Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti

Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti (Nedenleri)

Su kaçakları neden olur? Sorusu evinde su kaçağı yaşayan ya da yaşamak istemediği için tedbir almak isteyen birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Aslında sadece ev değil biz, Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti çalışmaları da yürütmekteyiz.

Su kaçakları çeşitli nedenler doğrultusunda ortaya çıkabilir. Bu nedenlerden bazıları ise şunlardır,

  • Gider borularının eskimiş olması,
  • Gider borularının tıkanmış olması,
  • Gider borularında çatlama olması,
  • Kalitesiz malzeme kullanımı,
  • Yetersiz tesisat nedeniyle yüksek basınç oluşmasından,
  • Eski tesisat borularının çürümüş olmasından.

Ve benzeri durumlar su kaçaklarına neden olabilir. Tabii bazı durumlarda kişilerin ev içinde yaptığı yanlış hamleler yüzünden de kaçaklar olabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse; yeni bir eve taşındınız. Hanım dedi ki; ”Bey, banyoya havluluk takalım.” Tabii hay hay. Eline matkabı aldın. Daldın duvara:)) Eyvah gitti su borusu. Bu durumlar inanın çok yaşanıyor.

Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti

Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti

Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti (Fiyatları)

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçağı oluştuğunda ardında bazı izler bırakır. Bu izlerden bazıları ise şunlardır

  • Duvar boyalarının kabararak dökülmesi,
  • Betondan, fayans aralığından su gelmesi,
  • Küflenme, rutubet ve pis kokuların ortaya çıkması.

Benzeri belirtiler su kaçağının oluştuğuna işarettir. Su kaçakları ufak sızıntılar dahi olsa uzun vadede olumsuz pek çok durum yaratır. Bina temelinde meydana çıkan sızıntılar, temeli zayıflatırken banyo, tuvalet, mutfak gibi yerlerde ortaya çıkan sızıntılar çökmelere, kötü bir görünüme ve çürümelere sebebiyet verebilir.

Su Kaçağı Nasıl Onarılır?

Su kaçağı uzman ekipler tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Bazı kaçaklar kendisini belli ederken bazıları ise, gizli bir şekilde sızar. Bu durumlarda profesyonel ekipler bazı ekipmanlar yardımıyla su kaçağının yerini tespit edebilir.

Su Kaçağı Oluşması Nasıl Önlenir?

Eski tesisata sahip binaların giderlere düzenli olarak kaçak tespiti yaptırması gerekir. Bu yapılan tespitlerde ortaya çıkan bir sızıntı olması durumunda hemen onarılmalıdır. Su kaçağını engellemenin bir diğer yolu da giderlerin tıkanmasını önlemektir. Yeni yapılan binalarda tesisat giderlerinde kaliteli malzemeler ve uzman ekipler tercih edilirse uzun yıllar boyunca su kaçağı sorunu yaşanmayacaktır.

Ev ve İşyeri Su Kaçak Tespiti (Kurumsal Firmalar)

Su Tesisat Boruları ile ilgili en çok tekrarlayan sorunlardan biri su sızıntılarıdır. Bunları tanımlamak için, örneğin her zaman sektördeki profesyoneller tarafından ele alınması gereken özel araçlar kullanılarak farklı sistemler kullanılabilir.

Borulardaki su sızıntıları, özellikle kanal zeminin altına yerleştirilmişse veya bir duvarın içinden geçiyorsa hafife alınmamalıdır. Zaman içinde ihmal edilirse minimum bir kayıp bile önemli onarım maliyetleri gerektirebilir ve sızıntıların sonuçlarından dolayı evin yapısındaki olası hasardan bahsetmiyorum bile.

Evdeki olası su sızıntılarını tespit etmek için , özellikle merkezi su sistemi kapatıldıktan sonra bile çalışmaya devam ediyorsa, sayacı izlemek gerekir. Bu durumda, tercihen akşamları, sadece sayacın gösterdiği numarayı alın, gecenin geçmesine izin verin ve ertesi sabah belirtilen değeri kontrol edin.

Numaralandırmanın artması ve dolayısıyla sayacın hidrolik sistem kapalıyken çalıştırılması durumunda sistemin bir yerinde su kaçağı olduğu açıktır.

Su Borularının Kırılmadan Tamiri Mümkün

Son yıllarda, su borularını zemini, duvarları veya başka herhangi bir kaplamayı kırmadan tamir etmenin mümkün olduğu, astarlama adı verilen yenilikçi bir teknik İtalya’da da yaygınlaştı. Bu, özel makineler ve epoksi reçine esaslı bir bileşik kullanarak tesisat sistemini yeniden yapmanın, boruları tamir etmenin ve borulardaki sızıntı problemlerini çözmenin mümkün olduğu son teknoloji bir metodolojidir.

Boruların video incelemesinden sonra, aslında, su borularına iç duvarlara yapışan bir malzeme enjekte edilir , bu da sertleştikten sonra yeni bir katı ve aşınmaya dayanıklı tabaka oluşturur.

Benzer Yazılarımız

Cihaz Olmadan Su Kaçağı Nasıl Bulunur
Cihaz Olmadan Su Kaçağı Nasıl Bulunur? Başta evinizdeki su tesisatı olmak üzere, su kaçağı zaman zaman...
Sıcak su tesisatı – Tesisat hakkında bilgiler
Tesisat, herhangi bir sistem olan sıvıların geçtiği geniş bir uygulama yelpazesini barındıran ısıtma, ...
Pimaş Açma hizmetleri – Pimaş açma nasıl yapılır?
Mutfak, banyo ve tuvalet alanlarında yer alan pimaş borular, pissuların kanalizasyon sistemine aktarılması ...
Çamaşır makinesi neden koku yapar – koku problemi
Evin en önemli yardımcılarından biri çamaşır makinesidir. Çamaşır makinesinin arızalanmasıyla birbir...
Petekler temizlendi ama ısınmıyor probleminin nedenleri
Isıtma sistemlerinde karşılaşılan en temel sorunlardan bir tanesi petekler temizlendi ama ısınmıyor ş...
Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılıyor?
Temiz su tesisatlarında zamanla meydana gelen çatlama ya da çürüme nedenlerinden dolayı, su sızıntılar...