Cihazla koku tespiti, Koku tespitinde izlenen yollar

Mutfak, banyo, balkon ve tuvalet giderlerinden gelen kokular, oldukça rahatsız edicidir. Özellikle ev hanımları bu kokudan daha çok etkilenirler. Çünkü tüm gün evdedirler ve ev işleri ile uğraşırlar. Cihazla koku tespiti konusuna geçmeden önce, kokunun kaynağı hakkında biraz bilgi vermek yararlı olacaktır.

Tuvaletlerde koku neden oluşur

Havalandırmadan kötü koku gelebilir. Havalandırma boşluğunda mevcut bulunan pimaş borularda kırık ya da çatlak olabilir. Bu durum kötü kokuya neden olur.

Tuvaletlerde koku neden oluşur sorusunun cevaplarından birisi de, lavabo altlarında bulunan S borusudur. Kullanımdan dolayı zamanla bu borular düzleşebilir ve içlerindeki suyu kaybederler. İçinde su kalmayan boru kötü koku yaymaya başlar. Eğer lavabodan kötü koku geldiğini düşünüyorsanız, lavabonun altındaki S borusunun arızalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Banyoda bulunan klozetlerden de kötü koku yayılabilir. Klozet ile zemin arasında boşluk olmaması gerekir. Genelde klozet montajı yapılırken, zemin ile klozet arasındaki boşluklar, silikon ile kapatılır. Böylece klozet de sağlamlaştırılır ve hareket etmesi önlenir. Zamanla silikonlarda gevşeme ya da yıpranma olabilir. Zarar gören silikonların arasından ise kötü koku yayılmaya başlar.

cihazla koku tespiti

cihazla koku tespiti

Alafranga tuvaletlerde fayansa sıfır bir şekilde monte edilir. Montajı tamamlandıktan sonra, boşlukta kalan yerler alçı ya da silikon ile kapatılır. Aynı şekilde arada boşluk kalan yerlerden kötü koku gelebilir. Tuvaletin deliğinden de kötü koku yayılabilir. Marketlerden alacağınız plastik kapanlar ile bu durumu engelleyebilirsiniz.

Alafranga ve alaturka tuvaletlerinin, pimaş boru ile birleşim yerlerinde deve boynu adı verilen bir ara parça bulunur. Bu parçanın içerisinde her zaman bir miktar su bulunur. Bu su kötü kokuyu engeller. Eğer bu boru zarar görürse, etrafa kötü koku yayılabilir.

Banyolarda koku neden oluşur

Alafranga klozetlerin montajı sırasında, yere sabitlenmesini sağlayan vidalar yeterince sıkılmamış olabilir. Bu yüzden kötü koku banyo alanlarına yayılabilir. Banyolarda koku neden oluşur sorusunun cevaplarından bir tanesi de, yer süzgeçleridir.

Yer süzgeçleri genelde su hazneli olarak monte edilirler. Ancak bazen kalitesiz malzemelerin kullanılması ve su hazneli olmayan süzgeçlerin kullanılması, kötü kokuya neden olur. Pimaş borulardan gelen hava, süzgeç su haznelerindeki suyun buharlaşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda süzgecin kapağını açıp, su ilave etmelisiniz. Kokunun kaybolduğunu görebilirsiniz.

Eğer süzgeçlerden su yavaş bir şekilde ilerliyorsa, ya da süzgeçlerde birikiyorsa, borularda bir tıkanıklık söz konusudur. Bu durumda tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Çünkü borularda tıkanıklık demek, aynı zamanda kötü koku demektir.

cihazla koku tespiti

cihazla koku tespiti

Tuvalet ve banyo alanlarından da geçen pimaş boruların ucu, çatıya kadar uzanır. Standartlara göre çatıdan en az yarım metre dışarıda olması gerekir. Eğer pimaş borular çatı ile aynı hizada ise bu durum kokuya neden olur. Çatı alanlarındaki pimaş boruları kontrol edin ve eğer böyle bir durum varsa, uzman bir tesisatçıdan yardım alın.

