Tuvalet Tıkanıklığı Açma Hizmetleri nasıl yapılır?

Klozet ya da alaturka türde olan tuvaletlerin boruları çeşitli nedenlerden dolayı tıkanır ve taşma yapar. Bu durum birçok kişi için rahatsız edicidir. Kötü kokunun yanı sıra bu alanların kirlenmesine de neden olur. Tuvalet tıkanıklığı açma hizmetlerinin amacı, bu sıkıntılı durumdan kişileri kurtarmaktır.

Tuvalet tıkanıklığı

Tuvalet tıkanıklığı

Geçmiş zamanlarda tıkanıklık gidermek çok zor bir işlemdi. Tıkanıklığın neden olduğu yeri tespit edebilmek için birçok yerin kırılıp dökülmesi gerekiyordu. Ancak günümüzde gelişmiş cihazlar sayesinde bu sorun büyük ölçüde ortadan kalktı. Artık yalnızca tesisat değişimlerinde kırıp dökme işlemi yapılıyor.

Tıkanıklık işleminde ilk adım, tıkanıklığın nedenini bulma ve tam olarak yerini tespit etme olarak karşımıza çıkıyor. Tıkanıklığa neden olan durumun tespiti, tıkanıklığın giderilebilmesi için şarttır. Bu durum için gelişmiş kamera sistemleri kullanılmaktadır. El büyüklüğünde olan kamera sistemleri ile tıkanıklığa neden olan cisimleri bulmak mümkündür.

Bu cihazların bir avantajı da tıkanıklığa neden olan cismin, borunun tam olarak neresinde olduğunu net bir şekilde göstermesidir. LCD bir ekrana sahip olan bu el aletlerinin ucunda spiral hortuma bağlı mini bir kamera bulunmaktadır. Kameranın etrafındaki ışık sistemleri, boru içerisinde ilerlerken net bir görüntü elde edilebilmesini sağlar.

Tuvalet Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Tuvalet tıkanıklığı birçok nedenden kaynaklanır. Özellikle tuvaletlere atılmaması gereken cisimler tıkanmaya neden olur. Zamanla kıl, peçete gibi suda erimeyen cisimlerin birikmesi ile de tıkanıklık meydana gelebilir.

Sünger, diş macunu ve kalitesiz tuvalet kağıtları da tıkanmaya neden olur. Birçok kişi tesisattan gideceğini düşünerek ıslak mendil gibi cisimleri de tuvalete atmaktadır. Oysaki bu gibi cisimler, tesisatın bir yerine takılır ve tıkanmaya neden olur.

İnşaattan kalan moloz ve taş parçaları da tıkanmaya neden olur. Her ne kadar inşaat halinde tuvaletlere kağıt ve benzeri kapayıcı ve koruyucu önlemler alınsa da yine de tuvalet deliklerine taş ya da benzeri sert cisimler kaçabilir.

Tuvalet giderlerinde eğimin yanlış verilmesi de tıkanıklığa neden olabilir. Bazı durumlarda tuvalet alanlarında yanlış inşaatından kaynaklanan çökme durumlarında da borular zarar görür ve tıkanma meydana gelebilir.

Tuvalet tıkanıklığı

Tuvalet tıkanıklığı

Tuvalet Tıkanıklığı gidermede hangi yöntemler kullanılır?

Sorunun kaynağı tespit edilmeden kişiler tarafından uygulanan bazı yöntemler vardır. Biz bu yazımızda bu yöntemlerin bazılarından bahsedeceğiz. Ancak unutulmamalıdır ki bu yöntemler büyük oranda işe yaramazlar ve birçoğu da geçici olmaktan öteye geçemez.

Kimyasal maddeler tuvalet tıkanıklığı gidermede en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Asit bazlı bu ürünlerin bilinçli kullanılması gerekir. Kullanan kişinin bu kimyasalları solumaması gerekir. Bu yöntem sadece, yumuşak ve suda erimeyen ancak tıkanıklığa neden olan cisimler için işe yarar.

Sert cisimler için ise daha profesyonel yöntemler gerekir. Ayrıca kimyasallar belirli bir mesafeye kadar etkilidir. Bazı durumlarda bir paketten daha fazla kimyasal kullanımı gerekebilir. Ayrıca bu kimyasalların ortada bırakılmaması gerekir.

Bu tür kimyasallar ayrıca tesisatın birleşim yerlerinde bulunan contalara zarar verebilir.

Şampuan yardımı ile tıkanıklık giderme işlemi pek bilinmese de bazı kişiler tarafından kullanılır. Bir miktar şampuan tesisat içerisine dökülür ve ardından kaynar su ilave edilir. Geçici bir çözümdür.

Profesyonel firmaların kullandığı yöntem ise gelişmiş cihazlarla tıkanıklık giderme yöntemidir. Robot cihazlar, tıkanıklığın giderilmesinde en çok kullanılan cihazlardır. Tıkanıklığa neden olan cismin türüne göre robot başlıkları kullanılır.

Gerekli aparatlar ile tıkanıklık giderildikten sonra tesisat içi basınçlı su ile yıkanır. Burada amaç, tıkanıklığın tam olarak giderilmesi ve kötü kokunun temizlenmesidir. Basınçlı su işleminden sonra bazı kimyasallar ile kötü kokunun giderilmesi sağlanır.

Benzer Yazılarımız

Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? – Kaçak tespiti
Temiz su tesisatlarında kaçak ya da sızıntı tespiti birkaç yönteme göre yapılabilir. Herhangi bir alet ...
Üst daireden su sızması – Su sızması nedenleri
Günümüzde gelişen şehirleşme ve artan kent nüfusu ile birlikte site ve apartmanlarda oturanların sayıs...
Kanalizasyon Borusu Açma Nasıl Yapılır? Yapılan işlemler
Kanalizasyon borularını iki türde ele almak gerekir. İç tesisatta bulunan borular ve dış tesisatta buluna...
Kameralı Su Kaçak Ustası
Kameralı Su Kaçak Ustası (Ankara) Ankarada Su Kaçak Tespiti hizmetinin nasıl yapıldığını anlatacağız...
Gider Açma Nasıl Yapılır?
Banyo, tuvalet ve mutfak giderleri, sıklıkla tıkanan bir yapıdadır. Tıkanıklığın türüne göre, bu t...
Ankara Banyo Koku Tespiti
Ankara Banyo Koku Tespiti Evlerde oluşan koku çok can sıkıcıdır. Müşterilerimizin çoğu bizi Ankara Ban...