Sıcak su tesisatı – Tesisat hakkında bilgiler

Tesisat, herhangi bir sistem olan sıvıların geçtiği geniş bir uygulama yelpazesini barındıran ısıtma, soğutma, atık giderme ve içilebilir su dağıtımı olarak kullanılan sıhhi tesisat için en uygun alanlardan biridir. Dairelerdeki tesisatlar zorunlu haller dışında fayans altına ya da duvar altına döşenmektedir. Bu sayede terleme önlenir. Tesisata başlanmadan önce bir plan çıkarılır ve tebeşirle işaretlenir. Temiz su tesisatının su akıtma yerlerinin iyi düzenlenmesi malzeme tasarrufu sağlar. Soğuk ve sıcak su tesisatı kesinlikle duvarlara döşenmelidir. Zemine döşenen soğuk ve sıcak su tesisatı herhangi bir arıza durumunda büyük problemlere yol açar ve arızanın giderilmesi zordur.

sıcak su tesisatı

sıcak su tesisatı

Soğuk ve sıcak su tesisatı duvarların içerisine döşenmelidir ki terlemeye karşı önlem alınıp uzun ömürlü olsun. Birbirinin üzerine gelen boruların zarar görmemesi için soğuk su borusunun alt tarafa döşenmesi gerekmektedir. Sıcak ve soğuk su tesisatı sistemden bağımsız olmalıdır. Birbirine paralel kat borularında ise borular banyo ve mutfak duvarlarına konmalıdır.

Sıcak Su Tesisatı Nedir?

Sıcak su tesisatı sayesinde bina içerisine sıcak su temini sağlanmaktadır. Su tesisatı, yapılar için gerekli olan temiz suyun elde edilmesi, saklanması ve yumuşatma için gerekli işlemlerden geçirilmesi, dağıtılması ve atık suların toplanarak atılması gibi iletimleri kapsamaktadır. Sıcak su tesisatı sayesinde banyo ve mutfağınızda sıcak su kullanımı sağlanır.

Soğuk kış aylarında ihtiyacınız olan sıcak suyu temin etmeniz için bulunan sıcak su tesisatı ev ya da iş yerleri için büyük önem taşımaktadır. Sıcak su tesisatı iyi döşenmediği zaman sizlere büyük problemler yaşatabilir. Bu sebepten dolayı sıcak su tesisatı profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır.

İnşaat Su Tesisatı

İnşaat aşamasında yapılan tesisatın başında su tesisatı gelmektedir. Herhangi bir yapı sırasında ya da hali hazırda bulunan bir yapıya tadilat uygulanırken su tesisatının da değişmesi gerekebilir. Çünkü tesisatın en önemli parçası su tesisatıdır. Yapıların inşaat halindeyken su tesisatı yapımı gerçekleşmelidir. Bu sayede inşaat bitmeden tesisat bitirileceğinden yeniden kırma dökme işlemlerine gerek kalmayacaktır.

Su tesisatı gözle görünür bir şekilde evinizin içerisinde bulunmaz. Evinizin tabakasında ya da duvarlarında bulunan su tesisatı ev için büyük önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı inşaat su tesisatı tam da inşaat zamanı yapılmaktadır.

sıcak su tesisatı

sıcak su tesisatı

Evinizi baştan yapmaya karar verdiğinizde yapılacak ilk iş su tesisatı olacaktır. Tesisat alt yapısı başlanmadan önce bir plan yapılmalı ve bu plan doğrultusunda ilerlenmelidir. Yeniden yapılacak olan tesisatın öncesinden kalan tesisat kaldırılmalıdır.

İnşaat Su Tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekilen Hususlar

  • Bahçe ya da balkonlara yerleştirilecek olan su tesisatının hortumunda takılması durumu göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Sızıntı gibi sorunlara karşı teflon kullanılmalıdır.
  • Bina dışına döşenecek olan borular donmaya karşı 60.cm derinliğe döşenmelidir.
  • Boruların kireç ya da betona temas etmemesine özen gösterilmelidir.

İnşaatınızda yapılacak olan su tesisatında birçok önemli detayın bulunduğunu görmekteyiz. İnşaat su tesisatı yapı inşa halindeyken yapılmalıdır. Yapı inşaatı sonrasında kesinlikle su tesisatı döşenemez. Angora Tesisat sizlere inşaat tesisatı hakkında profesyonel ekibi ve cihazları sayesinde hizmet vermektedir.

