Lavabo gideri açma – Lavabo tıkandı su gitmiyor

Banyo ve mutfak alanlarında bulunan lavabolarda sıklıkla tıkanıklık gözlenir. Bunun nedenlerini bu başlık altında açıklayacağız. Lavabo gideri açma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Evde deneyeceğiniz bu yöntemler işe yaramadığında, www.angoratesisat.com sitesinden bizlere ulaşabilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz.

lavabo gideri açma

lavabo gideri açma

Lavabo gideri açma – Mutfak lavabosunun tıkanma nedenleri

Mutfak lavabosunu özellikle ev hanımları sıklıkla kullanır. Her ne kadar evin diğer bireyleri de kullansa da, en çok ev hanımlarının kullandığını söyleyebiliriz.

Özellikle kalabalık ailelerde yemek sonrasında aşırı bulaşık birikmesi ve bu bulaşıkların, içindekiler arıtılmadan, lavaboya atılması sonucunda tıkanıklık meydana gelebilir. Yemek artıkları fazla olduğu için lavabo tıkanır. Bazen bu durum, zamanla ve yavaşça gerçekleşir. Bu durumu suyun lavabo giderinden yavaş gitmesinden anlayabiliriz.

Hızlı olan tıkanmalarda ise su hiç gitmez ve genel olarak yüzeyde bir tıkanıklık söz konusudur. Yüzeylerde oluşan tıkanmalar, ev sakinleri tarafından giderilebilir.

Bir diğer tıkanma nedeni ise kullanılmış yağlardır. Margarin ve sıvı yağların lavaboya dökülmesi sonucunda, lavabolarda tıkanma meydana gelir. Bu yağlar, gider borusuna yapışır ve katman oluşturur. Bu yüzden atık yağların bir kapta biriktirilerek uygun bir yere bırakılması gerekir.

Tesisatların ilk döşendikleri zamanlarda, gider ağızlarına önleyici kapak takılmadığında, inşaat artıkları gideri tıkayabilir.

İşçilik hataları da ilerleyen zamanlarda lavabo giderlerinde tıkanıklığa neden olurlar. Genelde yatay olarak döşenen gider borularına eğim verilememesi sonucunda, tıkanmalar meydana gelir.

Önemli bir tıkanma nedeni ise kireçlenmedir. Şehir şebekesine verilen klor maddesi bazen yeterli olmaz. Bilindiği üzere klor, suyu temizleyen bir maddedir. Aynı zamanda, sudaki kireci yok eden bir maddedir. Bu maddenin yeterli miktarda şehir şebekesine verilmemesi durumunda, kireç, gider borularında tıkanmaya neden olur.

Özellikle temiz suyun mutfak alanlarında sıklıkla kullanıldığı düşünüldüğünde, bu durum kaçınılmaz olacaktır.

Aynı şekilde mutfak lavabolarında bulunan giderlerde meydana gelen tıkanma nedenleri, bulaşık makinelerine bağlı olan giderlerde de geçerlidir. Tabaklardaki yemek artıklarının suyla giderilmeden bulaşık makinesine yerleştirilmesi, hem makine için zararlıdır, hem de bulaşık makinesine bağlı olan gideri tıkayan bir unsurdur.

Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

Sirke ve tuzun bir arada kullanılması ile lavabo gideri açma yöntemi, belki de en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Sirkenin içinde bulunan asitler, parçalayıcı bir özelliğe sahiptir. Ancak bu asitlerin gücü, belli maddeleri parçalamaya yeter. Tuzun da ayrıştırıcı özelliği vardır. Bu iki madde birleştirildiğinde, lavabo giderlerinin yüzeyinde bulunan tıkanıklıkları gidermek mümkündür.

lavabo gideri açma

lavabo gideri açma

Ancak sıcak su ile öncelikle tıkanıklığa neden olan maddelerin çözünmesi sağlanmalıdır. Bu bahsettiğimiz yöntem, sert olmayan ve tabakalaşmamış, yüzeyde olan maddeler de işe yarayabilir.

Tıkanan gider borusu nasıl açılır

Banyo lavabosunun tıkanma nedenleri, mutfak giderlerinin tıkanma nedenlerinden farklıdır. Saç kılları ve vücut döküntülerinden meydana geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca sıklıkla lavaboya tükürülmesi ve bu salgının saç kılı ile birleşmesi ile birlikte banyo giderlerinde tıkanma meydana gelir.

Suda bulunan kireç de aynı şekilde banyo giderlerini zamanla tıkar. Kireçlenme boru çapının daralmasına neden olur. Suyun belli bir zaman sonra yavaş bir şekilde gitmesinden bu durumu anlayabilirsiniz.

