Evdeki gider kokusu nasıl gider, Gider kokusu çözümleri

Mutfak, banyo ve tuvalet alanlarında, yoğun kullanımdan dolayı zamanla tıkanıklıklar ve akabinde kötü kokular meydana gelir. Evdeki gider kokusu nasıl gider sorusu, aslında tıkanıklıklar nasıl giderilir sorusu ile bağlantılıdır.

Kötü kokuyu giderebilmek için öncelikle kokunun neden kaynaklandığına bakmak gerekiyor. Kötü kokunun genel olarak iki nedeni vardır. Yüzeysel olan nedenler ve gider borusunun içinden kaynaklanan kötü kokular.

Yüzeysel nedenler, yoğun kullanımdan kaynaklanır. Banyo, mutfak ve tuvalet alanlarında yoğun kullanımdan kaynaklanan kötü kokular meydana gelir. Ayrıca kullanılan kimyasalların kalıntılarının birikmesi ile birlikte de bu durum meydana gelebilir.

Yüzeysel olarak meydana gelen kötü kokuları giderebilmek için kimyasallar ve bitki özlü ürünler kullanılabilir. Mesela alafranga tuvaletlerin içerisine asılabilen ürünler kullanılarak, bu tuvaletlerdeki koku engellenebilir.

Banyo ve mutfak alanlarında ise otomatik olarak belli bir zaman aralığında, ortama parfüm sıkan araçlar kullanılabilir.

Banyo alanlarındaki yer süzgeçleri de kokuyu önleyici bir yapıdadır. Su hazneli yer süzgeçlerinin haznelerinin içinde sürekli olarak bir miktar su birikir. Bu su da kötü kokuyu engeller. Eğer bu haznelerde su kalmazsa, kötü koku tekrar hissedilebilir.

Alaturka tuvaletlerde ise tuvaletlerin içerisine takılabilen kapanlar kullanılabilir. Bu kapanlar dışarıdan gelen cisimlerin içeriye doğru kolayca düşmesini sağlar. Her kullanımdan sonra kapanan bu kapanlar sayesinde, içerideki kötü koku, dışarıya çıkmamış olur.

Gider borusunun içinden gelen kötü kokuların nedeni, borularda meydana gelen tıkanıklıktır. Kullanımdan dolayı zamanla, pimaş borularda tıkanıklık meydana gelebilir. Tuvalet ya da banyo alanlarındaki giderlere, atılmaması gereken cisimlerin boru içerisine kaçması ile birlikte de tıkanıklık meydana gelir ve bu durum kötü kokuya neden olur.

Aslında bu tür cisimlerin uzun bir süre boru içerisinde kalmasından dolayı kötü koku oluşur ve tıkanıklık giderilmezse, kötü koku giderek daha fazla hissedilmeye başlar.

Mutfak gider kokusu nasıl giderilir

Mutfak alanlarında iki adet gider bulunur. Lavaboda bulunan giderden, yemek artıkları ve kullanılmış yağ artıklarından dolayı kötü koku gelir.

Bir diğer gider de bulaşık makinesi gideridir. Zamanla bulaşık makinesinin spiral hortumunda ya da bu hortumun bağlı olduğu pimaş boruda tıkanıklık meydana gelir. Yemek ve yağ atıkları tıkanıklığa neden olur.

evdeki gider kokusu nasıl gider

evdeki gider kokusu nasıl gider

Mutfak gider kokusu nasıl giderilir sorusu her iki durumun nasıl giderileceğinin çözülmesi ile birlikte cevaplanmış olacaktır.

Lavabo gideri, tıpkı bulaşık makinesinde olduğu gibi spiral bir boru bağlantısına sahiptir. Bu boru, pimaş boru ile bağlantılıdır. Bazı durumlarda, bulaşık makinesi spiral borusu ile lavabo spiral borusu aynı pimaş boruya bağlanır. Genelde bu durum tercih edilmez. Yani her iki unsurun bağlantısı farklı pimaş borulara yapılır.

Spiral boru bağlantılarının girişlerinde önlem alınırsa, yemek ve yağ artıkları yüzeyde kalacaktır ve uzun bir süre koku problemi hissedilmeyecektir. Lavabo yüzeyinde bulunan süzgeçlerin yanı sıra, bu süzgeçlere takılacak olan kapaklarda işe yarayacaktır.