Sıcak Su Tesisatı Arıza ve Sebepleri

  • Su kaçağı: Boruda ki delinme ya da boruda ki ek parçaların tam yerine oturmamasından kaynaklı olarak tesisatta su kaçağı meydana gelebilir.
  • Borunun paslanması: Dış kaplamadaki galvanizin özelliğini yitirmesi ya da boruların kullanım ömürlerinin bitmesi durumunda borunun paslanma durumu gözükmektedir.
  • Bataryadan su gelmemesi: Filtrenin tıkanması, boru kireçlenmesi ya da batarya arızası durumunda ki sebeplerden dolayı bataryadan su gelmemesi gibi arızalar görünebilir.
  • Ses problemi: Boruların iyi sabitlenmemesi ya da açma-kapama elemanlarının arızalanmasından dolayı meydana gelebilir.
  • Sıcak suyun akmaması: Isıtıcıda ki problemler ya da boruların tıkanması nedeniyle sıcak su gelmeyebilir.
  • Duvarda çatlama: Isınan ya da soğuyan boruların genleşmesi sebebiyle duvarda çatlamalar meydana gelebilir.

Kullanma Sıcak Suyu Dağıtım Tesisatı

Sıcak su tesisatı üretilen kullanma sıcak suyunu kullanma musluklarına dağıtan hattır. Boru tesisatı üstten ve alttan dağıtma olarak iki türlüdür.

Alttan dağıtma sisteminde ana dağıtım hattı bodrumdadır. Yatay ana dağıtım hattında borular suyla beslenir. Kolonlar sayesinde daire içerisindeki yatay dağıtma borularına ulaşır. Bu sistemde üst üste gelen borulara kolondan besleme yapılmaktadır. Eğer dairenin sıcak su sarfiyatı isteniyorsa bu durum da çok sayıdaki kolon yerine ana kolundan daire girişleri beslenir.

Üstten dağıtma biçiminde ise ana dağıtım hattı çatıda bulunmaktadır. Hattın en yüksek noktasında havalık tüpü bulunur. Bu sistemde ısınma kaybı fazladır. Eğer havalık tüpü kullanılıyorsa tahliye borusu üst kattaki sıhhi tesisata bağlanmalı ve çıkısı verilmelidir.

Sıcak Su İhtiyacı ve Sıcaklığı

Sıcak su ihtiyacı değişkenlik göstermektedir. Konutlardaki sıcak su kullanımı sadece konut ve kişi büyüklüğüne bağlı olmamaktadır. İnsanları yaşı, düzeyi, sistemin yapısı, bina yaşı ve mevsimler bu gibi durumları etkilemektedir. Kış aylarındaki sıcak su isteği daha fazlayken yaz aylarında bu durum değişmektedir. Bu gibi sebepler göz önünde bulundurularak sıcak su ihtiyacı belirlenmektedir.

Sıcak su tesisatındaki ısıtıcıya soğuk su giriş sıcaklığı 10°C alınır. Sıcak su sıcaklığı ise 30°C – 90° C arasında değişmektedir. Sıcak su koruması amacıyla üst sınır sıcaklığı 95°C olarak belirlenmelidir.

Sıcak su ihtiyacı mutfak ve banyolarda da farklılık göstermektedir. Yıkanma amacıyla kullanılacak olan su sıcaklığı 35°C – 45°C olurken, mutfakta ise bu durum 55°C – 60C° arasında değişmektedir. Bu gibi durumlardan dolayı sıcak su ihtiyaçları yer, mekân ve zamana göre değişiklik göstermektedir. Evlerimiz de ya da iş yerlerimizde bulunan sıcak su tesisatı büyük önem taşımakta olup arıza durumlarında profesyonel bir ekibe danışılmalıdır.

Benzer Yazılarımız

Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılıyor?
Temiz su tesisatlarında zamanla meydana gelen çatlama ya da çürüme nedenlerinden dolayı, su sızıntılar...
Su Sızıntılarını Önlemek Mümkün Mü
Su Sızıntılarını Önlemek Mümkün Mü? Yazımıza başlamadan önce direk sorunun Su Sızıntılarını Ö...
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri Su tesisat uzmanları kullandıkları cihazlar ile gizli sızıntıları bulurlar...
Tıkalı boru açma işlemi hakkında faydalı bilgiler
Tıkanan boruları canımızı sıkıyor değil mi? Özellikle mutfakta bulunan lavabolarda meydana gelen tıkan...
Ankara’da Acil Su Kaçağı Onarımı
Ankara’da Acil Su Kaçağı Onarımı (0312 479 12 06☎️) Tesisatlarda oluşan sorunlarda Ankara’...
Üst Kattan Aşağı Kata Su Akıyor
Üst Kattan Aşağı Kata Su Akıyor Günümüzde birçok insan, yaşadığı apartman veya site gibi çok katl...