Genelde banyo alanlarında bulunan çamaşır makinelerinin gider borularında gevşemeler meydana gelebilir. Bu alanları kontrol edin ve eğer gevşeme varsa, bantla sararak, gevşemeyi giderebilirsiniz. Gevşeklik giderildikten sonra, kokunun da kaybolduğunu görebilirsiniz.

Banyo alanlarında asidik değeri yüksek olan temizlik kimyasallarının fazla kullanılması, gider borularına zarar verir. Zarar gören borulardan ise kötü koku yayılır. Bu tür kimyasalları, sık kullanmamaya dikkat edin.

Mutfaklarda koku neden oluşur

Mutfak alanlarında kötü koku, bulaşık makinesi giderinden ve lavabo giderinden kaynaklanır. Mutfaklarda koku neden oluşur sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

Mutfak lavabolarının altında bulunan spiral boru ile pimaş boru bağlantısı arasında bir gevşeme olmuş olabilir. Bu durum kötü kokuya neden olur. Aynı şekilde bulaşık makinesi arkasında bulunan spiral boru için de geçerlidir.

Spiral boru ile pimaş boru bağlantısının düzgün olmasını sağlayın. Araya kullanacağınız bir kauçuk conta ile sorunu giderebilirsiniz. Pimaş ile spiral borunun birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edin.

cihazla koku tespiti

cihazla koku tespiti

Tüm bu önlemleri aldığınız halde koku gitmemişse, sorun büyük ihtimalle pimaş borudadır. Pimaş borulardaki koku tespitinin yapılabilmesi için ise uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız. Pimaş borularda meydana gelen tıkanıklıklar aynı zamanda kötü kokunun da habercisidir.

Tıkanıklığı ise lavabo süzgecindeki suyun gidişinden anlayabilirsiniz. İlk başlarda orta hızlarda süzgeçten gitmeye başlar. Daha sonra yavaş bir şekilde gider. En sonunda ise hiç gitmemeye başlar ve lavabodan taştığını görürsünüz. Bu pis su da mutfak alanlarında kötü kokuya neden olur.

Koku tespiti Ankara, koku nasıl giderilir

Süzgeçlerden gelen kokuyu gidermek için özel yapım süzgeçler kullanıyoruz. Yani süzgeçleri değiştiriyoruz.

Koku tespiti Ankara ilinde tespit yaptıktan sonra, kokusuz süzgeç ile eski süzgeçleri değiştiriyoruz. Böylelikle koku sorunu ortadan kalkıyor. Eğer pimaş borularınızdan kaynaklanan bir sorun varsa, yani pimaş borularda bir tıkanıklık söz konusu ise, tıkanıklığı kırmadan ve dökmeden gideriyoruz.

Basınçlı su ile hem tıkanıklıkları gideriyor, hem de pimaş borularınızın içini temizliyoruz. Uzun zaman boyunca tıkanıklık ve kötü koku problemi ile karşılaşmıyorsunuz.

Benzer Yazılarımız

Kameralı Su Kaçak Ustası
Kameralı Su Kaçak Ustası (Ankara) Ankarada Su Kaçak Tespiti hizmetinin nasıl yapıldığını anlatacağız...
Dikmen Su Tesisatçısı
Dikmen Su Tesisatçısı Şirketimiz; Dikmen Su Tesisatçısı hizmet alımında size profesyonel olarak yardım...
Sıhhi Tesisatçı Kimdir? – Sıhhi tesisatçı özellikleri
Sıhhi tesisatçı tanımı günümüzde oldukça değişmiştir. Artık sıhhi tesisatçılar teknolojik imkanl...
Bahçe Su Kaçağı Tespiti
Bahçe Su Kaçağı Tespiti (Ankara) Su olan her yerde su sızıntıları meydana gelebilir. Örneğin Ankarada,...
Koku Tespiti Nasıl Yapılır
Koku Tespiti Nasıl Yapılır? Evinizden gelen kötü kokular sizi rahatsız edebilir. Koku Tespiti Nasıl Yapı...
Su Kaçağı Tespiti Ankara Yenimahalle
Su Kaçağı Tespiti Ankara Yenimahalle Binaların yoğun olduğu bölgelerde su kaçak sorunlarıda yoğun olur...