Lağım kokusu zararları, kötü kokunun olumsuz etkileri

Kötü koku insanlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Koku molekülleri iyi ya da kötü olma durumlarına göre beyne sinyal gönderirler. Sinyal beyin tarafından kötü olarak yorumlandığında, vücudun ilgili bölümleri alarm verir. Lağım kokusu zararları konusu bu kapsamda ele alabiliriz.

Kötü koku yoğunlaştığı zaman burun delikleri kısılır ve nefes alma işlemi, refleks olarak daha az aralıklarla gerçekleşir. Özellikle sıcak havalarda bu durum daha da zor bir hale gelmektedir. Tekrar düzenli olarak nefes almak için beyin vücuda komut verir ve temiz havanın bol olduğu yere doğru yönlendirir.

Kötü koku molekülleri psikolojik olarak da insanları hasta eder. Uzun süre kötü kokunun olduğu ortamlarda çalışanların, aşırı sinirli ve sürekli olarak yorgun oldukları gözlemlenmiştir. Yani kötü koku aynı zamanda insanın enerjisini dibe doğru çeker.

Kötü kokunun psikolojik zararları bununla da bitmiyor. Kötü koku etrafımızdaki insanların bizden uzaklaşmasını sağlıyor. Yalnız kalan insan ise depresyona giriyor. Bina ya da dairelerde meydana gelen kötü kokular giderilmezse, anlaşmazlıklar ve kavgalara neden olabiliyor.

Bu saydıklarımız psikolojik etkiler. Bir de fizyolojik etkileri var. Kötü koku aynı zamanda koku ile beraber mikrop ve bakterilerin de olduğu anlamına geliyor. Yani kötü kokuya uzun süre maruz kaldığımızda aslında aynı ortamda bulunan mikrop ve bakterilere de maruz kalıyoruz. Eğer bu durum uzun sürerse, bazı hastalıklara yakalanmak yüksek olasılıkla mümkün hale geliyor.

lağım kokusu zararları

lağım kokusu zararları

Apartmanda lağım kokusu

Tüm apartmanın geneline yayılan lağım kokusu ise daha kötüsü. Belki de kötü kokular arasında en kötüsü olan lağım kokusunun apartmanda oluşmasının birçok nedeni var.

Apartmanda lağım kokusu, bina etrafında bulunan kanalizasyon bacalarından ya da borulardan kaynaklandığı gibi, bina içindeki borularda meydana gelen arızalardan da kaynaklanabiliyor.

Binada bulunan dairelerin herhangi birinde bulunan banyo ya da tuvaletlerdeki sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir.

Önemli olan kötü kokunun kaynağının bir an önce tespit edilmesi ve çözüm sağlanmasıdır.

Lağım kokusu sağlığa zararlı mı

Atıksuların kendisi oldukça zararlıdır. Bina etrafında bulunan logarlardan sızın atıksular ise sağlık açısından tehlike arz ediyor. Lağım kokusu sağlığa zararlı mı sorusunun cevabı kesinlikle evettir.

Mesela atıksuların etrafta serbest bir şekilde bulunduğu bir ortamda, herhangi bir bitki yetişmez. Bu civarda bulunan hayvanlarında kısa sürede öldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Şehir şebekelerinden gelen atıksuların dere ya da nehir gibi alanlara dökülmesi sonucunda, buralarda bulunan ekosistemler zarar görmüş ve canlı yaşamı büyük ölçüde sona ermiştir.

lağım kokusu zararları

lağım kokusu zararları

Lağım kokusu aynı zamanda birçok hastalığı da çevreye yayar. Lağım kokusu ile birlikte havada birçok mikrop ve bakteri, asılı bir şekilde bulunmaktadır. Kokuya maruz kalan, aynı zamanda bu mikrop ve bakterilere de maruz kalır. Solunum yolları ile alınan bakteriler kısa bir süre sonra kişilerin hastalıklara yakalanmasına neden olur.

lağım kokusu hasta eder mi

Kötü kokular; kasılma bozukluklarına, sinir sistemi bozukluklarına, baş ağrısına ve depresyona neden olurlar.

