Jeotermal boru kalite sorunları neye göre belirlenir?

Jeotermal boru kalite sorunları, ısı yalıtımı sağlamak isteyen kişilerin dikkat etmesi  gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada temelden bir başlangıç yapmak iyi olacaktır.

Dolayısı ile ilk olarak jeotermal boru nedir sorusunun yanıtı önemlidir. Birbirinden farklı malzemelerden oluştuğu için kompozit boru sınıfında yer alan jeotermal borular, sıcak ya da soğuk akışkanlığını sıcaklık aktarımına izin vermeyecek bir şekilde yerine getirir. Bu amaçla üretilmiş borulara da jeotermal boru ismi verilir.

Bu özellikteki borular, üç katmandan oluşmaktadır.

jeotermal boru kalite sorunları

jeotermal boru kalite sorunları

Katmanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

-İç kısımda yer alan taşıyıcı boru: Kullanım sıcaklığına göre yapım malzemesi farklılık gösteren taşıyıcı boru, en iç bölümde yer almaktadır. Yetmiş derece sıcaklıkta ve bu ısı değerinin altında Poliüretan katman kullanılmakta, yüz kırk derece ve altındaki sıcaklıklar söz konusu olduğunda ise jeotermal çelik boru tercih edilmektedir.

-Ara kısımda yer alan Poliüretan katman (PUR)

-En dış kısımda yer alan Polietilen (PE) boru

Jeotermal boruların üretim aşamaları ise şu şekilde gerçekleştirilir:

-Firma üretim yerinde ön izolasyona sahip borular bir bütün haline getirilir.

-PPr boru, ana taşıyıcı boru özelliği gösterdiği için ekstrüzyon hatlarında üretilir ve ardından seri üretim hattındaki yerini alır.

– Eksenleme parçaları ve sızıntı sensör telleri, borunun üzerine yerleştirilir.

-PE boru, eksenleme parçalarının üzerinden geçirilerek hazırlanır.

-Ağız kapama işlemi yapılır. Bunun nedeni ise iç taşıyıcı boru ve dış kılıf arasında bulunan alana PUR basımı yapılabilmesidir.

– Ardından PUR, boruların ağız bölümlerinde yer alan deliklerden içeriye doğru basılır.

– PUR maddesinin elde edilebilmesi için, poliol ve izosiyanat isimli iki adet sıvının birbirine karıştırılması gerekmektedir.

Bu sıvılar makine yardımı ile karıştırılır ve dışarı basılır. Bu malzemelerin kendi aralarında reaksiyona girmesi sonra başlayan kabarma sonrasında ısı iletmeyen bir yapı elde edilir. Bu yapının oluşmasındaki en önemli etmen ise malzemelerin sahip olduğu gözenekli yapıdır.

– Borunun kullanım için hazır bir hale gelmesinden bir önceki işlem, boru aralarına basılan PUR’un katılaşmasının beklenmesidir. Katılaşmanın tamamlanması ile sonuca ulaşılır.

Eğer üreticiler PPr değil de çelik boru ile işlem yapıyorlarsa, burada malzemenin dışarıdan alınması gerekmektedir. Ardından PPr için yapılan işlemin aynısı uygulanarak boru üretimi gerçekleştirilir.

Ortaya çıkarılan ürünün fitigleri ise manuel olarak üretilir ve taşıyıcı boru enjeksiyon ya da konfeksiyon metodu kullanılarak, boru içerisine yerleştirilir.

Tüm bu adımlar eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirildiğinde, elde edilen sonuç son derece başarılı olmaktadır. Bu da ürünün kalitesine doğrudan etki etmektedir.

Jeotermal boru kalite sorunları, üretim aşaması sırasında yapılan bir takım yanlışlıklardan ve eksikliklerden kaynaklanmaktadır.

Diğer seçeneklerle kıyaslandığında jeotermal boruların pek çok avantajı olduğu görülmektedir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

– Korozyona karşı yüksek oranda dayanıklılık gösterir.

-Nem nerede bulunursa bulunsun, yalıtım malzemesine etki etmez.

– İzolasyon sağlama ömrü dış etkilerde karşı oldukça fazladır. Bu süreç en az otuz sene olarak kendini gösterir.

-İçerisinde yer alan poliüretan, EN 253 kuralına uygun olarak bir sertifikaya sahiptir.

– Yüksek sıcaklıklarda dahi akışkan taşınmasını sorunsuz yerine getirir. (Burada sınır maksimum yüz kırk derece olarak belirlenmiştir.)

-Gerek olduğunda kolayca her çeşit izolasyonlu boru ve ek parçalara ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

-Sahip olduğu özellikleri dolayısı ile pek çok uluslararası sertifikaya sahiptir ve aynı şekilde uluslar arası standartlara uygunluk göstermektedir.

-Bölgesel ısıtma, jeotermal enerji uygulamaları ve jenerasyon sistemlerinde kendine yer bulmaktadır. Bu alanlarda üretilen atık durumundaki ısının taşınmasında kullanılmaktadır.

-Bu tip boruların döşendiği kanallarda, su dolması sonucu meydana gelen problemlerin oluşması mümkün değildir.

-Fabrika içerisinde işlem görmesinden dolayı şantiye koşullarında görülen kalite sıkıntıları ve montajlama sürecinde uzama gibi durumlar yaşanmamaktadır.

-Jeotermal boruların döşenmesinde, diğer borularda sıklıkla karşılaşılan kanal genişletme işleminin uygulanmasına gerek duyulmamaktadır.

-Kayar kılıf sisteminin ekleme yerlerinde kullanılmasından dolayı, bu bölgelerde herhangi bir sızdırma ya da izolasyonla alakalı problemlerin oluşması söz konusu olmamaktadır.

