Makine ile Tıkalı Boru Açan Usta Neden Önemlidir?

Günümüzde usta kavramı, önemini her geçen gün daha da fazla göstermektedir. Tesisat sektöründe durum daha önemli bir hal almaktadır. İşini iyi bilen ve en az zararla işini tamamlayan usta bulmak gerçekten de zor bir durum olmaktadır. Makine ile tıkalı boru açan usta bulmak da aynı şekilde zor bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Unutulmaması gereken tesisatların arızalarının giderilmesinde kullanılan cihazların yalnızca yardımcı bir unsur olduğudur. Bu cihazları kullanmasını bilmeyen ya da en azından tecrübe sahibi olmayan kişilerin elinde cihaz yardımcı değil, zarar verici bir cihaza dönüşür.

Makine ile tıkalı boru açan usta

Makine ile tıkalı boru açan usta

Makine ile tıkalı boru açan usta hangi tıkalı boruları açar?

Tıkalı boru kavramı biraz geniş bir şekilde ele alınmalıdır. Evlerde ve işyerlerinde kullanılan tesisatlar bazı durumlarda farklı olabilir. Çapları ve yapıları farklı olan bu tür borulara, farklı işlemler uygulanması gerekir.

Öncelikle tıkalı boruyu tespit etmek gerekir. Aslında işin en zor kısmı burasıdır. Sorunun tespit edilmesi çoğu zaman tecrübeli olmayan için çok zor bir durum halini alır. Tesisat yerleri binalarda ve dairelerde farklı bir konum arz ettiğinden ve buralara ait plan ve projelere bakma imkanı olmadığından, tecrübe ile sorunun nereden kaynaklandığının hızlı bir şekilde bulunması gerekir.

Günümüzde ustalara ve tecrübeli personele yardımcı olacak teknoloji ürünü cihazlar üretilmiştir. Termal kamera, akustik yer tespit cihazı, boru içi görüntüleme yapan kamera gibi. Ancak bu cihazların özelliklerinin ve çalışma prensiplerinin bilinmesi de bir başka önemli konudur. Burada da tecrübe ön plana çıkmaktadır.

Tesisat boruları çeşitli nedenlerden dolayı tıkanabilir. Borunun çapını aşan cisimlerin atılması tıkanmanın en önemli nedenlerindendir. Bu cisimler; bez, kıl yumakları, naylon poşetler, bebek bezleri, yün gibi maddelerden oluşabilir.

Kamera ya da bunun gibi makinelerle cismin ne olduğu tespit edilir. Daha sonrasında eğer cisim çekilemiyorsa tıkanıklığı giderecek makinaya uygun kalın bir uç seçilir. Tabi ki boru çaplarına göre üretilmiş olan uç çeşitleri bulunur. Ayrıca makinaya özel olarak üretilen teller de mevcuttur ki, tıkanıklığın türüne göre bu akşamlardan bir tanesi kullanılır.

Kanal açma makinesi olarak bilinen bu cihaz ile boruları tamamen tıkayan sert cisimler giderilir. İnşaat atıkları ya da tesisata kaçan sert bir cisim, diğer boru açma yöntemleri ile giderilemeyeceğinden bu cihazların kullanılması gerekir.

Tıkalı Boruları Açma Yöntemleri

Makine ile tıkalı boru açan usta çağırmadan önce, bazı yöntemlerin denenmesi faydalı olabilir. Evde yapılabilecek bu yöntemler genelde marketlerden alabileceğiniz basit ürünlerle yapılabilir. Sirke ve limon ile tıkanıklığın giderilmesi bu yöntemlerden bir tanesidir.

Ancak sirke ve limon yalnızca ince ve yumuşak cisimlerde işe yarar. Aynı şekilde bazı kimyasalların kullanılması ile de tıkanıklık giderilebilir. Mesela kimyasal çözücü sıvılar ve toz şeklinde ürünler ile birikmiş kıl yumaklarını ve diğer yumuşak bazlı cisimler giderilebilir.

Makine ile tıkalı boru açan usta

Makine ile tıkalı boru açan usta

Tabi ki öncelikle tıkanıklığın olduğu yerin tespit edilmesi gerekir. Tabi ki tıkanıklığın ve sorunun olduğu yer bellidir. Ancak borunun hangi kısmında tıkanıklığın meydana geldiği belli değildir. Eğer sorun yukarıda saydığımız yöntemlerle çözülemiyorsa, tıkanıklığın boyutu daha büyüktür ve sert bir cismin boruları tıkadığı bir durum söz konusudur.

Bu durumda profesyonel bir yardım almak iyi olacaktır. makine ile tıkalı boru açan usta, tam olarak da burada devreye girer. Sürekli olarak bu cümleyi tekrar etmemizin nedeni, sorunun kaynağını bulmak adına kırma ve dökme yapmayan kişiyi vurgulamak amacıdır.

Öyle kişiler vardır ki sorunlu yeri bulmak adına, tesisata ve etrafında büyük zarar verirler.

Benzer Yazılarımız

Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri
Ankara Su Borusu Kaçak Tamiri Su tesisat uzmanları kullandıkları cihazlar ile gizli sızıntıları bulurlar...
Kombine kanal temizleme aracı fiyatları hangi aralıktadır?
Kombine kanal temizleme aracı fiyatları, birkaç temel unsur üzerinden farklılık göstermektedir. Kombine a...
Yeni Peteklerin Altı Isınmıyor – Petek altı neden ısınmaz?
Peteklerin ısınmaması ya da etkili bir ısıtma sağlamaması durumu kombi tesisatında bir sorun olduğunun ...
Su Kaçak Tespiti Ankara Gelişmiş Su Kaçağı Tespiti
Su Kaçak Tespiti Ankara Su Kaçak Tespiti Ankara hizmeti almak istiyorsanız, günün hangi saati olursa olsun ...
Su kaçağı tespiti – Su kaçakları neden oluşur?
Birçok kişi ev satın alırken, satın aldığı evin dış görünüşüne ve içindeki özelliklere bakar. O...
Su Tesisatında Kaçak Bulma
Ankaralı hemşerilerimiz ve su kaçakları ile başı dertte olanlar. Bu yazımız tam size göre. Eminiz kafan...