Tuvaletim Tıkandı Ne Yapmalıyım- Kötü Kokunun Kaynağı

Özellikle ev, iş yeri gibi alanlarda tıkanmış bir tuvalet, karşılaşılan en can sıkıcı sorunlardan biridir. Böyle tatsız bir durumla karşılaşıldığında akla ilk gelen ve arama motorlarında sorgulatılan soru tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım sorusudur. Uğraşması can sıkıcı tuvalet tıkanıklığı için pratik ve zahmetsiz tuvalet açma yöntemleri uygulanmaya çalışılsa da çoğunlukla basit ve çabuk çözümler sorunun giderilmesi için etkili olmaz. Tıkanıklıkların kalıcı ve sağlıklı çözümü için profesyonel destek gereklidir.

Tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım

Tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım

Tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım sorusunu gündeme getiren pek çok durum vardır. En yaygın sebep suda erimeyen büyük cisimlerin tuvalete atılmasıdır. Ana gider hatlarında oluşan tıkanıklar özellikle çok katlı binaların en alt katı veya bodrum katında yaşayanları etkiler. Tıkanıklık oluşmasının yaygın nedenleri şunlardır;

  • Hijyenik pedler, sünger, diş macunu tüpü, sert yapılı tuvalet kâğıtları, ıslak mendiller gibi suda erimeyen cisimlerin tuvalete atılması
  • Klozet borusunda klozetin giriş kısmına yakın yerde yabancı bir cisim olması (bu durum basit tıkanıklık olarak adlandırılır)
  • Küçük çocukların klozete attığı oyuncaklar
  • Künk adı verilen betondan yapılan lağım borusunun bazı nedenlerle çökmesi sonucu oluşan ana gider tıkanıklığı
  • Uzun süre bakımı yapılmayan logar kuyusunun pisliklerin birikmesi sonucunda ana gideri tıkaması
  • İdeal eğim miktarı % 3 olan pimaş borusunun eğimin azlığı nedeniyle boru içinde suyun yavaş akması
  • Pimaş borusu eğiminin fazlalığı nedeniyle suyun hızlı akmasıyla beraberinde sürüklemesi gerektiği katı cisimleri sürükleyememesi

Tuvaletlerin tıkanmaması için klozete temizlik bezleri, hijyenik pedler ve çocuk bezleri gibi cisimler atmayarak, çocuklu evlerde çocukların klozete oyuncak atmaması için klozetin kapağını sürekli kapatarak önlem almakta fayda var. Aksi halde bu sıkıntılı durum için kimyasal açıcılar ile yapılan açma yöntemi yetersiz kalır ve zorlamak tesisat borularına zarar verip daha büyük hasara yol açabilir.

Tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım – Tıkanıklık Açmak İçin Uygulanan Basit Yöntemler

Sifon çekildikten sonra su düzgün gitmiyorsa sifonu tekrar çekmek su akmadığı için taşmaya neden olur. Bunun yerine sifonun vanasını kapatarak tuvalet giderine daha fazla su gitmesini önlemek gereklidir. Tıkanıklık derinlerde ise suyun birikim oranı sıkıntının artmasına neden olur.

Tıkanıklık nedeninin cisim olduğundan eminseniz ve tıkanıklığa neden olan cisim elinizle ulaşabileceğiniz yerde ise cismi alın.  Elinizle cismi alamıyorsanız büyük boy, dayanıklı, kauçuk bir pompa kullanarak vakumlayın. Pompanın yuvarlak şekilli ya da alt kısmında kilitlenme yapacak şekilde kıvrımlı kauçuk kenarlı olması daha iyi olur. Tuvaletin içinde biraz su olması daha etkili vakumlama sağlar.

Pompalama işleminin ardından su kolay akmıyorsa, klozete su doldurun. İnatçı tıkanıklıklar pompalama işleminin birkaç defa tekrarlanmasını gerektirebilir. Pompalamak sadece cisim kaynaklı tıkanıklarda kullanılabilen geçici bir çözümdür. Ayrıca açma işlemi sırasında zorlamak tesisat borularına zarar verebilir.