Sahip olduğu tüm bu özellikler dolayısı ile pek çok kişinin dikkatini çekmeyi başaran jeotermal boru kalite sorunları kapsamında incelendiğinde, oldukça az şikayet aldığı görülmektedir.

Jeotermal boru fiyatı ve jeotermal boru birim fiyatı ürünün çapı, boyu ve miktarına göre farklılık göstermektedir. Jeotermal boru fiyat listesi oluşturmak isteyen bir alıcı, talep ettiği tüm detayları dikkatlice hazırlamalı ve daha sonra, satıcılarla görüşmelerini yapmalıdır. Bu sayede en doğru sonuçlara ulaşması mümkün olacaktır.

Jeotermal kaçağı neden önemlidir?

Kaynağını yer kabuğunun içinden alan jeotermal, temiz ve devamlı enerji türleri arasında yer almaktadır. Bilinirliği ve kullanım alanları sürekli olarak gelişme gösteren bu enerji türünün ana unsurlarından bir tanesi, kullanılan boru hattıdır.

Konuyla ilgili yapılan küçük yanlışlık ya da meydana gelen bir arıza jeotermal kaçağı problemine neden olabilmektedir. Bu durum ise tesisatın tümünü etkileyecek sonuçların doğmasına yol açabilir.

jeotermal boru kalite sorunları

jeotermal boru kalite sorunları

Dolayısı ile mümkün olan en kısa sürede gerekli önlemlerin alınması şarttır.

Jeotermal su kaçağı sorununa hemen müdahale edilmeli!

İçerisinde yer alan suyun taşınmasını sağlayan jeotermal boru hatları, yapım aşamasından kurulum sürecine kadar pek çok teknik işlemden geçirilmektedir. Bu aşamalarda yapılacağı coğrafi şartlar da hesaplanır ve ürün tüm koşulları yerine getirecek şekilde tasarlanır.

Jeotermal su kaçağı sorunu ise boru hatlarında meydana gelen tıkanmalar ve korozyonlar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. İlgili probleme kimi zaman boru hattının bir bölümünün yenilenmesi ile kimi zaman da başka yöntemler ile çözüm bulunmaktadır.

Bu noktada hız en önemli faktör olarak kendini gösterir, çünkü acil müdahale edilmediği takdirde yoğun miktarda su kaçağı oluşabilmektedir.

Jeotermal tesisatı kaçakları için neler yapılabilir?

Jeotermal tesisatı kaçakları için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bunlardan iki tanesi şu şekildedir:

-Termostat montajı: Selenoid vana da denilen termostat montajı, jeotermal tesisatı içerisinde yer alan suyun ısıtılmasında kullanılan boylerlerde sorun olması durumunda yapılan işlemdir.

-Bina sirkülasyon pompaları: Jeotermal tesisat bulunan binalarda bulunan ve sirkülasyonu sağlamada görevli pompaların arızalanması sonucunda işlevini yerine getiremediği durumlar söz konusu olabilir. Bu tarzdaki durumlar yeni pompa montajları yapılması gerekebilmektedir.

Jeotermal tesisatı arıza ile ilgili durumlara ne sebep olur?

Jeotermal tesisatı arıza sorunlarına sebep olan bir takım faktörler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tortu birikiminden kaynaklı arızalardır Bu problem tipi şu şekilde açıklanabilir:

Yaz aylarında tesisat içinde biriken kent şebekesinde bulunan tortulu suyu bir takım sorunlara neden olmaktadır. Bunun sebebi ise bu suyunun içerisinde yer alan pisliklerin, bina hattında bulunan ana enjektörü, pislik tutucularını ve peteklerde tıkanmalara yol açmasıdır.

Bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlar, çoğunlukla soğuk havanın hakim olduğu kış aylarında kendini belli etmektedir. Tortu birikimi ile meydana gelen tıkanmalar, peteklerin her yerinin aynı ölçüde ısınmaması şeklinde kendini gösterir.

Böyle problemlerde uzman bir ekipten yardım almak gerekmektedir. İlgili ekip petek temizleme cihazları, kimyasal ilaçlar ve özel yöntemler kullanarak sorunu çözüme kavuştururlar.

Jeotermal tesisatı su kaçağı bulma işlemini kim yapar?

Jeotermal tesisatı su kaçağı bulma işlemi son derece önemlidir ve herkesin müdahale edemeyeceği bir yapıya sahiptir. Bu noktada alanında uzman kişilerin sorunu çözmeleri gerekmektedir.

 

Benzer Yazılarımız

Mutfak Giderinden Su Gelmesi – Nedenleri
Mutfak giderinden su gelmesi mutfaklarda sık karşılaşılabilecek bir durumdur. Mutfakta yemek yaparken anide...
Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır- Su Kaçağı Sorunu
Su kaçağı özellikle eski binalarda ve  su tesisatı iyi yapılmamış apartmanlarda en sık karşılaşıla...
Ankara su kaçağı – su kaçağı tespiti
Ankara Su Kaçağı Bulma Ankara Su Kaçağı Bulma ekibi olarak diyoruz ki, bulamayacağımız kaçak yoktur:))...
Petek Temizliği Yapan Firmalar Nasıl Olmalıdır?
Kombi tesisatı üzerine faaliyet gösteren firmalar ile tesisat üzerine faaliyet gösteren firmalar aynı işi...
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit
Ankara Su Kaçağı Noktasal Tespit Müşterilerimiz su sızıntılarının kaynağını bulmak isterler. Bu ned...
Mutfak lavabosu tıkandı – Mutfak lavabosu neden tıkanır?
Sürekli  olarak kullanılan alanlardan bir tanesi olan mutfak alanlarında, en çok kullanılan yer lavabodur....