Mutfak Gideri Açma – Mutfakta Tıkanıklıklara Son

Evlerde, otel ve restoranlarda en çok kullanılan alan mutfaktır. Dolayısıyla karşılaşılan en sıkıntılı tesisat sorunlarından biri, tıkalı mutfak gideridir. Mutfak giderindeki tıkanıklık, kötü koku yayılmasına, mutfak lavabosunun kullanılamaz hale gelmesine ve işlerin aksamasına yol açar. Mutfak gideri açma için uygulanan pek çok basit yöntem vardır. Ancak bu yöntemler hem sorunu uzun vadede çözemez hem de mutfak borularının delinmesine sebep olur. Amatör müdahalelerin oluşturduğu tahribat daha büyük maddi kayıplara neden olur.

Mutfak gideri açma

Mutfak gideri açma

Mutfak Gideri Açma- Gider Tıkanma Nedenleri

Bina yapımı sırasında boruların tamamen düz ve eğimsiz bağlanması mutfak giderlerinde tıkanmalara yol açar. Ayrıca inşaat kalıntıları boruların içine kaçmışsa su akışı bozulur ve tıkanıklık kaçınılmaz olur.

Yaygın kanı sıvı yağın kayganlık etkisi yaptığı için lavaboya dökülmesinde sakınca olmadığı yönündedir. Oysa yağ, mutfak giderine döküldüğünde pimaş borusunun iç çeperine yapışır, tabakalaşır ve zamanla pimaş borusunun iç çapını daraltarak tıkanıklığa sebep olur. Yağlanma nedeniyle oluşan tıkanıklık önce lavaboda suyun yavaş akması sonrasında ise suyun lavabodan hiç gitmemesi şeklinde kendini gösterir. Yağlanmanın meydana getirdiği tıkanıklığın geçici müdahalelerin ardından tekrarlanması olasılığı fazladır. Bu nedenle pimaş borusunu yağdan temizleyerek önlem almak gerekir.

Lavabonun yanlış kullanımı sadece yemek yağlarının lavaboya dökülmesi değildir. Çoğunlukla bulaşıklar elde yıkanır. Tabakların, tencerelerin dibinde kalan yemek artıkları çöpe döküldükten sonra yıkansa da bazen ufak yemek atıkları kalır. Bu atıklar lavabo borusunun giderine girer ve birikintiler oluşur. Bunun sonucunda ise tıkalı mutfak gideri sorunu ile karşılaşılır.

Şekerli ve boya katkılı içeceklerin,  meyve çekirdeklerinin, çay posalarının, bulgur pirinç mercimek gibi taneli yiyeceklerin lavaboya dökülmesi mutfak borusunun tıkanmasına neden olur.

Mutfak giderine bağlı bir bulaşık makinesi varsa ve komşunun mutfak gideri ortaksa daha fazla yağ ve kirin aynı yoldan geçmesinin sonucunda mutfak lavabosu tıkanıklığının daha kısa sürede gerçekleşmesi olasılığı fazladır.

Bulaşık makinası ve duşta sıcak suyun sık kullanılması neticesinde pimaş suyun ısısı normal şebeke sularına göre daha fazladır. Sıcak suyun soğuk suya göre daha hızlı kireçlenme oluşturmasına bağlı olarak pimaş borularının içinde kireç tabakası oluşturur. Pimaş borusunun kireç tabakasından arındırılması için kalıcı profesyonel temizlik gereklidir.

Gider açmada kullanılan kimyasallar

Mutfak giderinin tıkanması durumlarında mutfak gideri açma için ilk akla gelen yöntem çoğunlukla market raflarında kolayca bulunabilen kimyasal açıcılar ve pompalardır. Ancak mutfak lavabonuzun tıkanmasına neden olan cismi pompalama yaparak yok edip sorunu çözmeye çalışmak cismin daha geriye gitmesine, kimyasal kullanmak ise pimaş borularının içindeki contaların hasar görmesine neden olur.

Mutfak lavabosunun tıkanmaması için bazı basit kurallara dikkat etmek yeterlidir. Lavaboya çay posası ve pirinç, mercimek, bulgur gibi taneli besinlerin kaçmamasına özen göstermek, aşırı yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonra lavaboya kaynamış su dökerek yağın donmasına engel olmak, lavabonun tıkanmasını beklemeden karbonat ve sirkeli karışım uygulamak, markası belirsiz kimyasalları kullanmamak lavaboların tıkanmasını önler. Mutfak giderinin tıkanıklık sebebi pimaş borularının eğimi gibi yapısal sorunlar ise bu gibi önlemler mutfak gideri tıkanıklığının oluşmasına engel olamaz.

