Çamaşır Makinası Kötü Koku- Koku Problemi

Bir evin en önemli ihtiyacı şüphesiz beyaz eşyalardır. Beyaz eşyaların en çok kullanılanlarından biri çamaşırların dezenfektesi için kullanılan çamaşır makineleridir. Çamaşır makinası, elde çamaşır yıkama zahmetinden kurtardığı ve kusursuz hjiyen sağladığı için özellikle hanımların gözbebeğidir. Makinada yaşanılan sorun çözülmediğinde biriken sadece çamaşırlar değil strestir. Bu sorunlara çamaşır makinası kötü koku sorunu da eklendiğinde destek alınmalıdır.

Çamaşır makinası kötü koku

Çamaşır makinası kötü koku

Kötü kullanım veya kötü tasarım sonucu çamaşır makinası kötü koku sorunu ortaya çıkar. Kötü kokunun en yaygın sebebi yıkanan çamaşırın makine içinde bırakılmasıdır. Ayrıca  gözle görülmeyen yerlerde biriken kirli su, çamaşırlardan kalan saç, kumaş parçaları da kokuya yol açar.

Çamaşır Makinası Kötü Koku- Çamaşır Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir

Makinanızı en doğru şekilde kullanmak ve sorun yaşamamak için birkaç basit önlem almak gereklidir. Deterjan bölmesini sıcak su ve nemli bir bez ile yıkayın. Bazı alanlara ulaşamayabilirsiniz. Bu alanlarda eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.  Makine içinde ya da lastiğinde biriken kir ve deterjan artıkları kötü koku oluşturabileceğinden makinenin ve lastiğin içini temizleyin. Temizleme işleminin ardından makineyi boş bir şekilde çalıştırın. Çamaşırlarınız için düşük yıkama sıcaklığı mikroplar için uygun bir ortam yaratır.

Sirkeden Yararlanın

Makineyi, en sıcak ayarda biraz sirkeyle beraber boş çalıştırın. Sirke atıklarının kalmaması için ikinci defa en sıcak ayarda boş çalıştırın. Filtrede kalan deterjan, saç, tüy gibi artıkları kötü kokuya yol açan sebeplerden biridir. Bu nedenle filtreyi temizlemek gereklidir.

Filtre Temizliği

Filtre makinanın en zor parçasıdır. Makinenin filtresini temizlemek üzere çıkarmadan önce makinenizin fişini çekin, tamamen boş olduğundan emin olun ve filtre kapağını çıkarın. Filtreyi üstündeki vidalarını sökerek tamamen çıkardıktan sonra elyaf, kâğıt, kir ya da diğer yabancı nesnelerden filtreyi temizleyin. Ardından  türbini tornavida ile çevirerek içeride sıkışmış tüm birikintileri temizleyebilirsiniz. Filtreyi temizledikten sonra suyun içeri akmasını önlemek için iyi yerleştirmek gereklidir.

Lastik Temizliği

Nem lastik contada toplandığı için küf ve kötü kokunun contadan kaynaklanıyor olması ihtimali yüksektir. Bu nedenle temizlik sonrası kurutmanıza rağmen biraz nem her zaman kalacak ve er ya da geç soruna neden olacaktır. Mikropların küfün ortadan kaldırılması için limonun antiseptik gücünden faydalanabilirsiniz.

Boşaltım Pompası Temizliği

Elektrik bağlantısının kesildiğinden emin olduktan sonra servis kapağını açın ve suyun borudan akmasını sağlayın. Ardından pompa kapağını çıkartabilirsiniz. Altına havlu sermeniz atık su akması ihtimaline karşı çevreyi kirletmemek için altına bir havlu serin. Pompada yabancı nesne olup olmadığını kontrol edin. Pompaya yabancı bir cisim sıkışmış ise çark dönemez. Bu durumda profesyonel destek almalısınız.

Çamaşır makinası kötü koku

Çamaşır makinası kötü koku

Makinanızı deterjan bölümüne bir su bardağı çamaşır suyu, bir su bardağı sirke ve iki yemek kaşığı tuz ekleyerek temizleyebilirsiniz. Sıcak su ve elma sirkesi karışımı bakteri ve küfü yok ettiğinden kötü koku oluşmasını engellemek için en az ayda bir defa kullanmak iyi bir fikirdir.

