Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir?

Öncelikle bilmeyen kullanıcılar için açıklamak gerekirse pimaş banyo, lavabo ve mutfak gibi yerlerde kullanılan atık suyun gittiği borulardır. Atık su borusu da denilen bu tesisat bölümleri pimapen yapısında olduğundan zamanla ismine pimaş denilmiştir. Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını bu kapsamda değerlendireceğiz.

Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir?

Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir?

Pimaş denilen bu atık su boruları vücut kirleri, kanalizasyon atıkları ve özellikle de mutfaktaki yemek artıklarından dolayı yağlanmaktadır. Yağlı madde diğer artıkları da bir zamk benzeri tutarak tortu oluşturmakta bu da tıkanıklıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Pimaş tıkanıkları ilk dönemlerde ev halkı tarafından ev pompalarıyla halledilmeye çalışılsa da ilerleyen zamanlar sorun daha da ilerleyip profesyonel hizmet alma ihtiyacı doğurabilmektedir. Bölgesinde ilk akla gelen firmamız tıkanıklık açma konusunda profesyonel hizmetin adresi olmakla birlikte, halka verdiği doğru bilgilerle de hizmet etmektedir. Bu anlamda pimaştaki yağlar nasıl temizlenir? sorusunun cevabını yazımızda uzmanlarından öğrenebilirsiniz.

Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir? – Tıkanıklığa neden olduğu nasıl anlaşılır?

Pimaşta yağ birikimi sonuncunda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Müşteriler pompayla alarak ya da lavabo aç kullanarak bir süre tıkanıklık oluşmasını engellese de zaman geçtikçe ciddi tıkanıklıklar oluşabilmekte ve profesyonel hizmet almak zorunda kalınmaktadır. Pimaştaki yağların tıkanıklığa neden olduğunun anlaşılması için aşağıdaki sorunların olup olmadığı mutlaka periyodik olarak kontrol edilmelidir.

  • Pimaştan su sızıntılarının olması ya da kötü kokular gelmesi en yaygın belirtiler arasında yer almaktadır. Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir konusunda fazla araştırma yapmayıp etkili şekilde temizleme yapılmadığı zamanlarda bu şikâyetler daha da artmaktadır.
  • Pompalamak ya da yağları temizleme özelliğindeki kimyasallar uygulandığında hala su gitmeme sorunu yaşanıyorsa bu da tıkanıklığın habercisidir.
  • Atık su giderinden suyun yavaş gitmesi dışında suyun lavaboya yükselmesi veya bir anda yükselen suyun gitmesi de tıkanma belirtileri arasında yer almaktadır.

Pimaşta biriken yağlı maddeler tek başına durmayıp zamanla diğer atıkları da zamk gibi borulara yapıştırmaktadır. Bu nedenle tesisatınızın güvenliği için tıkanıklık açma işlemi yaptırdıktan sonra bazı hususlara dikkat edilmesi boruların ömrünü uzatmaktadır.

Pimaştaki yağların temizlenme aşamaları nelerdir?

Pimaştaki yağların temizlenmesi ve neden olduğu tıkanıklığın giderilmesi için öncelikle tıkanık olan yerin tespit edilmesi gerekmektedir. Tespit çalışmalarında tesisata ve eve zarar vermemek önemlidir. Bu nedenle tıkanıklık durumlarında kendi çabalarımızla müdahale etmek yerine işinin profesyonellerinden yardım almak daha doğru olmaktadır. Tespit edilen tıkanıklığın açılması ve yağların temizlenmesi için çeşitli alet ve ekipman kullanılmaktadır. Açılan boruların kalıntı kalmaması açısından en son yıkama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde yağları temizlenen, tıkanıklıkları giderilen atık su boruları uzun süre tıkanmadan yüksek verimlilikle atık suyun tahliyesini sağlamaktadır.

Angora son teknoloji tıkanıklık açma hizmetleri

Angora Tesisat tıkanıklık açma ve pimaştaki yağlar nasıl temizlenir konusunda uzman teknik ekibi sayesinde profesyonel hizmet vermektedir. Bu amaçla son teknoloji cihazları ve teknikleri kullanmaktadır.

