Tuvaletten gelen lağım kokusu nasıl giderilir

Tuvaletten evimize yayılan pis koku; yaşamaktan zevk aldığımız, huzur bulduğumuz, günün yorgunluğunu attığımız evimizi çekilmez hatta yaşanmaz hale getirebilir. Tuvaletten gelen lağım kokusu nasıl giderilir konusuna şöyle bir göz atalım.

 Tuvaletten Gelen Lağım Kokusu Nasıl Giderilir

 Tuvaletten Gelen Lağım Kokusu Nasıl Giderilir

Öncelikle, tuvaletten pis kokunun neden yayılabileceğinin bilinmesi ve buna gore önlem alınması gerekir. Tuvalet borularının tıkanması, pimaş borularında çatlak, eğim hatası, işçilik hataları, malzeme kalitesinin kötü olması kokuya sebep olabilir. Hatta bazen komşumuzdan ya da apartmandan kaynaklanan sorunlarda bu duruma neden olmuş olabilir.

Sorun tespit edilmeli ve kötü kokunun kaynağı anlaşıldıktan sonra problem çözülmeye çalışılmalıdır. Tesisat ya da işçilikten kaynaklanan önemli bir problem usta çağırmadan gidermemiz mümkün değil. Böyle durumlarda tuvaletin temizlenmesi çamaşır suyu kullanmak ya da tuvalet kokusu kullanmak sorunun çözümü için yeterli değildir. Tuvaletteki koku sorunu halledilmediği için tuvalet, gün geçtikçe daha ağır kokacak ve daha fazla rahatsızlığa sebep olacaktır.

Elbette, daha basit problemlerde bizimde yapabileceğimiz birkaç işlem var. Tuvaletin günlük temizliğinin yapılması, hijyene dikkat edilmesi oldukça önemli. Bazıları çamaşır suyu kullanarak hijyen sağlarken, bazıları karbonat kullanarak sağlıyor. Ayrıca beyaz sirkede asidik yapısı nedeniyle tuvaltteki kötü kokuyu gidermeye yardımcı olur. Ayrıca lekeler üstünde de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Sert kimyasallar, tuvalet taşının üstündeki sır yapısının aşınmasına neden olur. Sır yapısının aşınması tuvalet taşının daha fazla sararmasına sebep olur. Bu sorun daha çok kimyasal kullanımını da beraberinde getirir. Bu yüzden tuvalet temizliğinde doğal yöntemler kullanmak, kokuyla baş etmemizi sağlarken kötü görüntünün de önüne geçer.

Tuvaletten gelen lağım kokusu nasıl giderilir – Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir

Banyodan gelen lağım kokusu nasıl giderilir konusuna değinelim bu bölümde.

Pek çok faktör, banyonun kötü kokmasına sebep olabiliyor. Günümüzde özellikle banyolarda kullanılan klozetler, banyodan kötü koku yayılmasında ana unsur diyebiliriz. Eğer klozetten koku yayılıyorsa öncelikle klozetin içine bolca su dökmeyi deneyebilirsiniz. Su lağımdan gelecek kötü kokuyu engeller. Klozetinizin zemine monte edilen vidaları gevşediği zaman kokuya sebep olabilir. Mutlaka, klozetin vidalarını kontrol ettirin. Eğer vidalar gevşemediyse arada boşluk kaldığı için kötü koku yayılabilir. Klozetin o kısmını, silikon yardımıyla kapatabilirsiniz.

Banyo lavabosundan da kötü koku yayılabilir ortama. Lavaboda zaman içinde biriken atıklar, tıkanıklığa sebep olabilir. Tıkanıklık lavabonun kötü kokmasına zemin hazırlar. Lavabonuzun tıkanmadığından emin olmanız gerekiyor. Ayrıca, lavabo temizliğinin çok iyi yapılması gerekir. Kirler kötü koku yayar.

Bonya yer süzgeci de banyoda koku yayar. Yer süzgecinin içinde su olduğundan emin olmalısınız. Su, kötü kokunun yayılmasını engeller. Zaman içinde süzgecin içindeki su buharlaşıp kaybolmuş olabilir. Süzgece zaman zaman su dökmeyi unutmayın. Ayrıca süzgecin etrafındaki derz dolgunun tahrip olması da kötü kokunun sebeplerinden birisidir. Derz dolguda oluşan çatlaklar koku yayar. O kısımların yeniden derz dolgu ile kapatılması gerekir.

 Tuvaletten Gelen Lağım Kokusu Nasıl Giderilir

 Tuvaletten Gelen Lağım Kokusu Nasıl Giderilir

Duşakabin süzgecini koku yayıyor mu diye kontrol etmeyi unutmayın. Süzgecin temizliğine sürekli dikkat etmek gerekir. Duşakabin süzgeci, çacucak kirlenip kötü koku yayabilir.  Ayrıca, borularda çatlak ya da kırık, geçmeyen ağır kokuların oluşmasına neden olur.

Bütün bunlara dikkat ettiğiniz halde banyonuzdan hala kötü koku yayılıyorsa bina ana gider hattınına bakılması gerekir. Ana gider hattında meydana gelen herhangi bir sorun, bütün apartman içerisinde kötü kokunun yayılmasına neden olabilir.

