Peteklerin üstü ısınmıyor – Isınmama nedenleri

Kombi sistemlerinde en sık karşılaşılan problemlerin başında peteklerin ısınma sorunları gelmektedir. Bazı durumlarda petekler tamamen ısınmazken bazen de kısmi olarak ısınmaktadır. Peteklerin yarısının ısındığı geri kalanının soğuk kaldığı durumlara da sık rastlanılmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi peteklerin üstü ısınmıyor problemidir.

Peteklerin üstünün ısınmaması birçok nedene bağlı olarak gelişebileceği için çözüm ararken sistemli ve kontrollü bir şekilde araştırma yapılmalıdır. Sorunun ne olduğu belirlendiğindeyse soruna yönelik çözüm yöntemleri uygulanmalıdır. Bunun için de işini profesyonel yapan Angora tesisat gibi firmalara olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Firmamız sorunun etkili şekilde tespitinin ardından yine etkili bir şekilde bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Peteklerin üstü ısınmıyor

Peteklerin üstü ısınmıyor

Peteklerin üstü ısınmıyor! Neden olabilir?

Peteklerin üzerinin ısınmamasının pek çok nedeni olabileceği, çözüm yöntemlerinin de bu nedenlere bağlı olarak değişmesi nedeniyle sorun ve çözümü şeklinde konuyu incelemek daha sağlıklı olacaktır. Aşağıdaki sorun- çözüm önerisi eşleşmelerinden sizin tesisatınızda soruna neden olan konu hakkında detaylı bilgi alabilir, peteklerin üstü ısınmıyor şeklindeki şikâyetinizi çözüme bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 1. Kombi pompasından kaynaklanıyor olabilir

Kombi pompasının tesisata göre yetersiz kalması ya da bir nedenden ötürü arızalanması peteklerin üstünün ısınmamasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum söz konusuysa kombi tesisatı ve tesisatta bulunan petek sayısına göre hesaplama yapılarak pompa kapasitesi uygun bir kombi ile eskisinin değiştirilmesi gerekmektedir. Pompanın arızalı olduğu durumlardaysa profesyonel bir firmadan teknik destek alınmalıdır. Bazı durumlarda pompanın tamiratı mümkün olmayıp değişimi zorunlu olabilmektedir.

 1. Tesisattaki borular kurulum sırasında ters bağlanmış olabilir

Petekleri kontrol ettiğinizde alt kısımlarının sıcak üst kısımlarının soğuk olduğunu hissediyorsanız bu durum tesisat borularının ters bağlanmasından kaynaklanabilmektedir. Nedeniyse boruların ters bağlanmasından dolayı üstten gelmesi gereken suyun alttan gelmesi ve üst kısımlara ulaşamaması nedeniyle de üst kısmı ısıtamamasıdır. Sorunun çözümü ancak profesyonel ekiplerce tespit edilip çözülebilmektedir.

 1. Peteklerde hava birikmiş olabilir

Peteklerin üstü ısınmıyor gibi kısmi ısınma problemlerinin bazıları petek içinde hava birikmesinden kaynaklanmaktadır. Havanın yukarılara hareket etmesinden dolayı bu hava üst kısımlarda birikmekte ve bunun sonucunda da peteklerin üst kısımlarının soğuk kalmasına neden olmaktadır.

Sorunun çözümü oldukça basittir. Kombi sahipleri kendileri dahi peteklerin havasını alabilmektedir. Bunun için peteklerde bulunan purjör vanası gevşetilerek su gelene kadar bekletilmektedir. Su gelmesinin ardından hava boşalmış olacağı için vana tekrar sıkıştırılmaktadır.

 1. Peteklerde ya da tesisat borularında tıkanıklık olabilir

Peteklerin bakımlarının geciktirilmesi ya da düzenli olarak yapılmaması sonucunda ısınma problemleri ortaya çıkabilmektedir. Tıkanıklığın durumuna göre peteklerin üstü ısınmıyor olabilir. Böyle durumlarda profesyonel teknik ekiplerin petekleri ve tesisat borularını detaylı şekilde temizlemeleri gerekmektedir.

Temizlik ve bakım işlemlerinde kesinlikle kırma dökme yapılmamakta, banyodaki havlupan peteğine özel yöntemlerle kimyasal gönderilerek yapılmaktadır. Bu kimyasal kiri pası ve kireçlenmeleri çözerek gidermektedir. Tıkanıklığın borularda olması durumunda tespit çalışmalarının yapılabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun için termal kameralar kullanılmaktadır.

