Su Kaçağı Tespit Cihazı Markaları Nelerdir?

Tesisat firmalarının birçoğunun kullandığı kaçak tespit cihazları, birçok kişi tarafından bilinmiyor. Biz bu yazımızda, su kaçağı tespit cihazı markaları ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Böylelikle, bu cihazların ne işe yaradığını ve çalışma prensiplerini öğrenmiş olacaksınız.

su kaçağı tespit cihazı markaları

su kaçağı tespit cihazı markaları

Günümüzde birçok tesisat firmaları tarafından kullanılan; akustik ses tespit cihazı, termal kamera ve nem ölçer cihazı, su kaçağı tespitinde başarılı işler çıkarmaktadır. Biz bu yazımızda en kaliteli olan ve en çok kullanılan markalara değineceğiz.

Su Kaçağı Tespit Cihazı Markaları – Akustik Ses Tespit Cihazı

V18 Akustik ses tespit cihazı, günümüzde birçok tesisat firması tarafından kullanılan su kaçağı tespit cihazı markaları arasında yer alıyor.

Ofis ya da binalarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Islak zemine sahip olan mutfak ve banyo gibi alanlarda da noktasal tespit yapabiliyor. Fayans, granit, tuğla duvar gibi yüzeyler fark etmeksizin cihaz yüksek performansta çalışır.

su kaçağı tespit cihazı markaları

su kaçağı tespit cihazı markaları

Yüzeylerin arkasındaki delinmiş ya da sızıntı yapan tesisatların seslerini net bir şekilde algılayabilir. Üst kattan meydana gelen sızıntıların tespitinde de bu cihaz kullanılabilir. Ayrıca tesisatın sıcak ya da soğuk su tesisatı olması fark etmez.

Cihazda bulunan hassas sensorlar sayesinde kaçağın tam olarak yeri çok kısa bir sürede tespit edilebilir. Cihazın özelliklerinden bir tanesi de termal kamera ile tespit edilemeyen kaçak ya da sızıntıları kolay bir şekilde bulunabilmesidir diyebiliriz.

Cihaz plastik ya da demir borularda verimli bir şekilde çalışıyor. Cihazın çalışma prensibi, tesisat içerisinde bulunan sesleri algılamayı sağlayan sensorların, tesisatlardaki sızıntıları bulmasına dayanır. Cihazın aparatlarından bir tanesi, dikdörtgen şeklinde olan sensor kutusudur. Bu kutu kaçağın olması muhtemel olan yüzeylere tutulur.

Kutudan algılanan sesler, kulaklığa iletilir. Kulaklık ise özel bir tasarıma sahiptir. Dış ortamdaki sesleri azaltarak, yüzeyin içinden gelen ve sensorlar tarafından algılanan seslere odaklanılmasını sağlar. Çok küçük düzeydeki su seslerini bile bu şekilde algılamak mümkündür.

Cihaz, 6 ya da 10 bar aralığında 50 santimetreye kadar olan derinliklerdeki sesleri algılayabilir. Daha fazla basınçta ise daha derindeki sesleri algılayabilir. Ancak tesisatın kaldırabileceği basınç değerini bilmek de önemlidir.

Termal Kamera ile su kaçağı tespiti

Piyasada satışa sunulan birçok termal kamera markası var. Ancak en yaygın olarak kullanılan kameranın Trotec markası olduğunu söyleyebiliriz. Zaten birçok tesisat firması da bu markayı tercih ediyor. Su kaçağı tespit cihazı markaları arasında yer alan termal kamera ile herhangi bir yüzeye dokunmadan, kaçak tespiti yapabilmek mümkündür.

Cihazda bulunan foto lamba ve kızılötesi sensorları, hassas bir yapıya sahiptir ve gerçek bir görüntü elde edilebilmesini sağlar. Cihazın özelliklerinden bir tanesi de DuoVision ekrandır. Bu seçenek sayesinde, üst üste gösterim yapılabilmektedir.