  1. Ekip öncelikle görüntülü tıkanıklık tespiti yapmaktadır. Bunun için son teknoloji görüntüleme cihazı kullanılmaktadır. Bu görüntüleme cihazları ayrı ya da temizleme robotuna monte edilecek şekilde bulunabilmektedir.
  2. Tıkanıklık ya da yağ birikintisinin yeri belirlendikten sonra birikintinin niteliğine göre sert bir kanca ya da basınçlı su, hava ve çeşitli kimyasallar açma işleminde tercih edilmektedir. Robotlu tıkanıklık açma işleminin veriminden emin olmak için bu yöntemlerin hepsinin entegre edildiği durumlar da olmaktadır.
  3. Tıkanıklığın açılmasının ardından boruların tekrar yağlanmasını kolaylaştıracak unsurların ortadan kaldırılması amacıyla boru yıkama işlemi yapılmaktadır.

Pimaştaki yağ birikimi nasıl önlenir?

Uzun süreli kullanımda pimaştaki yağlar nasıl temizlenir sorusunun cevabına ihtiyaç duyulmaması mümkün değildir. Çünkü mutlaka yağlar birikecek ve uzun vadede tıkanıklığa neden olacaktır. Ancak bu süreyi uzatmak sadece bazı hususlara dikkat etmekle mümkündür;

  • Yemek artıklarında ya da vücudumuzda bulunan yağlar ister istemez sulara karışıp atık su borularına tutunmaktadır. Bunun önüne geçmek pek mümkün değildir. Ancak hem çevrenin hem de tesisatın korunması için bilerek isteyerek lavabolara yağ dökülmemelidir.
  • Bulaşık yıkandığında ya da banyo yaptığınızda giderlere farklı cisimlerin kaçmadığından emin olmak gereklidir. Ayrıca birikmeleri önlemek için giderlere sirke ve karbonat karışımı uygulandıktan sonra sıcak suyla temizliği sağlanmalıdır.
  • Haftada bir giderlere yağ çözücü maddeler uygulanması pimaştaki tıkanıklıkları daha geciktirmektedir.
  • Tıkanıklıkları kendi çabalarıyla açmaya çalışan işinin ehli olmayan kişiler hem tesisata zarar verebilmekte hem de tıkanıklığın daha da ciddi boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle konuyla ilgili bilinçsiz hiçbir işlem yapılmaması gerekmektedir.
Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir?

Pimaştaki yağlar nasıl temizlenir?

Bu önlemler dışında periyodik olarak tesisatınızın profesyonel temizliğini Angora Tesisat’a yaptırmanız pimaşlarınızın ömrünü arttırmaktadır. Konuyla ilgili özel sorularınız olması durumunda bizlere www.angoratesisat.com adresimizden ulaşmanız mümkündür.

Firmamızın teknik ekibi acil durumlarda da sizlere çözüm sunmak adına 7/24 hizmet vermektedir. Tıkanıklık açma işlemleri görüntülü ve robotlarla yapıldığından asla tesisatınıza ve evinize hasar verilmemektedir. Ayrıca firmamız uygun fiyat garantisiyle çalışarak bütçenizi korumanıza yardımcı olmaktadır. Firmamız her daim sizlerin memnuniyeti için çalışmaktan mutluluk duymaktadır.

Benzer Yazılarımız

Kanal görüntüleme aracı ve görüntüleme işlemleri
Kanal görüntüleme aracı, kanal içi görüntüleme için özel olarak dizayn edilmiş son teknoloji kullanı...
Türkkonut Su Kaçak Tespiti
Türkkonut Su Kaçak Tespiti (Angora Tesisat) Türkkonut Su Kaçak Tespiti Hizmetleri – Su Tesisatlarında...
Kanal açma işlemleri nasıl yapılır?
Kanal açma, meydana gelen tıkanıklığın giderilmesidir. Kanal açma işlemi için özel ekipmanlar kullanı...
Su Kaçağı Tespiti Fiyatı Ankara
Su Kaçağı Tespiti Fiyatı Ankara Hizmet alımında merak edilen hep fiyattır. Bu sektörümüz içinde geçe...
Tıkalı tuvalet açan usta neden gereklidir?
Tıkalı tuvalet açan usta neden gereklidir sorusuna cevap vermek gerekirse; günümüzde özellikle büyük ...
Su tesisatı kaçak tespiti, kaçak tespiti nasıl yapılır?
Temiz su borularında suyun tahliyesi için döşeme altından geçen borulara %1 oranında eğim verilir. Su te...