Tuvalet gideri – Kullanılan kimyasallar

Tuvalet gideri pis su atıklarının geçtiği boru hattıdır. Tuvalet gideri denildiğinde aklımıza tıkanıklıklar gelmektedir. Bu tıkanıklıkların birçok sebebi olabilir. Kullanıcı hatası ya da inşaat kalıntısı sebebiyle ortaya çıkan bu gider tıkanıklığının birbirinden farklı çözümleri bulunmaktadır. Doğal yöntemler ve profesyonel yöntemler olmak üzere ikiye ayrılan bu yöntemler şu şekildedir:

  • Doğal Yöntemler

Doğal yöntemler denildiğinde aklımıza ilk olarak evimizde bulunan ve kolayca yapabileceğimiz karışımlar gelmektedir. Bu karışımların başında karbonat, limon tuzu ve sirke suyu gelmektedir. Peki bunlar ne işe yarar? Tuvalet gideri tıkanıklığı için kullanılan bu malzemelerin karışımıyla tuvaletinizin gider tıkanıklığını açabilirsiniz. Fakat bu açma işlemi kalıcı yöntem değildir. Tuvalet gider tıkanıklığı problemi tekrarlanabilir ve sizlere problem yaratabilir.

  • Profesyonel Yöntemler

Profesyonel yöntemler denildiğinde ise aklımıza profesyonel bir ekip gelmektedir. Tuvalet gider tıkanıklığı mühim bir mesela olmaktadır. Bu giderin tıkanıklığının tamamen ortadan kalkması için teknolojiden faydalanarak tespitler yapılmalıdır. Tespiti düzgün yapılmayan hiçbir tıkanıklıktan tamamen arınmış sayılmazsınız. Profesyonel cihazlar sayesinde tesisatın içerisinde bulunan ve tıkanıklık yaratan parça belirlenir. Eğer bu tıkanıklık yaratan parça kolay bir şekilde kimyasal yardımıyla açılabiliyorsa tuvalet gideri açıcı kimyasallar kullanılır. Bir diğer yöntem ise kanal açma robotudur. Bu teçhizat, kırılması ve parçalanması güç olan gider tıkanıklığına sebep olan maddelerde kullanılmaktadır.

tuvalet gideri

tuvalet gideri

Kırılması ve parçalanması güç olan bu maddeler genellikle inşaat kalıntıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Her tuvalet gideri tıkanıklığı kullanıcı hatası değildir. Bu nedenden dolayı eğer böyle bir problemle karşı karşıya kaldığınızda tuvaletinizi kullanmamanız ve sifonu çekmemeniz gerekecektir. Eğer tıkalı bir giderde sifonu çekerseniz su taşacak ve etrafa yayılacaktır.

Angora Tesisat sizlere tuvalet gideri tıkanıklığı konusunda Ankara’ da profesyonel ekibi ve cihazlarıyla hizmet vermektedir. Açılan boruların tekrar tıkanıklık yapmasını istemiyorsanız profesyonel bir ekibe başvurmanız gerekecektir.

Tuvalet Tıkandı Ne Yapmalıyım

Tuvalet tıkandı ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle sorunun kaynağını tespit etmeniz gerekmektedir. Gider tıkanıklıkları mühim bir konudur. Profesyonel ekipmanlar olmadan sorunun kaynağı tespit edilememektedir. Bu nedenden dolayı tıkanan tuvaletlerin tıkanıklığının tespiti için profesyonel bir ekibe başvurmalısınız. Angora Tesisat sizlere bu konuda destek vermektedir.

Tıkanan tuvaletin sebebi kullanıcıdan kaynaklandığı gibi inşaat aşamasında da olmuş olabilir. Yapı inşaat aşamasındayken yapılan tuvalet gider tesisatına taş, moloz ve beton parçası kaçması gibi durumlardan kaynaklı tıkanıklık yaşayabildiğiniz gibi tuvalete attığınızı peçete ya da ıslak mendil gibi giderden geçemeyecek kadar büyüklükteki parçalardan dolayı da tıkanıklık yaşanmış olabilir.

Tuvalet tıkanıklığı yaşadığınızı giderden geri gelen sudan anlayabilirsiniz. Eğer tuvalette tıkanıklık olduğunu düşünüyorsanız sifonu çekmemeniz gerekmektedir. Tıkanıklık yaşanan giderde eğer sifonu çekerseniz su geri gelecek ve etrafa yayılacaktır.

Tuvalet tıkandığı zaman başvurmanızda sakınca olmayan gider açıcı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere doğal yollarla gider açma işlemi denilmektedir. Peki nedir bu işlemler? Doğal yollarla gider açma yöntemleri çeşitli malzemelerle yapılmaktır. Bu malzemelerin birbirleriyle yaptığı etkileşim sayesinde gider tıkanıklığı bir nebze de olsa giderilebilir. Evlerimizde yemek yaparken ya da yemeklere kattığımız karbonat, limon tuzu ve sirke ile giderde bulunan tıkanıklıkları açabilirsiniz. Fakat; şunu bilmelisiniz ki bu doğal yöntemler gider tıkanıklığına kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Sadece geçici çözümler olarak kullanılmaktadır. Tekrar tıkanıklık yaşayabilirsiniz. Her tıkanıklık yaşadığınızda bu karışımı yapmak istemiyorsanız profesyonel bir ekibe başvurmanızı öneriyoruz. Profesyonel cihazlar sayesinde tuvalette bulunan tıkanıklık tespit edilir ve tıkanıklığa göre işlem yapılır. Bu sebepten dolayı tıkanıklıkta yaşanılan problem tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

