Kırmadan Dökmeden Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Tesisatlarda meydana gelen kaçakların bulunması, önceki zamanlarda çok zor bir işti. Kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti yapılabilmesi mümkün değildi. Tesisat ustası gelir, deneyimlerine dayanarak, kaçağın yerini tespit etmeye çalışırdı. Ancak küçük bir arıza için birçok alanın kırılması ya da dökülmesi gerekirdi.

kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti

kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti

Tesisat sektörünün sorunlarından bir tanesi de, ehliyetsiz ve kaçak çalışan kişilerdi. Kendilerine usta diyebilen bu kişiler, deneyimsiz olduklarından dolayı, birçok yere zarar verirler ve çoğu zaman kaçağın olduğu yeri tamir edemeden giderlerdi.

Günümüzde artık bu sorunlar neredeyse bitti diyebiliriz. Hala ehliyetsiz olarak çalışan kişiler olsa da, artık insanlar internet sayesinde oldukça bilinçlendi diyebiliriz. İnsanlar artık araştırma yapmadan, tesisatlarında oluşan sorunlara, ehliyetsiz kişileri yaklaştırmıyorlar.

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte, su kaçaklarını noktasal olarak bulan cihazlar geliştirildi. Böylelikle, kırmadan ve dökmeden kaçak tespitleri yapılabildiği gibi, aynı şekilde tesisatlara herhangi bir zarar vermeden tamirat işlemleri de yapılabiliyor.

Su tesisatlarında meydana gelen kaçaklar kolaylıkla gelişmiş cihazlar yardımı ile tespit edilebildiği gibi, atık su tesisatlarında meydana gelen tıkanıklıklarda kolay bir şekilde giderilebiliyor.

Tesisatlarda meydana gelen kaçakların tespiti için genel olarak dört farklı cihaz kullanılmaktadır. Biz bu cihazların özelliklerini ve nasıl kullanıldıklarını sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kırmadan Dökmeden Su Kaçağı Tespiti Akustik Ses Tespit Cihazı

Tesisatlardaki kaçakları ses yoluyla bulabilen bu cihaz, çok hassas bir kulaklık sistemine sahiptir. Güçlü kulaklığı, dış ortamdaki sesleri izole eder ve tesisat içerisindeki seslere tesisat ustasının odaklanabilmesini sağlar. Cihazın içerisinde bulunan ses algılayıcı detektörler, en küçük sesleri bile algılayabilecek güçtedir.

Kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti

Akustik Ses Tespit Cihazı

Cihazın kapsama alanı yarım metredir ve yarım metreye kadar olan titreşimleri rahat bir şekilde algılayabilir. Basınca dayalı çalışma prensibine sahip olan bu cihaz 5-6 bar basınca kadar yarım metreye kadar olan mesafelerdeki sesleri ya da titreşimleri algılayabilir. Basınç artırıldığı zaman, kapsama alanı da genişler.

Ancak tesisattan gelen seslerin ve titreşimlerin yorumlanabilmesi ve diğer seslerden ayırt edilebilmesi için, cihazı kullanan kişinin deneyimli olması gerekir. Cihazı satın alan tesisat firmaları, cihazı kullanan personellerine, cihazın eğitimini aldırırlar. Cihazı kullanmasını öğrenen personel, zamanla sesleri de tanıyarak, tecrübe sahibi olur.

Beton, duvar ya da fayans yüzey fark etmeksizin birçok yüzeyde rahatlıkla kullanılabilir bir yapıdadır.

Termal Kamera ile Su Kaçağı Tespit Etme

Askeri amaçla üretilen ve ilk olarak orduda kullanılan termal kamera sistemleri, artık birçok alanda yerini aldı. Son olarak tesisat sektöründe de kullanılmaya başlandı. Termal kameraların tesisat sektörüne yönelik olarak geliştirilmesinden sonra, birçok firma cihazı satın aldı. Günümüzde artık kaçakların tespitinden en çok kullanılan cihazlar arasında yer alıyor.

Kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti işlemini oldukça kolay hale getiren bu cihaz, kızılötesi sensörler yardımı ile çalışıyor. Her türlü yüzeyde çalışabilen bu cihazı, yüzeye doğru tuttuğunuzda size yüzeyin arkasını gösteriyor.

Cihazın basit olarak çalışma prensibi bu şekildedir. Cihazın LED ekranında sıcak olan bölgeler kırmızı ile soğuk olan bölgeler ise mavi ile gösteriliyor. Mesela sıcak su tesisatlarında bir kaçak varsa, tesisatta sıcak su varken, soğuk alanlarda kaçak olma ihtimali yüksek oluyor. İşte aynı mantıkla ve tersine olarak, soğuk su tesisatlarında da bir kaçak söz konusu ise cihazın ekranında koyu mavi ya da siyaha yakın bir renkte görünüyor.

Kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti

Termal kamera ile su kaçağı tespiti

Nemölçer ile su kaçağı tespiti

Çok fazla kullanılmasa da tesisat kaçaklarında kullanılan bir diğer cihaz ise nemölçerdir. Bu cihaz genelde, akustik ses tespit cihazının tespit ettiği kaçakları teyit amacıyla kullanılıyor. Cihaz ne yoğunluğu normalin üstünde olan alanları tespit ediyor.

Genelde gözle görülür bir nem bulunan yüzeylerde, cihazın kullanılmasına gerek yoktur. Ancak tavandan ya da tabandan geçen tesisatlarda eğer bir kaçak söz konusu ise, gözle görülür bir ıslaklık tespit ediliyor.

Kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti

Nem ölçer cihazı

Benzer Yazılarımız

Ümitköy Su Kaçak Tespiti
Ümitköy Su Kaçak Tespiti Özellikle pandemi döneminde Ankaranın her bölgesinde oldukça yoğun çalışmal...
Ankara Su Kaçak Tespiti Firmaları
Ankara Su Kaçak Tespiti Firmaları Tel Ankara Su Kaçak Tespiti Firmaları ile ilgili detaylı bilgi almadan ev...
Keçiören Su Tesisat Ustası
Keçiören Su Tesisat Ustası (Firmalar) Su tesisatlarında ortaya çıkan sorunlardan dolayı, evlerden alt kat...
Su kaçağı tespit fiyatı hangi fiyat aralığındadır?
Günümüz modern dünyasında alt yapı ile ilgili işler fazlasıyla önemli olmakta ve bu durum da su kaçağ...
Kömürlü kalorifer peteği ısınmıyor
Kömürlü ısınma sistemleri merkezi sistemli ve kat kaloriferi olmak üzere 2 şekilde kurulmaktadır. Merkez...
Su kaçağını bulan cihaz Ankara ilinde çok tercih ediliyor!
Su kaçağını bulan cihaz Ankara ilinde oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu durum kentin yüz...