Kameralı Logar açma işlemleri nasıl yapılır?

Logar, bina etraflarında bulunan ve kare şeklinde olan bacalardır. Bu bacalar birbirlerine beton ya da körüğe adı verilen ve plastik bir malzeme olan borularla bağlanır. Kameralı logar açma işlemi ise öncelikle tıkanıklığın tespiti ile başlar.

Tıkanıklık tespiti günümüzde, gelişmiş teknolojik cihazlarla yapılır. Bu cihazlar kamera ve kamerayı, belli çaplarda bulunan boruların karanlık yüzeylerde taşıyan araçlardan oluşur. Biz bu araçlara genel olarak robot diyoruz.

İç mekanlardaki pimaş tıkanıklıklarını görüntüleyen robotlar ile dış mekanlardaki borulardaki tıkanıklıkları görüntüleyen robotlar, prensip olarak aynı şekilde çalışırlar. Ancak yapı bakımından farklıdırlar.

Her iki cihazda da susta ve sustanın ucunda kamera bulunur. Ancak dış mekanda çalışan cihazlarda kameranın altında robot denilen tekerlekli bir araç bulunur. Kamera, her açıda görüş sağlayabilir.

İç mekanda çalışan cihazda bulunan susta ise dar borularda bile kameranın görüş açısını kolaylıkla değiştirmeyi sağlar. Tüm bunların yanı sıra, kameranın her iki tarafında, boru alanının içerisi tamamen karanlık olduğu için LED aydınlatmalar bulunur. Ayarlanabilir olan bu aydınlatmalar, boru iç yüzeyinin daha net bir şekilde görülebilmesini sağlar.

Tıkanıklıklarda önemli olan, tıkanıklığın tam olarak nereden kaynaklandığının bulunmasıdır. Gelişmiş teknolojiler kullanılmadan önce, tıkanıklıkların bulunması için birçok yerin kırılıp dökülmesi gerekiyordu. Yani bir nevi el yordamı ile sorun bulunmaya çalışıyordu.

Bu durum ise ev sahibine ek bir maliyet, sorunu gidermeye çalışan firmalara ise zaman kaybına mal oluyordu.

Kameralı logar açma işlemlerinin uygulanmasından sonra, birçok sorunun ortadan kalktığını söyleyebiliriz.

Kameralı cihazlar ile sorunun kaynağı noktasal olarak tespit edildikten sonra, sorunun çözümü oldukça basit bir hale geliyor.

Logar görüntüleme kamerası

Dış mekanlarda bulunan logarlardaki boru çapı daha büyüktür. Zaten binalardan gelen debi miktarına göre boru çapı belirlenir. Binalarda kaç kişi oturuyorsa, günlük tüketim ortalama olarak hesaplanır ve buradan da boru çapının belirlenmesini sağlayan hesaplar yapılır.

Logar görüntüleme kamerası ise borunun çapına rahatlıkla uyum sağlayan bir yapıdadır. Yukarıda bahsettiğimiz boru çaplarının belirlenmesi sonucunda çıkan boru çapı, aslında yeterlidir.

Ancak binalardaki dairelerden, tuvaletlere ya da lavabo giderlerine atılmaması gereken nesnelerin atılması sonucunda, borularda tıkanıklıklar meydana gelir. Zamanında müdahale edilmediğinde ise artık borular tamamen tıkalı olduğundan dolayı, dairelerdeki giderler kullanılmaz hale gelir.

Bir düşünün mesela, 100 kişinin yaşadığı bir binanın etrafında bulunan logar borularına birçok atık geliyor. Zaten tam kapasitede çalışan bu borulara atılmaması gereken nesnelerin atılması sonucunda ise borular tıkanıyor.

kameralı logar açma

kameralı logar açma

5 birim iş yapabilen bir insana 10 birim iş yüklenmesi gibi, ya da günde yalnızca 6 saat çalışabilen bir insanı, 10 saat çalıştırmak gibi…

Logar görüntüleme kamerası ile bu tür tıkanıklıkları tespit eder ve ne yapılması gerektiği ile ilgili, kişilere bir fikir verir.

