin uzun süre geçmesine rağmen damlar hale geçmemesi gerekmektedir.
  • Klozet, gider gibi yerler su kaçağının en önemli nedeni olacağından periyodik olarak kontrolleri yapılmalıdır.
  • Son olarak büyük alanlar ya da küçük noktacıklar şeklinde siyahlaşan tavanlar da kaçak ihtimalini akıllara getirmektedir. Ancak bu her zaman üst kattan sızıntı olması anlamına gelmemekle birlikte bazen banyoların havasız kalarak rutubetlenmesinden de kaynaklanmaktadır.

Eğer tüm bu yaptığınız kontroller sonucunda şüpheleriniz artıyor ama yine de emin olamıyorsanız Angora tesisat ekibini arayarak keşif yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ekibimiz teknolojik cihazlar kullanarak su kaçağını tespit ettikten sonra tamir veya değişim işlemleriyle sorunu hızlı ve profesyonelce çözmektedir.

Profesyonel cihazlı su kaçağı tespiti nasıl yapılır?

Öncelikle ekiplerimiz su kaçağından şüphelendiğiniz eve gelerek termal kamera, nemölçer ya da akustik tespit cihazları kullanarak kaçağın tesisattaki yerini tespit etmeye çalışmaktadır. Bu sayede eskiden olduğu gibi evinizde kırma çalışmaları yapılmasına gerek kalmamaktadır. Termal kamera her türlü kaçak probleminde sıcaklık değişimlerinden kaçağı tespit etmektedir. Öte yandan akustik cihazlar en ufak sesten dahi tespit yapabildiği için daha çok temiz su kaçaklarını bulmada kullanılmaktadır. Nemölçer cihazlar çok nadir tercih edilmekle birlikte zemindeki nemi ölçerek tespit yapmaya çalışmaktadır. Yanılma payının yüksek olmasının nedeniyse kaçak dışı nedenlerden de rutubetlenme olmasındandır. Bu nedenle bazen birkaç yöntemin birden tespitte kullanılması sorunun çözümünü hızlı ve etkili hale getirmektedir.

Birden fazla su kaçağı varsa hepsini bulmak mümkün mü?

Kaçak tespiti konusunun dışında müşterilerimiz en çok birden fazla kaçak olduğunda nasıl bir çözüm önerisi sunacağımızı merak etmektedir. Bunun için Angora Tesisat ekibi oldukça deneyimlidir. Birden fazla su kaçağı daha çok banyolarda meydana gelmektedir. Bunun nedeni tesisat borularının burada çok olmasından kaynaklanmaktadır. Hem banyoda hem de banyoda yer alan borularda kaçak olabilmekte, hatta birinde olan kaçak diğerini de etkileyerek farklı yerleri sızıntı yapacak şekilde çatlatabilmektedir. Böyle durumlarda ekibimiz bir kaçağı tespit edip tamir ettikten sonra tesisat içinde basınç testi yapmaktadır. Basınç diğer kaçaklardan da sızıntılar olmasını sağlayarak diğer kaçakların meydana çıkmasını sağlamaktadır. Hal böyle olunca da tüm hasarlar deneyimli ekibimiz tarafından profesyonelce çözülmektedir.

Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır

Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır

Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır konusu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenlerin www.angoratesisat.com web sitesini ziyaret etmeleri önerilmektedir. Burada konuyla ilgili detaylara ulaşmanın yanında tesisatla ilgili tüm merak edilen konulara yanıt bulunabilmektedir. Ayrıca verdiğimiz hizmetlerin fiyat teklifleri de bulunmaktadır.

Ayrıca yine sitemizden teknik ekibimizle 7/24 iletişim kurabileceğiniz bilgiler bulunmaktadır. İletişim bilgilerinden bizlere ulaşarak keşif ve fiyatlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz. Farklı sorunlarınıza çözüm bulmak adına bizimle konuşabilir, aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutan firmamız tüm hizmetlerini uygun fiyat garantisiyle sizlere sunmaktadır.

Benzer Yazılarımız

Tuvaletten lağım kokusu geliyor, tuvalet kokusu nasıl giderilir?
Tuvaletten lağım kokusu geliyor olması birçoğumuz için can sıkıcı bir problem olmuştur. Kokunun başla...
Kombi su basıncı düşerse ne olur?
Yazımızın ilerleyen bölümlerinde belirteceğimiz gibi, kombi cihazı sürekli olarak su eksiltebilir. Bu y...
Mutfak gider açma işlemine neden gerek duyulur?
Mutfak gider açma işlemi hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle bu alanda çok fazla vakit geçiren insanlar...
Ankara Cihazlı Su Tesisatçısı
Ankara Cihazlı Su Tesisatçısı Eskiden evinizde oluşan su kaçağını bulmak günler bile sürebiliyordu. A...
Akan banyo tavanı nedenleri – Akan banyo çözümleri
Banyo alanı bir evin en önemli alanlarından bir tanesidir. Tıpkı mutfak alanlarında olduğu gibi, bir evde...
Yeni Peteklerin Altı Isınmıyor – Petek altı neden ısınmaz?
Peteklerin ısınmaması ya da etkili bir ısıtma sağlamaması durumu kombi tesisatında bir sorun olduğunun ...