Mutfak Giderinden Su Gelmesi – Nedenleri

Mutfak giderinden su gelmesi mutfaklarda sık karşılaşılabilecek bir durumdur. Mutfakta yemek yaparken aniden halinin ıslanması nedeni ile bir yerlerden su geldiğini fark edebilirsiniz ve suyun nereden geldiğini aramaya koyulursunuz. Fakat suyun giderden geri teptiğini,  gelen suyun ise halıyı ıslattığını anlamayabilirsiniz. Böyle bir yaşandığında ilk bakılması gereken yer mutfak gideri olmalıdır. Mutfak giderinden su geri tepebilir ve bu nedenle bulaşık makinesinin içine de su dolabilir. Geri tepen su çıkmak için bir nokta bulamaz ise lavabonun içinden yukarı yükselebilir ve lavabo sifonunun duvardaki gidere bağlanan kısmındaki bir gevşeklik var ise su buradan sızmaya baslar.

mutfak giderinden su gelmesi

mutfak giderinden su gelmesi

Lavabodan su geri geliyor ise ilk yapılması gereken açık çeşme varsa onları kapatmaktır. İkincisi lavabo sifonunun duvardaki gidere tam olarak oturup oturmadığını kontrol etmektir. Üçüncüsü ise uzman ekiplerin yardımı için hemen bu ekipleri arayarak servis kaydı açtırmaktır. Mutfak giderinden su gelmesi durumunda eğer sorun tıkanıklık ise sizin de yapabileceğiniz bazı çözümler mevcuttur. Bunlar:

 

1- Lavabolarınızı doğal bir yöntem olan sirke ve karbonat kullanımı ile açabilirsiniz. Yapmanız gereken bir su bardağı karbonatı lavaboya dökmeniz ve ardından da bir bardak sirke dökmenizdir. Bu iki ürün reaksiyona girerek tikenmiş olan lavabonun açılmasını sağlayacaktır.

 

2- Bir diğer doğal yöntem olan sirke ve tuz ile de lavabonuzu açabilirsiniz. Fakat bu yöntem basit tıkanıklıklar için geçerlidir. Bunun için yapmanız gereken şey 1,5 bardak karbonatı ve sonrasında ise yarım bardak tuzu lavaboya dökmenizdir. Birkaç saat bekledikten sonra ise lavaboya sıcak su dökülmelidir.

 

3- Pompa kullanımı da kendi yöntemleriniz ile lavabo tıkanıklığı açmada kullanabileceğiniz yollardandır. Hatta en klasik olanıdır. Bu şekilde tıkanıklık açmak için pompayı lavabonun ağzına düzgünce yerleştirmelisiniz ve ardından bastırarak pompala malisiniz. Bu şekilde pompalamayı yaklaşık olarak 15 kez tekrar etmelisiniz.

 

Evde en çok vakit geçirilen yer olan mutfaklardaki mutfak giderinden su gelmesi sorunu sizin için büyük bir problem oluşturabilir. Bu durum sağlık için hiç iyi olmamakla birlikte acilen duruma çözüm sağlanmalıdır. Çünkü mutfak giderinden su gelmesi hem kotu kokuya sebep olur hem de etrafa mikrop saçabilir.

 

Mutfak giderinden su gelmesi konusunun birçok sebebi olabilir. Aşağıda bu sebepleri sizler için derledik.

 

1- Mutfakları ayırmakta olan duvardaki pi mas giderine iki dairenin birlikte bağlanması nedeni ile gider borusunun çapı yeterli olmuyor olabilir.

 

2- Eğer sizin ya da komşunuzun bulaşık veya çamaşır makinesi hortumu pimaş giderine fazla sokuldu ise su giderinin onunu tıkayacaktır. Bu durumda,  tıkanıklık nedeni ile gelen pis su geçemediği için tıkanıklık oluşturabilir.

 

3- Pimas giderinin döşenmesi sırasında %2 eğim verilmedi ise ya da ters eğim verildi ise zaman içerisinde yemek artıkları pimaş boru içerisinde birikerek katman oluşturur. Yani eğer gider borusu eğimsiz ise mutfak lavabosunun içine dökülen her şey, borunun dibine çöker ve orada sertleşip zaman içerisinde çoğalarak boruyu tamamı ile çimento dökülmüş gibi kapatabilir. Bu da mutfak gider borusunda ciddi tıkanıklığa yol acar.