Mesela üç tür tıkanıklığın oluştuğundan bahsedebiliriz. Bunlardan birincisi yumuşak cisimlerin neden olduğu ve boruların çeperine yapışıp katılaşan cisimlerinde neden olduğu tıkanıklıklardır. İkinci tıkanıklıklar ise yemek yağları ve orta katılıkta cisimlerin meydana getirdiği tıkanıklıklardır. Üçüncü tür ise sert cisimlerin neden olduğu tıkanıklıklardır ki bu tür tıkanıklıkları gidermek için biraz uğraşmak gerekir. Üstelik elde bulunan gelişmiş cihazlara rağmen…

Logar temizleme fiyatları

Aslında temizleme fiyatlarının günümüzde uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bunu neden mi söylüyoruz?

Düşünün ki eskiden sorunu tespit etmek adına birçok yer kırılıp dökülüyordu ve sorun giderilmesine rağmen, geride birçok hasar meydana geliyordu. Bu hasarların maliyeti düşünüldüğünde, günümüzdeki teknolojilerle ve yöntemlerle yapılan işlemin fiyatı bizce gayet makuldür.

kameralı logar açma

kameralı logar açma

Logar temizleme fiyatları ise bu kapsamda değerlendirilmelidir. Tabi ki her firmanın yaptığı işlem farklıdır. Uyguladığı fiyatlar da farklı olacaktır. Ancak piyasanın genel durumuna baktığımızda, çok fazla bir maliyet olduğundan bahsedemeyiz.

Kameralı kanal açma fiyatları

İç mekanda olsun, dış mekanda olsun kamera ile tıkanıklık açma işlemlerinin yapılması, maliyet olarak oldukça ucuzdur.

Yapılan işin niteliğine göre değişiklik gösterse de yine de makul bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan iş bazen oldukça zor olmaktadır. Özellikle sert cisimlerin neden olduğu tıkanıklıklarda, borulara zarar vermeden işlemin tamamlanması gerekecektir.

Kameralı kanal açma fiyatları, firmalara göre farklılık gösterebilir. Ayrıca yapılan işin niteliği ve kaç personelin bu işte çalıştığı da fiyatlarda değişen unsurlardandır.

Burada önemli olan yapılan işin niteliğidir. Çünkü elde ne kadar gelişmiş cihazlar olursa olsun, bazı firmalar işini iyi yapmaz ya da yapamayabilir. Bunun sonucunda da müşteriler ne yazık ki biraz nostalji yaşarlar.

Yani eski zamanlardaki kırıp dökme olayı meydana gelir ve müşteri açısından bu durum hiç de hoş değildir. Çünkü ek maliyet ve zaman kaybı söz konusudur ve hiçbir müşteri bu durumu kabullenmez.

kameralı logar açma

kameralı logar açma

Ancak iş bir kere yapıldıktan sonra da tedbir almanın bir anlamı yoktur. Bizim kültürümüzde işin bir kerede yapılması ve temiz yapılması önemli bir yer tutmaktadır.

İnsanımız bu durum sağlanması için 3 kuruş fazla ödemeye razıdır.

Benzer Yazılarımız

Su Tesisat Ustası Ankara
Su Tesisat Ustası Ankara Eyvah eyvah sızdıran bir boru ile karşılaştınız.  Her yerden su damlıyor. Bu ...
Mutfak Giderinden Su Gelmesi – Nedenleri
Mutfak giderinden su gelmesi mutfaklarda sık karşılaşılabilecek bir durumdur. Mutfakta yemek yaparken anide...
Su sızıntısını tespit etme işlemleri – Sızıntı tespiti
Su kaçağı ve su sızıntısı arasında bazı farklar vardır. Birçok kişi bu iki durumu birbirine karışt...
Yangın hidrantı kaçağı İzmir ilinde nasıl yapılıyor?
Hidrantlarda kaçak bulma işlemi, soğuk su tesisatındakine benzer. Ancak bazı farklılıkların olduğunu s...
Lağım kokusu zararları, kötü kokunun olumsuz etkileri
Kötü koku insanlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Koku molekülleri iyi ya da kötü olma durumlarına...
Ankara Su Kaçağı Tespiti
Ankara Su Kaçağı Tespiti Firmaları Ankara Su Kaçağı Tespiti işlemlerini uzman personel kadromuz ve yeni ...