Alt kata su sızması kiracı – Su sızması sorunları

Alt kata su sızması sorunu, hem altta oturan kişiyi, hem de su sızıntısı yaşayan daire sahibini olumsuz etkileyen bir durumdur. Alt kata su sızması kiracı açısından daha zor bir durumun olduğunu gösterir. Genelde Türkiye şartlarında ev sahibi ve kiracı arasında da soruna neden olan bir durumdur. Sorunun nedeni ise ev sahibinin, sorunu karşı tarafa yüklemesidir. Aynı durum kiracı için de geçerli olabilir.

Alt kata su sızması kiracı

Alt kata su sızması kiracı

Genelde tesisatta sonradan meydana gelen sorunlardan kiracı sorumlu tutulur. Kiracı tesisat arızasının giderilmesi masraflarını tek başına karşılar.

Kiracı açısından eskiden olsa oldukça külfetli olabilecek bu durum, günümüzde gelişmiş cihazların ve tekniklerin kullanılması ile birlikte, büyük oranda sorun olmaktan çıkmıştır.

Alt kata su sızması kiracı – Su sızıntısının nedenleri

Alt kata su sızmasının ana nedeni tesisat olsa da tesisatlardaki problemlerin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bir tanesi, kalitesiz malzeme kullanılmasıdır. İster galvaniz ya da demir olsun, isterse plastik malzeme olsun, kalitesiz malzeme kullanılması, ilerleyen zamanlarda tesisatlarda birçok problemin çıkmasına neden olur.

Alt kata su sızması kiracı açısından tesisatlarda sorun çıkması, zaman ve para kaybıdır. Tesisatlarda meydana gelen arızaların bir başka nedeni ise aşırı su basıncıdır. Bu durum genelde su kesintilerinden sonra şebekeden suyun tekrardan gelmesi sonucunda meydana gelir. Yüksek bir basınç ile gelen su boruların ve ek yerlerinin zarar görmesine neden olur.

Mutfak, banyo ve tuvalet alanlarında temizlik amacıyla tesisata dökülen kimyasalların bazıları, tesisata zarar verir niteliktedir. Bu durum hemen oluşmaz. Ancak zamanla kendisini su sızıntısı şeklinde gösterir. Tesisatlarda kimyasallar yüzünden meydana gelen zarar, tesisat borularında ya da ek yerlerinde meydana gelebilir.

Kötü işçilik de bir diğer tesisat problemlerindendir. Tesisat malzemesi kaliteli olsa da özellikle ek yerlerinin iyi bir şekilde yapılmaması, zamanla tesisatlar kaçaklara ve sızıntılara neden olur. Plastik boruların ek yerleri ısıtılarak kaynatılır. Isıtılma işleminin iyi yapılmaması durumunda ise kaçakların ve sızıntıların olma durumu kaçınılmazdır.

Alt kata sızan sular nasıl tespit edilir?

Kiracı açısından zor bir durum olan alt kata su sızması, alt kattaki komşunun da mağdur olmasına yol açar. Bu yüzden bu sorunun bir an önce giderilmesi gerekir. Sorunun çözümü için uzman bir tesisat firmasından yardım alınmalıdır.

Tesisat firmaları sorunu çözmek için öncelikle sorunun kaynağını tespit ederler. Bu işlem için gelişmiş cihazlar kullanırlar. Son yıllarda gelişmiş cihazların yaygın olarak kullanılması, kaçak ve sızıntı tespitini kolaylaştırmış, hem paradan hem de zamandan tasarruf sağlamıştır.

Tesisat içerisinden gelen seslerin tespit edilmesi yöntemi ile su sızıntıları tespit edilebilir. Bu iş kullanılan ses tespit cihazı, sorunun kaynağını noktasal olarak tespit eder.

Ayrıca ısıya duyarlı kameralar da sızıntı tespiti amacıyla kullanılırlar. Bu cihazlar en küçük ısıyı bile algılayabilir ve ısı farklılıklarının olduğu alanlarda oldukça işe yararlar. Tesisatlarda ısı farklılıklarının olduğu alanlar, genelde sorunun olduğu yerlerdir.

