Yangın hidrantı kaçağı İzmir ilinde nasıl yapılıyor?

Hidrantlarda kaçak bulma işlemi, soğuk su tesisatındakine benzer. Ancak bazı farklılıkların olduğunu söyleyebiliriz. Yangın hidrantı kaçağı İzmir ilinde nasıl tespit ediliyor ve nasıl çözümleniyor, yazımızda ayrıntısı ile anlatacağız.

Hidrantlar yol kenarında ve araçların kolaylıkla ulaşabileceği alanlardadır. Yangın yönetmeliğinde bu şekilde yerleştirilmeleri gereklidir. İtfaiye araçlarının kolay bir şekilde hidranta yanaşması ve hidrantı kullanabilmeleri için yerleşim oldukça önemlidir.

Hidrant hatları ise sert zeminlerin altından geçirilir. Eğer mecbur kalınmışsa, çim ya da toprak gibi alanlardan da geçirilebilir.

Öncelikle kaçak tespitinin yapılması ve sonrasında kaçaklara müdahale edilmesi gereklidir. Kaçak tespiti yapılırken, arazinin durumu göz önüne alınır.

Hidrant kaçaklarında akustik ses tespit cihazı kullanılır. Hattın bulunduğu güzergah öncelikle belirlenir. Daha sonrasında bu hat üzerinde ses dinleme cihazı ile adım adım boru içerisindeki sesler dinlenir. Sesin dinlenmesi sırasında, dış ortamdaki gürültünün minimum olması gerekir.

Her ne kadar cihazın kulaklığı, dış ortamdaki sesleri izole etse de, yine de dış ortamda çok fazla gürültü varsa, bu durum arızanın tespitini zorlaştıracaktır. Hidrant boru hattında sızıntı şeklinde bir kaçak varsa, dinleme cihazı bunu hemen tespit edecektir.

yangın hidrantı kaçağı izmir

yangın hidrantı kaçağı izmir

Genelde hidrant hattı ile sorumlu olan kişiler, hatta kaçak olduğunu haber verirler. Ancak tam olarak yerini bilemezler.

İzmir kırmadan su kaçağı bulma

Hidrant hattından sorumlu olan kişilerin kaçak olup olmadığını bilmeleri, bazı belirtilerin gözlemlenebilir olmasından kaynaklanır.

Yangın hidrantlarının bağlı olduğu pompa odaları vardır. Hidrant hatları, bu pompa odalarında bulunan pompalara bağlıdır. Bunun nedeni, şehir şebekesinden alınan suyun basıncının yeterli olmaması ve basıncı yükseltmek adına pompalara ihtiyaç olmasıdır.

Buradaki pompalarda ise basınç göstergesi bulunur. Normal şartlarda pompalar sürekli olarak çalışmazlar. Yalnızca ihtiyaç halinde yani hidrantlar kullanılmaya başladıktan sonra devreye girerler.

Eğer pompalar kullanılmadığı halde devamlı çalışıyorsa, hatta kaçak var demektir. İşte burada devreye İzmir kırmadan su kaçağı bulma işlemi girer. Gözle görünür olan sorunun altında, gözle görünmeyen kaçaklar söz konusudur. Yani hatta bir kaçak olduğu bellidir, ancak hattın neresinde olduğu belli değildir.

yangın hidrantı kaçağı izmir

yangın hidrantı kaçağı izmir

İşte elimizde bulunan gelişmiş cihazlarla Angora Tesisat olarak biz, arızanın hattın neresinde olduğunu tespit ederiz. Yani noktasal olarak arıza tespiti yaparız. Şunu belirtelim ki, hidrant hatlarında biz de dahil olmak üzere, yalnızca kaçak tespiti yaparız.

Hidranttaki kaçağın tamirini ise başka firmalar yapar. Çünkü bu iş başlı başına bir uzmanlık konusudur.

Su kaçağı tespiti buca

Eğer hatta sızıntı şeklinde bir kaçak varsa, pompalarda bulunan göstergelerden bu durum anlaşılabilir. Pompalar, her 5 dakikada bir çalışıyorsa, sızıntı şeklinde bir kaçak söz konusudur.

Pompa üzerindeki göstergelerden de bu durum anlaşılabilir. Basınç göstergesindeki basınç az bir miktar azalmışsa, sızıntı şeklinde bir kaçak var demektir.

