Kalorifer Tesisatı Temizleme Kimyasalları Hakkında

Kombi tesisatlarının temizliği, özel olarak üretilen kimyasallar tarafından yapılır. Ancak kalorifer tesisatı temizleme kimyasalları aynı özelliklere sahip değildir. Piyasada ucuza satılan ve aslında tesisatlara zarar veren kimyasalların kullanılmaması gerekir. Bu yazımızda biz ucuza satılan ve kaliteli olan kimyasalları tanıtacağız.

Kalorifer tesisatı temizleme kimyasalları

Kalorifer tesisatı temizleme kimyasalları

Kalorifer Tesisatı Temizleme Kimyasalları – Wogens

Alman markası olan bu kimyasalın birçok üstün özelliği bulunmaktadır. Isıtma sistemlerinde zamanla; kireçlenme, kışır ve organik çamurlanma gibi sorunlar gözlemlenir. Bu durum suyun yapısından kaynaklanır. Daha doğrusu şehir şebekesi içerisinde bulunan suyun yapısı, bu durumun oluşmasına neden olur.

Tesisata zarar vermeden yukarıda saydığımız tüm bu partikülleri kısa sürede giderme özelliğine sahiptir. Sistemin temizlenmesi, tüm peteklerin eşit ısı dağıtmasını ve yakıt tasarrufunu beraberinde getirir.

Wogens, tüm ısıtma amaçlı sistemlerde kullanılır. Yerden ısıtma, merkezi sistem, kat kaloriferi gibi sistemlerde rahatlıkla kullanılabilir.

100 lt suya 1 litre Wogens katılır. Diğer kimyasallarda bu oran daha fazladır ve pek işe yaradığı söylenemez. Karışım kombi cihazının vana kısımlarından, petek vanalarından sisteme dağıtılır. Ayrıca banyo alanlarında bulunan boşaltım vanalarından da sisteme karıştırılabilir.

Tüm vanalar kapatılarak ısıtma sistemleri çalıştırılır ve sistemler 60 derecede 1 saat kadar çalıştırılır. Sistemdeki pissu tamamen boşaltılır. Daha sonra durulama işlemine geçilir. Durulama işlemi her sistem için en az iki defa yapılmalıdır.

Petek ve tesisat temizliğinde kullanılan makine yardımı ile bu işlemler tekrarlanır.

Kalorifer tesisatı temizleme kimyasalları

Kalorifer tesisatı temizleme kimyasalları

Wogens kimyasalının birçok üstün özelliği bulunmaktadır. Öncelikle tesisata ya da peteklere hiçbir zarar vermez. Temizlik sonrasında genleşme yapmaz ve gaz oluşturmaz. Wogens içeriğinde bulunan özel iyon tutucular temizlik sırasında genleşmeyi ve gaz oluşumunu engeller. Aynı şekilde gaz kesici bileşenler de aynı işi yaparlar.

Diğer kimyasallarda bulunmayan Alman İnhibitörleri, tesisatın yapısını oluşturan metallere zarar vermemesi için geliştirilmiştir. Ayrıca ürün içerisinde Anti-Pas ajanları bulunur. Bu ajanlar, sistem temizlendikten sonra sistemde pas oluşumunu engeller.

Piyasada satılan diğer kimyasalların cilde zarar vermediği öne sürülmektedir. Bu doğru olabilir. Bunun nedeni, kimyasalın içerisinde bulunan asidik maddelerin oranının yetersiz olduğudur. Bu durum da tesisat içerisinde bulunan tortuların ve pasların iyi bir şekilde temizlenmemesine yol açar.

Bazı kimyasallarda ise asidik oranı gereğinden fazladır. Bu durum iyi bir temizleme sağlamakla birlikte, tesisata zarar verecek niteliktedir.

Birçok müşteri ilk başlarda sistemlerinin temizlendiğini düşünür, ancak ilerleyen zamanlarda tesisatlarında su kaçaklarının olduğunu görürler.

Ucuz Olan Petek Temizleme Kimyasalı

Burada marka ismi veremiyoruz. Her ne kadar yukarıda Alman markası olan ürünün adını versek de, yazının bu kısmında ürünün iyi olmadığı ile ilgili özellikleri sıralayacağız. Bu yüzden marka ismi vermiyoruz. Ancak müşterilerin bilinçlendirilmesi adına, tesisat firması çağırdıklarında en azından temizleme kimyasalının özelliklerini inceleme ihtiyacı hissedebilirler.

Ucuz olan kimyasalların içeriğine baktığınızda, kireç sökücü ve asidik madde oranlarının fazla ya da az olduğunu görebilirsiniz. Bu tür maddelerin fazla olması, tesisata zarar verir ve tesisatlarda çürümeye ve delinmelere yol açarlar.

Az olması durumunda, temizleme işlemi boşuna yapılmış demektir. Çok kısa bir süre sonra, tıkanıklık durumunun devam ettiği görülür.

Peteklerin üst ya da alt kısımlarının ısınmamasından bu durumu gözlemleyebilirsiniz. Aynı şekilde tesisattaki sıcak su yeterince devir yapmadığından, ne kadar yakarsanız yakın oda sıcaklığı hep aynıdır.

Petek temizliğinde kullanılan makinelerde de genellikle bu tür kimyasalların kullanılması tercih edilmez. Bilinçli ve kaliteli tesisat firmaları, hem müşterilerine hem de kullandıkları temizleme makinelerine zarar vermemek için bu tür kimyasalları kullanmazlar.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında, kaliteli bir temizleme kimyasalının nasıl olması gerektiğini ve nasıl olmaması gerektiğini açıklamaya çalıştık.

Petek temizliği yaptıran kişilerin bilinçli olması ve tesisat firmalarını seçmeleri, yukarıda bilgiler hakkında bir fikir sahibi olmalarına bağlıdır. Kombi cihazlarını ya da ısıtma sistemlerini uzun bir süre kullanmak ve yüksek verim almak için bu bilgilere dikkat etmek gerektir.

Benzer Yazılarımız

Dış cephe kaçakları nasıl meydana gelir?
Binaların dış bölümünü kapsayan alanlarda meydana gelen dış cephe kaçakları, mümkün olan en kısa...
Su Kaçak Tespiti Ücreti
Ankara Su Kaçak Tespiti Ücreti Ankara da kurulan şirketimiz, Su Kaçak Tespiti Ücreti için en uygun fiyatla...
Petek Temizliği Nasıl Yapılır ? Ayrıntılı Petek Temizliği yapılması
Kat kaloriferlerinde yüksek verim elde edebilmeniz için düzenli olarak kalorifer bakımı ve bu kaloriferlere...
Kameralı Tesisatçı Ankara
Kameralı Tesisatçı Ankara (Hizmet Detayı) Duvarda, zeminde Su Kaçağı Tespiti hizmetinde Kameralı Tesisat...
Kaçak Su Tespiti Nedir? – Kaçak tespiti nasıl yapılır?
Atık su tesisatlarında ya da temiz su tesisatlarında çeşitli nedenlerden dolayı su kaçakları olabilir. G...
Su Tesisat Ustası Ankara
Su Tesisat Ustası Ankara Eyvah eyvah sızdıran bir boru ile karşılaştınız.  Her yerden su damlıyor. Bu ...