Küvet altlarına inşaat aşamasında yerleştirilen moloz parçaları, gider borusuna kaçar ve tıkanıklığa neden olur. Aslında bu son derece yanlış bir uygulamadır. Küvet altını desteklemek için şap betonu kullanılmalıdır.

İnşaat atıklarından meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesinde, basit yöntemler bir işe yaramaz. Böyle bir durumda Angora Tesisat firmasından yardım alabilirsiniz.

Saç kılı ve tükürük salgısının neden olduğu tıkanıklıkları ise piyasada satılan tıkanıklık giderici maddeler ile giderebilirsiniz.

Yumuşak ve katılaşmamış maddeleri gidermenin yollarından bir tanesi de pompalama yöntemidir. Bu yöntem yüzeyde oluşan tıkanıklıklarda işe yarar. Pompa yüzeyde meydana gelen birikintileri kendisine çeker ve giderin dışına atar. Ancak bu yöntemin pek kullanışlı olduğu söylenemez. Çünkü pompa bazı durumlarda bu cisimleri daha derinlere doğru iter.

Askı teli de bir diğer tıkanıklık giderme yöntemidir. Askı telinin kanca olan ucu, gidere sokularak burada bulunan cisimler ayrıştırılır. Bir başka uygulaması da kancanın ucuna cisimleri takıp dışarı çıkarmaktır. Ancak bu yöntem de borulara zarar verme ihtimaliniz bulunabilir.

Kostik kullanarak lavabo tıkanıklığı giderme

Aslında biz bu yöntemi pek tavsiye etmiyoruz. Nedeni ise Kostik adı verilen bu maddenin son derece zehirli olmasıdır. Asla solunmaması gerekir. Güçlü bir kimyasal olan Kostik maddesini kullanmadan önce maske ve eldiven takmanız gerekir.

İki litre kadar kaynar suyu hazır bekletmeniz gerekir. Bir miktar kostik maddesini bu kaynar suya karıştırın ve tıkanık olan gidere boşaltın. Yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekleyin ve tekrar kaynar su dökün. Tüm bu işlemleri yaparken, kostik maddesini kesinlikle cildinize temas ettirmemeniz gerekir. Ayrıca solumamanızı da tekrardan hatırlatmak zorundayız.

Biraz daha katılaşmış ve tıkanıklığa neden olan maddelerin giderilmesi için kullanılır. Ancak kesin sonuç verdiğini söylemek zordur.

Kırmadan tıkanıklık giderme Angora Tesisat

Yukarıda saydığımız tüm bu lavabo gideri açma önerileri, geçici çözümlerdir. Burada bu bilgileri vermemizdeki amaç, geçici de olsa sıkıntınızı nasıl gidereceğinizi sizlere anlatmaktır.

Katmanlaşmış ve sertleşmiş tıkanıklıkları gidermek için gelişmiş cihazlar kullanıyoruz. Kullandığımız bu cihazlar, gider borularının derinlerinde bulunan sert cisimleri parçalıyor ve kendisine çekiyor. Cihazın ucunda bulunan aparatlar ile en katı olan cisimleri bile çok kısa bir sürede yok ediyoruz.

Tıkanıklığı giderdikten sonra, yaptığımız işlemlerden emin olmak için basınçlı su ile durulama işlemi yapıyoruz. Tüm bu işlemlerden sonra koruyucu kimyasal ile işlemimizi tamamlıyoruz. Böylelikle, lavabo gideri açma işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanmış oluyor.

Benzer Yazılarımız

Demetevler Su Kaçak Tespiti
Demetevler Su Kaçak Tespiti Önemsemediğimiz konular daha büyük sorun olarak geri dönebilir. Su sızıntıl...
Petek Temizlik Kimyasalı Nasıl Kullanılır? Kimyasal özellikleri
Piyasada birçok türü bulunan petek temizlik kimyasalı, peteklere zarar vermeden temizlemenin en etkili yolla...
Çayyolu Su Kaçağı Bulma
Çayyolu Su kaçağı Bulma Angora Tesisat ekipleri ankaranın her bölgesinde çalışmalar yürütmektedir. An...
Görüntülü Su Kaçak Tespiti
Görüntülü Su Kaçak Tespiti (Ankara) Her hafta olduğu gibi bugün de sizlerle yeni yazımızı paylaşacağ...
Yangın hidrantı kaçağı Antalya, Hidrant kaçakları
Hidrantlarda, depolardan gelen yüksek basınçta ve hacimde su bulunur. Yangın anında müdahale yapıldığı...
Mutfak Gideri Açma – Mutfakta Tıkanıklıklara Son
Evlerde, otel ve restoranlarda en çok kullanılan alan mutfaktır. Dolayısıyla karşılaşılan en sıkıntı...