Mutfak gider açma işlemine neden gerek duyulur?

Mutfak gider açma işlemi hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle bu alanda çok fazla vakit geçiren insanlar tarafından oldukça faydalı olmaktadır.

Günümüzde hemen hemen kullanılan her binada, mutfak amacıyla düzenlenmiş ve ayrılmış bir bölme ya da oda bulunmaktadır. Bu durumun en temel sebebi ise mutfakların yeme ihtiyaçlarından başlayarak bulaşık yıkama, çay, kahve gibi içecekleri hazırlama gibi pek çok amaçla kullanıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Kimi insanlar bir gün içerisinde zamanlarının çoğunu bu alanlarda geçirirken kimileri de az olmakla birlikte mutlaka mutfakta bulunmaktadır. Yediden yetmişe her yaştan, ırktan, cinsiyetten ve fikirden insanın mutfakla öyle ya da böyle bir alakası olmaktadır.

Bu durum mutfağın kişilerin hayatında ne denli büyük bir yer işgal ettiğini gözler önüne sermektedir. Dolayısı ile burada meydana gelebilecek en ufak bir sorun dahi gündelik hayatta bir takım aksamaların oluşmasına neden olabilmektedir.

Özellikle de sorun mutfak gider borusu içerisinde meydana gelmiş ise, bu durum son derece rahatsız edici sonuçlar doğurabilmektedir. Meyve ve sebzelerin yıkanmasından her türlü mutfak aracının hijyeninin sağlanmasına kadar, mutfak sınırları içerisinde yer alan her şeyin temiz ve düzenli olması lavabodan akan su ile mümkün olmaktadır.

Lavabo gideri ise yukarıdan suyun ve bu alana dökülen her türlü sıvının, bağlı olduğu tesisat boruları sayesinde kanalizasyona taşınmasına aracılık eden teknik bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle burada oluşacak bir tıkanma atık suyun akmasına engel olacağı için, zamanla lavaboyu kullanılmaz bir hale getirecektir.

Böyle bir sorun oluştuğunda neler yapılması gerektiği hakkında bilgi vermeden önce, lavabolarda görülen tıkanmalara nelerin sebep olduğu üzerinde durmakta fayda vardır. Çünkü nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak, ilgili problemin yaşanmaması ya da tekrar etmemesi için önlem almayı kolaylaştıracaktır.

Mutfak giderinin tıkanmasına neden olan başlıca unsurlar şu şekildedir:

 • Mutfak lavabosu içerisine yemek artıklarının dökülmesi,
 • Yemek yağlarının lavabo giderine boşaltılması,
 • Çay posasının lavaboya dökülmesi,
 • Sebze ve meyveleri yıkarken üzerinde bulunan çamuru ve pisliği lavaboya akıtmak,
 • Domates, soğan, salatalık ve havuç gibi sebzelerin kabuklarını lavabo içerisinde soymak, (küçük parçalar gidere kaçabilir)
 • Mutfak giderinin eğimsiz olarak tasarlanması,
 • Tesisat ilk kurulduğu dönemde boruların yanlış bağlanması,
 • İşçilikten kaynaklı hatalar,
 • Mutfak lavabosuna bağlı tesisat ürünlerinde kalitesi düşük malzeme kullanılması
 • Tesisat borularına zarar verecek sert ve katı cisimlerin giderden içeri girmesi gibi nedenlerden ötürü, mutfak lavabolarının giderlerinde problemler meydana gelebilmektedir.

Yukarıda bahsedilen unsurların tıkanmalara neden olduğu yönündeki bilinç geliştiğinde ise bu duruma paralel olarak gösterilen dikkat seviyesi de artacaktır. Dolayısı ile kullanım hatalarından kaynaklanan tıkanmalarda önemli ölçüde azalma görülecektir.

mutfak gider açma

mutfak gider açma

Ancak ilk kurulum aşamasından kaynaklı sorunlarda, önlem almak mümkün olmamaktadır. Ayrıca kimi zaman ne kadar önlem alınırsa alsın, yine de tıkanma ile ilgili aksaklıklar yaşanabilmektedir.

Bu nedenle bir yıl içerisinde pek çok insan lavabo tıkandı su gitmiyor şeklinde şikayetlerde bulunmaktadır. İşte tam da bu noktada mutfak gider açma işlemi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Konu ile alakalı bilgi seviyesinin artması hem zamandan hem de paradan tasarruf etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Mutfak gideri nasıl açılır?

Tıkanmalara sebep olan unsurlar konusunu, ilk bölüm içerisinde açıklamıştık. Burada ise tıkanma meydana geldikten sonra ne yapmak gerektiğine dair bilgileri sizinle paylaşacağız.

Mutfak gideri nasıl açılır sorusunun çözümü için uygulanabilecek profesyonel yöntemler olduğu gibi, kişilerin kendi kendilerine bulundukları alan içerisinde uygulayabileceği bir takım yöntemler de bulunmaktadır.

Tıkalı mutfak gideri açma işlemi için bireylerin kendi başlarına yapabilecekleri işlemler şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Sirke ve karbonat kullanarak tıkanıklığı açma: Önce bir ya da bir buçuk bardak ölçüsünde karbonat lavabo giderine boşaltılır. Ardından kullanılan karbonat kadar elma ya da üzüm sirkesi boşaltılır.

Bu iki ürün birleştiğinde asidik reaksiyona girecektir. Yaklaşık olarak yarım saat lavabo giderinde bekletilen karbonat ve sirkeye, bu süre sonunda bir litre kaynar su dökülür. Bu işlem sonrasında lavabo açılabilmektedir.

