Termal kamera ile kaçak tespiti nasıl yapılır?

Termal kamera ile kaçak tespiti, günümüzde en fazla tercih edilen kaçak bulma yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geçmiş dönemlerde kaçak tespit işlemleri, son derece zorlu aşamaların ardından yapılabiliyordu. Bu aşamalardan zorlu olarak bahsetmemizin sebebi ise, hem zaman hem de ekonomi anlamında kişilere yeni yükler yüklüyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Eski zamanlarda kullanılan yöntemlerde kaçağın bulunabilmesi için duvar ve zeminlerin kırılması, dökülmesi gerekiyordu. Bu durum da sorunun meydana geldiği odada yalnızca tesisat değil, birçok tadilat işleminin yapılmasını da zorunlu bir hale getiriyordu.

Borularda çatlak, kırık, çökme ya da bunlar gibi herhangi bir sebepten dolayı oluşan kaçak problemlerinde, sorunun kaynağına ulaşabilmek için, tesisatın üzerini kapatan duvarların yıkılması mecburi idi. Çünkü kullanılan araç ve malzemeler daha fazlasını yapmaya elverişli değildi.

Yıkım işlemlerinden sonra kaçağın kaynaklandığı bölge tespit edilir ve giderilmesi için gereken uygulamalar yerine getirilirdi. Bu sayede sızıntı engellenirdi.

Ancak ilgili sıkıntıyı yaşayan kişiler için, uğraşılması gereken yeni problemler de böylelikle açığa çıkmış oluyordu. Yıkılan yerlerin tamir edilmesi zorunluluğu da harcanacak ekstra para ve gün anlamına geliyordu.

Tüm bu nedenlerden dolayı çoğu insan tesisat ile alakalı bir sorun yaşadığında, meydana gelmesi muhtemel hasarlar hakkında endişe ediyordu.

Fakat günümüz modern dünyasında, gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan araç ve gereçler sayesinde, söz konusu endişe ortadan kalmaya başladı. Bunun en temel sebebi ise tespit işlemlerinin son derece pratik ve ekonomik olmasının yanı sıra, ekstra uğraşlar ortaya çıkarmaması olmaktadır.

Geldiğimiz dönemde tesisat işi yapan pek çok firma, son teknoloji ürünü cihazlar ve özel ekipmanlar kullanarak, herhangi bir yerde meydana gelmiş olan sorunlara müdahale etmektedir.

Profesyonel ekiplerin kullandığı yeni nesil cihazlar ve yöntemlerden bazıları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

-Su kaçak tespiti cihazı: Dış sesleri filtreleyen bir kulaklık ve ona bağlı olarak çalışan bir mikrofondan oluşan su kaçak tespit cihazının amacı; su kaçağı probleminin meydana geldiği bölgedeki sesin gücünü artırarak, duyulabilecek seviyeye getirmektir. Bu sayede kaçağın yeri tespit edilebilmektedir.

Görüntülü su kaçak tespiti yapan cihazlar: Kanal ve boruların iç bölgelerine gönderilen kameralar sayesinde, kaçağın olduğu bölgenin tespit edilmesi sağlanır.

Kameralı görüntüleme cihazlarının en iyi özelliği ise; iç bölgeye gönderilen kameranın çektiği görüntünün, cihaz ekranından izlenilebiliyor olmasıdır.

Termal su kaçağı tespit cihazı: Çıplak gözle görülemeyen ısıyı yakalayarak kaçak oluşan bölge ile diğer bölgeler arasındaki değerleri, farklı renklerle ifade eden termal su kaçağı tespit cihazı, oldukça iyi sonuçlar ortaya koyan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Termal kamera ile kaçak tespiti yapan cihazlar, ısıtma ve kalorifer sistemlerinde de kullanılabilmektedir.

-Akustik dinleme cihazı: Özellikle temiz su kaçaklarında sıklıkla tercih edilen bir ürün olan akustik dinleme cihazı, sızıntının çok küçük olduğu yerlerde etkili olamamaktadır.

Böyle durumlarda, bulunulan mekandaki tüm vanalar kapatılır. Pompa kullanarak belirli bir oranda basınç oluşması sağlanır. Böylelikle sesin şiddeti artırılır. Ardından cihazla işlem yapılır.

Sızıntı seviyesinin akustik dinleme cihazı için yeterli olduğu durumlarda, kulaklık ve mikrofon yardımı ile tespit gerçekleştirilir.

termal kamera ile kaçak tespiti

termal kamera ile kaçak tespiti

-Nem ölçer: Su kaçağının tespit edilmesi sırasında yardımcı bir ürün görevi gören nem ölçer ile duvarlarda bulunan bağıl nem oranı ölçülmektedir.

Tüm bu cihazlar sayesinde, ilgili tesisat işlemleri kısa sürede çözülebilmektedir.

Termal kamerayla su kaçağı işlemi pahalı mıdır?

Pek çok insan tesisat işleri yapılırken yeni cihazların kullanılmaya başladığını bilmekte, ancak kullanılan bu araçlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaktadır.

Konu ile alakalı olarak en çok merak edilen konulardan bir tanesi termal kamerayla su kaçağı işlemi yapan cihazın fiyatının pahalı olup olmadığıdır.

