Mutfak gideri nasıl açılır biliyor muydunuz?

Mutfağın sık kullanıldığı ofislerde, restoranlarda, özellikle de evlerde her yıl mutlaka mutfak gideri nasıl açılır sorusu gündeme gelir. Bu durumda profesyonel destek almanın maliyetli olacağı ve kırıp dökme işlemi yapılacağı endişesiyle bireysel müdahaleler yapılır. Oysa geçici çözüm sağlayan bu yöntemler zaman içinde daha büyük sorunlara neden olacaktır.

Sizin de mutfağınızda tıkanıklık oluştu ve mutfak gideri nasıl açılır sorusuna cevap arayışına mı girdiniz. O halde gelin bu sorunun cevabını bulalım.

mutfak gideri nasıl açılır

mutfak gideri nasıl açılır

Mutfak gider borusu neden tıkanır?

Mutfak lavabosu, tıkanmaların en sık yaşandığı alanlardan biridir. Mutfak gider borusu tıkanıklık sebepleri şunlardır;

  • Pirinç, bulgur, bezelye gibi taneli yemek atıklarının, sebze meyve çekirdeklerinin ve kabuklarının suyla kaybolacağı düşüncesiyle gidere atılması sonucu zamanla gider de birikmesi
  • Kızartmada kullanılan sıvı yağların  lavaboya dökülmesi sonrası, yağlar gider borularına yapışır ve zamanla tıkanıklık meydana gelir.
  • Yapı inşaat halindeyken  suyun akışını sağlamak için pimaş borularına %3 eğim verilir. Bu eğimin daha az olması durumunda tıkanıklık oluşur.
  • Yapı inşaat halindeyken boru içinde inşaat kalıntısı kalmış olması ileride lavabo tıkanıklığına neden olur.
  • Kireçlenme nedeniyle boru çapı daraldığında tıkanıklık oluşur.

Genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanan mutfak gider tıkanıklığı kötü koku ile kendini gösterir. Ayrıca suyun yavaş akması ve hiç akmamasıyla da tıkanıklık oluşacağı anlaşılabilir. Tıkanıklık çok derin olmadığında pratik birkaç yöntem denenebilir. Sorunun geçici olarak çözümünü sağlayan bu yöntemler; sirke ve karbonatlı karışım, sirke ve tuz karışımı, metal elbise askısı veya lavabo teli, pompa ve çok kolay bulunabilen ucuz kimyasallardır.

Tıkanıklık durumlarında çoğunluğun aklına kimyasal lavabo açıcı ürünler gelir. Tablet, jel, toz gibi formları bulunan bu kimyasalların çok kısa sürede tıkanıklığı açması çok kullanışlı olduklarını düşündürür. Oysa bu kimyasallar pimaş borularının içindeki contanın erimesine yol açtığı gibi yanlış kullanımı ciddi hayati tehlike arz eden sorunlara neden olur.

Basit tıkanıklıklarda pompayı yukarı aşağı hareket ettirerek tıkanıklığı açabilirsiniz. Ancak pompa tıkanıklığa neden olan cismin geriye kaçmasına da neden olabilir.

Kimyasallar zararlı olduğu için sirke ve karbonat karışımı da tercih edilir. Ancak sirke ve karbonat veya tuzla reaksiyona girdiğinde kimyasaldan farkı kalmaz. Üstelik sıcak su lavabo taşının çatlamasına yol açabilir.

Robotla mutfak gideri açma işlemi nasıl yapılır?

Mutfak lavaboları tıkanıklığı en zor açılan lavabolardır. Çünkü biriken yağlar zamanla tabaka haline gelir. Bu yağ tabakalarının çözümü hiç de kolay değildir. Bu nedenle mutfak gideri tıkanmalarında robotla mutfak gideri açma işlemi yapılması gereklidir.

Mahalle tesisatçısı dediğimiz ehliyetsiz kişiler boruların içi görüntülenemediği, nerede tıkanıklık olduğunu bilemedikleri için varsayımlardan yola çıkarak tek tek boruları kırmaya çalışırlar. Bu durumda hem maliyet artar hem de evinizde ciddi bir inşaat temizliği gerekli olur.

mutfak gideri nasıl açılır

mutfak gideri nasıl açılır

Günümüzde yegâne teknoloji harikası cihazlarla kırma dökme olmadan, kızılötesi ile çalışan cihazlarla sinyal gönderilerek borulardaki tıkanıklık nokta atışı tespit edilerek açılabiliyor. Yüksek basınçlı yıkama makineleri sayesinde yağ benzeri atıklar gider borularından ana kanal borularının içerisine tahliye edilir. Tıkanıklık açma işleminin ardından  boruların tekrar yağlanmaması için boru yıkama işlemi yapılmaktadır.

Mutfak gideri açmak için kullanılan kameralı görüntüleme sistemleri, akustik ses cihazı gibi cihazların tesisata zarar vermesi ihtimali yoktur.

Mutfak gideri nasıl açılır sorusunun cevabı için en doğru seçim Angora Tesisat firmasından destek almanız olacaktır. Daha fazla bilgi almak ve servis kaydı oluşturmak için /iletisim/ adresini tıklayınız.

 

Benzer Yazılarımız

Logar temizleme fiyatları hakkında bilgiler
Bina etraflarında bulunan logar bacaları, kullanıcı hataları ve atıksu borularının işlevini zamanla kay...
Alt kata su sızması sigorta işlemleri – Sigorta şartları
Taşınır ve taşınmaz malların sigorta yaptırılması, günümüzde çok sıkça yapılan işlemler arasın...
Kombi su kaçağı bulma – Su kaçağı bulma yöntemleri
Eski binaların kalorifer tesisatının demir borudan yapıldığı bilinmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde ...
Petek temizleme Ankara Mamak – Petek temizleme yöntemleri
Petek temizleme işlemleri eskiden peteklerin sökülüp, su ile yıkandıktan sonra yerine takılması şeklind...
Lağım kokusu zararları, kötü kokunun olumsuz etkileri
Kötü koku insanlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Koku molekülleri iyi ya da kötü olma durumlarına...
Sifon kokusu nasıl giderilir, Ayrıntılar burada!
Alafranga ve alaturka tuvaletlerde, deveboynu adı verilen bir boru bulunur. Bu borunun içerisinde bazı zamanl...