Sağlığa zararlarından dolayı kullanılması önerilmeyen kimyasal açıcılar sadece organik atıklarda işe yarayacaktır. Kimyasal yerine sıcak su, karbonat ve sirke birleşimini kullanabilirsiniz. Tıkanıklığın sebebi sert bir sisim olduğunda kimyasallar yetersiz kalır. Ayrıca kimyasalların aşırı kullanımı gider borularına yani pimaşlara zarar verebilir. Karbonat ve sirke ilave edilmiş sıcak suyun sıcaklık oranı doğru ayarlanmadığında tuvalet taşı ve giderde çatlak meydana gelebilir.

Tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım

Tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım

Tıkanıklığa sebep olan cismin daha küçük parçalara bölünüp hareket etmesini sağlamak için nalburlardan satın alabileceğiniz ucu kanca şeklinde olan bir tel ya da lavabo açma teli kullanarak tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz. Kullanılan telin tuvaletin taşını çizmesi, hasara uğratması ihtimali olduğundan tel seçimi ve kullanımı doğru yapılmalıdır.

Tuvalete veya klozete bir miktar şampuan döküp ardından sıcak su boşaltmak da tuvalet açma yöntemlerinden biridir. Ancak tıkanıklık had safhada ise bu yöntemin hiçbir etkisi olmaz.

Tuvaleti, sudan ve tüm diğer istenmeyen birikintilerden arındırmak için süpürge hortumunun ucunu gidere yerleştirip süpürgenin emici gücünden yararlanabilir ve tuvaletim tıkandı ne yapmalıyım sorusuna cevap bulabilirsiniz. Ancak süpürge, kimyasal açıcılar, tel gibi yöntemler tıkanıklığın ciddi olduğu durumlarda kalıcı çözüm sağlamadığı gibi hasarın artmasına yol açabilir.

Tuvalet Tıkanıklığını Kalıcı Olarak Çözmek

Teknolojideki gelişmelerin her alanda olduğu gibi tesisat problemlerinde de olumlu etkisi vardır. Kameralı görüntüleme cihazı sayesinde pimaş borusunun eğimi, çatlak veya kırık olup olmadığı, yağlanma olup olmadığı, contasında sorun olup olmadığı ve tıkanıklık sebebinin cisim olup olmadığı tespit edilebilir. Talep doğrultusunda, elde edilen görüntüler video veya fotoğraf formatında kayda alınabilir.

Termal kamera ile tıkanıklığın sebebi belirlendikten sonra gelişmiş teknoloji kullanılarak üretilen robot makine ile kırmadan, etraf kirletilmeden tıkanan tuvalet boruları açılır. Robot makinede her tıkanıklık sebebi için uygun çelik delici, kesici, sararak getirme, iterek ana hatta gönderme gibi özel olarak üretilmiş uçlar bulunmaktadır. Bu uçlar tıkanıklık sebebine göre cihazın ucuna takılır. Böylece robot cihaz sayesinde hiçbir boru kırılmadan, etrafa zarar vermeden tıkanıklıklar kolayca açılır. Gider açıldıktan sonra tekrar kameralı cihazlar ile gider hattı görüntülenir ve sorunun kalıcı olarak çözüldüğüne emin olunur.

Tuvaletiniz tıkandıysa ve oluşan koku, taşma gibi sorunlar yaşam kalitenizi düşürüyorsa bizimle iletişime geçin etkili ve kesin çözüm sunalım.

 

 

 

Benzer Yazılarımız

Mutfak Gideri Açma – Mutfakta Tıkanıklıklara Son
Evlerde, otel ve restoranlarda en çok kullanılan alan mutfaktır. Dolayısıyla karşılaşılan en sıkıntı...
Çankaya Su Kaçak Tespiti
Çankaya Su Kaçak Tespiti-Tamiri Çankaya Su Kaçak Tespiti süreçleri için bizi hemen arayabilirsiniz. Aklı...
Evde su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır – Su kaçağı bulma
Özellikle eski ya da tesisatı eski olan evlerde su kaçağı büyük bir problemdir. Her zaman daireden su akm...
Bahçe Su Kaçağı Tespiti
Bahçe Su Kaçağı Tespiti (Ankara) Su olan her yerde su sızıntıları meydana gelebilir. Örneğin Ankarada,...
Peteklerin üstü sıcak altı soğuk – Nedenleri
Kombi sisteminde peteklerin eşit şekilde ısınması verimli bir ısıtma sağlanması açısından oldukça ...
Yangın hidrantı kaçağı İzmir ilinde nasıl yapılıyor?
Hidrantlarda kaçak bulma işlemi, soğuk su tesisatındakine benzer. Ancak bazı farklılıkların olduğunu s...