Bu soru ile ilgili olarak internette yer alan arama motorlarında sıklıkla termal kamera su kaçağı tespit cihazı fiyatları üzerinden bir araştırma yapıldığı gözlenmiştir. Ek olarak bu konuda görüntülü su kaçağı tespit cihazı fiyatları da en fazla aranan cümleler arasında yer almaktadır.

Tesisat firmaları tarafından söz konusu cihazlarla işlem yapıldığında ortaya çıkan fiyat tablosu, geçmiş dönemlerde yapılan işlemlerin fiyatları ile karşılaştırıldığında çok daha uygun rakamlar sunmaktadır.

Bu noktada belirleyici olan anlaşılan firma, bulunulan bölge ve sorunun büyüklük derecesi olmaktadır. O nedenle de net bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.

Termal kamera ile tesisat kontrolü yapılabilir mi?

Termal kamera ile tesisat kontrolü yapılabilir mi diye merak eden okuyucularımız için, bu soruyu yanıtlıyoruz.

Termal kameraya sahip cihazlar, tesisatlarda meydana gelen herhangi bir sorunu tespit etme konusunda son derece başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Ancak bu cihazı kullanmak için illa ki bir sorunun yaşanmasına gerek yoktur. Tesisat kontrolü yapmak isteyen kişilerin de rahatlıkla kullanabileceği bu ürün, isteğe göre boruların ve tüm sistemin durumunun önceden bilinmesi için de kullanılabilmektedir.

Termal kamera ile su kaçak tespiti Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde yaşanan problemler için tercih edilirken, daha az nüfuslu olan küçük yerleşim yerlerinde de oldukça fazla kullanılmaktadır.

Su tesisatı termal kamera ile kolaylıkla incelenebiliyor!

Tesisat ile ilgili herhangi bir işin hızlı, pratik ve ekonomik olarak gerçekleştirilebilmesi, hem tesisat yapımı için gelen ekipler hem de bu soruna sahip olan alanda yaşayan kişiler açısından son derece önemlidir.

Her iki taraf da mümkün olan en iyi koşullarda işlerinin hallolmasını ister. Dolayısı ile kullanılan araç gereçlerden tesisatçıların yetkinliğine kadar her şeyin, belirli bir düzeyin üzerinde olması gerekmektedir.

termal kamera ile kaçak tespiti

termal kamera ile kaçak tespiti

Su tesisatı ile ilgili işlerde termal kamera kullanımı, söz konusu düzeyin üzerinde olmayı sağlayan faktörler arasında yer almaktadır. Bu cihaz sorunun kaynağını kolayca bulduğu için, gerekli işlemlerin yapılmasını da hızlandırmaktadır.

Cihazla su kaçağı tespiti kırma işlemlerini geride bırakıyor!

Cihazla su kaçağı tespiti yapma teknolojisinin gelişmesi, alt yapı ve tesisat konularına giren durum ve sorunlarda yapılacak işlemlerin ciddi anlamda iyileştirilmesini sağlamıştır.

Pek çok açıdan fayda sağlayan bu araçlar, geçmiş dönemlerde en fazla rahatsızlık duyulan kırma ve dökme gibi hasar yaratan durumların da önüne geçilmesini sağlamıştır. Bu nedenle de özellikle ekonomik açıdan önemli ölçüde tasarruf yapılmasına olanak tanımıştır.

Cihazla su kaçağı tespiti yapmak, ilgili sorunun tekrarlama olasılığını da düşük seviyelere indirmiştir.

 

 

DESCRIPTION: (META AÇIKLAMASI)

Termal kamera ile kaçak tespiti nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer cihazlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Termal kamerayla su kaçağı tespit işleminin fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Termal kamera ile tesisat kontrolü yapılıp yapılmadığı konusunu öğrenebilirsiniz. Su tesisatı termal kamera kullanılarak kolayca anlaşılabiliyor mu sorusuna cevap bulabilirsiniz. Cihazla su kaçağı tespiti yapmanın sağladığı kolaylıklar üzerine oluşturduğumuz başlığa ulaşabilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılarımız

Banyodan lağım kokusu geliyor – Gider koku önleyici
Yaz aylarında tatile gidildiği zaman, belli bir süre evdeki banyo ve tuvalet alanları kullanılmaz. Bu durum...
Kalorifer Tesisatı Temizleme Kimyasalları Hakkında
Kombi tesisatlarının temizliği, özel olarak üretilen kimyasallar tarafından yapılır. Ancak kalorifer tes...
Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor
Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor acaba ne yapsam? Bu cümleyi kuran tek siz değilsiniz...
Logar Açma İşlemi Nedir? Nerelerde Uygulanır?
Ülkemizde logar açma işlemi her şehirde ihtiyaç duyulan ve uygulanan bir işlemdir. Yaşanılan bölgenin n...
Kırmadan tıkanıklık açma işlemi – Tıkanıklık açan cihazlar
Tıkanıklık açma işlemi artık eskisi gibi kırma ya da dökme olmadan yapılabiliyor. Günümüzde tesisat ...
Kameralı Tıkanıklık Açma İle Büyük Kolaylık
Yaşam alanlarında çok sık karşılaşılan gider tıkanıklıkları artık eskisi kadar zahmetli ve can sık...