Lağım kokusu hasta eder mi sorusuna gelecek olursak, birçok hastalıktan bahsedebiliriz. Sindirim sistemi hastalıklarından, solunum yolları hastalıklarına kadar birçok hastalık, lağım kokusunun neden olduğu hastalıklar arasında yer almaktadır.

Hastalıkların en tehlikelisi ise kana karışan mikropların neden olduğu enfeksiyonlardır. Birçok durumda bu durum hemen anlaşılamıyor, ya da kişi durumu sonradan fark ediyor. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra ise iş işten geçmiş oluyor.

Lağım kokusunun bulunduğu yerde aynı zamanda mikroplar ve bakterilerde bulunuyor. Kanalizasyon sistemlerinde meydana gelen bir arıza durumunda, etrafa pis sular saçılıyor ve bu sular çok hızlı bir şekilde bakteri ve mikrop üretiyor.

Kokunun neden olduğu ciddi hastalıklardan bir tanesi de ciğerlerde oluşan enfeksiyonlardır.

lağım kokusu zehirlenmesi

zehirlenmeler genelde karbonmonoksit gazından meydana gelir. Sıvı maddelerin neden olduğu zehirlenmeler ile gaz halinde olan maddelerin neden olduğu zehirlenmeler, genelde aynı sonucu verir. Ancak birçok farklı türü olduğunu da belirtelim.

Metan gaz halde bulunan bir maddedir. Genelde atıklarda yaşayan bakteriler tarafından üretilir. Lağım kokusu zehirlenmesi nedeni olarak, metan gazını gösterebiliriz. Çürük kokusu ve atık kokusunun neden olan bakteriler aynı zamanda, metan gazının da nedenidir.

lağım kokusu zararları

lağım kokusu zararları

Metan gazı yanıcıdır ve aynı zamanda zehirlidir. Ortamda oksijenin yerini yüksek oranda metan gazı aldığı zaman, zehirlenme olayları ile karşılaşılabilir.

Mesela fosseptik çukurları bazı dönemlerde temizlenmelidir ve bu durumdan dolayı bir süre kullanıma kapatılırlar. İçi tamamen boşaltılsa bile, fosseptik çukurunun içi metan gazı ile doludur. Fosseptik çukuru temizlenirken gaz maskesi takılır ve her 15 dakikada bir yüzeye çıkılması gerekir.

Aynı durum, bina etraflarında bulunan kanalizasyon bacaları için de geçerlidir. Tabi ki bizim anlattığımız durum, eski yönteme göre yapılan temizlikler için geçerlidir. Uzun süre metan gazına maruz kalındığında ise zehirlenmeler baş gösterir.

Zehirlenme durumunda, zehirlenen kişi derhal hastaneye götürülmelidir. İlk müdahale olarak oksijen maskesi takılması faydalı olacaktır.

Benzer Yazılarımız

Petek Temizlik Kampanyası nedir? – Kampanya özellikleri
Tesisat firmalarının yaptığı işler arasında; tesisat tıkanıklığını giderme, tesisat temizliği, kom...
Petek temizleme nasıl yapılır? Temizleme yöntemleri
Kirlilikten kaynaklanan tıkanıklık, kombinin altında bulunan filtre ve kombinin devir daim pompasındaki ar...
Su Kaçağı Tespiti Ankara Sincan
Su Kaçağı Tespiti Ankara Sincan (0312 479 12 06) Profesyonel ve Güvenilir Çözümlerle Su Kaçağı Tespiti...
Yangın hidrantı kaçağı İzmir ilinde nasıl yapılıyor?
Hidrantlarda kaçak bulma işlemi, soğuk su tesisatındakine benzer. Ancak bazı farklılıkların olduğunu s...
Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları
Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları Ankara Ankara Lavabo Tıkanıklığı Açma Fiyatları ilden ile, mahal...
Petek Temizliği Ankara Fiyat – Temizlik fiyatları
Diğer tesisat işlerinde olduğu gibi petek temizliğinde de farklı fiyatlar söz konusudur. Petek temizliği ...