Kalorifer su tesisatı hakkında bilgi

Kalorifer tesisatı günümüz şartlarında en çok kullanılan doğalgaz sistemidir. Kalorifer su tesisatı öncesinde, evlerimizde ve iş yerlerimizde soba kullanılmaktaydı. Kömürlü sobalar hem masraflıydı hem de çok uğraştırıcıydı.

Evlerin her yeri ısınmıyordu, evin her yerini ısıtmak istiyorsak daha fazla masraf yapmamız gerekiyordu. Çoğu aile bunu yapmayıp, tek bir odayı ısıtıyordu. Bu odadan çıkınca soğuğu hissedebiliyordunuz.

Merkezi sistem sayesinde evin her odasına eşit bir şekilde ısı yayılımı sağlanır. Kalorifer tesisatı, artık ev ve iş yerlerimiz dâhil olmak üzere insanın soğukla mücadele edebileceği her ortamda bulunuyor.

kalorifer su tesisatı

kalorifer su tesisatı

Kat kaloriferi, bir kombi cihazı vasıtasıyla, doğalgaz ile ısıtılan suyu kalorifer petekleri ile buluşturup ortam ısısını yaşanabilir hale getiren tesisatın tamamına denir. Kalorifer tesisatı cebimiz için önem taşımaktadır.

Kalorifer tesisatının yanlış yere döşenmesi durumunda kabarık faturalar ile karşılaşabiliriz. Kalorifer peteği döşenirken odaya göre büyüklüğü belirlenmelidir. Odaya gereğinden fazla petek döşersek ani ısınma gerçekleşmeyeceği için daha uzun süre açık kalacak ve bu bize yakıt olarak dönüş yapacaktır.

Kombi ise banyo ya da mutfakta olmalıdır. Kombi bu alanlara ne kadar uzak olursa su sıcaklığını sabit tutmak için harcanan yakıt miktarı da o oranda artacaktır. Tesisat borularının gidiş yönünün belirlenmesi, tesisatın olabildiğince kısa ve az dönüşlü olması gerekir.

Bu sayede ısı kaybı yaşanmaz, ısının sabit kalması sağlanır ve ısınma miktarı artar. Isı kaybını önlemenin çok önemli olduğu günümüz şartlarında bu belirli ufak ayrıntılara dikkat etmek, cebimize büyük fayda sağlar.

Özellikle büyük evlerde oturanlar için problem oluşturan bu durum, ayrıntılara dikkat edilerek çözülebilir. Sobalı evlerde olan problemler gibi olmasa da kalorifer tesisatının da belirli problemleri vardır. Bu problemleri kendimiz düzenli temizlik yaparak çözebiliriz ancak bireysel olarak çözemediğimiz durumlar vardır. Bu gibi durumlarda da profesyonel yardım almamız gerekebilir.

Kalorifer Su Tesisatı Tıkanıklıkları

Kalorifer su tesisatı hayatımızı kolaylaştırmasının yanında bir takım zorluklara da sahiptir. Su, yapısı itibariyle kireçlenen bir madde olduğu için her türlü ortamda kireçlenebilir. Kalorifer su tesisatında da su sayesinde ısınma sağlandığı için bir süre sonra kalorifer peteklerinin içini olumsuz etkiler.

Kalorifer su tesisatı tıkanıklıkları genelde eski binalarda gerçekleşir. Bu tıkanıklıklara kireç veya eski ve paslı olan tesisat boruları neden olmaktadır. Tıkanıklık sadece musluk veya bataryada ise çıkış ağzında bulunan filtre sökülerek temizlenir ve ayrıca sayaç girişinde bulunan filtre ve sayaç da temizlenir. Tıkanıklık sayaçtan sonra ve musluklardan önce ise bir musluk sökülerek sayaç kısmından basınçlı hava veya su verilerek tıkanıklık açılabilir.

Kalorifer Su Tesisatı Tıkanıklık Giderme

Kalorifer su tesisatı tıkanıklık giderme üzerine kurulu pek çok farklı yol vardır. Tıkanıklık gidermek için kalorifer su tesisatı değiştirilmez. Zira petekleri veya boruları değiştirmek çözüm değildir.