Banyonun nemli bırakılmaması, temizliğinini günlük yapılması ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Banyo temizliği yapılırken sert kimyasallar kullanmak zorunda değiliz. Kimyasalların sağlığımızı olumsuz etkilediğini unutmayalım. Doğal yöntemlerle banyoyu temizlemek ve güzel kokmasını sağlamak bizim elimizde.

  Tuvalet kokusunu gidermenin yolları nelerdir?

Kötü koku ev halkını olumsuz etkilediği gibi komşularımızı, misafirlerimizi dahi etkiler. Hiçkimse kötü kokan, rahatsız edici bir ortamda yaşamak istemez. Evin kötü kokması, kişiyi depresyona kadar götüren olumsuzluklardan birisidir. Tuvalet kokusunu gidermenin yolları konusundan biraz bahsedelim.

Tuvalet temizliğine dikkat ettiğimiz halde, tuvalet kötü kokuyorsa bundan sonrasında mutlaka uzmanından yardım almalıyız. Tuvalet kokusu, pek çok sebepten kaynaklanabilir. Kokunun kaynağını bulmak oldukça zor. Tuvalet taşında mı boşluk var, gider mi tıkandı, borularda çatlak mı var, havalandırma kaynaklı mı ya da ana gider boruları mı koku yayıyor çıplak gözle tespit edilmesi elbette mümkün değildir. Pek çok yeri kırdırarak sebebi öğrenebileceğiniz gibi kameralı sistemlerle de öğrenebilirsiniz. Kameralı sistemler sizi hiç yormadan ve daha az masrafla sorunun kaynağına ulaşır.

Tuvalet temizliği ve kötü kokunun oluşmasını engellemek için tuvalet; peçete, hijyenik ped, çocuk bezi ya da ıslak mendil atılmaması gerekir. Tuvalete çok su dökmek ya da sert kimyasallar kullanmak bu tarz tıkanıklıkları açmaz. Tıkanıklık arttıkça koku fazlalaşacaktır. Apartmanlarda bu konuda ortak bilinç oluşturulması çok önemli. Kötü kokuya bir daha maruz kalmamak için, tuvaletten gelen lağım kokusu nasıl giderilir diye herkesin düşünmesi ve üzerine düşen ne varsa yapması gerekir.

Tuvalet temizliğinde kimyasal deterjanların kullanılmasındansa, doğal yöntemler ile hijyen sağlanması tercih edilebilir. Parfümler tuvaletinizin hoş kokmasını sağlayabilir elbette, ancak doğal yöntemler kullanmayı seviyorsanız; limon, mandalina, portakal kabuğunu biraz suda kaynatıp tuvalettinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Lağım kokusunun zararları hangi olumsuz etkilere sahiptir?

Lağım kokusu eve yayılan gaz sonucunda hissedilen, ağır bir kokudur.  Tuvalet, banyo, havalandırmalar hatta mutfaktan dahi yayılabilir eve. Lağım kokusunun zararları kişiler üstünde ciddi etkileri bulunması olarak belirtilebilir.

Lağım kokusu, metalik renkteki muslukların kararmasına sebep olacak kadar etkilidir. İleri derecede metan gazına, hava almayan bir ortamda maruz kalanlar sağlık sorunları yaşayabilir.

Güzel kokunun insan psikolojisine çok iyi geldiği, hafızayı kuvvetlendirdiği, bağışıklık üstündeki olumlu etkileri biliniyor. Güzel koku insanı nasıl rahatlatıp, gevşetiyor, güzel şeyler düşünmesini sağlıyorsa kötü koku da aksi yönde etkiye sahip. Depresip bir ruh haline bürünmemize ve mutsuz olmamıza neden olur. Sürekli kötü kokuya maruz kalmak kişide bıkkınlık yaratır.

Kötü koku, o kadar rahatsız etme gücüne sahip ki tuvaletten gelen lağım kokusunu gidermek bir sure sonra hayatınızın en önemli meselesi haline gelebiliyor.

Benzer Yazılarımız

Duvardaki Nemin Nedenleri
Duvardaki Nemin Nedenleri Şehirleşmenin başlaması ile ortaya çıkan yeni sorunlar olmuştur. Bunların en ...
Cebeci Su Kaçak Tespiti
Cebeci Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir. T...
Kaçak Su Tespiti Fiyatları
Kaçak Su Tespiti Fiyatları 2020 Ankara merkezli şirketimizin öneleri. Kaçak Su Tespiti Fiyatları konusunda...
Kombi su basıncı yükselmesi – Basınç neden yükselir?
Kombi cihazında su basıncının düşmesi, nasıl sorunlara yol açıyorsa, su basıncının da yükselmesi ba...
Su Kaçakları Neden Olur
Su Kaçakları Neden Olur? İster yeni ister eski yapılarda yaşayın Su Kaçakları Neden Olur sorusu ile kar...
Etkili ve hızlı profesyonel pimaş tıkanıklığı açma
Mutfak lavabolarında; çay posalarından, kullanılmış yağlardan ve yemek artıklarından dolayı giderler t...