Üst daireden su sızması – Su sızması nedenleri

Günümüzde gelişen şehirleşme ve artan kent nüfusu ile birlikte site ve apartmanlarda oturanların sayısı da hızla artış gösterdi. Çok katlı binalar yer ve zaman tasarrufu sağladığı gibi bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Ev alırken ya da kiralarken dış cephesine bakıyoruz ama dış cephe kadar alt yapı yani tesisat sorunu da çok önemli bir nokta. Evimizin bir odasına üst daireden su sızması sorunu hepimiz yaşamışızdır. Sızıntının duvarımızda bıraktığı hasarı görüp ne yapacağımızı düşünüp endişe ettiğimiz anlar olmuştur. Mutfak, banyo ya da tuvalet alanlarından birinden gelen su sızıntısı üst daireden alt daireye büyük sorun yaşatabilmektedir. Bu sızıntıların neden kaynaklandığının tespit edilmesinin ne kadar büyük bir zorluk taşıdığı da herkesin kabul ettiği bir gerçektir.

üst daireden su sızması

üst daireden su sızması

 

a-Üst Kattan Su Akması

Su kaçağı meydana geldiği zaman, ev alanlarındaki birçok işin yapılamaz hale gelir ve evin tüm düzeni bozulur. Ayrıca su kaçaklarında hem ev sahibi, hem de alt katta oturan komşu olumsuz bir şekilde etkilenir.  Üst kattan su akması sorunu evin tesisatlarının bozulmasına neden olur ve evdeki bazı yapı elemanlarına da zarar verir. Su akmasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Kalorifer borularındaki kaçak üst kattan alt kata su akmasına neden olabilir. Buradaki suyun basıncı düşük olduğu için su alt kata yavaş yavaş akar. Yine su akması sorununda ilk sırayı banyodan gelen akıntılar oluşturur. Banyo zemininden hem kalorifer borusu hem temiz su hem de gider boruları geçtiği için evdeki banyolar riskli bölgelerdir. Üst komşunun banyosundan akan su sarımtırak bir renkte ise gider borusunda su kaçağı bulunmaktadır.  Yine lavabo ve tuvaletlerdeki sifon kullanıldığı zaman da su akması yaşanabilir.  Üst kattan su sızması sürekli oluyorsa ve damlama da meydana geliyorsa temiz su hattında su kaçağı olduğu anlamına gelir. Geçici olarak durdurmanın yolu üst kat komşunuz dairenin ana su vanasını kapatmalıdır.

b-Üst Komşudan Daireme Su Akıyor, Ne Yapmalıyım?

Su sorunu bir binada ortalığı karıştırabilecek en büyük problemlerden birisi başında geliyor oluyor. Binanın fiziki alt yapısındaki eksiklik tesisat yetersizliği gibi birçok nedenden meydana gelen bu su akıntıları bina sakinleri arasında sorun yaşatabiliyor.  Boruların yüksek basınç sonucu patlaması su akıntısını oluşturabiliyor. Sorun eğer yeni binalarda meydana geliyorsa tesisat sistemlerini üreten firma hatasından ya da usta hatasından ortaya çıkabiliyor. Su akıntıları eskiden çok daha zor tespit edilip onarım yapılırken akıntının kaynağını bulmak için ciddi bir inşaat çalışması yapılır tüm fayanslar zarar görür evin içi şantiyeye dönerdi. Şimdi ise gelişmiş teknolojiler var.  Su akıntısı  konusu hem ev sahibin hem de kiracıyı ilgilendirmektedir. Kat malikine sözel uyarı sonucu önlem alınmıyorsa taşınmazın bulunduğu Sulh Hukuk Mahkmesi’ne başvuru yapılması gerekiyor. Sulh hukuk mahkemesine “tespit” davası açacaksınız. mahkeme heyeti bilirkişiler ile beraber kısa bir vakitte(1 kaç gün yada hafta) evinize keşife gelecektir. Hukuki süreç bu şekilde ilerler.