Tuvalet Tıkanıklığı Açan Kimyasallar

Tuvalet tıkanıklığı açan kimyasallar sayesinde tuvaletinizde bulunan tıkanıklıklar açılabilir. Peki her zaman bu yöntem geçerli mi? Tabi ki de tuvalet tıkanıklığı açma işlemleri için kullanılan kimyasallar her zaman çözüm olmayacaktır.  Tuvalet tıkanıklığı açan kimyasallar, küçük ve parçalanması kolay parçalar için kullanılmaktadır. Parçalanması kolay olmayan kalıntılar için özel ekipmanlar kullanılmaktadır.

tuvalet gideri

tuvalet gideri

Tuvalet tıkanıklığı açan kimyasallar sizlere büyük kolaylıklar sağlayabilir. Küçük ve parçalanması kolay malzemeler için gidere dökülen bu kimyasal önüne çıkan parçaları eritecek ve giderden geçmesinde yardımcı olacaktır.

Tuvalet Tıkanıklığı Tuz Ruhu

Ev hanımları tarafından tuvalet tıkanıklığını açmak için kullanılan tuz ruhu kimyasalları borulara zarar verebilmektedir. Tuz ruhunun borulara zarar vermesi bir yana sizlere de zarar verebilir. Dayanılmaz ve keskin kokusu yüzünden kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz.

Tuvaletlerde yaşanan tıkanıklık sorunları kanalizasyona tahliye olmaz ve geri döner. Suyun geri tepmesiyle tıkanıklık problemleri kendini gösterecektir. Tuvalet tıkanıklarında kullanılan tuz ruhu ayrıca lavabo tıkanıklarını açmak için de kullanılabilir. Fakat tuz ruhu kullanımında dikkat edilmesi gerekilen hususlar bulunmaktadır. Bu hususları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kaliteli bir tuz ruhu tercih edilmelidir.
  • Kullanırken mutlaka ve mutlaka eldiven kullanılmalıdır.
  • Tuz ruhunun tuvalete dökümü sırasında üzerinize sıçramamasına dikkat edilmelidir.
  • Tuz ruhu kullanımından önce ve ardından geçen 1 saat süre zarfında tüm pencereler açılmalı ve evden çıkılmalıdır.
  • Dökülen tuz ruhu sonrasında tuvalet ya da lavabolar bol su ile temizlenmelidir.

Peki tuvalet tıkanıklığı için kullanılan tuz ruhunun kullanışı nasıldır? Tuvalete dökmeden önce, su birikintisi olmamalıdır. Eğer su gitmiyorsa ve su toplanmışsa, fazlalık olan su tuvaletten bir tas yardımıyla alınmalı ve başka bir tarafa taşınmalıdır. Suyu başka yere taşıdıktan sonra gider borusuna tuz ruhu döküm işlemi başlar. Bu işlemden sonra yaklaşık 5 dakika beklenilmesi gerekilmektedir. Beklenildikten sonra tuvaletin içerisine sıcak su dökülür. Bu sayede sıcak su ve tuz ruhu etkileşeme girer ve daha iyi sonuçlar verir. Eğer su gitmeye başladıysa tuz ruhu kullanımı başarıyla yapılmıştır.

Yukarıda bahsedildiği gibi tuvalet tıkanıklığı için kullanılan tuz ruhu hem faydalı hem de zararlı olabilir. Bu gibi durumlarda sizlere önerimiz profesyonel bir ekibe başvurmanızdır. Angora Tesisat sizlere bu konuda profesyonel cihazlarıyla hizmet vermektedir. Profesyonel ekipmanlar sayesinde giderde tıkanılan parçalar tespit edilir ve ona göre işlem yapılır. Bu nedenden dolayı tıkanma işlemi kalıcı olarak çözülürken tesisata da herhangi bir zarar verilmez.

Benzer Yazılarımız

Yangın hidrantı kaçağı İzmir ilinde nasıl yapılıyor?
Hidrantlarda kaçak bulma işlemi, soğuk su tesisatındakine benzer. Ancak bazı farklılıkların olduğunu s...
Su Sızıntısı Bulma Ankara
Su Sızıntısı Bulma Ankara Evlerde ya da iş yerlerinde istenmeyen durum olan, Su Sızıntısı Bulma Ankara ...
Güneşevler Su Kaçak Tespiti
Güneşevler Su Kaçak Tespiti (0312 479 12 06) Güneşevler’de su kaçağı mı yaşıyorsunuz? Duvarlard...
Varlık Mahallesi Su Tesisat Ustası
Varlık Mahallesi Su Tesisat Ustası Varlık Mahallesi Su Tesisat Ustası, su kaçağı tespitleri için farklı...
Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? – Çözüm yolları
Birçok evde tavandan akan sular, büyük bir sorunun olduğunun göstergesidir. Büyük bir sorun diyoruz, bunu...
Banyomdan Alt Kata Su Akıyor – Ne Yapmalıyım?
Banyomdan alt kata su akıyor diyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olabilir. Banyolar su kaçaklarına...