Cihaz olmadan su sızıntısı tespiti

Sızıntı şeklinde gerçekleşen suları gerek kiracılar, gerekse alt kattaki komşular gözlemleyebilir. Genelde tavandan gelen ve damlalar halinde gözlemlenen su sızıntıları, bu bölgedeki tesisatlarda bir sorun olduğunun göstergesidir.

Ancak sorun temiz su ya da pissu tesisatından kaynaklanabilir. Genelde pissu tesisatından kaynaklanan sorunlarda, su sızıntısının yanı sır kötü bir koku da söz konusudur. Tavan alanında görülen küflenme ve sıva döküntüleri de tesisatlarda meydana gelen sızıntıların göstergesidir.

Eğer tavan alanlarında küf oluşmuşsa, sızıntı uzun bir zamandan bu yana devam ediyor demektir.

Yüksek gelen su faturalarından da tesisatlarda bir sorun olduğu anlaşılabilir. Ancak su faturalarının yüksek gelmesi demek, uzun bir süre sızıntı sorununun olduğunun bir göstergesidir.

Herhangi bir cihaz olmadan sadece gözleme dayalı olarak su sızıntısı tespiti, sıcak su tesisatlarında da görülebilir. Kombi cihazlarında bulunan ve suyun basınç değerini gösteren manometrelerde ani düşüşler, su sızıntısı olduğunun göstergesidir. Tesisata sürekli olarak su veriliyor ancak basınç kısa bir süre sonra düşüyorsa, bunun anlamı tesisatta bir kaçak ya da sızıntı olduğudur.

Alt kata su sızması nasıl giderilir?

Tespit işlemi tamamlandıktan sonra, yapılacak iş tamir işlemidir. Tamir işleminde ise iki farklı yol izlenir. Sızıntının nedeni pissu tesisatı ya da temiz su tesisatı olabilir.

İlk yöntem kimyasal madde ile tamir yöntemidir. Bu yöntemde sisteme su ile birlikte verilen kimyasal madde, tesisat yüzeyinde bir katman oluşturur ve çatlağı kapatır. Güvenilir bir yöntem olmasının yanı sıra, tesisatlarda kırılma ya da değişme söz konusu ise bu yöntem kullanılmaz.

Alt kata su sızması kiracı

Alt kata su sızması kiracı

Eğer tesisatlarda kırılma söz konusu ise kırılan parçanın değiştirilmesi gerekir. Bunun için tesisatın bulunduğu döşeme sökülür ve tesisat yenisi ile değiştirilir. Değiştirme işleminden sonra tesisata basınçlı su verilir ve sızıntı olup olmadığı tekrar kontrol edilir.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler, genel olarak tesisat firmalarının uyguladığı yöntemler ve kullandığı cihazlar ile ilgilidir. Birçok durumda kiracıların yaşadığı sıkıntıların giderilmesi, tespit ve tamirat işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmasına bağlıdır.

Tüm saydığımız tespit ve tamirat işlemleri ortalama olarak 6 saat gibi bir sürede tamamlanabilmektedir.

Benzer Yazılarımız

Mutfak gider açma işlemine neden gerek duyulur?
Mutfak gider açma işlemi hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle bu alanda çok fazla vakit geçiren insanlar...
Su Kaçağı Bulma Yöntemleri
Su Kaçağı Bulma Yöntemleri Su Kaçağı Bulma Yöntemleri aslında sizlerin yapacağı bir yöntem biçimi d...
Ankara Su Kaçak Tespiti Firmaları
Ankara Su Kaçak Tespiti Firmaları Tel Ankara Su Kaçak Tespiti Firmaları ile ilgili detaylı bilgi almadan ev...
Kırmadan kanal Açma İşlemi Nasıl Yapılır?
Öncelikle kanal tanımını burada yapmamız gerekiyor. Çünkü birçok kişi pimaş borusu ile kanal borusunu...
Akan banyo tavanı nedenleri – Akan banyo çözümleri
Banyo alanı bir evin en önemli alanlarından bir tanesidir. Tıpkı mutfak alanlarında olduğu gibi, bir evde...
Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz?
Peteklerin ısınmama sorununda, petek yapısının da rolü büyüktür. Piyasada satılan iki tür petek bulun...