 • Sirke ve tuz kullanarak tıkanıklığı açma: İlk olarak bir ya da bir buçuk bardak karbonat lavaboya dökülür. Ardından kullanılan karbonatın yarısı kadar tuz ilave edilir. Bir ya da iki saat bekledikten sonra, üzerine kaynar su eklenir.
 • Pompa yardımı ile tıkanıklığı açma: Mutfak lavabosunda meydana gelen tıkanıklığı açmak için en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olan pompa kullanımı, son derece basit bir işlemdir.

Pompa, lavabo giderine tam oturacak şekilde yerleştirilir. Ardından on ila on beş kere iyice bastırılarak pompalanır.

 • Tel ya da elbise askısı kullanarak tıkanıklığı açma: Tel ya da elbise askısı kullanarak lavabo açmak için ilk olarak, lavabo üzerinde bulunan süzgecin ortasındaki vida açılır ve süzgeç buradan çıkarılır. Ardından lavabo açma teli ya da askıdan birinin ucu düzleştirilir ve kanca haline getirilir.

Daha sonra hazırlanan araç, tıkalı olan lavabo hortumunun içerine sokulur ve tıkalı bölgeye geldiğinde ucu çevrilir. Böylelikle o bölgede yer alan pislikler dışarı alınabilir.

 • Lavabo açma işlemi için üretilen tıkalı boru açma kimyasalı: Lavabo tıkanıklıklarını açma konusunda son derece etkili olan kimyasalların kullanımı, uzmanlar tarafından pek fazla önerilmemektedir. Bu durumun en temel nedeni ise bu ürünlerin yanlış ya da dikkatsiz kullanılmasının, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Kola ile lavabo açma: Mutfak gideri tıkanıklığı açma işlemi ve ilgili problemi çözmek için, pek çok insan kola dökerek sorunu gidermeye çalışmaktadır. Ancak bu yöntem o an için sorunu çözmüş gibi görünse de çok geçmeden aynı problemin tekrarladığı görülmektedir.

Kola ile lavabo açma, uzmanlar tarafından etkisi düşük bir uygulama olarak tanımlanmaktadır.

Saydığımız tüm bu yöntemler, son derece pratik olan ve yardım almadan uygulanabilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak kimi zaman tıkanma problemleri çok daha ciddi müdahale gerektiren boyutlarda kendini gösterebilmektedir.

Öyle durumlar bu yöntemler işe yaramayacaktı ya da geçici olarak sorunu çözecektir. Böyle bile olsa, aynı sorun çok geçmeden kendi tekrar edecektir. Sürekli olarak bununla uğraşmamak ve kalıcı çözümler sağlayabilmek adına, profesyonel bir tesisat ekibinden yardım almak en doğru seçenektir.

Tıkanan gider borusu nasıl açılır sorusunun profesyonel yöntemlerle çözümü şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Mutfak gideri açma makinesi
 • Robotlu sistemle çalışan cihazlar
 • Kameralı görüntüleme cihazları

Gider açıcı ne işe yarar?

Lavabo açıcı ismiyle de bilinen gider açıcı, en genel tanımı ile basit tıkanıklıkları açmak için tasarlanma ürünlerdir. Bu malzemelere hemen hemen her market ve benzeri yerlerde ulaşmak mümkündür.

İçerisinde kimyasal madde bulunduran bu ürünün, birkaç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin isimleri ise şu şekildedir:

 • Toz lavabo açıcılar,
 • Asit, baz lavabo açıcılar,
 • Kapsül biçiminde lavabo açıcılar,
 • Sıvı ya da jel şeklinde lavabo açıcılar.

Mutfak gideri neden tıkanır?

Mutfak gideri neden tıkanır sorusunun detaylı cevabını, örnekleri ile birlikte ilk bölümde açıklamıştık.

Ancak bir hatırlatma yapmak gerekir ise; genel olarak kullanım hatası ve yapım aşamasındaki hatalar olarak ikiye ayrılan  sebeplerden dolayı, mutfak giderlerinde ve botu hatlarında tıkanmalar meydana gelebilmektedir.

mutfak gider açma

mutfak gider açma

Kullanım hatalarını minimuma indirmek, tıkanmalara sebep olan durumların çoğunu ortadan kaldıracaktır. Fakat binaların yapım aşamasında yapılan bir takım yanlışlıklardan kaynaklanan tıkanmalarda, müdahalelerde bulunmak kaçınılmaz olmaktadır.

Mutfak gideri profesyonel çözüm için nereye başvurulmalıdır?

Mutfak gideri profesyonel çözüm arayan kişilerin başvurması gereken yerler, bu alanda uzmanlaşmış ve güvenilirliğini kanıtlamış tesisat firmalarıdır. 

Benzer Yazılarımız

En Çok Karşılaşılan Su Kaçağı Sorunları
En Çok Karşılaşılan Su Kaçağı Sorunları (0312 479 12 06) Bu makalemizde ”En Çok Karşılaşılan...
Su Gideri Tıkanması- Gider Tıkanıklığı Sorunu
Can sıkıntısına, strese sebep olan su tesisatı ve gider tesisatı sorunlarını  yaşamayan çok az kişi ...
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı
Su Kaçaklarını Sigorta Şirketi Karşılar Mı? Soru basit aslında. Biz de ev ve iş yerlerinde oluşan su s...
Ankara Su Tesisatı Röntgen Cihazı
Ankara Su Tesisatı Röntgen Cihazı Öncelike evinizde ya da iş yerinizde bir su sızıntısından şüphe edi...
Türközü Su Kaçak Tespiti
Türközü Su Kaçak Tespiti (Nedir?) Türközü Su Kaçak Tespiti, bir yapıdaki su tesisatında oluşan sızı...
Ankara Pis Su Kaçak Tespiti
Ankara Pis Su Kaçak Tespiti (0531 981 58 77) Pis su kaçakları, evlerde ve iş yerlerinde sıklıkla karşıla...