Akan banyo tavanı nedenleri – Akan banyo çözümleri

Banyo alanı bir evin en önemli alanlarından bir tanesidir. Tıpkı mutfak alanlarında olduğu gibi, bir evde en çok kullanılan yerlerden bir tanesidir. Banyoda tesisat ile ilgili bir sorun olduğunda, birçok işimiz yarım kalır. Banyo alanlarında en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olan, akan banyo tavanı sorununu bu yazımızda ayrıntıları ile ele alacağız. Öncelikle banyo tavanlarından akan suyun nedenlerini sizlere açıklayacağız.

Akan banyo tavanı

Akan banyo tavanı

Daha sonrasında ise banyo tavanı aktığında neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Son olarak ise banyo tavanı aktığında ne gibi çözümler sunuluyor bunlara bakacağız.

Üst katta tesisat ile ilgili bir sorun olduğunda, alt kat banyo tavanından su sızar. Bu durum banyo alanlarında olabileceği gibi mutfak ya da tuvalet alanlarında da meydana gelebilir. Soğuk su ve sıcak su tesisatlarının yoğun olarak geçtiği bu alanlarda, bu gibi sorunlar ile karşılaşmak her zaman mümkündür.

Tesisatların kalitesiz bir işçilikle yapılmaları, sonrasında tesisatların arıza vermesi ile sonuçlanır. Genelde soğuk su ve sıcak su borularının ek yerlerinde bu gibi hatalar sıkça yapılmaktadır. Demir ve galvaniz gibi boruların ek yerlerinde bulunan contaların ya da keten maddesinin sağlam olarak yerleştirilmemesi, bu yerlerden su sızmasına neden olur.

Plastik boruların ek yerleri ise makine ile birbirine yapıştırılır. Yapıştırma işinin düzgün yapılmaması, bir süre sonra boruların ek yerlerinden su sızmasına neden olur.

Bir diğer neden ise kalitesiz malzeme kullanılmasıdır. Özellikle şehir şebekesinde bulunan suyun basıncı hesaba katılmadan kullanılan malzeme, daha sonrasında boruların patlamasına ya da çatlamasına neden olur.

Akan banyo tavanı sorunları

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı, borularda meydana gelen sızıntılar, tavan alanlarında su damlaması şeklinde kendisini gösterir. Akan banyo tavanı geciktirilmeden giderilmesi gereken bir sorundur.

Bilindiği üzere, tesisat boruları şap adı verilen beton içinden geçerler. Şap betonu içinde bulunan tesisatlarda herhangi bir sorun olduğunda bu sorun ilk başta anlaşılmayabilir. Sorun ancak; banyo, mutfak ya da tuvalet alanlarının tavanlarında kendisini belirli bir zaman aralığında gösterir.

Eğer sorun sızıntı şeklindeyse uzun bir süre anlaşılamayabilir. Eğer borularda kırılma ya da patlama gibi durumlar varsa kısa bir süre sonra tavandan akan sudan durum anlaşılabilir.

Uzun bir süre fark edilmeyen bu sorunun bir sonucu olarak tavan alanlarında sıva dökülmeleri ve küflenme görülebilir. Küflenme durumu hem yapılar açısından, hem de insan sağlığı açısından olumsuz bir durumdur.

Şehir şebekesinde bazı zamanlar meydana gelen su kesintileri, suyun tekrardan gelmesi ile birlikte su borularına zarar verebilir. Genelde su kesintisinden sonra tekrardan gelen su, aşırı basınçlı olarak gelir ve boruların patlamasına neden olur. Eğer daire sakinleri uzun bir süre için gitmişlerse, daireyi su basma ihtimali vardır.

Bu durum aynı zamanda alt katta bulunan daire sakinleri içinde olumsuz bir durumdur.

Banyo tavanı akıyorsa ne yapılmalıdır?