Çamaşır Makinası Kokusunu Giderme

Makinenin su kaçırması, suyu yavaş çekmesi, yıkanmakta olan kıyafetleri sıkmaması ve makineden kötü koku gelmesi giderin tıkalı olduğunu gösterir. Tıkanıklık sebepleri sadece kullanım hataları nedeniyle oluşmaz. Pis su boşaltma borusunun tıkanması, Pompa motoruna elektrik ulaşmaması, elektronik devrenin yanması, hortumun sıkışmasından dolayı suyun gitmemesi ve  pompa motorunda oluşan arızalar da tıkanıklık sebepleridir.

Makine gideri tıkanıklığı durumunda makinenize zarar vermeden tıkanıklık açma çabalarınız yetersiz kalır. Bu durumda yeni nesil teknoloji eseri olan robotları ve deneyimli ekibiyle Angora Tesisat yardımınıza yetişmektedir. Makine gideri tıkanıklığı özel üretilmiş cihazlar sayesinde zahmetsizce ve kolaylıkla açılır. Bilginin gücü modern teknoloji ile de birleşince sorun hemen ortadan kalkacaktır.

Tıkanıklık Açma İşlemi

Çamaşır makinası kötü koku sorununa yol açan tıkanıklık için kameralı robotlar, basınçlı su aletleri, parçalayıcı ve temizleyici aletleri ile soruna müdahale edilir. Bu müdahalelerin sonucunda giderin bulunduğu ortamda hiçbir yıkma, delme, kirletme söz konusu olmaz.

Tıkanıklığın açılması için ilk yapılan işlem kanal görüntüleme robotu kullanarak giderin kontrol edilmesidir. Tıkanıklık sebebi cisim vb gibi durumlar ise termal kameralar sayesinde görüntülenir. Kullanıcı görüntülerin alınmasının ardından sebep ve çözüm için izlenecek yol hakkında bilgilendirilir. Talebe göre görüntüler video veya fotoğraf olarak kullanıcıya sunulabilir.

Tespit sonunda duruma yol açan etmenin boşaltma pompasındaki bir arıza olduğu anlaşılırsa pompanın değiştirilmesinde fayda vardır. Makinenin elektronik çalışma merkezinde oluşabilecek sorunlar ve ana motorundaki arızadan kaynaklanan durumlarda makinanın teknik servisi ile görüşülmelidir.

Cihazlar ile kırıp dökmeden, etrafı kirletmeden yapılan temizlik işlemiyle kötü koku sorununuz ortadan kalkar. Ayrıca çamaşırlarınız hijyenik hale gelir ve çamaşırlarınızı elde yıkamakla zaman kaybetmezsiniz. Çamaşır makinasından beklenilen faydayı görmek kullanma kılavuzundaki yönergelere uymakla mümkündür. Çoğunlukla makine temizliği için yapılan bireysel müdahaleler yetersiz kalır ve sorunlar büyür. Bu nedenle belirli aralıklarla profesyonel destek almakta fayda vardır.

Benzer Yazılarımız

Tesisat kaçakları ve giderme yolları
Tesisat kaçakları denildiği zaman aklımıza temiz su, pis su ve ısıtma sistemlerinde hasarlar sonucu oluş...
Tesisat Su Kaçak Tespiti
Tesisat Su Kaçak Tespiti için ilk iş duvar içinde ki boruları kontrol etmek gerekir. Önerilerimizi sunmaya...
Su kaçağı tespit cihazı Rothenberger – Akustik arıza tespit cihazı
Temiz su ve atıksu tesisatlarında sıklıkla kullanılan tespit işlemi, günümüzde gelişmiş cihazlar ile ...
Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor
Merkezi sistem ısıtma, farklı bölmelerin ısıtılmasına olanak sağlayan ancak enerjinin bir merkezden gel...
Su Kaçağı Tespiti Sincan
Su Kaçağı Tespiti Sincan Firmaları Sincan bölgesinde evinizde su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız Su...
Yenimahalle Su Kaçak Tespiti
Yenimahalle Su Kaçak Tespiti Firmaları Yenimahalle Su Kaçak Tespiti hizmetlerinde seçiminde Firmaları belir...