Çoğu kişinin yaptığı yanlışlardan bir tanesi de, yaz aylarında kalorifer peteklerinin içini boşaltmak ve peteklerin içine kış aylarında tekrar su doldurmaktır. Ancak yapılan bu işlem, anı kurtarmaktan başka bir işe yaramaz.

Yeni konulan su, peteklerin içinde pas oluşmasına neden olur. Pas oluşan peteklerin ise tamamen değiştirilmesi gerekir. Kalorifer su tesisatında oluşan tıkanıklıkları gidermek için düzenli olarak petekler temizlenmelidir.

kalorifer su tesisatı

kalorifer su tesisatı

Çeşitli kimyasallar ile gerçekleştirilen temizlik sayesinde tıkanıklıklar ortadan kalkar ve petekleriniz ilk günkü haline gelir. Böylelikle randımanlı olarak çalışabilirler.

Petek temizliği için tesisata uygun yerden cihaz bağlanır. Sonrasında kimyasal solüsyon ile peteklerin ve bağlı bulunduğu tesisatın temizliği yapılır. Bu şekilde peteklerin içindeki çamurlaşmış tortu temizlenmiş olur.

Bu işlem sayesinde tesisat içerisindeki suyun rahat bir şekilde tüm peteklere ulaşması sağlanmış olur. Kapalı devre su tesisatında oluşan korozyonu temizlemek için kimyasallar kullanılmalıdır.

Ancak günümüz şartlarında yanlış kimyasallar birçok tesisat firması tarafından kullanılmaktadır. Bu türden kullanılan kimyasallar, sıcak su tesisatına zarar verebilir.

Boruların tıkanıklığı su veya hava ile açılır. Tıkanıklık açıldıktan sonra tesisat boruları iyice yıkanmalı ve filtreler kontrol edilmelidir. Bu işlemler yapılarak tıkanıklıkların büyük bir çoğunluğu açılabilir.

Kalorifer tesisatında dolaşan suyun zamanla kirlenmesi; kireç, pas oluşumu ile çamurlaşmayı beraberinde getirir. Oluşan tortu kombiden geçerken cihazın herhangi bir yerini tıkayabilir.

Kombiyi korumak için yerleştirilen filtre bu nedenlerden dolayı kolaylıkla tıkanabilir. Kombinin hemen alt kısmındaki tesisatta bulunan bu filtre, delikli süzgeç gibidir. Suyun geçişine izin verir ancak pislikleri tutar.

Eğer bir filtre yoksa veya delikleri çok genişse, kombiyi tıkayacak kadar büyük kireç parçaları pompaya girer ve çarkın sıkışmasına neden olur. Kombi pompa sıkışması bu nedenden dolayı sıklıkla yaşanabilir. Bu gibi durumlarda, arızalı olan bölümün temizlenmesi yetmeyebilir.

Bu işlemlerden sonra tıkanıklık açılamıyorsa en son tercih olarak tesisat değiştirilmelidir. Sonuç olarak kimyasallardan önce denenmesi gereken yollar vardır. Düzenli olarak petek temizliği yapılması, bu yolların başında gelir.

Benzer Yazılarımız

Kalorifer Petek Temizleme Fiyatları – Fiyat hakkında bilgi
Petek temizliği ve bakımı fiyatları günümüz piyasa koşullarında, tesisat firmaların göre değişkenli...
Banyo Zemine Su Kaçırması
Banyo Zemine Su Kaçırması Eğer bir daire yaşıyorsanız hiç beklenmedik bir anda alt kat komşunuz yanın...
Koku Tespiti Ankara
Koku Tespiti Ankara Ev ya da iş yerinde oluşan kötü kokular can sıkar. Şirketimizin uzmanlığı; Koku Tes...
Konutkent Su Kaçak Tespiti
Konutkent Su Kaçak Tespiti Konutkent Su Kaçak Tespiti için bilgilendirmeler yapacağız. Ankara da tüm bölg...
Robotla lavabo açma fiyatları ne kadardır?
Lavabo tıkanıklığı ile karşılaştığımızda bundan pek hoşlanmasak ta diğer giderlere göre daha sık...
Robotla su kaçağı tespiti nedir? – Robot kullanımı
Temiz su tesisatlarındaki kaçakların nasıl bulunduğunu birçok kişi merak edebilir. Biz burada ayrıntıs...