Öncelikle üst kattaki komşu uyarılmalıdır. Daha fazla su akışı olmaması için ana vanadan suyun akışı kesilmelidir.

Genelde insanlar bu gibi durumlarda belediyeden yardım almaya çalışırlar. Ancak burada zaman çok önemli olduğundan dolayı, bu önlem pek bir işe yaramayacaktır. Belediyenin yoğun bir programı olduğu düşünülerek, uzman bir tesisat firmasından yardım almak daha akıllıca bir hareket olacaktır.

Akan banyo tavanı

Akan banyo tavanı

Akan banyo tavanı, betona ve tavandaki sıvalara zararlı bir durumdur. Kuru bir havlu ya da bezle, tavandaki su temizlenmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu durumlar temiz su tesisatlarından kaynaklanan arızalar içindir. Daha da kötüsü, banyo alanlarında bulunan klozetlerdeki tesisatlardan su gelmesidir. Bu durumu tavandaki suyun sarı renkte olmasından anlayabiliriz. Ayrıca kötü koku da ortama hakim olmuştur.

Akan banyo tavanı çözümleri

Yukarıdaki konu başlığında daire sakinlerinin bireysel olarak ne yapmaları gerektiğini anlattık. Ancak yukarıda anlattıklarımız geçici çözümlerdir. Tesisat arızalarında ve banyo tavanından su akmasında kesin çözüm, uzman bir tesisat firmasının sorunu çözmesinden geçmektedir.

Tesisat firmalarında bulunan gelişmiş cihazlar ile öncelikle arızanın olduğu yer tam olarak tespit edilir. Daha sonra ise, yapılan tespit sonucunda göre tamir işlemi gerçekleştirilir. Eğer tesisat borularında tamir edilemeyecek düzeyde kırık ya da patlak yerler varsa, bu yerler değiştirilir.

Bazı durumlarda borularda gözle görülmeyen delikler ve kılcal çatlaklar olabilir. Bu yerlerden de su sızıntısı gelir ancak, uzun bir zaman fark edilmez. Tesisat firmasının tespit ettiği bu duruma çözüm olarak kimyasal madde kullanılır.

Özel olarak tesisat borularında meydana gelen küçük çatlaklar ve delinmeler için geliştirilen bu kimyasallar, boruya zarar vermeden su sızıntısını sona erdirir.

Kimyasal tesisata verilmeden önce ana vanadan su akışı kesilir. Bunun nedeni kimyasalın hava ile temas etmesinin sağlanmasıdır. Hava ile temas eden kimyasal içerisinde bulunan tanecikler, kristalize bir hale dönüşür ve boru yüzeyini kaplar. Kısa bir süre sonra boru yüzeyinde sert bir tabaka oluştururlar.

Böylece tesisatın tüm yerlerinde hiç çatlak ya da delik bırakmayacak şekilde katılaşırlar.

Benzer Yazılarımız

Su Tesisat Kaçağı Ankara
Su Tesisat Kaçağı Ankara (Noktasal Tespit) Su Tesisat Kaçağı Ankara da nasıl yapılır öncelikle bunu il...
Petek Yorumları- Petek Temizliği Hizmetinin Getirileri
Petek yorumları yazımızda, yıllardan bu yana hizmet verdiğimiz, bazı müşterilerimizin hizmetlerimiz hakk...
Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir
Günlük hayatımızda sürekli kullandığımız bir takım ürünler vardır ve bu ürünlerden rahatsız edic...
Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma
Su Kaçağı Tespiti Yapan Firmalar Ankara da Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma bulmanız kolaydır. Ancak buldu...
Ankara Su Kaçağı Tamiri
Ankara Su Kaçağı Tamiri Kazısız Su Kaçağı Tamiri işlemlerini Ankara ve Türkiye genelinde uygulayan fir...
Peteklerin üstü ısınmıyor – Isınmama nedenleri
Peteklerin ısınması ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, yazımızı okumanızı tavsiye ediyo...