Cihazın özelliklerini maddeler halinde saymaya devam edelim:

  • Cihazın ölçüm aralığı -20 derece ile +250 derece arasındadır. Böylelikle çok düşük sıcaklıklarda ya da çok yüksek sıcaklıklarda hassas ölçüm yapabilir.
  • %2 hata payıyla son derece hassa ölçüm yapabilir.
  • Cihazda bulunan Focal Plane Array detektörü 160×120 piksel çözünürlüğe sahiptir.
  • 50/60 Hz frekans aralığı ile net ve kesintisiz bir görüntü elde edilebilir.
  • Dijital kamerası sayesinde net bir görüntü elde edilebilmenin yanında, istenirse görüntü fotoğraf olarak kaydedilebilir.
  • Kamerada bulunan entegre fotoğraf lambası ile karanlıkta bile net bir görüntü alabilirsiniz.
  • Cihazın bataryası Li-lon özelliğine sahiptir. Bu sayede uzun bir süre dayanabilir. Yaklaşık olarak 3 saat boyunca cihazı şarj etmeden çalıştırabilirsiniz.
  • 500 gram ağırlığa sahiptir ve kolayca elde taşınabilir. Elde kullanım için tasarlanmıştır.

Termal kamera cihazı ile her ne kadar hassas ölçümler yapılabilse de bazı dezavantajları vardır. Tesisat kaçaklarının tespitinde bazı kör noktaların tespitinde cihaz zayıf kalmaktadır. Ancak yine de büyük bir başarı ile arıza tespitinde görevini yerine getirmektedir.

Cihazın en büyük avantajı, arızanın muhtemel olduğu yüzeylere tutulmasının yeterli olmasıdır. Elde edilen görüntülerin yorumlanması ile arızanın yeri tam olarak tespit edilmiş olur.

Cihaz en çok da sıcak su tesisatlarında başarı ile çalışmaktadır. Soğuk su tesisatlarında ise tam olarak verimli çalışmaz. Sıcak su tesisatlarında herhangi bir sorun yoksa ekranda sadece tesisatı kırmızı renkte görebilirsiniz. Soğuk su tesisatlarında ise renkler mavi ya da koyu mavi olarak görünür. Ancak soğuk su tesisatlarında arızanın bazı durumlarda tespit edilememesinin nedeni, cihazın tesisatın tamamını koyu mavi renkte göstermesidir. Tesisatın bazı noktaları, siyah olarak göstermesidir.

Akustik arıza tespit cihazında olduğu gibi arızanın yeri tespit edildikten sonra işaretlenir ve birçok durumda tek bir fayans sökülerek, arıza giderilir.

Su kaçağı tespitinde nemölçer cihazının kullanılması

Eski yöntemlerde duvarda, tavanda ya da tabanda su birikintileri olduğu zaman, tesisatlarda kaçak olduğu anlaşılabilirdi. Ancak çoğu zaman bu su birikintileri, yalıtım eksikliğinden kaynaklanan terlemeler de olabilirdi.

Bu iki olgu, sıklıkla birbirine karıştırılıyordu. Ancak nemölçer cihazının kullanılması ile birlikte bu karışıklık da giderilmiş oldu.

Nemölçer cihazı basitçe, bünyesinde bulunan sensorlar yardımı ile yüzeylerdeki nem oranını ölçer. Nem oranına göre, sorunun kaynağının terlememi yoksa sızıntı mı olduğu rahatlıkla anlaşılır.

Nemölçer cihazı daha çok, akustik arıza tespit cihazının yardımcısı olarak çalışır. Tek başına kullanımı çok yaygın değildir.

Benzer Yazılarımız

Petek temizleme ankara fiyat hakkında bilgiler
Petek temizliği düzenli olarak yapılmadığında, hem ısınma problemleri yaşarsınız hem de daha fazla ma...
Peteklerin üstü ısınmıyor – Isınmama nedenleri
Kombi sistemlerinde en sık karşılaşılan problemlerin başında peteklerin ısınma sorunları gelmektedir. ...
Su Sızıntılarını Önlemek Mümkün Mü
Su Sızıntılarını Önlemek Mümkün Mü? Yazımıza başlamadan önce direk sorunun Su Sızıntılarını Ö...
Çamaşır Makinası Kötü Koku- Koku Problemi
Bir evin en önemli ihtiyacı şüphesiz beyaz eşyalardır. Beyaz eşyaların en çok kullanılanlarından biri...
Banyo alt kata su kaçırıyor – Alt kata su akması nedenleri
Angora Tesisat olarak, banyo alt kata su kaçırıyor sorunu ile çok sık karşılaşıyoruz. Müşterilerimiz ...
Kaçak Su Tespiti Cihazlı Ankara
Kaçak Su Tespiti Cihazlı Ankara Bir tesisatçı, görünür sıhhi tesisat sızıntılarının çoğunu gecikm...