üst daireden su sızması

üst daireden su sızması

 

c- Üst Daireden Su Sızması Profesyonel Çözüm

Üst kattan su akıyor fakat nereden geldiğini bulamıyor musunuz? Alt daireye su kaçırıyor olabilir, fakat teknolojinin nimetlerinden faydalanmadan sakın her yeri kırmayın. Su kaçaklarının giderilmesi, günümüzde gelişmiş cihazlar yardımı ile yapılıyor. Bu cihazlar sayesinde ise herhangi bir kırma ya da dökme durumu olmadan, arıza kısa bir sürede tespit ediliyor. . Cihazla bulunan su kaçakları üst kattan kaynaklanan suyun nereden geldiğini tespit edebilmektedir. Üst katınızda iki daire varsa test yapılarak akan  yeri bulmak için çalışırlar.  En olmadık zamanlarda en beklenmedik yerlerden duvardan gelen bu akıntı çok sinir bozucu olabilmekte . İşte cihazla bulunan su kaçakları üst kattan kaynaklanan akıntının nereden geldiğini tespit edebilmektedir. . Eğer üst katın tuvaletinden su akıyor ise o durumu yaşamışsanız söylediğimi anlıyorsunuz demektir. Sadece üst kattan su akıyor olsa kâfi ancak damlayan suyun tuvalet suyu olduğunu bilmek ise sinirlerin gerilmesine neden olur

Yılların tecrübesi ile Ankara’da müşterilerine hizmet veren Angora Tesisat, üst daireden su sızması halinde kaçak tespitini gelişmiş teknolojilerle yapmaktadır. Bu sayede işlemler hem hızlı yapılmakta hem de etrafa kırma, dökme gibi zararlar verilmemektedir. Zarar verilmemesi ve sorunun hızla çözüme kavuşturulması müşteri memnuniyeti için ön koşuldur.  Üst daireden su sızıntısı halinde profesyonel çözüm için tespit çalışmasına gelen ekipler alana gelerek keşif çalışması yapar. Binanın tesisat ve şehir şebekesiyle ilgili bilgi toplarlar. Binanın yaşı durumu su tesisatlarının yapısı ekiplere yardımcı olabilmektedir.  Şehir şebekesinin durumu belirleyici bir unsur oluşturmaktadır. Büyük şehirlerde yaşanan uzun ve periyodik su kesintilerinin ardından bir anda basınçlı suyun verilmesi, suların kireçli olması ya da mikroplardan arındırmak için verilen dezenfeksiyon maddelerinin korozyon etkisi su sızıntılarını arttırmaktadır.  Bu bilgilerle tecrübelerini birleştiren uzman ekipler tespit çalışmalarının ardından işlemlere devam eder ve kırmadan dökmeden fayanslara zarar vermeden bakım onarım çalışmalarını tamamlar sızıntıyı yok ederler.

Benzer Yazılarımız

Lavabo gideri açma – Lavabo tıkandı su gitmiyor
Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavabolarda sıklıkla tıkanıklık gözlenir. Bunun nedenlerini bu başl...
Su Kaçak Bulma
Su Kaçak Bulma Hizmetleri Ankara Su Kaçak Bulma çalışmaları nasıl yapılır? Bu işlemler yapılırken k...
Yaşamkent Su Kaçak Tespiti
Yaşamkent Su Kaçak Tespiti Çayyolu bölgesinde bulunan Yaşamkent Su Kaçak Tespiti ekiplerimiz, gelen çağr...
Ankara’da Su Kaçağı Tamiri Yapan Firma
Ankara’da Su Kaçağı Tamiri Yapan Firma (Angora Tesisat) Ankara’da Su Kaçağı Tamiri Yapan Firma...
Banyo alt kata su kaçırıyor – Alt kata su akması nedenleri
Angora Tesisat olarak, banyo alt kata su kaçırıyor sorunu ile çok sık karşılaşıyoruz. Müşterilerimiz ...
Kaçak Su Bulma Ankara
Kaçak Su Bulma Ankara Su tesisatlarında sızıntı varsa mülkünüz için alarm çanları çalıyor demektir....