Bulaşık makinesinin zaten kendi filtresi vardır. Ancak spiral borunun süzgeçli modellerinin tercih edilmesi ya da sonradan süzgeç takılması yararlı olacaktır.

Tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir

Bazı tuvaletlerde yer süzgeci bulunur. Alafranga tuvaletlerde genelde yer süzgeci vardır. Bu süzgeçlere bağlı olan giderlerde de zamanla tıkanıklık meydana gelir ve bunun sonucu olarak kötü koku durumu söz konusu olabilir.

Aynı şekilde banyo alanlarında da yer süzgeçlerine bağlı borularda tıkanma meydana gelir. Genelde temizlik maddeleri, saç kılları ve bazı cisimlerden dolayı tıkanıklık oluşur. Tıkanıklığın hemen oluşmadığını belirtelim. Zamanla yukarıda saydığımız unsurlar birleşerek, tıkanıklığı meydana getirirler.

evdeki gider kokusu nasıl gider

evdeki gider kokusu nasıl gider

Gelelim tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabına…

Banyo yer süzgeci koku

Yukarıda bahsettiğimiz tuvalet ve banyo alanlarında bulunan süzgeçlerden gelen koku, gider borularındaki tıkanıklıklar giderilerek çözüme kavuşturulabilir.

Banyo yer süzgeci koku yapar, aynı şekilde tuvalet alanlarında bulunan yer süzgeçleri de koku yapar. Kokunun nedeni süzgeçlere bağlı olan pimaş borularda meydana gelen tıkanıklıklardır.

Tıkanıklıklar basınçlı su ile giderilebilir. Ancak öncelikle tıkanıklığın, borunun neresinde meydana geldiğinin bulunması gerekir. Boruya zarar vermeden suyun basıncı ayarlanarak, tıkanıklıklar giderilir.

Bir diğer yöntem ise bu iş için özel olarak üretilen, cihazların kullanılmasıdır. Bu tür cihazlarda çelik susta kablo bulunur. Kablonun ucunda ise cismin türüne göre değişebilen bir fırça bulunur. Sert cisimler için kesici ve parçalayıcı bir uç kullanılır.

Gider kokusu çözüm

Bu tür makinelerle tıkanıklıklar çok kısa sürede giderilir. Boruyu tıkayan cisimler parçalanarak, dışarıya doğru tahliye edilir. Basınçlı su ile de borular temizlenir ve kötü koku, tamamen giderilmiş olunur.

Eğer evinizdeki boru tıkanıklıklarını giderdiğiniz halde, hala kötü koku geliyorsa, muhtemelen havalandırma şaftından gelen kötü kokuyu hissediyorsunuzdur. Yani alt ya da üst komşunuzun gider borularında bir tıkanıklık söz konusudur.

evdeki gider kokusu nasıl gider

evdeki gider kokusu nasıl gider

Bu gibi durumları havalandırma şaftının sizin tarafınıza ait olan bölümünü muayene ederek anlayabilirsiniz. Havalandırma bacaları hem tuvalet, hem de banyo alanlarından ortak olarak geçerler. Bu yüzden her iki alanda da kötü kokuyu duyabilirsiniz.

Gider kokusuna çözüm, bu gibi durumlarda yukarıda anlattığımız yöntemler kullanılarak sağlanır.

Benzer Yazılarımız

Banyo Tıkanıklığı Açma Konusunda Bilinçlenmek
Banyo giderinin tıkanması, çoğu zaman külfetli sonuçlara neden olur ve karşılaşmak istemediğimiz can s...
Ankara Cihazla Koku Tespiti
Ankara Cihazla Koku Tespiti (Koku Nedenleri) Binalaşma başladığında beraberinde de birçok sorunu getirmiş...
Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü
Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü? Su Kaçaklarını Önlemek Mümkün Mü sorusuna hemen hemen olarak cev...
Yangın hidrantı kaçağı bodrum, Hidrant kaçakları
Hidrant suyu, kaynağını şehir şebekesinden alır. Ancak şehir şebekesinden gelen suyun basıncı, hidrant...
Etimesgut Su Kaçağı Tespiti
Etimesgut Su Kaçağı Tespiti Sincan bölgesinde faliyet gösteren Etimesgut Su Kaçağı Tespiti firmamız; t...
Cihazla koku tespiti, Koku tespitinde izlenen yollar
Mutfak, banyo, balkon ve tuvalet giderlerinden gelen kokular, oldukça rahatsız edicidir. Özellikle ev hanıml...