Başkent Petek Temizleme – Petek temizleme nedir?

Petek temizleme işlemleri, yeni yöntemlerle ve gelişmiş cihazlarla yapılıyor. Eski usullerin terk edildiği günümüzde yeni yöntemler ve cihazlar sayesinde, daha iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Başkent petek temizleme işlemleri iki şekilde yapılıyor. Biz burada her iki yönteminde nasıl uygulandığını ayrıntısı ile anlatacağız. Her iki yöntemin avantajlarını ve dezavantajlarını da ayrıca bu yazımızda belirteceğiz.

Başkent petek temizleme

Başkent petek temizleme

Başkent Petek Temizleme – Kimyasal maddelerle temizlik

Piyasada bulunan birçok petek temizleme kimyasalı bulunuyor. Ancak bunlardan bazılarının asit oranı fazla ve peteklere zarar verme ihtimali yüksek yapıdalar. Petek temizleme makinası üreticileri, aynı zamanda petek temizleme kimyasallarını da üretmeye başladılar. Makine ile uyumlu bir şekilde temizleme işlemi yapabilen bu kimyasallar, uzun vadede peteklere zarar vermeden temizleme işlemi yapabiliyor.

Bu markalardan en bilineni ve şu anda piyasada birçok tesisat firması tarafından kullanılan marka, Rothenberg markasıdır. Bu markanın hem petek temizleme makinası, hem de temizleme kimyasalı bulunuyor.

Başkent petek temizleme işlemlerinde biz burada en çok kullanılan markaları da konuya dahil ederek anlatmayı uygun gördük.

Petek temizleme makinası, hem yerden ısıtma sistemlerinde hem de kat kaloriferi olan sistemlerde kullanılabiliyor. Biz burada kat kaloriferi sistemlerinde nasıl kullanıldığını anlatacağız.

Kat kaloriferinin hemen altında bulunan ve kalorifer ile tesisat bağlantısını sağlayan giriş borularına makinanın ağzı bağlanır. Makinanın haznesinde bulunan ve makine ile aynı markada olan kimyasal sisteme verilir. Sistemde dolaşması sağlanan kimyasal, bir süre sistemde bekletilir. Daha sonra durulama işlemine geçilir. En az iki defa durulama işlemi tekrarlanır. Buradaki amaç kimyasalın temizleme görevini yerine getirdikten sonra sistemden atılmasıdır.

Kimyasal aynı zamanda boru yüzeylerini koruma görevini üstlenir. Bu kimyasalın dezavantajı çevreye zararlı olmasıdır.

Hava ve su ile petek temizliği

Bu yöntemde basınçlı hava ile su karıştırılır. Banyoda bulunan gider borusundan ya da kombi altında bulunan giriş borularından makinaya bağlantı yapılır. Aslında en iyi yöntem banyodaki gider borusuna makinanın bağlanmasıdır. Ancak her iki yöntem de benimsenebilir.

Basınçlı hava ve su birlikte sisteme verildiğinde, tesisat borularında oluşan basınç su ile birleşir ve tüm pislik ve tortuları sistemden dışarı atar. Bu sistemin herhangi bir zararı yoktur. Daha sonrasında, sisteme koruyucu olması bakımından kimyasal madde verilir. Bu yöntemde de durulama işlemi yapılır. Durulama işlemi, sistemdeki kalıntıların tamamen sistemden atıldığından emin olmak için yapılır.

Görüldüğü üzere Başkent petek temizleme işlemlerindeki yöntemler, hem sistemin temizlenmesine, hem de korunmasına yönelik olarak gerçekleştirilir. Günümüzde kullanılan bu yöntemler defalarca denenmiş ve aynı sonucu vermiştir.

Başkent petek temizleme

Başkent petek temizleme

Petek temizleme de kimyasalın önemi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi sistemde ucuz ve asit oranı fazla kimyasalların kullanılması sisteme zarar verir. Bunun yanı sıra çevreye de oldukça zararlıdır. Nasıl ki mutfak giderlerine kullanılmış yağ dökülmesi, hem tesisatta tıkanmalara neden olur, hem de çevreyi kirletir, bu tür asitlerde aynı etkiyi yapar.

Ayrıca ucuz kimyasallar peteklerde ve tesisatlarda aşınmalara neden olurlar. Kısa vadede sistemi tam olarak da temizleyemezler.

Petek temizleme işlemlerinizde mutlaka tesisat firmasının hangi tür kimyasalları kullandığını sormalısınız.

Benzer Yazılarımız

Pimaş Açma Yöntemleri Nelerdir? – Pimaş açma işlemleri
Evlerdeki atık suyun şehir sistemine aktarılmasına yardımcı olan pimaş borular tıkandığı zaman, birç...
Su Kaçak Tespiti Ücreti
Ankara Su Kaçak Tespiti Ücreti Ankara da kurulan şirketimiz, Su Kaçak Tespiti Ücreti için en uygun fiyatla...
Angora Su Kaçağı Hizmetleri
Angora Su Kaçağı Hizmetleri Bu yazımızda yaptığımız hizmetlerimizin tüm detaylarını size aktaracağ...
Banyo alt kata su kaçırıyor – Alt kata su akması nedenleri
Angora Tesisat olarak, banyo alt kata su kaçırıyor sorunu ile çok sık karşılaşıyoruz. Müşterilerimiz ...
Kalorifer su tesisatı hakkında bilgi
Kalorifer tesisatı günümüz şartlarında en çok kullanılan doğalgaz sistemidir. Kalorifer su tesisatı ö...
Tıkalı klozet açma Ankara – nasıl yapılır?
Tıkalı klozet açma Ankara ilinde, kolaylıkla çözülebilen tesisat sorunlarından bir tanesi olarak karşı...