Su kaçağı tespiti Buca ilçesinde bu şekilde tespit edilmektedir. Tabi ki bu bahsettiğimiz tespit, yukarıda da anlattığımız gibi gözlem sonucunda yapılabilen tespittir. Arızanın borunun tam olarak neresinde olduğunu bulabilmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi, akustik ses tespit cihazı kullanılır.

Su arıza tespit

Eğer ortamda çok gürültü varsa, akustik ses dinleme cihazı bir işe yaramaz. Bu durumda, hatta basınçlı su verilir ve çıkan sesin daha net olarak duyulması sağlanır. Su arıza tespit işlemlerinde genelde bu yöntem kullanılır.

Aynı durum çim ve toprak gibi yüzeylerin altında bulunan borular için de geçerlidir. Bu gibi yüzeylerin altında bulunan borularda da normal şartlarda sesin duyulması imkansızdır. Daha doğrusu toprak, hatta sızıntı yapan suyun sesinin duyulmasını imkansız hale getirir.

yangın hidrantı kaçağı izmir

yangın hidrantı kaçağı izmir

Basınçlı su verildiğinde ise sesler daha net olarak duyulur. Arıza tespiti yapıldıktan sonra ise tespitin yapıldığı yer kazılır. Genelde arızalar, boruların ek yerlerinde meydana gelmektedir. Arızanın olduğu yer değiştirilir ve sorun ortadan kalkar.

Kamerayla su kaçağı tespiti

Bir diğer yöntem ise kamera ile kaçak tespitidir. İç mekanlardaki içmesuyu hatlarında da bu yöntem kullanılır.

Kamerayla su kaçağı tespiti, hidrant hatlarında sıklıkla kullanılır. Çelik spiral bir boru ucunda bulunan küçük bir kamera ve bu kameranın etrafında bulunan LED ışıkları, tüm ekipmanı oluşturur.

Sonda hat boyunca ilerletilir ve kameranın ışıkları sayesinde, borunun karanlık yüzeyi aydınlatılabilir. Eğer hatta kırık ya da çatlak gibi arızalar var ise kamera bu durumu mutlaka gösterecektir.

Kameranın bağlı bulunduğu ekrandan, boruda ne kadar mesafe gidilmiş takip edilebilir. Kameranın gittiği mesafe, yüzeyde takip edilerek, arızanın bulunduğu yer kazılır ve gerekli müdahale yapılır.

Hidrant kaçaklarının tespiti oldukça zordur. Geniş bir yüzey söz konusudur. En küçük hat 50 metre mesafeden başlamaktadır. Az tehlike arz eden bölgelerde bu mesafe, 150 metreye kadar çıkar.

Genelde fabrika ve otel gibi alanlardaki arıza tespitlerine özel firmalar gider. Belediye sorumluluğunda olan alanlarda ise belediye, arızalara müdahale eder. Bazı durumlarda belediye özel firmalardan, tespit için yardım isteyebilir.

Benzer Yazılarımız

Kameralı Tesisatçı Ne Demektir? – Kameralı tesisatçı özellikleri
Tesisat firmaları artık gelişmiş kamera cihazları ile su kaçaklarını tespit ediyor ve kırma ya da dökm...
Duvarda su kaçağı ve yapılan işlemler
Su kaçağı, gider borularından döktüğümüz pis ve temiz suyun borular ile kanala tahliye olması sırası...
Evde Tuvalet kokusu neden oluşur?
Evsel ve endüstriyel atıkların neden olduğu tuvalet kokusunun birçok nedeni vardır. Nedenleri ikiye ayıra...
Kanalizasyon Tamiri – Tıkanıklık ve Çözümü
Bina veya özel mülklerde parsel alanı içerisinde bulunan kanalizasyon tamiri mülk sahipleri tarafından yap...
Su kaçağı tespiti fiyatları-  Cihazlarla su kaçağı tespiti
Su kaçağı durumunda çoğu insan su kaçağı tespiti fiyatları konusunda yüksek maliyet tahminlerinde bulu...
Gider kokusu çözüm yolları bireysel  
Gider kokusundan kurtulmanızın iki yolu var. Kokunun kaynağını kesmek, ya da oluşan kokuyu yok etmek. Gide...