 

4- Plastik lavabo sifonlarının ucuna takılan daraltma redüksiyonu ya da adaptör conta denilen conta da bir diğer pi mas tıkanma sebebidir.

 

5- Zaman içerisinde boruların içindeki kireçlenme,  yemek artıkları, yağ birikintileri vb. de mutfağınızın gider borusunun tıkanmasına ve bu nedenle giderden su gelmesine sebep olabilir.

 

Sorunun Çözümünde Neler Yapılabilir?

 

Peki mutfak giderinden su gelmesi ile ilgili olarak mutfak giderinin tıkanmaması için neler yapmalısınız, simdi bunu konuşalım. Bunun için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Öncelikle yemek artıklarını lavaboya değil, çöpe atmalısınız. Kimyasal maddeleri lavabonuz tıkandıktan sonra lavabonuzu açmak için dökmemelisiniz. Çünkü bu işlem lavabonun daha çok tıkanmasına sebep olacaktır. Ayrıca aşırı yağlı bulaşıkları yıkamanızın ardından yağların donması nedeni ile gideri tıkamaması için lavaboya kaynar su dökmelisiniz. Bazı Durumlarda Lavabolarda Su Kaçak Tespiti işleminin yapılması gerekebilir. Bunu usta size iletecektir.

 

Ev hanımları böyle bir durumla karşılaştıklarında kendileri çözüm üretebilmektedirler. Hatta mutfak giderinden su gelmesi problemi ile ilgili size lavabo altındaki gider bağlantısını sokup temizlemeniz gerektiğini bile söyleyebilirler. Fakat her zaman bu yöntem yeterli olmaz. Bunun için,  bu konuda profesyonel hizmet veren firmalar ile çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Artık modern cihazlar yardımı ile yapılan tıkanıklık açmada kırmadan hizmet verilmekte,  tıkanıklık kanal açma makinesi ile kolayca açılabilmektedir. Böylece tesisatınız sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edebilir. Fakat tercih edeceğiniz ekiplerin tam donanımlı olduğuna dikkat etmelisiniz.

mutfak giderinden su gelmesi

mutfak giderinden su gelmesi

Ekiplerin mutfak gider borusunda oluşan tıkanıklığı açma yöntemlerine ve nasıl açtıklarına gelecek olursak, üç tür mutfak gideri açma robotu cihazı vardır. Bunlar; tıkanıklık açma robotu, kanal görüntüleme kamerası ve jet yıkama motorudur. Tıkanıklık açma robotu ile işlem yapılırken robotun içine özel bir yay koyarak ve özel başlıklar yardımı ile işlemi gerçekleştirirler. Bu işlemler teknolojinin getirdiği rahatlıkla kısa surede tamamlanmakta, zaman ve maliyet acısından da avantajlar sunmaktadır. Siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız sizlere 7/24 hizmet sunan bu profesyonel firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılarımız

Su Kaçağı Tespiti Ankara Sincan
Su Kaçağı Tespiti Ankara Sincan (0312 479 12 06) Profesyonel ve Güvenilir Çözümlerle Su Kaçağı Tespiti...
Konutkent Su Kaçak Tespiti
Konutkent Su Kaçak Tespiti Konutkent Su Kaçak Tespiti için bilgilendirmeler yapacağız. Ankara da tüm bölg...
Tavandan su sızması neden olur? — Su sızması çözümleri
Tavandan su akması durumu, tesisatlarda meydana gelen kaçaklardan dolayıdır. Tavandan su sızması durumunda...
Tuvaletten lağım kokusu geliyor, tuvalet kokusu nasıl giderilir?
Tuvaletten lağım kokusu geliyor olması birçoğumuz için can sıkıcı bir problem olmuştur. Kokunun başla...
Ankara Su Kaçağı Tespiti
Ankara Su Kaçağı Tespiti Firmaları Ankara Su Kaçağı Tespiti işlemlerini uzman personel kadromuz ve yeni ...
Keçiören kanal açma faaliyetleri nasıldır?
Kanal açma işlemlerini iki ayrı kategoride değerlendirebiliriz. Bina içinde yapılan işlemler ve bina dı...