Aşırı kireçli suyu olan bölgelerde bina girişine kireç önleyici aparatlar yerleştirilerek suların daha yumuşak bir hâl alması sağlanarak ve kireçlenmenin önüne geçilebilir.

Mutfak Gideri Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Mutfak gideri sorunlarının çözümü için özel kamera sistemli robotlar ile noktasal olarak tespit yapılıp sorunun kaynağına göre robot cihazların kullanılması gereklidir. Sorunların kaynağının tahmin yürütülerek bulunmaya çalışılıp alanın şantiye alanına dönüştürülmesi zaman kaybına, ek hasara ve ek harcama yapılmasına neden olur. Bu nedenle mutfak gideri tıkanıklığı sorunun çözümü için teknolojiden yararlanarak kalıcılık sağlamak önemlidir.

Mutfak gideri tıkanıklığını oluşturan sebeplerin farklı olmasına bağlı olarak gider açma yöntemleri de farklılık gösterir. Tıkalı mutfak giderinin sebebi özel kameralı makine ile tespit edilir. Kameranın belirlediği sorun olduğunu kanıtlayan görüntü, video veya fotoğraf formatında kullanıcıya sunulabilir. Pimaş borusunun içi kameralı sistem ile kontrol edilip sorunun kaynağı tespit edildikten sonra çeşitli özel aparatlara sahip robot cihaz ile tıkanık açılır.

Mutfak gideri açma

Mutfak gideri açma

Tıkanıklığın sebebi cisim değil de pimaş borusundaki kireçlenme ve yağlanma ise pimaş yıkama işlemi işlemi yapılır. Atık su gider borusu yıkama işlemi için yıkama makinesinin hortumu gider borusunun içine sürülerek ihtiyaç doğrultusunda 100 bar basınca kadar su püskürtülür. Basınçlı su pimaş borusunun iç çeperine yapışmış durumdaki yağ, kireç ve yabancı cisimlerin sökülmesini sağlar. Pimaş yıkama işlemi bittikten sonra kameralı görüntüleme cihazı ile gider borusunun içi tekrar kontrol edilir ve borunun içinde temizlenmemiş yağ, kireç varsa gider temizleme işlemi tekrarlanır. Giderin tamamen temiz olduğuna emin olana kadar özel kameralı cihaz ile kontrol sağlanır. Böylece mutfak gideri açma işlemi tamamlanır.

Mutfak lavabonuz sürekli tıkanıyorsa veya özenli kullanmanıza rağmen tıkanıklık sorunu yaşıyorsanız, tahmin yürütülerek kırma dökme suretiyle sorunun çözülebileceği sözlerine itibar etmeyin, bizi arayın ve bu iş için özel üretilmiş cihazlarımız ve profesyonel ekibimizden yararlanın.

 

 

 

Benzer Yazılarımız

Çayyolu Su Kaçağı Bulma
Çayyolu Su kaçağı Bulma Angora Tesisat ekipleri ankaranın her bölgesinde çalışmalar yürütmektedir. An...
Ankara Su Arıza Bulma
Ankara Su Arıza Bulma Su arızaları, ev ve işyerlerinde oldukça sık karşılaşılan sorunlardan biridir. A...
Kanalizasyon Borusu Temizliği Nasıl Yapılır?
Evsel atıkların ve sanayi atıklarının oluşturduğu atıklar çoğu zaman, kanal borularının tıkanmasın...
Su kaçağı tespit fiyatı hangi fiyat aralığındadır?
Günümüz modern dünyasında alt yapı ile ilgili işler fazlasıyla önemli olmakta ve bu durum da su kaçağ...
Termal kamera ile kaçak tespiti nasıl yapılır?
Termal kamera ile kaçak tespiti, günümüzde en fazla tercih edilen kaçak bulma yöntemlerinden biri olarak k...
Mutfak Giderinden Su Gelmesi – Nedenleri
Mutfak giderinden su gelmesi mutfaklarda sık karşılaşılabilecek bir durumdur. Mutfakta yemek yaparken anide...