Tesisat temizliği Nasıl Yapılır? – Tesisat temizlik yöntemleri

Tesisat temizliği denilince akla genelde merkezi sisteme bağlı ya da bağımsız kat kaloriferlerinin olduğu tesisatların temizliği geliyor. Soğuk su tesisatlarının temizliği de tesisat temizliği kapsamında değerlendirilse de, çok sık olarak yapılmıyor.

Tesisat temizliği

Tesisat temizliği

Petek Tesisat Temizliği Bu Şekilde Yapılıyor!

Düzenli olarak yapıldığında uzun yıllar randıman alabileceğiniz kalorifer petekleri, kat kaloriferine bağlı olarak ya da merkezi sisteme bağlı olarak çalışıyor. Günümüzde merkezi sistem pek yaygın olmasa da site tarzı yapılarda sıklıkla kullanılabiliyor.

Kat kalorifer sistemine bağlı olarak çalışan petekler ise özellikle kış aylarında çok çabuk pisleniyor ve bu durumun bir sonucu olarak, temizlenmesi gerekebiliyor. Tesisat içerisinde biriken pas ve bakteri gibi pislikler zamanla tıkanıklığa yol açıyor ve performansız olumsuz olarak etkileyebiliyor.

Tesisat içerisinde ısının eşit bir şekilde dağılabilmesi için öncelikle basınçlı su ile temizlik yapılıyor. Tesisat içerisine uygulanan kimyasallar ile de temizlik yapılabiliyor. Bazı kimyasallar, temizliğin daha uzun ömürlü olabilmesi için tesisat içerisinde kullanılabiliyor.

Petek tesisatında nadir de olsa tıkanma durumları yaşanabiliyor. Bu durumda, atıksu tesisatlarında kullanılan cihazlar yardımı ile tıkanıklık giderilebiliyor.

Düzenli olarak  iki senede bir defa yapılan temizlik sonucunda, yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.

Soğuk Su Tesisatı Temizliği

Temiz su tesisatlarında tıkanıklık durumu nadir olarak görülüyor. Ancak şehir şebekesinden gelen suda bir miktar kireç bulunuyor ve kireç tabakalar halinde tesisat çeperlerine yapışıyor. Düzenli olarak temizlik yapıldığında suyun debi miktarı artıyor.

Su saatinden başlayarak temizlik işlemi borular içerisinde kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Tesisat temizliği, soğuk su tesisatlarında petek tesisatına oranla çok fazla uygulanmasa da en azından yılda bir sefer yapılması gerekebiliyor.

Tesisat temizliği

Tesisat temizliği

Tesisat Temizleme Makineleri ile Tesisat Temizliği

Aslında bu konu oldukça önemli… Nedeni ise günümüzde birçok tesisatçının makineler yardımı ile temizlik işlemini yerine getirmeleri. Makineler ile yapılan temizlik daha kısa sürüyor ve etrafa zarar verme olasılığı ise neredeyse yok denecek kadar.

Her ne kadar makineler insanların işlerini kolaylaştırsa da, bu makineleri kullanmasını bilen ve tecrübe sahibi kişilerin iş yapması daha iyi oluyor diyebiliriz.

Temizlik için kullanılan makinelerin ucunda bulunan spiral hortum, bazı aparatlara sahiptir. Bu aparatlar aynı zamanda, tıkanıklığın giderilmesinde de kullanılıyor. Makinelerin çalışma sistemi, makine türüne göre değişkenlik gösterebiliyor.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında düzenli olarak tesisat temizliği yaptırmanız oldukça önemlidir. Zamanla kirlenen kalorifer tesisatları, yakıt faturalarınızın da çok gelmesine neden olabilir. Tesisat temizliğinde ucuz fiyata değil, kaliteye bakmanız daha iyi olacaktır.

Günümüzde piyasada tesisat temizliği yapan ve pahalı cihazlar kullanan birçok firma var. Ancak işini iyi bilen, tecrübe sahibi ve işinde başarılı firmaları bulmak ise tam tersine oldukça zor. Bu durumu göz önünde bulundurarak, en iyi firmayı tercih etmeniz, ikinci bir defa iş yaptırmamanız için gereklidir.

Benzer Yazılarımız

Tavandan su sızması neden olur? — Su sızması çözümleri
Tavandan su akması durumu, tesisatlarda meydana gelen kaçaklardan dolayıdır. Tavandan su sızması durumunda...
Üst daireden su sızması – Su sızması nedenleri
Günümüzde gelişen şehirleşme ve artan kent nüfusu ile birlikte site ve apartmanlarda oturanların sayıs...
Petek temizleme Ankara Mamak – Petek temizleme yöntemleri
Petek temizleme işlemleri eskiden peteklerin sökülüp, su ile yıkandıktan sonra yerine takılması şeklind...
Koku Tespiti Ankara
Koku Tespiti Ankara Ev ya da iş yerinde oluşan kötü kokular can sıkar. Şirketimizin uzmanlığı; Koku Tes...
Alt Kata Akan Suyu Bulma
Alt Kata Akan Suyu Bulma Hiç beklemediğiniz bir anda alt komuşunuz kapınız çalabilir. Sizden bizim eve su ...
Su Tesisatında Kaçak Bulma
Ankaralı hemşerilerimiz ve su kaçakları ile başı dertte olanlar. Bu yazımız tam size göre. Eminiz kafan...