Bir diğer yöntem ise basınçlı su ve havanın cihaz yardımı ile karıştırılarak, peteklerin temizlenmesidir. Bu yöntemin daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Nedeni ise çevreyi kirletmemesi ve kalıntı bırakmamasıdır.

Petek temizliğinin diğer faydaları nelerdir?

Periyodik olarak petek temizliğinin yapılması gerekmektedir. Sadece ısınma problemlerinin çözümünde değil kombinin daha uzun süreler kullanılması için de temizleme işlemleri önemlidir. Petek temizliğinin sağladığı faydalar aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikle içeriğinde bulunan kir ve tıkanıklıklar açıldığı için ısıtma kalitesi artmakta, ısıtma sorunları ortadan kalkmaktadır.
 • Pas ve kir kombi tesisatının en önemli düşmanıdır. Bu nedenle periyodik olarak petek temizliği yapmak olası arızaları önlemektedir.
 • Isıtma verimini arttıran petek temizliği işlemleri enerjiden de tasarruf sağlamaktadır. Bakımları yapılan petekler daha kısa sürede ısınarak, daha etkili bir ısıtma işlemi sağladığından daha az doğal gaz kullanılmaktadır.
Peteklerin üstü ısınmıyor

Peteklerin üstü ısınmıyor

Petek temizliği ne zaman yapılmalıdır?

Peteklerin üstü ısınmıyor şeklindeki ısıtma sorunlarında petek temizliği yapılması gereği duyulmakla birlikte bu işlemin aslında periyodik olarak yapılması daha iyi olmaktadır. Temizliğin gerekip gerekmediği ya da petek temizliği zamanının gelip gelmediğini anlamak için aşağıdaki durumlara dikkat etmek önem taşımaktadır;

 • Petek temizliği vaktini içinde dolaşan suyun rengi ele vermektedir. Ancak siyah su olması durumunda temizlik gerektiği inanışı yanlıştır. Aksine içinde siyah halde bulunan suyun kahverengiye dönmesi temizlik işleminin zamanının geldiği anlamındadır.
 • Su sirkülâsyonu hataları petek temizliği zamanının en önemli göstergesidir. Bu tıkanma olduğu anlamına gelmektedir.
 • Isıtma problemleri ve buna bağlı olarak gelen yüksek faturalar da temizlik gerektiğini göstermektedir. Herhangi bir tesisat tıkanıklığında kombi daha çok enerji harcamakta ama bunun sonuncunda tam bir ısınma hala sağlanamamaktadır.
 • Yaşanan sorunlar her zaman petek temizliğini gerektirmediği için en azından yılda bir profesyonel bir teknik servise tesisat kontrol ettirilmelidir. Kontroller sonucunda gerek duyulması halinde de yine petek temizliği yapılabilmektedir.

Peteklerin üstü ısınmıyor neden, ne yapmalıyım merak edenlerin ihtiyacı olan tüm bilgi yazımızda mevcuttur. Tüm sorunları kontrol ettiniz, çözüm önerilerine uydunuz ancak hala sorun devam ediyorsa bu durumda yapılacak tek şey bizleri aramaktır. Angora Tesisat tüm sorunlarınızda 7/24 yanınızda olarak tam bir çözüm ortağınız olmaktadır.

 

Benzer Yazılarımız

Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir?
Öncelikle bilmeyen kullanıcılar için açıklamak gerekirse pimaş banyo, lavabo ve mutfak gibi yerlerde kull...
Kameralı Tesisatçı Ne Demektir? – Kameralı tesisatçı özellikleri
Tesisat firmaları artık gelişmiş kamera cihazları ile su kaçaklarını tespit ediyor ve kırma ya da dökm...
Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılıyor?
Temiz su tesisatlarında zamanla meydana gelen çatlama ya da çürüme nedenlerinden dolayı, su sızıntılar...
Kameralı Su Kaçağı Tespiti Ankara
Kameralı Su Kaçağı Tespiti Ankara Birçoğumuzun karşılaştığı durumdur Evde Su Kaçağı sorunu. Özel...
Petekleri Sökmeden Temizleme mümkün mü?
Petekleri sökmeden temizleme işlemini, bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Radyatörlerin sök...
Kaçak Su Bulma Ankara
Kaçak Su Bulma Ankara Su tesisatlarında sızıntı varsa mülkünüz için alarm çanları çalıyor demektir....