Tuvalet Tıkanıklığı Açma Hizmetleri nasıl yapılır?

Klozet ya da alaturka türde olan tuvaletlerin boruları çeşitli nedenlerden dolayı tıkanır ve taşma yapar. Bu durum birçok kişi için rahatsız edicidir. Kötü kokunun yanı sıra bu alanların kirlenmesine de neden olur. Tuvalet tıkanıklığı açma hizmetlerinin amacı, bu sıkıntılı durumdan kişileri kurtarmaktır.

Tuvalet tıkanıklığı

Tuvalet tıkanıklığı

Geçmiş zamanlarda tıkanıklık gidermek çok zor bir işlemdi. Tıkanıklığın neden olduğu yeri tespit edebilmek için birçok yerin kırılıp dökülmesi gerekiyordu. Ancak günümüzde gelişmiş cihazlar sayesinde bu sorun büyük ölçüde ortadan kalktı. Artık yalnızca tesisat değişimlerinde kırıp dökme işlemi yapılıyor.

Tıkanıklık işleminde ilk adım, tıkanıklığın nedenini bulma ve tam olarak yerini tespit etme olarak karşımıza çıkıyor. Tıkanıklığa neden olan durumun tespiti, tıkanıklığın giderilebilmesi için şarttır. Bu durum için gelişmiş kamera sistemleri kullanılmaktadır. El büyüklüğünde olan kamera sistemleri ile tıkanıklığa neden olan cisimleri bulmak mümkündür.

Bu cihazların bir avantajı da tıkanıklığa neden olan cismin, borunun tam olarak neresinde olduğunu net bir şekilde göstermesidir. LCD bir ekrana sahip olan bu el aletlerinin ucunda spiral hortuma bağlı mini bir kamera bulunmaktadır. Kameranın etrafındaki ışık sistemleri, boru içerisinde ilerlerken net bir görüntü elde edilebilmesini sağlar.

Tuvalet Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Tuvalet tıkanıklığı birçok nedenden kaynaklanır. Özellikle tuvaletlere atılmaması gereken cisimler tıkanmaya neden olur. Zamanla kıl, peçete gibi suda erimeyen cisimlerin birikmesi ile de tıkanıklık meydana gelebilir.

Sünger, diş macunu ve kalitesiz tuvalet kağıtları da tıkanmaya neden olur. Birçok kişi tesisattan gideceğini düşünerek ıslak mendil gibi cisimleri de tuvalete atmaktadır. Oysaki bu gibi cisimler, tesisatın bir yerine takılır ve tıkanmaya neden olur.

İnşaattan kalan moloz ve taş parçaları da tıkanmaya neden olur. Her ne kadar inşaat halinde tuvaletlere kağıt ve benzeri kapayıcı ve koruyucu önlemler alınsa da yine de tuvalet deliklerine taş ya da benzeri sert cisimler kaçabilir.

Tuvalet giderlerinde eğimin yanlış verilmesi de tıkanıklığa neden olabilir. Bazı durumlarda tuvalet alanlarında yanlış inşaatından kaynaklanan çökme durumlarında da borular zarar görür ve tıkanma meydana gelebilir.

Tuvalet tıkanıklığı

Tuvalet tıkanıklığı

Tuvalet Tıkanıklığı gidermede hangi yöntemler kullanılır?

Sorunun kaynağı tespit edilmeden kişiler tarafından uygulanan bazı yöntemler vardır. Biz bu yazımızda bu yöntemlerin bazılarından bahsedeceğiz. Ancak unutulmamalıdır ki bu yöntemler büyük oranda işe yaramazlar ve birçoğu da geçici olmaktan öteye geçemez.

Kimyasal maddeler tuvalet tıkanıklığı gidermede en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Asit bazlı bu ürünlerin bilinçli kullanılması gerekir. Kullanan kişinin bu kimyasalları solumaması gerekir. Bu yöntem sadece, yumuşak ve suda erimeyen ancak tıkanıklığa neden olan cisimler için işe yarar.

Sert cisimler için ise daha profesyonel yöntemler gerekir. Ayrıca kimyasallar belirli bir mesafeye kadar etkilidir. Bazı durumlarda bir paketten daha fazla kimyasal kullanımı gerekebilir. Ayrıca bu kimyasalların ortada bırakılmaması gerekir.

Bu tür kimyasallar ayrıca tesisatın birleşim yerlerinde bulunan contalara zarar verebilir.

Şampuan yardımı ile tıkanıklık giderme işlemi pek bilinmese de bazı kişiler tarafından kullanılır. Bir miktar şampuan tesisat içerisine dökülür ve ardından kaynar su ilave edilir. Geçici bir çözümdür.

Profesyonel firmaların kullandığı yöntem ise gelişmiş cihazlarla tıkanıklık giderme yöntemidir. Robot cihazlar, tıkanıklığın giderilmesinde en çok kullanılan cihazlardır. Tıkanıklığa neden olan cismin türüne göre robot başlıkları kullanılır.

Gerekli aparatlar ile tıkanıklık giderildikten sonra tesisat içi basınçlı su ile yıkanır. Burada amaç, tıkanıklığın tam olarak giderilmesi ve kötü kokunun temizlenmesidir. Basınçlı su işleminden sonra bazı kimyasallar ile kötü kokunun giderilmesi sağlanır.

Benzer Yazılarımız

Su sızıntısı tamiri nasıl yapılır? – Sızıntı tamir işlemleri
Tesisatlarda meydana gelen sızıntılar, tespit edilmesi zor olan durumlardandır. Tamiri her ne kadar kolay ol...
Robotla su kaçağı tespiti nedir? – Robot kullanımı
Temiz su tesisatlarındaki kaçakların nasıl bulunduğunu birçok kişi merak edebilir. Biz burada ayrıntıs...
Yerden ısıtma tesisatı temizliği – Nasıl Yapılır?
Birçok evde olmamasına karşın son yılların yükselen trendi yerden ısıtma sistemleri olarak karşımıza...
Kamera ile su kaçağı tespiti nedir? – Kamera ile tespit
Önceki zamanlarda problem olan su kaçağı tespiti, günümüzde gelişmiş cihazların kullanılması ile bir...
Su Kaçağı Bulma Servisi Ankara
Su Kaçağı Bulma Servisi Ankara Hizmetleri Su Kaçağı Bulma Servisi Ankara da faliyet gösteren birçok firm...
Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? – Kaçak tespiti
Temiz su tesisatlarında kaçak ya da sızıntı tespiti birkaç yönteme göre yapılabilir. Herhangi bir alet ...